Jump to content


Cassette Decks 70-ih...


accuphase

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Pre nekoliko dana stigla je jedna dvoglava legenda,na sajtu the.vintageknob napisase za njega Audiophile Cassette Deck Bestseller.U pitanju je Technics rsm-85(sa cenom sa kraja '70-ih od 650 dolara u USA tj 880.000 lira u Italiji/dok se mk2 verzija kretala od 700 do 750 dolara).Bio je skuplji od velikog broja troglavih dekova drugih proizvodjaca.Vec je pisano ovde o njemu u rubrici Vintage Dreams(strana 14,Zeon Rider).

post-3062-128510987629_thumb.jpg

post-3062-128510987641_thumb.jpg

post-3062-128510987629_thumb.jpg

post-3062-128510987641_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Technics RS-M45 je takodje solidan dek, sa slicnom mehanikom kao kod RS-M85 ali je elektronika bitno drugacija, zato RS-M85 bolje i svira.

Inace, RS-M45 ima sjajno resen sistem proklizavanja kod tockica za namotavanje trake - tada se jos nisu koristili zupcanici (koji ionako unose vibracije) a ni DD motori za reel drive u toj klasi cene, te je Technics, umesto klasicnog najcesce koriscenog filca i opruge, u RS-M45 stavio magnetnu plocicu koja izigrava oprugu i radi sjajan posao (opruga vremenom gubi elasticnost i onda je muka namestiti mehanizam da radi bez da se sama opruga menja). Takav magnetni sistem je koristio i Sony na svojim vokmenima, pocevsi od WM2 i ostalima baziranim na istoj mehanici (najpoznatiji je WM-3 Professional) ali su svi oni imali fabricku gresku tako da danas retko koji funkcionise.

Uglavnom, takvo resenje kao na RS-M45 nisam sreo ni na jednom drugom deku. Jedan komad se mesecima prodavao na Bubanj potoku...

Link to comment
Share on other sites

Pre nekoliko dana stigla je jedna dvoglava legenda,na sajtu the.vintageknob napisase za njega Audiophile Cassette Deck Bestseller.U pitanju je Technics rsm-85(sa cenom sa kraja '70-ih od 650 dolara u USA tj 880.000 lira u Italiji/dok se mk2 verzija kretala od 700 do 750 dolara).Bio je skuplji od velikog broja troglavih dekova drugih proizvodjaca.Vec je pisano ovde o njemu u rubrici Vintage Dreams(strana 14,Zeon Rider).
Link to comment
Share on other sites

Technics RS-M45 je takodje solidan dek, sa slicnom mehanikom kao kod RS-M85 ali je elektronika bitno drugacija, zato RS-M85 bolje i svira.

Inace, RS-M45 ima sjajno resen sistem proklizavanja kod tockica za namotavanje trake - tada se jos nisu koristili zupcanici (koji ionako unose vibracije) a ni DD motori za reel drive u toj klasi cene, te je Technics, umesto klasicnog najcesce koriscenog filca i opruge, u RS-M45 stavio magnetnu plocicu koja izigrava oprugu i radi sjajan posao (opruga vremenom gubi elasticnost i onda je muka namestiti mehanizam da radi bez da se sama opruga menja). Takav magnetni sistem je koristio i Sony na svojim vokmenima, pocevsi od WM2 i ostalima baziranim na istoj mehanici (najpoznatiji je WM-3 Professional) ali su svi oni imali fabricku gresku tako da danas retko koji funkcionise.

Uglavnom, takvo resenje kao na RS-M45 nisam sreo ni na jednom drugom deku. Jedan komad se mesecima prodavao na Bubanj potoku...

Link to comment
Share on other sites

Brko,

taj na BP je bio u silver varijanti, imao je neku ogrebotinu, ne strasnu, ali se ipak mogla primetiti. Mislim da su trazili 20-30 evra, zavisno od vikenda :cheers.

Samo jedna ispravka: on ima dva motora, od kojih je jedan DD (onaj na kapstanu), a drugi je obican DC motor za namotavanje/premotavanje. Ostalo rade elektrmagneti. No, zamajac na njemu je kao fildzan i to je verovatno najrobustnija mehanika koju je Technics ikada napravio. Cetrdesetpetica i osamdesetpetica imaju bazicno istu mehaniku (s razlikom na reel drive-u), kao i RS-M95, s tim sto ovaj poslednji ima kvarcnu stabilizaciju.

RS-M85 mi je ostao u secanju kao jedan od retkih dekova ciji se zvuk mogao porediti sa Nak modelima, mada tada nisam imao bolji Nak od 670ZX. Jedino je RS-M85 imao vise suma.

Moje skromno misljenje je da je Technics u tim godinama dao maksimum - cuvene serije sa dijagramima na poklopcu :cheers.

Link to comment
Share on other sites

Napisao sam DD motori,misleci na seriju,naravno da znam da je u pitanju jedan DD motor (rasklapao sam ga) i zato mi je ostao u secanju po kvalitetnoj izradi.Zamajac je impozantan kao sto i sam kazes,ma sve u svemu odlican dek koji uz redovno odrzavanje moze da traje 100 godina...Slazem se za zlatno doba technicsa,bas taj period. BP cu obici ove subote,mozda naletim na 45 :cheers

Link to comment
Share on other sites

Napisao sam DD motori,misleci na seriju,naravno da znam da je u pitanju jedan DD motor (rasklapao sam ga) i zato mi je ostao u secanju po kvalitetnoj izradi.Zamajac je impozantan kao sto i sam kazes,ma sve u svemu odlican dek koji uz redovno odrzavanje moze da traje 100 godina...Slazem se za zlatno doba technicsa,bas taj period. BP cu obici ove subote,mozda naletim na 45 :cheers
Link to comment
Share on other sites

Cudno je da se ta opruga istegla (oslabila),moj ti je savet da pokusas da nadjes istu tj. priblizno istu jer su tu u pitanju vrlo "knapirani" proracuni sile pa i najmanja odstupanja u frikcionom prenosu mogu da zasmetaju...Nadam se da oprugu nisi skracivao,pa na osnovu samog izgleda pokusas da nadjes u nekom rasturenom VCRu ili slicnom uredjaju. Proveri,mozda je u pitanju smanjen precnik tocka koji prima frikcioni prenos,vreme cini svoje,a svako trenje se ponasa kao smirgla. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Pre nekoliko dana stigla je jedna dvoglava legenda,na sajtu the.vintageknob napisase za njega Audiophile Cassette Deck Bestseller.U pitanju je Technics rsm-85(sa cenom sa kraja '70-ih od 650 dolara u USA tj 880.000 lira u Italiji/dok se mk2 verzija kretala od 700 do 750 dolara).Bio je skuplji od velikog broja troglavih dekova drugih proizvodjaca.Vec je pisano ovde o njemu u rubrici Vintage Dreams(strana 14,Zeon Rider).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

DeÄki dali se netko susreo sa dekovima firme BIC (Broadband Electronic ) -MODELI T- 1,2,3,4,5 koji su se proizvodili od 78'-84' ovisno o modelu,T-1i T-2 su dvoglavi dekovi stim Å¡to je T-2 dvobrzinac sa single capstan pogonom a T-3 i T-4 su troglavaÅ¡i sa dvije brzine i dual kapstan pogonom,ovi dekovi su izuzetno rijetki a Äini mi se da su bli dobre maÅ¡ine,evo linka sa podatcima.

http://www.vintagecassette.com/BIC/T-3

Link to comment
Share on other sites

DeÄki dali se netko susreo sa dekovima firme BIC (Broadband Electronic ) -MODELI T- 1,2,3,4,5 koji su se proizvodili od 78'-84' ovisno o modelu,T-1i T-2 su dvoglavi dekovi stim Å¡to je T-2 dvobrzinac sa single capstan pogonom a T-3 i T-4 su troglavaÅ¡i sa dvije brzine i dual kapstan pogonom,ovi dekovi su izuzetno rijetki a Äini mi se da su bli dobre maÅ¡ine,evo linka sa podatcima.

http://www.vintagecassette.com/BIC/T-3

Link to comment
Share on other sites

MoguÄe je,za 30-tak godina bavljenja HI-FI-jem zaista se nisam nikada susreo ni sa jednim dekom navedene marke osim jedne slićice iz bivÅ¡eg SAM magazina sa poÄetka 80' no sa obzirom na moguÄnusti tih maÅ¡ina iz tog doba koje su imale i viÅ¡e nego najbolji dekovi osatalih firmi (4.75-9.5)i uz sve ostalo pomislio sam da to ne može biti loÅ¡e ali kao Å¡to ste naveli moguće je da je loÅ¡a izrada razlog Å¡to ih nema.

Link to comment
Share on other sites

da ne otvaram novu temu...Je li se itko od vas susreo sa dekovima i trakaÅ¡ima Fidela? Do 1973. i pojave Nakamichi 1000 deka, Nakamichi proizvodi su nosili ime Fidela...prije koju godinu sam na ameriÄkom ebayu vidio jedan Fidela trakaÅ¡ negdje iz 1971/72...Prema Nakovim podacima joÅ¡ 1957. su napravili prvi trakaÅ¡ sa tri glave...bilo bi zanimljivo usporediti Fidela trakaÅ¡e sa Nak dekovima....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...