Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Naim bas izgleda brutalno.

 

Mozda amp na vrh police ,zbog boljeg hladjenja.

Slikovito,pojaÄala su na dodir hladna kao radijator u letnjem periodu(mali izuzetak na sve naim ampove koje sam dosad imao je ovaj sadaÅ¡nji 250 on se ugreje do 35-40 stepeni).

...a zvuk topao kao neki lampaski radijator od ampa. :-)

P.s.Baš slušam B.Webstera ,topim se...

Link to comment
Share on other sites

Možda može biti problem drugim uredjajima ali o tome nisu ni vodili brigu,naim ampovi se Äesto koriste naredjani jedno na drugo bez problema niti grejanja-meni je dok polica nije bila gotova nap160 stojao par godina ispod Cd plejera,kakav javasluk.

Evo malo vintage CB six pack-era u akciji  :facehearts  :facehearts  :facehearts  https://www.google.rs/search?q=naim+six+pack&espv=210&es_sm=122&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=b0uJUvbYGoPaswbMx4DoCg&ved=0CC0QsAQ&biw=1163&bih=838#facrc=_&imgdii=_&imgrc=2GaNfYyXZO68YM%3A%3B6tb4LZLuGOOZ9M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.custom-hifi-cables.co.uk%252F_%252Frsrc%252F1365799046274%252Fnaim-audio-servicing%252FNaim%2525206%252520pack.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.custom-hifi-cables.co.uk%252Fnaim-audio-servicing%3B500%3B492

Link to comment
Share on other sites

^

Nisu kucista naima i ostalih zatvorene u Al kucista samo zbog prasine i hladzenje,vec zastita od spoljasne interferencije koja puno utice na elektroniku uredzaja  ;-) mozda je to i prvenstvena zamisao kostruktora.

 

 

Pa i ima to veze s istinom,prvo sto je kod svojih ampova naim uradio u startu jos pre 40g je da je trafo koji ima velikog uticaja na elektroniku naim predpojacala izmestio u zasebno kuciste napajanja ili ga smestio u snagas.Iskustveno mogu da kazem da je na dodatnoj izolaciji debljim livenim kucistem nakon modela 1,2 i 3 (12,22,32)  to  zaista imalo dodatnog efekta .Naime 32 koji sam imao u tom prvom tzv bolt down izdanju sa tanjim limom umeo je zaista da malo zujne malo kad se stavi direktno iznad trafoa snagasa i to naravno kad je na phono ulazu.Odvajanje trafoa je bila prva faza za kako su ga nazvali "hum free" i mogucnost da koriste delove koji su inace osetljivi na "zracenje"trafoa",u sledecem izdanju 32-ke 32.5 kuciste je bilo vec liveno,bez poklopca 4-5mm debelo a preamp je u njega ulazio kao fijoka i tako je bilo i u olive seriji.Kod nove serije imamo  dodatno i bakarno dno radi dodatne izolacije od elektromagnetnog zracenja.

Inace sto se tice po meni ipak osnovne funkcije livenog alumnijumskog kucista,a to je hladjenje bolji materijal nisu mogli da izaberu.Aluminijum ima izuzetno velik koeficijent provodjenja temperature,pa je toliko velik hladnjak ,prakticno ceo amp-barem kod ove moje serije(da me neko ne vata za zarez) izuzetno predimenzioniran i zato je naim amp uglavnom "mrtav ladan".

 

 
Link to comment
Share on other sites

Slikovito,pojaÄala su na dodir hladna kao radijator u letnjem periodu(mali izuzetak na sve naim ampove koje sam dosad imao je ovaj sadaÅ¡nji 250 on se ugreje do 35-40 stepeni).

Kod 250-ke se greje napajanje koje je u ovom ampu stabilisano. Sam pojacavacki deo je identican kao kod ostalih Naima

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup2

attachicon.gifDSC00013.jpg

made in Serbia

Ma, made in sondek za par crvenih-prema svecu i tropar. http://www.flickr.com/photos/96918054@N08/8924706144/lightbox/   Ja sve sto u životu trebam da platim preko 100E obracunam u centimetre vinila,zavrti mi se u glavi na 33 obrtaja i padnem u nesves'-gadna boles''  :D   

@impuls znam da je to grejanje do stabilizacije,ili "potpune regulacije" kako to naim naziva.Mono verzija tog ampa nap135 iz tog razloga ima cak i ventilator za svaki slucaj.Mada,on se verovatno ukljuci samo u ekstremnoj situaciji-kako citam na stranim forumima cesto i nikad u dugogodisnjem koriscenju.Ja sam svoj amp ipak zbog toga stavio na vrh jer je tu leti zbog prozora bas toplo,a zimi je iza njega radijator pa se ipak nije dosad nikad nije ugrejao na vise od 40-tak.termo zastita je inace na 70 stepeni.

Link to comment
Share on other sites

Nisam slusao ,nesto slicno jesam,ali SN zasluzuje mnogo bolje ;-)

Uvek ima bolje,lepa ti je fraim polica sa zdravljom da je koristis.Imao sam je u planu duze vreme ali ostajem samo na to.

Ipak svetlija varijanta za mene je bolja zato i sam postirao zbog drveta koje (kao sto je rekao i @sondek) bolje pase na crne uredzaje.

O zvuku cemo pricati u drugoj prilici

Link to comment
Share on other sites

Samo da prijavim da sam konacno zavrsio potragu za zvucnicima koji bi bili pravi match za Naim. Poslije isprobavanja sve sile zvucnika, kupovine Bowers and Wilkins 685 (pa prodaje istih), JBL Studio 530, KEF C 30, Tannoy V1, testiranja Sonus Faber, Wharfedale Denton i 121, B&W PM1, i mnogih drugih, najzad sam naisao na zvucnike koji su mi najbolje izrazili svo bogatstvo NAIM-ovog zvuka. To je bilo sasvim slucajno zahvaljujuci mom prijatelju, starom audiofilu iz Banja Luke (koji je znao za ovu moju potragu) i koji je nekom razmjenom dosao do zvucnika NAD 20. Kada sam prikljucio ove zvucnike na NAIM, bilo je kao da sam prvi put cuo kako NAIM treba i moze da zvuci. Strasno bogatstvo detalja, siroka zvucna slika, odlicni visoki, srednji i basovi, i zvuk vise nego dobar za moju malu slusaonu. Naime NAD su podnostojeci kompresioni zvucnici, sa Braun drajverima, radjeni za americko trziste. Podigao sam ih na stalke visine 20 cm tako da je sada bas idealan iako je slusaona malih dimenzija. Kada su bili na podu, bas je bio malo izrazeniji, sada je zvucna slika potpuno balansirana. Do sada, zbog neadekvatnih zvucnika, malo sam bio razocaran u NAIM zvuk (ali to sebi bas nisam smio da priznam) ali ovi zvucnici su pokazali sav raskos NAIM zvuka. Sada jedva cekam da dodjem kuci da slusam muziku iznova i otkrivan nove detalje u zvuku. Zvucnike sam u toj nekoj transakciji platio oko 230 KM (120 Eura), tako da sam se po ko zna koji put uvjerio da pravi high end ne mora da kosta 10 000 i vise eura. Ako je neko imao priliku da poslusa ove zvucnike, zanimali bi me utisci. Probacu da nabacim sliku zvucnika i sistema. post-15737-0-81507500-1385546909_thumb.jpost-15737-0-00910100-1385546933_thumb.jpost-15737-0-19869400-1385546980_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

 ...podnostojeci kompresioni zvucnici...

Gde me nadje  :thumbsup2

Obrati jos paznju da na stalcima imas obavezno spajkove i prema podu i prema zvuÄnicima.Ako nemas probaj pa prijavi razliku.Jel bas ima 20cm,to je prava mera.Imaju cak i neke male slicnosti sa sbl-ovim.Ima jos dosta zvucnika s kojim bi imao dobre rezultate,jednostavno nisu bili na tvom sprisku-Rega,Royd,Epos,Pmc,Linn,Neat...Ali u ceni koji si uspeo da nadjes tesko.Rega Ela iz nasih oglasa mozda najblize ..al cemu dalja prica, nasao i svoju uzivanciju baci se na ploce ,batali dalje hifu i  :listen

Link to comment
Share on other sites

Hvala Sondek. Jeste, bas je 20 cm. Svakako cu pokusati sa siljcima pa javim utiske. A ploce slusam redovno, mada ne na Sondeku :wave2 nego na Project Debut Carbon gramofonu sa Red Ortofon zvucnicom. Inace, ovi zvucnici su imali svoju inacicu a to su ADS L690 zvucnici pa saljem kratki link, mozda nekom bude interesantno citanje. Pozdrav

 

silverchroma.wordpress.com/2013/09/04/ads-speakers-a-euphoric-experience/

Link to comment
Share on other sites

Ako je skupo ne znaÄi po automatizmu da je dobro.

 

Uglavnom kombinacija dobar zvuÄnik + proseÄan pojaÄavaÄ radi bolje od kombinacije proseÄan zvuÄnik + dobar pojaÄavaÄ.

 

Akcenat treba staviti na dobar zvuÄnik pri formiranju sistema. 

 

Uglavnom.

 

 

 

Meni odgovara a ti kako hoces

 

Ti stvarno mislis da ti bolje od njega znas sta se tebi svidja? Pa covek zna  i kako sviraju zvucnici koje nikad nije ni cuo ni video uzivo i sad si ti nasao da se "pravis pametan"? Nemoj molim te. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...