Cayin RU6

Stari recept na nov način

R2R tehnologija je stara koliko i sama D/A konverzija, ali je moderna tehnologija ovog puta omogućila da je nosimo u džepu.

Ne može se reći da tržištu portabilnih D/A konvertera fale konkurencija i raznolikost. Većina takvih proizvoda na tržištu je ipak zasnovana na nekom od dobro poznatih čipova, ali pred nama se ovog puta nalazi nešto zaista drugačije. Cayin RU6 je DAC zasnovan na otporničkoj mreži, iliti, kraće rečeno, R-2R DAC. Ova stara tehnologija je u poslednje vreme doživela renesansu na tržištu D/A konvertera, a ljubitelji joj obično pripisuju prirodan i organski zvuk. Ipak, usled dimenzija jednog takvog sklopa, nije nam poznato da se dosad iko usudio da kreira mobilni DAC zasnovan na ovoj tehnologiji. Kompanija Cayin je rešila da to stanje promeni i predstavila uređaj koji imamo na testu.

Bogatstvo i boja tona nijednog trenutka nisu bili dovedeni u pitanje, što se posebno ističe kod neamplificiranih instrumenata i vokala.

Cayin RU6 se zasniva na dvadesetčetvorobitnoj otporničkoj mreži. Upotrebljeni su visokoprecizni otpornici s maksimalnim odstupanjem vrednosti od svega 0,1 procenat, a koristi se 48 komada po kanalu, tj. ukupno 96 otpornika za stereo-konverziju. Izlazni stepen sadrži balansirano pojačalo za slušalice, koje obezbeđuje 138 milivati na nebalansiranom i 213 milivati na balansiranom izlazu. Oni su fizički izvedeni u vidu 3,5-milimetarskog i 4,4-milimetarskog izlaza respektivno. Kontrola izlaznog nivoa se obavlja preko još jedne precizne otporničke mreže, čime je otklonjena svaka mogućnost međusobnog odstupanja stereo-kanala. Ova hardverska kontrola je takođe potpuno nezavisna od operativnog sistema telefona ili kompjutera na koji je DAC priključen. Korisniku je pritom ostavljen izbor između dva nivoa pojačanja: low i high, tj. nisko i visoko pojačanje. Ovaj izbor se obavlja u jednostavnom meniju uređaja, putem malog, ali čitkog OLED ekrana. Ono što je verovatno još interesantnije jeste mogućnost odabira između dva režima D/A konverzije: NOS (bez oversemplovanja) i OS (oversemplovanje). Kao digitalni ulaz upotrebljen je USB konektor tipa C, a podržani su PCM formati do maksimalne učestalosti uzorkovanja od 384 kiloherca, kao i DSD do nivoa 256.

Gotovo čitav uređaj je napravljen od aluminijuma, a izuzetak je jedino prednja strana, koja sadrži OLED displej i prekrivena je staklom otpornim na grebanje. Ovo svakako nije najmanji DAC s kojim smo se sreli, ali je relativno lagan i sa svojih 28 grama teško da će predstavljati teret u vašem džepu. Uz DAC je pritom moguće dokupiti kožnu futrolicu s pridruženim magnetnim tagovima, koji se mogu zalepiti na poleđinu telefona.

Test

Naš Android telefon je bez problema registrovao Cayin RU6, ali i kompjuter na kom se nalazi Windows 10. „Desetka“ je registrovala uređaj pod njegovim punim imenom i bez potrebe za instalacijom drajvera, koje je ipak moguće preuzeti na sajtu proizvođača u slučaju da koristite nešto stariji operativni sistem. Test smo započeli visokoosetljivim in-ear slušalicama, a završili ga velikim i snage gladnijim slušalicama kao što su HifiMan HE4XX i Goldplanar GL2000. Sa zadovoljstvom vas izveštavamo da RU6 nijednog trenutka nije posustao i ostavio nas na cedilu. Štaviše, nismo čak ni osećali potrebu da prelazimo u High Gain mod, koji, uz povećano pojačanje, donosi i blagi gubitak fine teksture tonova. Držali smo se opcije low, a zvuk koji nam je RU6 tako pružio uopšte nije za potcenjivanje. Zvučni potpis karakterišu puni i postojani tonovi s bas-sekcijom zavidnog autoriteta za ovaj tip uređaja, što smo jasno mogli da čujemo preslušavajući numeru „Messiaen’s Gumbo“. Bas-gitara Johna Petruccija predstavljena je s dozom punoće i topline, te propraćena respektabilnom kontrolom, ali i teksturom tona kakvu jedan žičani instrument treba da ima. Rezolucija najsitnijih visokotonskih detalja i pozadinska tišina nisu na nivou najboljih modernih Delta Sigma konvertera, ali to ćete primetiti tek u direktnom poređenju. Međutim, ono što je RU6 u stanju da prikaže, to radi s takvom dozom prirodnosti i nenapadnosti koju je teško ne zavoleti. Bogatstvo i boja tona nijednog trenutka nisu bili dovedeni u pitanje, što se posebno ističe kod neamplificiranih instrumenata i vokala. Slušajući Gwyneth Herbert u numeri „My Narrow Man“, zaista smo uživali u punom i bogatom glasu pevačice, koja kao da nam je pevala na uvce. Ništa manje impresivan, prisutan i timbralno korektan nije bio ni zvuk pratećeg kontrabasa. Mogli bismo reći da upravo u ovakvim numerama RU6 pliva kao riba u vodi, stvarajući prirodne i bogate tonove, kojima bi teško parirali čak i neki skuplji modeli. Finalno, nešto elektronske muzike je još jednom pokazalo da je ovaj DAC sposoban da isporuči punoću i težinu kad je to potrebno, ali će nagle dinamičke promene ipak malo kompresovati u okvire svojih mogućnosti.

Ostali smo dužni još da pomenemo dva moguća moda rada. Sve rečeno odnosi se na OS mod, tj. onaj u kom je oversemplovanje aktivno. Prelazak u NOS donosi još puniji i topliji zvučni pečat, ali uz jasno primetan gubitak rezolucije i vazduha u zvuku. Za nas je ovakav vid koloracije bio neprivlačan, ali možda može biti koristan prilikom korišćenja slušalica oštrijeg i svetlijeg zvučnog karaktera.

Zaključak

Cayin RU6 je zanimljiv i jedinstven uređaj, spoj tradicionalnih i modernih rešenja u vrlo kompaktnom pakovanju. Moglo bi se reći da zvuk koji pruža nije tehnički najnapredniji koji možete dobiti za traženu cenu. Određeni D/A konverteri će pružiti bolji uvid u mikrodetalje, dok će drugi kreirati odsečniji i dinamičniji zvuk. Ipak, ono što RU6 radi dobro – bogatstvo tona, prirodnost i muzikalnost – on to radi bolje od gotovo svih konvertera ove klase. Za potpisnika ovih redova upravo se ti kvaliteti nalaze vrlo visoko na listi prioriteta.

Cayin RU6
D/A konverter: R-2R mreža
Podržani formati: PCM 384 kHz, DSD256
Ulazi: USB-C
Izlaz: 3,5 i 4,4 mm
Dimenzije (ŠxVxD): 65 x 25,4 x 13,7 mm
Težina: 28 g
Cena: 249 $ pre poreza i carine
en.cayin.cn
Timbar i punoća tona.
Nesvakidašnja rešenja.
Kvalitet izrade.
Ništa vredno pomena.
4.1