Jump to content


Razotkrivanje vecite misterije...


hispanjolac

Recommended Posts

Vecina ljudi na ovom i drugim Hi-Fi forumima imaju neka iskustva sa opremom i uklapanjem sistema svog zivota, neki vise neki manje. Ja sam ceo svoj zivot posvetio Hi-Fi opremi. Na ovom sam svetu neke 33 godine sto i nije puno za audiofiliju, ali smatram da sam uspeo mnogo toga cuti i uporediti. Puno sam gresio do sada, bilo je dosta kajanja, samoprekora, "shishanja", i kojecega ali ne zalim ni za sta sto sam zrtvovao zarad "Potrage" koju cu u daljnjem izlaganju zvati "Quest". Dakle svi smo na istom ledu. Imamo nesto jedan dan ili godinama a onda postanemo nezadovoljni time i trazimo nesto drugo. Zasto postanemo nezadovoljni? Zato sto zvuk naseg sistema nije onaj koji mi imamo u nasim mislima i skladistenim opazajima. Opazaje vucemo cak iz detinjstva i oni su usko povezani sa dogadjajima iz arhi perioda - ranog perioda. To je zbrka dozivljaja svega onoga sto smo culi kao mali - prvi TV, prvi kasetas, prvi magnetofon, prvi gramofon, prva sirena automobila, prvi neciji sistem... Od toga se pocinje. Od tog momenta. Slede komparacije zvukova i skladistenja. I to ostaje za citavu buducnost. Na osnovu te "zbrke" mi gradimo ukus. I koliko god da smo razliciti u tim opazajima utoliko smo razliciti i u ukusima sto se tice boje zvuka, dinamike, definicije, sladunjavosti, ostrine, plitkosti, dubine... Svi se pitamo kako napraviti sistem da bude ono sto nosimo ceo zivot u grudima. Ja vam tvrdim sledece: postoji redosled. Znaci postoji niz. To nije matematicki niz, to je niz odabira. I on ima svoj redosled. Pricam vam o vaznosti redosleda biranja komponenata u sistemu .Ja sam isao stolecima raznim putevima i smerovima. Secam se da sam nekada davno poceo od CD plejera... Bese to mrsava neka Yamaha, neki midi model, cak se ne secam ni oznake. Davno posle toga se secam da mi je jedan drugar pricao kako je gledao jednu emisiju o nekoj firmi koja pravi Hi-End sprave i da su njihovi inzinjeri tvrdili da je glavna sprava u sistemu cd plejer... I da Quest treba pokrenuti od cd-a. Sto puta NE. Kasnije sam krenuo od amplifikacija kada sam se domogao nekih parica pa sam poceo menjati amplifikacije brzinom svetlosti. Ali tvrdim da ni to nije pravi put.Ja sada vidim pravi put i to je nazalost put kojim se redje ide ( ali ne od Skot Peka) jer svi nekako zakasne sa tim. Sa zvucnicima...

Zvucnici. U pocetku bese zvucnik. Ja se secam kada sam prvi sistem cuo da sam ponajpre zapamtio zvucnike, bili su to Norsk Audio model Baltic 90. Slozicete se da i nisu neki. Veliki i bumi zvuk. Ali to je prvi susret... Dalje, kasnije, kada sam upoznao drugog drugara koji je tada imao porodicni sistem zapamtio sam Marantz-ove kutije u moru komponenata. Zapamtite sledece dobro. Svi prvo upamte kutije. Zasto? Pa zato sto su direktni posrednik sa nasim culom sluha. I najvazniji su u celom sistemu, nedajte da vas obmanu pojacala, cd plejeri, gramofoni, kablovi... Tacno je da sve te stvari razlicito sviraju i da to treba uklapati ali gledajte da vas Quest uvek ali uvek podje od zvucnih kutija. Izaberite kutije vaseg zivota, one koje predivno sviraju i koje vas diraju, koje predivno izgledaja vasim ocima, koje divno mirisu kad ih pomirisete i koje su vama prepune harizme. One nose breme cele muzike na sebi. One su Omega. Ako one ne mogu da odsviraju ono sto se vrti na komponentama od milijardu dolara, evra ili koznacega onda nista od zvuka... One su jedan simfonijski orkestar za sebe i moraju odsvirati note koje im ostatak sistema nacrta. Uvek podjite od zvucnika. Ako su zvucnici dobri onda je lako sklopiti Rubikovu kocku, onda cete lakse zavrsiti Quest. Lako je posle uklapati pojacala i cd plejere i kablove kada imate opasnog konja za trku. Pre nego sto zapocnete sklapanje sistema, krecite se dosta, razmisljajte o detinjstvu i proslosti, o onome ko ste vi i ka cemu tezite. Zavirite u dusu i potrazite zvucne kutije koje odgovaraju onome ka cemu tezite. Kupite ih i stavite u prostoriju neko vreme da stoje same a vi ih posmatrajte. Oseticete koju amplifikaciju da zakacite, verujte mi. Ostalo ce doci samo po sebi... Evo ovo je jedna "totem i tabu" tema i ja sam dao srcani odgovor na nesto sto je do sada zaista bila misterija ili pak vecita rasprava. Dao sam vam veliki odgovor i voleo bih da ga shvatite kako treba. Nadam se da ce ovu semu odabira neko zaista dobro iskoristiti i doci do onoga sto je citav zivot trazio - milozvuk. No o milozvuku cu u drugoj temi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

:)

Lepo napisano. Gotovo poetski. I, Å¡to je najbolje, slažem se sa napisanim. Ima na forumu izvestan broj ljudi koji preferiraju zvuÄnike kao polaznu osnovu, ali preovlaÄ‘uju lutalice, osuÄ‘ene na veÄno tumaranje i potragu. Oni koji nasumiÄnim odabirom lego-kocki žele da sastave spejs-Å¡atl. :D

Kao ekstended-varijantu odabira zvuÄnika_svoga_života predlažem izradu sistema po sopstvenom projektu, dovoljno fleksibilnog da se može nadograÄ‘ivati i popravljati. Ima puno zabave i veselja, a i zanimljivih rezultata.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je svaka komponenta vazna. Ako izvor zvuka ne moze da procita sve sto je urezano,to i ne mozete cuti iz zvucnika.Ako pojacalo ima velika izoblicenja,to ce te cuti.Zato se slazem da je odabir zvucnika prva stepenica u sklapanju sistema.Prvo,zato sto su nezahvalni za pozajmljivanje i probu zbog svojih gabarita,i drugo zato sto ih treeba uklopiti u dimenzije sobe za slusanje(pod pretpostavkom da se necemo seliti svakih par godina).

Samo postoji jedna zackoljica:kako odabrati referentni izvor i pojacalo za zvucnike koje mislimo da nam odgovaraju ?Sve mora da ide u paketu,ili cemo uvek sumnjati koja komponenta je neodgovarajuca.Ovo su igre bez granica i tesko onom ko ne ume da se zaustavi na vreme.

Link to comment
Share on other sites

Verovatno: odabrati zvucnike za koje mislimo da ce biti za sva vremena! Ja sam tako mislio 47 puta! :roll:

+1, kad bi moglo ;)

Dobri zvučnici se prepoznaju tako što, jednostavno, znaš (ili čuješ) da su dobri. :lol: Oni imaju svoj karakter koji se prepoznaje i bez da je ostatak sistema savršen. Ne znam kako pokretač teme, ali ja mislim da dobri zvučnici nisu na dohvat ruke - oni se ne nalaze u radnji u komšiluku, pa odeš da ih kupiš. Zvučnici mojih snova su meni bili toliko nedostupni, da nisam ni sanjao o njima. :blink: Čak nisam (posle dvadesetak godina) prepoznao situaciju kada su mi postali realno pristupačni. Nudio sam ih ljudima (u ime vlasnika), dok mi jedne noći kod Steve rupe, za šankom, nije doprlo do mozga da sada mogu da ih priuštim sebi.

Dobro - posle se ispostavi da ima i boljih rešenja, ali kada se takva prosvetljenja dešavaju posle deset - petnaest godina, onda i nije tako strašno.

Postoje i ekstremni primeri: znam coveka koji je nabavio "zvucnike svojih snova" pocetkom devedesetih i nikada nije kupio pojacalo i izvor za njih. Prodao ih je pre vise godina, prakticno nekoriscene (uvek je bilo precih stvari u kuci)

Link to comment
Share on other sites

Vuk dlaku menja ali cud nikada. Tako i zvucne kutije. Svi proizvodjaci imaju svoj pecat. Recimo JBL, ili bilo koje druge kutije, mozete ih vezivati na najgori buvljacki kabl na kojem ce zaista svirati lose u odnosu na ono sto inace mogu sa provereno dobrim kablovima, ali to ce i dalje biti JBL, ostace onaj njegov smekerski karakter pa taman na njemu svirala i Aiwa od 20 eura ili Accuphase od 10 000 eura. Ubedjen sam da bi vi svi iza zavese i dalje znali da je to JBL bez pogreske. Jednostavno glavne crte ostaju jer drajveri su tu i dalje. Cak se i kontinenti i drzave raspoznaju. Englezi, Skandinavci, Japanci, Ameri, Nemci... Svi imaju svoju crtu koja je neizbrisiva. Nema tog kabla niti pojacala niti gramofona ili cd pejera koji to mogu. Mogu i moraju praviti varijacije u finalnom zvuku tih kutija ali vukovi i dalje ostaju zveri, izuzetno prepoznatljivi. Vase kutije cete da prepoznate uvek u bilo kom sistemu zavezanih ociju jer ih znate toliko da vas nece zaslepeti oscilacije, boje, ostrina itd. Tako da kada potrazujete kutije fokusirajte se na njihovo pranacelo, na njihovu zvucnu osnovu. Stotinu puta smo nekome dali sugestiju za neke kutije koje nikada nismo ni culi...Kako to? Pa lako. Culi smo neke kutije iz te serije, linije i uskladistili zvucnu osnovu u secanje. Evo ja npr imam AR-98LS. Mislite da mozete naterati AR da sviraju kao Focal? Ili kao JBL? Ili kao Dynaudio? Ili kao Kef? Nikada. Mozete ih ujesti losom amplifikacijom i odgristi im uvo sa losim kablovima ali nikada necete ubiti njihov ukus topline i zavodljivosti po kojem su prepoznatljive poput Coco Chanel 5. Da, parfemi su najmerodavniji vid poredjenja kada je zvuk u pitanju. Zapravo ta dva cula su jako povezana. Znam da ponekad kada se zadubite u neko muzicko delo osetite kao flashback neki davno registrovan miris. Sve kutije imaju svoj DNK. Zapamtite da se to ne moze promeniti nicime osim spaljivanjem same kutije u Fort Noksu. I verujte svojim usima ponajvise. One su vas alat za slusanje. Znaci sitne varijacije nisu bitne jer se one popravljaju daljnim Quest-om. I jos jedno. Ko je pravi izistinski audiofil za njega nema nista prece od sistema...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...