Oppo Reno12 Pro

Kvalitetna srednja klasa

Ponovo smo, zahvaljujući asocijaciji EISA, dobili na test telefon kompanije Oppo. I dalje je telefone ove kompanije teško nabaviti u Srbiji, iako se nova Reno12 serija pojavila na evropskom kontinentu.

Na domaćem tržištu se mnoge kompanije takmiče u segmentu srednje klase telefona. Nažalost, Oppo nije zastupljen na našem tržištu, a čini nam se da bi ovaj telefon počistio konkurenciju. Ali prvo da razjasnimo neke detalje. Reno12 Pro je samo za nijansu bolji od modela Reno12 – bez Pro oznake. Najveća razlika je u boljoj zaštiti ekrana i boljim zum i selfi kamerama. Ostalo je praktično sve isto, pa ako se nađete u prilici da birate između ova dva modela, znajte i da je razlika u ceni beznačajna.

Opis

Oppo naglašava da ovaj telefon ima dve portretne kamere, misleći pre svega na korišćenje zum kamere za portretni režim rada, kao i na selfi kameru. Međutim, tek korišćenjem veštačke inteligencije prednosti ovog telefona doći će do izražaja. Telefon se dobija u kutiji bez priložene maske i bez brzog punjača. Uz telefon se zapravo dobija samo moćniji kabl, koji ima USB-A i USB-C priključke. Ovaj telefon podržava brzo punjenje SuperVOOC od 80 vati. U našoj redakciji imali smo punjač od 66 i 100 vati, ali smo od Oppoa dobili i power-bank bateriju koja podržava SuperVOOC.

Dizajn ovog telefona je dopadljiv mlađim generacijama, zadnji panel ima boju koja se preliva u nijansama, a osećaj koji imate dok telefon držite u rukama odličan je, iako je kućište plastično. Za razliku od prethodnog modela Reno11 Pro, novi model sada ima IP65 sertifikat. Ekran je blago zakošen na sve četiri stranice, tako da telefon izgleda luksuznije. Pored navedenog, Reno12 Pro ima još neke dodatke koje nismo očekivali od telefona u ovoj klasi – prvo, podržava mikro-SD kartice, a drugo – ima infracrveni predajnik za daljinsku kontrolu drugih uređaja. Na nekim stvarima proizvođači umeju da štede pri telefonima srednje klase, ali ne i Oppo – ovaj telefon podržava brzu memoriju UFS 3.1.

Ekran

Kao što smo pomenuli, ekran je blago zakošen sa sve četiri strane. Dijagonala ekrana je 6,7 inča s rezolucijom od 1.080 x 2.412 piksela. Ekran je izrađen u AMOLED tehnologiji i podržava HDR10+. Frekvencija osvežavanja ekrana je 120 herca, a softver će prilagoditi frekvenciju osvežavanja na 60 ili 90 herca po potrebi. Dakle, nije u mogućnosti da se spušta na niže frekvencije, poput top-modela telefona. U praksi nam se čini da je ekran jedan od najvećih aduta ovog telefona – veoma je svetao, a boje su precizne.

Hardver

Čipset koji je ugrađen posebno je prilagođen ovom telefonu. U pitanju je Mediatek Dimensity 7300, ali u posebnoj verziji Energy, čime se sugeriše da je čipset energetski efikasniji od osnovnog modela. Baterija ima dovoljnih 5.000 miliamper-sati, a proizvođač tvrdi da ćete celu bateriju napuniti za nešto više od 45 minuta s punjačem od 80 vati.

Softver

Oppo Reno12 Pro dolazi sa Androidom 14 i sa svojim grafičkim interefejsom pod imenom ColorOS. Inače, Oppo, OnePlus i realme su tri brenda iste kompanije, a svaki ima sopstveni grafički interfejs sa zasebnim imenom, mada u realnosti – to su sve isti interfejsi, jer imaju istu funkcionalnost i izgled. Najveća promena koja se dogodila sa ovim softverom jeste dodavanje veštačke inteligencije, što Oppo naglašava. Najzabavnija opcija AI Eraser omogućiće da obrišete neželjene objekte ili osobe s fotografije. Prstom prevucite preko neželjenog objekta nekoliko puta i AI će odraditi svoju magiju.

Ipak, najvažniji deo softvera je AI Studio, kojim ćete moći da od postojećih fotografija napravite svoje avatare. Oppo će vam dozvoliti da besplatno napravite 500 fotografija, a izrada jedne fotografije traje 20 sekundi. Možete svoje lice uklopiti u postojeći šablon doktora, astronauta, princa, šta god vam se čini zanimljivim. Mogućnosti su beskrajne, a zabava je zagarantovana. Da AI nije samo zabava, Oppo je napravio i AI LinkBoost, koji će naučiti koji wi-fi signal je najbolji za povezivanje, dok BeaconLink omogućava blutut komunikaciju, poput voki-tokija na udaljenosti do 200 metara.

Kamere

Oppo ima tri kamere na zadnjem panelu i jednu selfi kameru. Glavna kamera ima 50 megapiksela sa otvorom blende f/1,8 i optičkom i PDAF stabilizacijom. Ova kamera pravi odlične portrete kad se upari sa širokom kamerom od osam megapiksela i otvorom blende f/2,2. Širokougaona kamera ima fiksiran fokus. Inače, sve kamere su dosta „kratke“ po pitanju žižne daljine. Širokougaona ima samo 16 milimetara, pa će fotografije biti dosta izobličene. Glavna kamera ima 26 milimetara, što je takođe dosta široko. Tek takozvana zum kamera ide na 47 milimetara, što je zapravo u fotografskom smislu skoro pa idealna žižna daljina za portrete. Ako vam bude potreban veći zum, Oppo nudi samo dvostruki digitalni zum.

Selfi kamera ima 50 megapiksela, otvor blende f/2,0 i žižnu daljinu od 21 milimetar. Kad budete koristili selfi kameru, primetićete da imate opcije 0,6x, 1x i 2x, ali je zapravo samo reč o digitalnom kropu.

Zaključak

Oppo Reno12 Pro je lep i lagan telefon, zanimljivog dizajna i solidnog hardvera. Prednost dajemo odličnoj bateriji s brzim punjenjem, dobrom ekranu i sasvim korektnim kamerama. Ako ste zainteresovani za AI, ovaj telefon je možda najjeftinija ulaznica u svet veštačke inteligencije. Nama ostaje samo nada da će neka kompanija početi da uvozi i OnePlus i Oppo na naše tržište.

Oppo Reno12 Pro
Ekran: 6,7 inča (1.080 x 2.412 piksela)
Procesor: Mediatek Dimensity 7300 Energy
Memorija: 256 GB do 512 GB, 12 GB
Kamera: 50 + 50 + 8 MP, 50 MP selfi
Baterija: 5.000 mAh
Dimenzije i masa (ŠxVxD): 161,5 x 74,8 x 7,4 mm, 180 g
Cena: 650 evra
www.oppo.com
Veštačka inteligencija.
Odličan ekran.
Solidne kamere.
Nemamo distributera.
4.1