Multimedia Hi-Fi Show, Ljubljana 2006

Ljubiša Miodragović, oktobar 2006

Hi-Fi i hišni kino

Kako smo najavili burnu Hi-Fi jesen, tako i ispunjavamo naše obećanje da ćemo se potruditi da sve najavljene događaje ispratimo. S tim ciljem smo se 5. oktobra zaputili u Ljubljanu, kako bismo prisustvovali izložbi Multimedia Hi-Fi Show 2006, koja se tradicionalno održava već deseti put. Organizator izložbe, gospodin Vojko Ignjić ispred kompanije Invest Consulting & Co, objasnio nam je da ova manifestacija u Sloveniji ima i dužu tradiciju, ali da je u ovoj formi i pod ovim imenom do sada održana ukupno deset puta. Šou je održan od 6. do 8. oktobra u hotelu M, a vi sigurno već pretpostavljate da slovo M ima oblik logotipa Merkatora. Hotel se ne nalazi u samom centru Ljubljane, jer – kako smo uspeli da shvatimo – stanovnici Ljubljane uglavnom žele da žive van centra, a u svaki deo Ljubljane se stiže veoma brzo, zahvaljujući saobraćajnom prstenu.

Ono što je svakako bio odličan gest organizatora jesu pokloni za prvih hiljadu posetilaca, u vidu kompakt diska “Putumayo World Music 2006 sampler”. Za potrebe sajma bilo je rezervisano čak 14 soba i 9 salona, što je brojka za respekt, a dešavanja su bila raspoređena na tri hotelska sprata. Ovo se pokazalo kao sjajno rešenje, jer je time izbegnuta prevelika gužva u hodnicima, a i zvuci muzike različitih izlagača nisu se previše mešali. S obzirom da je bilo izlagača iz Austrije, Hrvatske i Srbije, ovaj šou bi se mogao nazvati internacionalnim. Kao svojevrstan element prestiža izložbe, treba spomenuti veliki broj premijera, uglavnom zvučnika i gramofonske opreme, ali o tome nešto kasnije.

Krenimo redom…

Iako ćete po ulasku u hotel krenuti naravno od prizemlja, mi ćemo opisivanje početi iz podruma, gde su bila locirana tri salona. U jednom od njih nailazimo na nešto nama već dobro poznato – nemački brend MBL, kojeg je predstavio jedan od većih slovenačkih distributera, kompanija Vklop. Prezentacija se, naravno, morala održati u velikoj prostoriji, tako da je mesta bilo i za veliki trosed i desetak stolica postavljenih okolo. Posetioci su delovali impresionirani onim što čuju (i vide), a atmosfera je ovde u poređenju sa zvukom MBL-a na Minhenskom sajmu bila nešto prijatnija. Iako se na High-End sajmu zvuk činio “krupniji”, ovde je ukupna atmosfera bila toplija, te se moglo duže uživati u ovim neverovatnim spravama. Model zvučnika koji je svirao je 101E, a mogli smo videti i famozni Nucleus Reference 3.1 kompanije Anthony Gallo. Ovaj zvučnik je zapravo mnogo niži nego što ga zamišljate…

Pored ove sobe bio je smešten manji salon, u kojem su se našli McIntosh sistem i jedan poveći plazma ekran, na kojem se mogao gledati Robbie Williams kako puši cigaretu, priča i svira akustičnu gitaru. Zaista, kad god smo ušli u ovu sobu, priželjkujući novu šansu da čujemo McIntosh kako treba, na repertoaru je uvek bio neki dosadni DVD materijal. U trećem salonu, površinski najvećem na nivou -1, bili su izloženi PMC i Bryston. Njih je prikazala kompanija Avitech, čija je centrala u Austriji zadužena za celo tržište jugoistočne Evrope; naravno, prisutni su bili i lokalni, slovenački distributeri.

Ovde smo, zapravo, na raspolaganju imali dva sistema, koji su svirali naizmenično. U jednom trenutku smo mogli slušati PMC in-wall zvučnike, model Wafer 1, i uveriti se u njihovu izvanrednu audiofilsku reprodukciju, a u drugom glomazne MB2 XBD zvučnike, koji ne poznaju granice frekvencija, dinamike i preciznosti. Od Bryston pojačala bilo je izloženo više modela – pomenimo samo B60 i B100, a tu su se našli i CD plejeri, npr. vrhunski Capitole. Zanimljivo je da nam, kad smo kročili u sobu i začuli savršeno precizan zvuk s odličnom atmosferom, nije delovalo moguće da to zapravo sviraju zvučnici koji se ugrađuju u zid.

Hi-End prizemlje

Prva soba u prizemlju pripadala je kompaniji Intek, koja distribuira asortiman dvadesetak kompanija, od kojih su najznačajnije Dynaudio, Musical Fidelity, Triangle, Pro-Ject, KEF, McIntosh i druge. Upravo u prvoj sobi naizmenično su svirali Musical Fidelity i Densen, priključeni na Dynaudio Focus 220 i Special 25, putem Kimber kablova. Šta se dobija kada se vrhunski zvučnici, vrhunskim kablovima, povežu sa vrhunskim zvučnicima? Na stranu sa MBL maštarijama, ali ovakav sistem je nešto čemu mnogi težimo. Pored toga, kompanija Intek zastupa većinu audiofilskih muzičkih izdavačkih kuća, te je u njihovoj drugoj prostoriji bio izložen i popriličan broj interesantnih izdanja. U ovom salonu se, pored diskova, mogao videti ali ne i čuti veliki broj Pro-Ject gramofona.


U salonu kompanije EIS svirao je Naim sistem (CD5x, NAC202, NAP250) povezan sa Rega P5 gramofonom na Ruark zvučnicima. Svi izloženi Ruark zvučnici koristili su ribonski visokotonac, pa su posetioci mogli da se uvere u prozračnost i lepršavost zvuka ribona. Zanimljivo je da je sistem bio povezan putem mrežnog filtera DeZorel, inače našeg proizvođača. U neposrednoj blizini ove prostorije izlagala je kompanija PTS svoje elektrostatičke zvučnike, kao i komponente Advance Acoustic. Ono što do sada nismo napomenuli, a tiče se organizacije prostorija na sajmu, jeste da nije bilo soba postavljenih jedna nasuprot drugoj. Na ovaj način je u najvećoj mogućoj meri izbegnuto mešanje raznorodnih zvukova.

Na samom kraju hodnika, u salonu nešto većem od ostalih na ovom nivou, našlo se nekoliko postavki sistema potpisanih imenom System Fidelity. Priča o ovom brendu je veoma interesantna, jer radi se o specifičnom udruživanju sedam različitih Hi-Fi distributera iz različitih zemalja. Ono što je nama prvo privuklo pogled bila je postavka kućnog bioskopa u potpuno domaćoj atmosferi, s plakatima na zidu, dvosedom, policama za uređaje, tako je krajnjem kupcu ponuđeno kompletno rešenje: izvršena je potpuna vizuelizacija sistema kućnog bioskopa, te je svaki posetilac mogao da dobije poneku dobru ideju šta da uradi u svom stanu. Inače, razvoj proizvoda odvija se u Sloveniji, dok je sama proizvodnja locirana u fabrici u Kini. U ovom salonu ujedno je priređena i svetska premijera dva modela zvučnika, stereo pojačala i subwoofera.

Prvi sprat

Na prvom spratu bile su smeštene pojedinačne sobe, od kojih je rezervisano, kako smo već rekli, ukupno 14. Ovde su bili smešteni pravi “high-endaši”, a neki od njih i sa svetski poznatim imenima. Ove sobe su daleko manje od salona, pa je u slučaju da ste uleteli u gužvu najbolje rešenje bilo da izađete iz sobe i svratite malo kasnije. Naravno, mali izdvojeni prostor u hodniku bio je savršeno mesto za razgovor sa izlagačima, kolegama novinarima i poznanicima.

Prva soba koju smo posetili imala je nadimak “Anti-High-End”. Naime, momci koji se nazivaju CopyCard dobili su ideju da zainteresovanima pokažu kako se dobar zvuk može dobiti uz veoma malo novčanih sredstava. Oni su tako za interkonekte uzeli tanke žice iz “kompjuterskih” UTP kablova, od zvučničkih terminala su koristili samo “žabice”, kao CD plejer je korišćen jeftiniji Technics, a pojačalo i zvučnici su bili u potpunosti urađeni po njihovoj ideji. Veoma tanke podnostojeće kutije, sa zvučničkim jedinicama od po otprilike 2 inča, bile su sasvim dovoljne da isporuče veoma korektan zvuk. Na pitanje čemu služe crvene ljute papričice poređane po uređajima, dobili smo šaljiv odgovor: “Da zaoštre zvuk”.

Soba kompanije Nel Audio ostaće zapamćena po najvećim lampama na izložbi, kao i po velikom broju uređaja različitih proizvođača. Nakon toga, dolazimo u sobu Franca Kuzme, velikog Hi-Fi genija s naših prostora, koji je priredio svetsku premijeru Stogi Reference ručice za gramofon, kao i Ebony clampa. Ne treba posebno naglašavati kakvu su pažnju izazvali Stogi REF 313 i Stabi SD PS gramofoni, povezani Transparent kablovima i postavljeni na Kuzminu policu, čija je cena 5.000 evra. Ovo je bio pravi doživljaj za sve ljubitelje vinila, ali i pravi dokaz da gramofonske ploče i oprema nisu otišle u zaborav. Smatramo da je Kuzma sistem bio fantastična prilika da se čuje pravi analogni sistem, u punoj formi.

Sledeća premijera u nizu bili su zvučnici Black Master, koji su bili izloženi u saradnji hrvatskog konstruktora ALB (Audio Lab Baričić) i poznatog hrvatskog sajta Audiopuls.hr. Zaista zanimljiva reprodukcija, snažna i fokusirana, pokretana od strane ALB izlaznog pojačala snage samo 40 vati. Ideja izlagača bila je da se pokaže da Black Masterima nije potreban kvantitet već kvalitet snage pojačala. Zvučnici su bili postavljeni na Atacama stalke, a cena Black Mastera iznosi oko 2.500 evra. Postoje indicije da će Black Masteri biti izloženi i na ovogodišnjem beogradskom sajmu, što će biti sjajna prilika da se bolje upoznamo sa ovim zaista interesantno koncipiranim zvučnikom.

Idemo dalje, ka kompaniji Canyon Audio, gde smo mogli čuti Leben CS600 integralno pojačalo, specifičnog retro dizajna, kao i Wadia CD plejer. Zaista neobičan set-up. Kompanija NAT Audio iz Kragujevca izložila je poprilično bogat sistem, a mi bismo izdvojili Sonus Faber Guarneri Memento, pokretan NAT pretpojačalom Utopia, zatim NAT monoblokove i Axis Mundi gramofon, korišćen kao izvor. Nažalost, sam konstruktor iz kompanije NAT Audio nije prisustvovao sajmu, te nismo imali prilike da se detaljnije upoznamo s njihovim proizvodnim programom.

Pear Audio je imao čak dve svetske premijere na ovoj izložbi: Pear AudioBlue gramofon i Bedini Q seriju amplifikacije. Naravno, najveću pažnju izazvali su Shahinian zvučnici, konkretno model Diapason, s cenom od 23.000 evra. Bez obzira što se radi o snažnom sistemu, glavna osobenost njegove reprodukcije je toplina, kao i koherentnost zvučne slike. Pomenimo još neke izlagače: Audio galerija, koji su izložili nama dobro poznate italijanske brendove Unison Research i Opera; zatim kompaniju Aris Jabolko, koja zastupa Canton zvučnike, Apple Computers, kao i nemački In-Akustik.

Veoma prijatno iznenađenje na ljubljanskom sajmu za nas je bio izlagač Eltus Plus, koji je uvoznik za Philips, ne samo zato što se radi o velikom brendu na Hi-Fi izložbi već i zato što je izložena oprema bila potpuno primerena događaju. Tu se našla velika Philipsova Ambilight plazma, što je bila fantastična prilika da se ciljnoj grupi ovako sjajan proizvod pokaže u najboljem svetlu. Tu se našao i surround sistem s bežičnim zvučnicima, a celim sistemom upravljalo se putem media servera, uz mogućnost biranja muzike, video klipova i fotografija putem napredno dizajniranog grafičkog interfejsa. U pitanju je sistem HTS9800W, kojeg se naši čitaoci možda sećaju iz prethodnog broja magazina, iz rubrike posvećene vestima.

Zaključak

Multimedia Hi-Fi Show bio je sjajna prilika da se upoznamo s novim brendovima, koje na našem tržištu nismo imali prilike da vidimo i čujemo, već smo za njih znali samo zahvaljujući internetu. Što se same organizacije tiče, treba reći da je izložba koncipirana upravo onako kako bi to i trebalo da bude – s dovoljno velikim prostorijama za svakog izlagača kome je veći prostor neophodan, bez buke stvorene međusobnim mešanjem različitih sistema, s dovoljno prostora za slušanje muzike.


Franc Kuzma, Vojko Ignjić i Ljuba Miodragović
Pored toga, u hodniku ili kafeu u prizemlju hotela bilo je mesta i za audiofilske razgovore. Pozitivna, prijatna, opuštena i prijateljska atmosfera obeležiće ovu posetu Sloveniji u našem sećanju… A ako Hi-Fi manifestaciji pridodamo i posetu Bledu, Portorožu, Kopru i staroj Ljubljani, znaćete da smo zaista uživali.