iFi Audio hip-dac 3

Dobre stvari ne treba menjati

Ali to ne znači da ih s vremena na vreme ne treba unaprediti. Upravo to je uradio iFi Audio s najnovijom generacijom prenosivog uređaja hip-dac 3.

S kompanijom iFi Audio dobro smo upoznati jer nam je godinama slala uređaje na testiranje. Britanska marka nedavno je dobila i zvaničnog distributera na našem tržištu, što je sjajna stvar za domaće audiofile. Tokom raznovrsnih testova stekli smo jasan utisak da iFi Audio spada među proizvođače koji preferiraju konstantna usavršavanja postojećih modela, a jedan od najpopularnijih upravo je hip-dac. Ovaj prenosivi D/A konverter i pojačalo za slušalice prvobitno je lansiran početkom 2020, da bi nakon nepune dve godine dočekao narednu iteraciju. Sada je pred nama najnovije, treće izdanje, koje, kao što se može pretpostaviti, donosi fina unapređenja tamo gde su ona potrebna.

Opis

Jedna od stvari koju iFi Audio nije menjao od početka jeste dizajn – oblik pljoske se tokom godina pokazao kao gotovo idealno rešenje, pa ne iznenađuje da su ga pojedini rivali kopirali. Skroman ukupni gabarit, nizak profil i snažno zaobljeni bokovi savršeni su za smeštanje u torbu, ali i u džep, dok je isturenu kružnu komandu za uključivanje i podešavanje glasnoće lako pronaći i bez gledanja. Izuzetna strukturalna čvrstina postignuta je upotrebom aluminijuma i monoblok dizajnom, s kućištem iz jednog komada i poklopcima na prednjoj i zadnjoj strani. Prednja strana takođe je praktično identična kao kod prethodnika, a ovde, pored navedene kružne komande u središtu, pronalazimo dva sitnija tastera na levoj strani. Prvim se aktivira funkcija PowerMatch, koja povećava fiksno pojačanje (gain) za 10 decibela, dok drugi služi za XBass, kojim se pojačava donji opseg – fabrika navodi da ovo patentirano rešenje funkcioniše u analognom domenu i da je posebno pogodno za slušalice otvorenog tipa. Desno od kružne komande postavljena su dva izlaza za slušalice, u vidu 3,5-milimetarskog i balansiranog 4,4-milimetarskog priključka.

Hip-dac 3 je obavljao odličan posao u pogledu kolorita, uspevajući da ionako analitičnoj reprodukciji podari dušu i muzikalnost.

Ukoliko ste upoznati s različitim verzijama hip-daca, primetićete da je treća generacija izvedena u drugačijoj boji, koju proizvođač naziva Titanium Shadow. Ovo ipak nije jedina razlika, pa na zadnjoj strani nailazimo na dva USB-C porta, dok su kod prethodnih generacija bili prisutni po jedan USB-C i USB-A. Jedan port predviđen je za vezu s izvorom, dok drugi služi za punjenje interne baterije kapaciteta 2.200 miliamper-sati. Proizvođač obećava do 12 sati autonomije, a indikacija napunjenosti obavlja se pomoću LE diode na zadnjoj strani. Još jedna novina prisutna je na donjoj strani, jer hip-dac 3 donosi tehnologiju iEMatch, koji služi za optimizaciju izlazne snage pri upotrebi slušalica visoke osetljivosti. Sistem se aktivira pomoću prekidača i može se uključiti za jedan ili drugi izlaz, kao i potpuno isključiti. Novi hip-dac u velikoj meri preuzima tehnička rešenja prethodne verzije, što podrazumeva konvertersko kolo Burr-Brown True Native, iako konkretan model ostaje nepoznanica. Za prijem i obradu signala u digitalnom domenu zadužen je 16-jezgarni XMOS čip, uz unapređeni digitalni klok i novi kristalni oscilator, što bi trebalo da obezbedi još bolju vremensku usklađenost signala – odnosno manji džiter. Unutrašnji dizajn je balansiran, a u analognom delu upotrebljeno je napajanje niskog šuma iz kompanije Texas Instruments, novi film-kondenzatori i posebno prilagođeni operacioni pojačivači u izlaznoj sekciji.

Test

Testiranje smo započeli uz Sennheiserove nove zatvorene slušalice HD 620S, a kao izvor poslužio je laptop sa instaliranom platformom Tidal, što predstavlja jedan od realnih scenarija za upotrebu hip-daca. Zvuk ove kombinacije pokazao se kao veoma ubedljiv i pun, povremeno gotovo sočan u srednjem delu spektra. Prezentacija je snažna, a kad zatreba, i silovita, što ukazuje na to da hip-dac 3 ima dovoljno snage da potpuno pokrene 150-omske slušalice. Pojedinačni tonovi dobro su definisani, ali ne više od toga, pa ova kombinacija neće obilovati jedva čujnim titrajima i drugim finesama, koje se mogu naći u zapisima visokog kvaliteta. S druge strane, prisutna je zaista sjajna energija, koja potiče iz spoja dinamike i muzikalnosti malenog hip-daca – poslušajte numeru Rectifier iz filma “Tron: Legacy” (Daft Punk, 2010.) i uverićete se u iFi-jevu sposobnost da u potpunosti dočara napetu i teskobnu atmosferu. Makrodinamika je besprekorna i kompresija ili drugi neželjeni efekti ne mogu se primetiti ni tokom najzahtevnijih deonica, a krešendo je prikazan zastrašujuće uverljivo. Pri svemu tome definicija je u potpunosti očuvana, uz dobro ocrtanu, iako nešto užu pozornicu.

Nastavak testiranja obavljen je uz isti hardver, ali je Tidal ustupio mesto lokalnoj audioteci i softverskom plejeru Foobar2000. U ovakvoj postavci hip-dac 3 je sposoban za reprodukciju PCM fajlova rezolucije do 384 kiloherca i 32 bita, kao i DSD256, DXD i MQA fajlova, ali je za punu funkcionalnost na PC računaru potrebno instalirati drajver. Za testiranje smo iskoristili Kraftwerkovu kompilaciju “3-D Der Katalog”, s numerama u Headphone Surround miksu. Tonska scena donekle se proširila, mada ne onoliko koliko bismo želeli, već bi se pre moglo reći da je pozornica dobila kružni, gotovo sferičan oblik. Ipak, hip-dac 3 je uspeo da prikaže razlike u zapisu i da dočara spomenuti surround efekat. Pojedinačni tonovi imali su veoma dobru separaciju i još bolju teksturu, sa izraženim koloritom, a tokom celog testa nismo primetili ni najmanje preslušavanje kanala. U numeri “Geiger Counter / Radioactivity” hip-dac 3 nam je priuštio impresivno snažno niskotonsko područje, a čak je i potmula tutnjava najdubljeg basa ostavila utisak dobre definisanosti – odnosno, na neki način sračunatog i kontrolisanog mumlanja – upravo kako ovi tonovi treba da zvuče.

U završnom delu testiranja laptop smo zamenili Android telefonom s instaliranim Tidalom, dok se na poziciji slušalica našao model Sennheiser HD 560S. Zahvaljujući slušalicama otvorenog tipa, ova kombinacija pružila je prostranu i vazdušastu pozornicu, te nam pokazala da je hip-dac 3 još kako sposoban za prenos izvanredne količine detalja. Reprodukcija je povremeno bila zaista spektakularno analitična, pružajući istinski audiofilski uvid u tehničku stranu muzičke numere – kako vrline, tako i mane – i sasvim jasno prezentujući finese sadržane u tonskom zapisu. HD 560S poznajemo kao izrazito neutralne slušalice, ali hip-dac 3 je obavljao odličan posao u pogledu kolorita, uspevajući da ionako analitičnoj reprodukciji podari dušu i muzikalnost, što govori o njegovim dobro izbalansiranim kvalitetima. Ovako jasne razlike pri upotrebi različitih slušalica pokazuju da hip-dac 3 nema preterano izražen sopstveni karakter zvuka, koji će nadjačati sve druge elemente u audio-lancu, već je sposoban da prikaže razlike između slušalica.

Zaključak

Kako bi dobar uređaj načinio još boljim, iFi Audio unapredio je novi hip-dac 3 samo tamo gde je za to bilo prostora, zadržavajući oprobana i dokazana rešenja. Oblik i gabarit uređaja zaista su savršeni za upotrebu u pokretu, baterija pruža dobru autonomiju, a mogućnosti su u skladu s potrebama najzahtevnijih mobilnih audiofila. Na kraju, hip-dac 3 donosi fina, ali primetna poboljšanja u zvuku, što ga i dalje postavlja u sam vrh pristupačnih i kompaktnih prenosivih uređaja.

iFi Audio hip-dac 3
D/A konverter: Burr-Brown True Native
Podržana rezolucija: 384/32, DSD256, DXD, MQA
Izobličenja THD: <0,01%
Izlazna snaga (32 Ω): 280 mW, bal. 400 mW
Digitalni ulaz: USB-C
Izlazi za slušalice: 3,5 mm i bal. 4,4 mm
Kapacitet baterije: 2.200 mAh
Dimenzije (ŠxVxD): 70 x 14 x 102 mm
Masa: 135 g
Cena: 200 evra
4Audio, 011/770-4320
Kvalitet izrade
Funkcionalnost
Zvuk
Vrednost za novac
Kompaktan i lagan.
Robustna izrada.
Opcije i podržana rezolucija.
Celovita, detaljna i muzikalna reprodukcija.
Ništa u klasi.
4.5