Jump to content


"Ljubin sistem" i EISA nagrada


nkrgovic

Recommended Posts

Ovaj "Ljubin sistem" me potsetio na zanimljviv dizajn koji Sim Audio vozi vec neko vreme. Ideja je sjajna, i svodi se na to da pojacalo, inace u AB klasi, radi u cistoj A klasi prvih pet vati. Kako je 5W snaga koja se retko prelazi svi koji su ga culi kazu da radi fenomenalno. Ovaj sistem koristi jos i Classe u svojim pojacalima, mada njih kod nas mislim da nema u prodaju (verovatno bi se dali naruciti preko Korato-a).

Razlog zasto pokrecem temu je nedostatak ovakvih sprava za neku, iole pristupacniju cenu. Jedino sto se moze naci, a da lici, je Cambridge 840A, koji umesto klase AB koristi klasu B na vecoj snazi, ali on nigde ne kaze do koje snage radi u A klasi (zna li neko? nadam se bar prvih par vati). Od polovnih je tu i Marantz PM7200, i tu je kraj spiska. Ili nije? Zna li neko za jos neko pojacalo koje koristi ovaj nacin rada? Resenje je odlicno, sto pokazuje i fama oko tog Cambridge-a, a opet tako retko koristceno... ili se ja varam?

Link to comment
Share on other sites

Nisam elektronicar, ali kolko ja znam svako AB pojacalo na minimalnim opterecenjima, dakle prvih nekoliko watti, radi u A-klasi. Ima ponesto o tome na inostranim forumima...

Moj izlaz Parasound Halo A21 je 250Wpc u visoko biasiranom AB dizajnu, ali prvih 10-tak W radi u cistoj A klasi. Njegova mono verzija, cuveni Halo JC-1 uz 400Wpc ide i do 35W u A klasi.

Link to comment
Share on other sites

Sad ispade da sva pojacala rade u A klasi u prvih nekoliko vati???

Mene nisu tako ucili, mada mozda sam zaboravio....

Koliko se ja secam, sva pojacala AB klase rade u A klasi jedan mali period vremena, ali ne prvih par vati, vec dva puta po par stepeni, od ukupnih 360.... Znaci, od cele sinusoide pojacalo u AB klasi radi u A klasi dva puta tokom jednog perioda, oba puta tamo blizu X ose..

Link to comment
Share on other sites

Ajde malo da prosirimo temu.... ako mogu ? :listen

Mene zanima ceo princip te A/AB klase, tako da bi voleo da cujem (za) bilo sta sto radi u njoj. Sad sam pogledao taj Parasound i nije nezanimljiv. Probacu da procitam neki review, a rado bi ga i cuo, ako neko zna gde... :) Znaci, ja bi najradije da me neko prosvetli sa necim povoljnim, ali me zanima da procitam o bilo cemu u toj klasi. Ako neko zna za jos neku spravu, makar da je cuo, a kamoli da ju je slusao, ja bi voleo da cujem nesto o tome. Klaus, da li bi te mrzelo da napises koju rec o svom sistemu?

Takodje me zanimaju i licna iskustva sa CA 840A, ako ih neko ima. :)

Link to comment
Share on other sites

Ajde malo da prosirimo temu.... ako mogu ? :listen

Mene zanima ceo princip te A/AB klase, tako da bi voleo da cujem (za) bilo sta sto radi u njoj. Sad sam pogledao taj Parasound i nije nezanimljiv. Probacu da procitam neki review, a rado bi ga i cuo, ako neko zna gde... :) Znaci, ja bi najradije da me neko prosvetli sa necim povoljnim, ali me zanima da procitam o bilo cemu u toj klasi. Ako neko zna za jos neku spravu, makar da je cuo, a kamoli da ju je slusao, ja bi voleo da cujem nesto o tome. Klaus, da li bi te mrzelo da napises koju rec o svom sistemu?

Takodje me zanimaju i licna iskustva sa CA 840A, ako ih neko ima. :)

Link to comment
Share on other sites

Znaci, uredjaji koji rade u "dinamickoj klasi A", kao sto pise u novom Hi-Files (sad prelistah... :listen ) :

- Cambridge Audio 840A (Racuna li se? I zna li neko do koliko vati je ovo klasa A?).

- Parasound Halo serija A - sva pojacala

- Unison Research Unico (EDIT: Svi, sem mozda Unico P)

- Classe Delta Serija

- Sim audio pojacala

Jos neko? Od svega ovoga iole pristupacno deluju CA i Halo serija 3 (A32 i P3). Zanimljivo je da princip izgleda jeste dobar, jer svi koji su culi bilo sta u ovoj klasi imaju jako dobro misljenje o tom uredjaju... :) Zna li neko za jos neki uredjaj u ovoj klasi ?

Drugo pitanje : mozemo li izvuci neko pravilo? Deluje da je ovakav nacin pravljenja pojacala jako zahvalan, i da ova konstrukcija nudi sjajan kvalitet po razumnoj ceni.... Definitivno tema za razmisljanje.

Link to comment
Share on other sites

nkrgovic, ne bih da se pravim pametan ali ne svira princip nego ureÄ‘aj. Dal' su lampe, btj ili fet, dal' je AB, A, D, ili Å  klasa nije presudno za zvuk koji ureÄ‘aj nudi. Ima toliko drugih parametara koji igraju veliku ulogu u krajnjem rezultatu. Da nije tako, sva pojaÄala iz viÅ¡ih klasa bi radila po tom principu.

Link to comment
Share on other sites

Sva pojačala koja rade u AB klasi rade u "najčišćoj" A klasi do neke snage. Kolike, e to zavisi od struje mirovanja.

OK, kapiram, ali pazi : Pojacalo je naponsko. Za jedan vat na zvucniku od osam oma ti treba 2.83V. To je nesto vise od 350mA. Za pet vati Sim-a je to 790mA, a za 25W marantz-a PM 7200 1770mA. Ne verujem da je mirna struja tog Marantza preko amper i po... jeste li? Ima li neko ovde da nas malo prosvetli? :listen

nkrgovic, ne bih da se pravim pametan ali ne svira princip nego uređaj. Dal' su lampe, btj ili fet, dal' je AB, A, D, ili Š klasa nije presudno za zvuk koji uređaj nudi. Ima toliko drugih parametara koji igraju veliku ulogu u krajnjem rezultatu. Da nije tako, sva pojačala iz viših klasa bi radila po tom principu.

Ja cu se samo delimicno sloziti. OK, nije presudna klasa, ali nije ni da je nebitna. Slazem se da mnogo dobro odradjen push-pull u B klasi moze da zvuci bolje od lose uradjene A klase, ali to ne znaci da je to nebitno. Princip rada ti odredjuje i potrosnju struje, i grejanje, i tip zvuka koji ces dobiti, i jos puno toga.... Naravno da je bitno i kako je to realzovano, ali ovo je osnova.

Ako krenes tim rezonom doci ces dotle da nista nije bitno sem onoga kako se tebi dopada zvuk. Naravno, bices u pravu, ali, osim ako nisi u mogucnosti da provedes jako puno vremena slusajuci pojacala (i sve ostale delove sistema) time nista neces dobiti. Uostalom, ovo je forum i trudimo se da malo caskamo, i ponesto naucimo (bar se ja trudim da naucim - zato i pitam).

Link to comment
Share on other sites

Pojacala kod kojih izlazni stepen radi u klasi AB rade sa mirnom strujom izlaznih tranzistora 0.1 do 0.2 A.

Evo minimalnih mirnih struja za odredjenu snagu na 4 oma i 8 oma, da bi izlazni stepen radio u A klasi.

4 oma

SNAGA----MIRNA STRUJA

1W -------- 0.705 A

2W -------- 1 A

3W -------- 1.225 A

4W -------- 1.4142 A

5W -------- 1.581 A

10W ------- 2.236 A

20W ------- 3.162 A

50W ------- 5 A

100W ------ 7.071 A

8 oma

SNAGA----MIRNA STRUJA

1W -------- 0.5 A

2W -------- 0.707 A

3W -------- 0.866 A

4W -------- 1 A

5W -------- 1.118 A

10W ------- 1.581 A

20W ------- 2.236 A

50W ------- 3.536 A

100W ------ 5 A

Link to comment
Share on other sites

Stari Meridian 105 monoblokovi rade do 5W u A klasi, ja sam ih prodao pre par godina za 200 evra. Marantz QuarterA pojacala rade do cetvrtine deklarisane snage u A klasi, starija Yamaha pojacala imaju opciju biranja klase itd.

CA840A ne radi u A vec u XD (Crossover Displacement) klasi koju su izmislili za to pojacalo. Imate veoma lepo objasnjene tehnikalije na sajtu CA.

Link to comment
Share on other sites

Stari Meridian 105 monoblokovi rade do 5W u A klasi, ja sam ih prodao pre par godina za 200 evra. Marantz QuarterA pojacala rade do cetvrtine deklarisane snage u A klasi, starija Yamaha pojacala imaju opciju biranja klase itd.

Mislim da sam vec spomenuo taj Marantz. Hvala na obavestenju za Meridian, da li bi Vam bilo tesko da kazete neku rec o tome kako su zvucali? Ta cena je jako povoljna... I znate li kakvi su im novi uredjaji, koriste li jos uvek taj dizajn?

CA840A ne radi u A vec u XD (Crossover Displacement) klasi koju su izmislili za to pojacalo. Imate veoma lepo objasnjene tehnikalije na sajtu CA.

Hmm... ocigledno ja ne umem da citam. Kaze :

This unique design gives pure Class A operation at low levels, moving smoothly nto an enhanced version of Class B at higher levels.

Ja sam shvatio da je to A klasa na maloj snazi... Deo koji ne razumem je gde je granica, tj. na kojoj snazi. Mada moram priznati da postajem opasno zainteresovan za taj 840A :-?.

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovic

Oprostite, mozda ja nisam dobro shvatio pa sam Vas pogresno informisao - ali koliko se secam, oni su prelaznu tacku (crossover) izmestili iznad, sto jos nije prava A klasa je crossover i dalje postoji... Na testu je 840A pokazao crossover slicniji B klasi nego A klasi - pogledajte na sajtu CA opis tehnologije, vec sam pomalo zaboravio.

Meridiani su zvucali vrlo lepo - pun, neopterecujuc, prirodan zvuk (nazalost, kasnije su ih neki prodavali za 450 EUR, tako da je moja cena vrlo niska). Kasniji 605 su imali isti princip - predimenzioniran trafo i vrlo mali elektroliti i koliko se secam slicna koncepcija.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...