Jump to content


Kupujem Morch rucicu, informacije dobrodosle


analogue

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Neki od vas me znaju sa drugih foruma. Drago mi je da postoji jos jedan forum sa puno dobrih sadrzaja i tema.

Trenutno sam u potrazi za rucicom za moj novi gramofon, pa ako netko prodaje ili zna nekoga ko ima za prodati Morch rucicu, a da je u ok stanju, nek sa slobodno javi, bit cu mu zahvalan. Moze i na PM/mail.

tnx

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

steta steta, ako je ok stanje 1000 ojra je ok cijena. I 4 i 6-ica se moze dobiti u oba finisha ili su samo 6-ice zlatne ?

Razlika medju njima je samo u jednoj ili dvije tocke oslanjanja, unipivot, ili je jos nesto ? ...mislim ne znam koliko je 6 bolja od 4, ako je !?

Link to comment
Share on other sites

ne ocekujem da to svatko moze razumjet, ...primjerice pitajte bilo kojeg boljeg DJ-a sta misli ploca Vs. cd, svi ce pozdraviti vinyl, pitajte bilo kojeg discofila/audiofila koji ima kolekciju 100+ LP-a & 100+ cd-a sto mu je draze/bolje takodjer. Oni koji nemaju iskustva sa plocama ne mogu ni razumjet, pogotovo u danasnje MP3 doba.

pozzz

Link to comment
Share on other sites

Ma dobro svako ima pravo da voli sta hoce ali ko u ovo hiper turbo super kali fradzilisti ...vreme da se maje sa plocama. Pa omoti, pa kese, pa dejonizacija, pa prasina, pa krcka, pucketa, i sta sve ne. Cisto nije prakticno.

A strogo teorijski gledano gramofon je inferiorniji u VERNOSTI zvuka, znaci ne da li se bolje cuje (subjektivno) . Kao sto se i lampasi nekome vise svidjaju kako zvuce ali po testovima tranzistori ih siju. Naravno u istom cenovnom razredu.

Link to comment
Share on other sites

Ma dobro svako ima pravo da voli sta hoce ali ko u ovo hiper turbo super kali fradzilisti ...vreme da se maje sa plocama. Pa omoti, pa kese, pa dejonizacija, pa prasina, pa krcka, pucketa, i sta sve ne. Cisto nije prakticno.

A strogo teorijski gledano gramofon je inferiorniji u VERNOSTI zvuka, znaci ne da li se bolje cuje (subjektivno) . Kao sto se i lampasi nekome vise svidjaju kako zvuce ali po testovima tranzistori ih siju. Naravno u istom cenovnom razredu.

I u TV tehnici je poznato da ljudskom oku vise odgovaraju jarke i toplije boje nego verne. To su koristili neki proizvodjaci televizora i pridobijali kupce friziranim bojama (Grundig i sl)

Link to comment
Share on other sites

Analog je dao pravo objaÅ¡njenje svega. ViÅ¡e uopće nije upitno Å¡ta je kvalitetnije jer takve rasprave su bezpredmetne i ovise samo o poimanju kvalitete zvuka pojedinog sluÅ¡aÄa. Posjedovanje gramafona i sluÅ¡anje vinila je postao jedan kult ili audiofilski obred a ne samo puko koriÅ¡tenje tih naprava za sluÅ¡anje glazbe.

Najpozitivnija stvar je Å¡to uz mnogo pažnje i truda gramofonska konfiguracija zaista pruža mnogo užitka bez obzira u kojem cjenovnom razredu. To jednostavno treba voljeti i gramafon je najkompleksnija stvar u naÅ¡em hobiju, rekao bih Äak slobodno vrhunac ovog hobija jer objedinjuje puno toga a ne samo sluÅ¡anje glazbe. Cilj ovog hobija je sluÅ¡anje glazbe ali i "igranje" s komponentama i svim dijelovima sistema, a gramafon je tu koji zaista traži najviÅ¡e pažnje da bi poluÄio dobre rezultate i to je ono Å¡to veseli svakog audiofila.

Link to comment
Share on other sites

da li pricamo o gram vs CD plejer?

u zoni 1000E gramofon je inferiorniji

u zoni 3000E gramofon je superiorniji

sa suzom u oku moram da kazem da su nove opcije HD transporta unele pometnju u ove relacije i da je tu vinil def izgubljen.

testovi po kojima tranzistori siju lampe su predmet generalizacije koja opet generise jednu od najvecih predrasuda u audiju da mogu samo da izrazim saucesce svakome ko na osnovu tih testova donosi odluke.

Link to comment
Share on other sites

Da li ste Äuli, ili možda Äak videli, da na sajmovima hi-end opreme u razvijenom svetu proizvoÄ‘aÄi i trgovci koji nude zvuÄnike, pojaÄala ili kablove danas skoro pod obavezno koriste gramofon za demonstraciju u sluÅ¡aonicama? Mislim da to nije bez veze, a verovatno bi i njima bilo lakÅ¡e da prikaÄe cd-player ili hd server. Dakle, ima tu neka caka!

Slažem se sa prethodnim diskutantima da je manipulacija "digitalijom" daleko jednostavnija u bilo kom pogledu, a pogotovo je u danaÅ¡nje vreme mnogo jeftinija, ali mislim da će gramofon i vinilna ploÄa opstati joÅ¡ dugo i sahraniti mnoge "naprednije" formate. Eto, neko ranije reÄe da je cd mrtav, a ja mislim da to nije joÅ¡ u potpunosti potvrÄ‘eno, meÄ‘utim, LP ploÄe se sve viÅ¡e izdaju, novih modela gramofona, ruÄki i pick-up-a je svakim danom sve viÅ¡e, pa iz toga može svaÅ¡ta da se zakljuÄi.

Na kraju bih rekao i ovo: analogni snimak i reprodukcija su neÅ¡to Å¡to je prirodno, pa bilo sa viÅ¡e ili manje izobliÄenja, a digitalni snimak je samo neÅ¡to Å¡to pokuÅ¡ava da doÄara stvarnost, odnosno da je aproksimira. Koliko god velika rezolucija snimka bila, to je, ipak, samo aproksimacija onoga Å¡to naÅ¡e uho Äuje ili, ako hoćete, Å¡to izvor zvuka emituje (a emitovanje je kod muzike i, uopÅ¡te, zvuka pomeranje vazduha oko izvora). SliÄna je situacija i sa fotografijom, filmom ... sve je mnogo jednostavnije za rukovanje, pristupaÄnije obiÄnom Äoveku i raÅ¡ireno u Å¡iroke narodne mase i joÅ¡ bih naglasio da Äesto digitalno može bolje da izgleda ili zvuÄi od analognog, ali najbolje od analognog daleko odskaÄe po kvalitetu od najboljeg digitalnog. Zato bih iskreno voleo da svaki mladi audiofil bude u mogućnosti da poÅ¡teno uporedi razliÄite medije i da onda sam donese zakljuÄak, ali, nažalost, to u sadaÅ¡njem vremenu nije izvodljivo.

Link to comment
Share on other sites

Da li ste Äuli, ili možda Äak videli, da na sajmovima hi-end opreme u razvijenom svetu proizvoÄ‘aÄi i trgovci koji nude zvuÄnike, pojaÄala ili kablove danas skoro pod obavezno koriste gramofon za demonstraciju u sluÅ¡aonicama? Mislim da to nije bez veze, a verovatno bi i njima bilo lakÅ¡e da prikaÄe cd-player ili hd server. Dakle, ima tu neka caka!

Slažem se sa prethodnim diskutantima da je manipulacija "digitalijom" daleko jednostavnija u bilo kom pogledu, a pogotovo je u danaÅ¡nje vreme mnogo jeftinija, ali mislim da će gramofon i vinilna ploÄa opstati joÅ¡ dugo i sahraniti mnoge "naprednije" formate. Eto, neko ranije reÄe da je cd mrtav, a ja mislim da to nije joÅ¡ u potpunosti potvrÄ‘eno, meÄ‘utim, LP ploÄe se sve viÅ¡e izdaju, novih modela gramofona, ruÄki i pick-up-a je svakim danom sve viÅ¡e, pa iz toga može svaÅ¡ta da se zakljuÄi.

Na kraju bih rekao i ovo: analogni snimak i reprodukcija su neÅ¡to Å¡to je prirodno, pa bilo sa viÅ¡e ili manje izobliÄenja, a digitalni snimak je samo neÅ¡to Å¡to pokuÅ¡ava da doÄara stvarnost, odnosno da je aproksimira. Koliko god velika rezolucija snimka bila, to je, ipak, samo aproksimacija onoga Å¡to naÅ¡e uho Äuje ili, ako hoćete, Å¡to izvor zvuka emituje (a emitovanje je kod muzike i, uopÅ¡te, zvuka pomeranje vazduha oko izvora). SliÄna je situacija i sa fotografijom, filmom ... sve je mnogo jednostavnije za rukovanje, pristupaÄnije obiÄnom Äoveku i raÅ¡ireno u Å¡iroke narodne mase i joÅ¡ bih naglasio da Äesto digitalno može bolje da izgleda ili zvuÄi od analognog, ali najbolje od analognog daleko odskaÄe po kvalitetu od najboljeg digitalnog. Zato bih iskreno voleo da svaki mladi audiofil bude u mogućnosti da poÅ¡teno uporedi razliÄite medije i da onda sam donese zakljuÄak, ali, nažalost, to u sadaÅ¡njem vremenu nije izvodljivo.

Link to comment
Share on other sites

Å to se tiÄe Äasovnika mislim da navedeno poreÄ‘enje nema smisla u ovoj temi. Tu je potpuno svejedno da li je digitalni ili analogni aparat. Oni mere vreme, a to su sekundi, desetinke, stotinke, ili Äak hiljaditinke, Å¡to su sve veliÄine koje se izražavaju celim brojevima, i to po standardu prihvaćenom od svih. Reproduktori muzike niÅ¡ta ne mere, oni reprodukuju umetniÄka dela ili bilo kakav drugi zvuk! ÄŒasovnik, bilo digitalni ili analogni, može, sam po sebi, biti umetniÄko delo, ali on ne reprodukuje nikakvo umetniÄko delo, već fiziÄku veliÄinu - vreme.

Å to se tiÄe sajmova ja sam pomenuo prozivoÄ‘aÄe i trgovce ureÄ‘ajima koji nisu izvori zvuka, već zvuÄnici i pojaÄala. Å to su oni, naprasno, vratili u upotrebu gramofon kada je isti bio skoro potpuno zaboravljen poÄetkom devedesetih? Mogli su da vrate kasetofone ili trakaÅ¡e, ali nisu! Ne bih se složio da je marketing u pitanju, već onaj ko pravi pojaÄalo ili zvuÄnik hoće da potencijalnom kupcu pokaže ono najbolje Å¡to njegov ureÄ‘aj može da pruži, a to postiže analognom reprodukcijom. Kada bi cd zvuk bio bolji on ne bi koristio gramofon na sajmu, jer bi bilo kontraproduktivno da prikazuje neÅ¡to Å¡to je inferiorno. Možda bi naÅ¡e kolege iz Hrvatske i Slovenije mogle neÅ¡to bliže da kažu o tome, poÅ¡to su trenutno kod njih sajmovi na viÅ¡em nivou nego ovde.

Å to se tiÄe industrije i inženjera, sticajem okolnosti znam viÅ¡e njih koji bez razmiÅ¡ljanja stavljaju gramofonsku ploÄu ispred cd-a ili hi-rez digitalnih formata, a baÅ¡ se, recimo, profesionalno bave prenosom podataka i srodnim granama elektronike. DanaÅ¡nji digitalni mediji, slažem se, imaju bolje performanse na merenjima, ali ne mogu tako dobro da reprodukuju timbar instrumenta i trodimenzionalnu sliku, Å¡to jeste subjektivni doživljaj svakog sluÅ¡aoca. Ali, nadam se da nijedan pravi audiofil ne sluÅ¡a muziku zbog toga da bi Äuo Å¡to je moguće manje izobliÄenja i Å¡to linearniji propusni opseg, već zato da bi uživao u muzici, dakle zbog subjektivnog doživljaja. I joÅ¡ neÅ¡to, merni testovi pokazuju ono Å¡to onaj koji meri želi da izmeri, a niko ne može da tvrdi da se sutra neće pojaviti neka nova teorija merenja koja će pokazati neÅ¡to suprotno od onoga Å¡to je bilo opÅ¡teprihvaćeno u nekom ranijem vremenu. TakoÄ‘e, poznata je Äinjenica da se u reprodukciju sa digitalnih medija naknadno unosi izvesna doza veÅ¡taÄkog izobliÄenja koje se zove "dither", ali ja ne bih o tome dalje teoretisao, jer nisam struÄan u tim stvarima.

Pošto smo otišli daleko u off ... ja bih samo završio ovime: slušam cd više od dvadeset godina, ali uporedo slušam LP i trake i nadam se da će tako biti i ubuduće. Nisam do danas ubeđen u superiornost digitalnih medija bilo kog formata, ali ću vrlo rado to priznati onda kada se takav medijum bude pojavio.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...