Jump to content


Okki-Nokki vs Pro-Ject VC S2


paja959

Recommended Posts

3 minuta ranije, sondek said:

Imam par principa pri kupovini polovnjak... Jedan od njih je da neću kupiti ploču od pajsera koji ju je vatao rukama. Drugi je da ne kupujem ploče na kojima se vidi da su čišćene... Tu je u proseku više stete nego koristi od toga. Ako ih je čisto, a da ja to ne vidim onda mu svaka čast pa nek sam je kupio... A treći i najvažniji princip je da ako je situacija ozbiljna po pitanju izgaranja da kupim neku ploču koju dugo čekam je da se  uopšte ne drzim svojih principa. 

ako se vide tragovi pranja,skip it..8-)

Link to comment
Share on other sites

Ko zna kakvim budž metodama i sa čime su prali te ploče, spisak tekućina je krajnje odvratan... Čak je i ovde na forumu prelagano svasta, wd40..svako ima neku pamet. Zato bolje lepo čista "organski" prljava ploča nego bućkuriš...posle ja to malo finom smirglom i kalodontom, zalijem sodom pa ispoliram lozom i mravljom kiselinom i dva pera od fazana mladog😉

Link to comment
Share on other sites

On 15. 12. 2023. at 16:05, paja959 said:

kad smo kroz pricu dosli do momenta da oni nude usluzno pranje sa UZ Audiodesk-om za cca 1,5 eura po ploci,stavio sam tacku na  "i"...

То је добра опција кад постоји.

Ја сам решио да то мени не ради посао од једноставног разлога што лик који је то радио локално ипак на ~60км од мене, па када сам прерачунао цимање, машина је постала и јефтинија опција.

Око тога колико је важна за аудиофиле којима су плоче примаран извор музике - разлика у звуку чисте плоче наспрам прљаве је јаснија од утицаја било ког кабла.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, InSides said:

То је добра опција кад постоји.

Ја сам решио да то мени не ради посао од једноставног разлога што лик који је то радио локално ипак на ~60км од мене, па када сам прерачунао цимање, машина је постала и јефтинија опција.

Око тога колико је важна за аудиофиле којима су плоче примаран извор музике - разлика у звуку чисте плоче наспрам прљаве је јаснија од утицаја било ког кабла.

ma sve ok,mene je opcija za Audiodesk relativno blizu,tako,bar sto se udaljenosti tice,ad acta..<_<

Link to comment
Share on other sites

On 13. 12. 2023. at 9:13, InSides said:

Њихова четка је ужас - али зато четка за бријање од природних длака је одлична;

Mogu da preporučim četke od kozje dlake koje prodaje Knosti za svoje Disco Antistat sprave za pranje ploča:

https://www.knosti.de/shop/en/vinyl/95/disco-antistat-replacement-brushes-gen.-i-set-of-2-goat-hair-brushes

IMG_0636So5tPr9baq1zd.jpg

Odlične su!

Kozja dlaka od kojih su napravljene je jako fina i tanka i ulazi duboko u brazde, pomerajući prašinu u njima čak i bez tečnosti.

 

Link to comment
Share on other sites

...Što se vakumskih čistača tiče, ako sam dobro razumeo postupak, četke i tečnost za pranje ploča rade glavni posao a jedina funkcija vakuma je da usisa tečne nusprodukte koji ostaju posle pranja?

Tokom godina sam stekao utisak da se isti krajnji rezultat može postići za mnogo manje para i bez tolike skalamerije.

Čak ni sam postupak ručnog nanošenja tečnosti i trljanja ploče četkom u slučaju vakum mašina mi ne deluje kao najoptimalniji.
Isti može biti značajno unapređen korišćenjem sprava kao što su Knosti ili Spin Clean, u kojima se ploče sve vreme kupaju u rastvoru za čišćenje, a sa obe strane čvrsto i tesno postavljene četke obezbeđuju kontinuiran i ravnomeran kontakt sa vinilom prilikom trljanja:

ScreenShot2023-12-18at8_55_58PM.jpg.06d76e36edc313c1861800df213f89a1.jpg

 


Ja koristim dve gore pomenute Knosti Disco Antistat sprave u paru.

Tečnost za pranje je Tergitol, preporučena od Američke Kongresne biblioteke.

Pranje započinjem u prvom Knosti-ju u kojem drzim Tergitol.

Posle inicijalnog propuštanja kroz četke, ploču vadim iz Tergitola i obilno je tuširam sa obe strane jakim mlazom vode uz pomoc tuš glave za masažu (procedura se odvija u kupatilu, a etikete na pločama su naravno sve vreme zaštićene štitnicima :) ).

Na taj način uklanjam svu zaprljanu tečnost za čišćenje iz brazdi ploče.

Kada zavrsim tuširanje, ploču uz pomoc ručne prskalice natopim demineralizovanom vodom i višak iste otresem pre nego što je stavim u drugi Knosti za finalno ispiranje.

U tom Knostiju je takođe demineralizovana voda i u njemu ploču ponovo propuštam kroz četke.
Tako se u potpunosti uklanjaju i poslednji tragovi drugih tečnosti i na ploči ostaje samo demineralizovana voda.

Naravno, demineralizovanu vodu u tom drugom Knostiju periodično menjam kako bi se izbegla i teoretska mogućnost kontaminacije.

Rezultat su potpuno oprane gramofonske ploče bez ikakvih tragova prljavštine i ostataka tečnosti za pranje, samo sa kapljicama čiste demineralizovane vode na površini vinila.

Te kapljice uklanjam tako što ploče stavim u sendvič izmedju dve Vileda NanoTech Micro microfiber krpe koje imaju gustu strukturu kao neki fini sundjer i ne puštaju dlacice.
Rukama pritiskam sve zajedno, tako da se sav višak vode upije u krpe.

Posle te procedure ploče su praktično potpuno suve, a ako i neka mikro kapljica demineralizovane vode ostane, ona isparava bez traga.

 

Ako ploča nema nekih drugih mehaničkih oštećenja i nije previše pohabana, posle pranja ovim postupkom svira kao nova.

Ne vidim kako bih bolji rezultat dobio uz pomoć vakumske mašine, ali dopuštam da možda grešim. :)

 

Slika je sa TNT sajta, ali ovako otprilke izgleda i moj Knosti setup (minus tuš kabina :) ):

 

disco_antistat.jpg

Link to comment
Share on other sites

Viđao sam i te varijante i delovale su mi zanimljivo.

Mnogo jednostavnije od full motorizovanih mašina i jeftinije.

Jedino bih se plašio tog filca, u smislu šta na njega može eventualno da se zalepi tokom korišćenja što bi možda moglo da izgrebe ploču kada se ista vakumom prilepi za njega i onda okreće.

Fotograf sam i takve stvari su mi se dešavale davno kada sam koristio film na metar koji sam ručno pakovao u 35mm kertridže.

Znalo je da se tokom procedure pakovanja u mračnoj komori prošvercuje neko tvrđe zrno nečistoće i zalepi za filc na "ustima" kertridža (na slici desno) i onda bih dobio ogrebotinu duž celog filma.

ap-35mm-film-cartridge-metal.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Kuja,ovo sto si gore opisao,kako peres=respect :cheers....cekao sam samo momenat,dal ce da treba i gnjuracka oprema :xmas:D...

UZ je majka i maceha,problem je da je sprava skupa (ona sto stvarno valja)...javljaju se neke jeftinije opcije na ovu temu,ali nemaju full komfor jednog Audiodesk-a,ili Kuzma sprave,barem jos zasad...

:beer

Link to comment
Share on other sites

Нисте ваљда озбиљни да је "лепкирање плоча" још увек валидна опција за хигијену истих. Ових дана.

23 sati ranije, 空也 said:

...Što se vakumskih čistača tiče, ako sam dobro razumeo postupak, četke i tečnost za pranje ploča rade glavni posao a jedina funkcija vakuma je da usisa tečne nusprodukte koji ostaju posle pranja?

Тачно. Вакуум је приручно средство.

23 sati ranije, 空也 said:

Tokom godina sam stekao utisak da se isti krajnji rezultat može postići za mnogo manje para i bez tolike skalamerije.

Када су машине биле 1,000+ евра, можда. Сада, са моделима од <300евра, не бих се баш сложио - нарочито зато што то је сума за два нова Кностија плус сталак и придружне скаламерије.

У основи, поступак који описујеш, верујем да води ка одличним резултатима - једино ме лично брине корак ручног сушења плоча, али и то се да средити да нема никаквих негативности.

Поента вакуум машине је погодност, т.з. convenience. То је класични алат, који олакшава посао. Али свако развија свој тек процеса, зависно од старости и стања плоча.

Класичну УЗ каду никад не бих купио, зато што немам простора, а не могу да је складирам и препакујем сваки пут када ми затреба. Вакуум машину само гурнем у плакар након сушења четки.

Интересантна опција јесте Humminguru, али чак и тада, не бих се лишио вакуум машине - једино као додатак исте.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Нисте ваљда озбиљни да је "лепкирање плоча" још увек валидна опција за хигијену истих. Ових дана.

Vrlo. Izlepkirao bar 100kom svojih. Pomalo arhaičan, ali odličan način da se ploča odlično očisti i samim tim zazvuči bolje. Jedina mana je sto proces traje jedan dan. 

Link to comment
Share on other sites

On 19. 12. 2023. at 20:19, InSides said:

Нисте ваљда озбиљни да је "лепкирање плоча" још увек валидна опција за хигијену истих.

Jesi li ikada probao?

Ne razumem baš animozitet prema toj metodi. Svako ko ima ploče i razmišlja o metodama čišćenja, mogao bi bar da proba lepkiranje, na nekoj nebitnoj ploči.**

Metoda je praktično besplatna a izuzetno efikasna. Teško je zamisliti nešto efikasnije.
A 300€ je i dalje ozbilja svota za vlasnike 50-100-200 ploča.

Komplikovana jeste, ali ne deluje mi mnogo gore od procedure koju 空也 korisit.
A ploče tako treba očistiti svakako samo jednom, odmah nakon nabavke. Posle više nikad.

...

** Ako nemate nebitnih ploča za probu, ima na buvljacima nemačkih šlagera '70-'80-ih, na pločama, za 50-150din :P:D
...odlično za vežbanje lepkiranja
.

Ja svaki novi lepak probam na singlici Novih Fosila. Lepkirana je bar 20x.
I dalje se čuje podjednako loše kao i posle prvog lepkiranja. :P
Ali posle prvog se čula daleko bolje nego pre lepkiranja.
A da ne spominjem kako je izgledala pre tog prvog čišćenja lepkom.

Link to comment
Share on other sites

Пробао лепак, свакако.

Експрериментирање увек проширује знања, чак и када су резултати понекад негативни. Лепкирање је интересантан концепт једино као "pre-clean", или "чишћење пре чишћења". Али не као једина и финална метода.

Типични лепак за дрво садржи гомилу полимера (доста често поливинил ацетата), али и катализатора типа алуминиум хлорида и калциум хлорида. Резултат тога је добра адхезија неравних супстрата, али и потенцијал интеракције са самим супстратом.

Моја запажања након коришћења лепка за дрво на плоче показују предности:

  1. Ефикасно отклањање лабавих честица прљавштине;
  2. Ниска цена лепка.

Што није без недостатка свакако:

  1. Дубља прљавштина остаје;
  2. Веома често остају, нарочито по ободу плоче и унутрашње бразде, честице лепка који се морају очистити;
  3. Процес одлепљивања уноси значајну количину статичког електрицитета што је само по себи контрапродуктивно.

Свакако, плоча изгледа чиста, мада није баш. Али одлично као корак пре озбиљног чишћења.

Својевремено један од британских гуруа је чак принтао у упутства својих уређаја "не верујте продавцима средства за прање плоча - игла одводи прљавштину из бразде". И то је опција, али никако за мене.

Не постоји ефикасан начин дубинског чишћења плоча који не укључује течни медијум. Зато што течни медијум помаже (1) растворити и (2) евакуирати прљавштине са плоче. Корак два је оно за шта су вакуум машине изванредне.

Али то што су изванредне за евакуацију не значи да се и без њих не могу прописно и правилно опрати плоче. Једино је процес нешто комплициранији и нешто дужи.

На крају, причам о дубинском чишћењу зато што тек то показује прави квалитет репродукције овог медијума.

А на форуму чији је циљ дискусија репродукције високе верности, зашто би тражили ишта што не постиже тај минимум стандарда?

Link to comment
Share on other sites

On 19. 12. 2023. at 20:19, InSides said:

Када су машине биле 1,000+ евра, можда. Сада, са моделима од <300евра, не бих се баш сложио - нарочито зато што то је сума за два нова Кностија плус сталак и придружне скаламерије.

Moguće je. Knosti-je sam kupio davno, platio sam ih 50 eur po komadu. Sada vidim da su cene više.

Sa druge strane, ne mora se ići na full komplete. Knosti tečnost i drangulije kao što su levak i sl. podižu cenu, ali su u suštini nepotrebni i ja ih ne koristim.

Za samo 66 eur se može sklopiti komplet sa dve kadice sa četkama i jednim štitnikom za etikete, ekvivalent setup-u koji ja koristim u gore opisanom postupku.

Kadica sa četkama košta 28 eur: https://www.knosti.de/shop/en/vinyl/26/disco-antistat-case-with-two-brushes?c=13

Štitnik za etikete sa osovinom košta 10 eur: https://www.knosti.de/shop/en/vinyl/20/disco-antistat-heavy-label-bowl?c=13

A ako je baš neophodno (ne može se koristi cediljka/stalak za sušene tanjira :) ) može se za dodatnih 15 eur kupiti i jedan stalak za sušenje: https://www.knosti.de/shop/en/vinyl/21/disco-antistat-drying-stand?c=13

Za te pare (a ni blizu te cifre) se još uvek ne može kupiti vakum čistilica. :)

 

On 19. 12. 2023. at 20:19, InSides said:

једино ме лично брине корак ручног сушења плоча, али и то се да средити да нема никаквих негативности.

Ako se pažljivo radi i vodi računa o čistoći radne površine i mikrofiber krpa, sa tom fazom čišćenja ploča nema apsolutno nikakvih problema.

Link to comment
Share on other sites

...A kada govorimo o predubeđenjima, recimo mene je kod vakum mašina uvek nekako odbijala činjenica da se prvo radi jedna pa druga strana ploče.

Gledajući brojne Youtube snimke činilo mi se da bi tokom postupka, dok tretiramo drugu stranu, bilo moguće zaprljati prethodno već očišćenu (tipa procuri nam tečnost koju razmazujemo po prljavoj strani na drugu već opranu i usisanu, itd).

Sa Knosti-jem tretiram obe strane istovremeno, pa takva bojazan ne postoji.

Naravno, pošto ličnog iskustva sa vakum mašinama nemam, pretpostavljam da je to samo jedan od neosnovanih strahova kojima naš hobi obiluje i da se uz pedantan rad sve može izbeći. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...