Jump to content


Комплетан А/В систем - кућни биоскоп. Молим за савете и помоћ.


Војвода

Recommended Posts

Поздрав свима!

После дуго година мучења са јефтиним звучницима за комп и јефтиним 4к ТВ-ом и саундбаром, коначно сам у могућности да кренем са неком озбиљнијом причом. Већ неко време читам, гледам, слушам - учим али су ми потребни ваши савети и помоћ.

1) Наиме, планирам да купим Сонијев А80К (Ј) 65" TВ (врхунски OLED ТВ са одличном Сонијевом обрадом слике, који подржава HDR10, Dolby Vision, HLG као и обавезни Dolby Atmos и DTS: X. Не желим да размишљам да ли подржава неки формат, кодек итд. Гледање филмова и серија би било преко УСБ-а и евентуално неки стриминг преко компа путем Jellyfin-а и Plex-а уколико је то уопште могуће у овој некој причи. Значи BDRemux ^^

2) Прво сам размишљао о неком квалитетнијем саундбару типа Самсунгов Q990B(C) (молим вас реците ми ваше мишљење о истом или уопштено о том типу квалитетнијих саундбарова који подржавају Dolby Atmos) с обзиром да је то јефтинија варијанта наспрам правог традиционалног система али волео бих да слушам и музику па се већ неко време загревам за озбиљан систем. Звук очевог 2.1 система и грамофонских плоча када сам био клинац никада нећу заборавити

3) Али реално уопште не знам одакле да почнем. Ваљда од ,,простог" 2.1 система па градио даље. Што се тиче рисивера нпр. Denon AVR-X1600H. Он би требао да подржава све тражене технологије и да буде довољан за неку будућу доградњу до 5.1.2 система. Што се самих звучника тиче размишљао сам о некој JBL опцији типа централног JBL Stage A125C, два комада JBL Stage A130 букшелф звучника као и JBL Stage A120P сабвуфера.

Шта мислите о овако некој комбинацији и молим вас дајте предлоге за унапређење или једноставно измене исте. Не знам које су наше специјализоване продавнице за овакве ствари али куповао бих тако негде уз вашу препоруку као и од људи са КП.

У питању је дневна соба димензија 4м x 4,5м x 2,5м (Ш x Д x В) па самим тим морам да мислим и на коначни изглед целе конфигурације. 

Читам овде по форуму али има доста линкова који не раде, (вероватно) застарелих информација итд. Упутите ме где бих могао више да се информишем јер су генерално на српском језику оскудни извори. Све што читам на енглеском, већину производа је немогуће пронаћи нити купити. Али шта је ту је. Буџет немам јасно дефинисан из простог разлога што још увек немам представу шта колико кошта па ћу сходно томе и креирати исти али желим да то буде нека солидна прича, да не буду најјефтиније ствари. 

Унапред хвала свима ^^

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Delija said:

Q990 nije bas sjajan za stereo muziku, ali nisu ni ti JBL zvucnici. 

Za filmove u tom prostoruu toj klasi ti Q990 radi odlican posao u kompaktnijem i prakticnijem paketu sa wireless sub-om i wireless zadnjim zvucnicima.

Па да, зато и кажем, волео бих и музику да слушам а саундбар није најбоље решење. 

Генерално музику волим да слушам и то чиним сваки дан. У најгорем случају ћу преслушати пар песама на телефону.

Код Q990 ме је и највише привукла та чињеница да има одвојен бас и два задња звучника. Буквално 95% свих коментара и реакција на исти је веома позитивно али су то углавном људи које такве ствари не интересују нити се разумеју претерано па их увек узимам са малом резервом. Мада има доста и ових интернет стручњака који га хвала тако да сам сигуран да Q990 није лош избор.

Е сад што се тиче JBL-а, нисам успео да нађем превише информација и реакција на исте али оне што јесам су углавном позитивне. Велики је проблем моје непознавање материје и како сам већ навео јако слаб избор звучника, барем када су ти моји оквири знања у питању. JBL имам саундар 2.1 који ме већ годинама служи одлично. Као и њихови преносни блутут звучници. Иако то није исти ниво као ови о којима је овде реч ипак ме је привукло то досадашње позитивно искуство. 

Дај ми молим те неки други предлог. И скупљи, није проблем. Колико је реално пара да бих требао да уложим за један квалитетан звучник? Искрено нисам очекивао одговор да ће ми боље бити да узмем саундар ма колико добар био.

Шта мислиш о рисиверу?

Link to comment
Share on other sites

Q990B imam kao sekundarni sistem iliti ono sto "drnda" non-stop uz TV dok se ne ukljuci glavni sistem, tako da znam prilicno dobro sta moze i koliko vredi.

Klasican surround sistem baziran na AVR-u se ne isplati praviti sa tako slabim/losim zvucnicima. To je poenta. Morao bi da das bar 2-3x vise para u odnosu na Q990 da bi cuo neke osetnije benefite kod filmova - pogotovo u tako maloj sobi, gde Samsung-u nece ni malo manjkati snage.

Ako ti treba i stereo sistem za muziku isto koliko i sistem za filmove - licno bih na osnovu dosadasnjeg iskustva pre dao 1k evra za Q990 i 3k evra za odvojen stereo sistem, nego 4k evra za surround sistem koji ce sluziti i za muziku.

AVR koji gledas je maltene najniza klasa. Nazalost, kao pocetniku ti ne smem predloziti nista polovno, iako se za slicnu cifru mogu naci mnogo ozbiljnije sprave.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Delija said:

Q990B imam kao sekundarni sistem iliti ono sto "drnda" non-stop uz TV dok se ne ukljuci glavni sistem, tako da znam prilicno dobro sta moze i koliko vredi.

Klasican surround sistem baziran na AVR-u se ne isplati praviti sa tako slabim/losim zvucnicima. To je poenta. Morao bi da das bar 2-3x vise para u odnosu na Q990 da bi cuo neke osetnije benefite kod filmova - pogotovo u tako maloj sobi, gde Samsung-u nece ni malo manjkati snage.

Ako ti treba i stereo sistem za muziku isto koliko i sistem za filmove - licno bih na osnovu dosadasnjeg iskustva pre dao 1k evra za Q990 i 3k evra za odvojen stereo sistem, nego 4k evra za surround sistem koji ce sluziti i za muziku.

AVR koji gledas je maltene najniza klasa. Nazalost, kao pocetniku ti ne smem predloziti nista polovno, iako se za slicnu cifru mogu naci mnogo ozbiljnije sprave.

Баш ми је драго да си се јавио у том случају. Занимала су ме искуства за Q990 из прве руке, посебно овде код нас. Хвала.

Свестан сам да је класичан систем скупљи, зато сам и мислио да кренем полако јер свакако не бих могао да приуштим куповину целог система одједном. 

Свакако, разумем твоју поенту одлично. Чак имајући у виду све што сам горе написао, изгледа сам потценио вредност односно цену доброг система. С тим на уму, како кажу, нисам довољно богат да купујем јефтино. Уколико не могу да приуштим да купим нешто иоле квалитетно онда нећу ни куповати док то не будем у могућности. 

Интересује ме какав систем ти имаш? Какве звучнике?

Искрено ни сам нисам спреман на куповину половних ствари, прво што то не волим а друго што када купујеш нешто половно мораш знати барем неке основе, како твој коментар и упућује. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, srdjan_cvetkovic said:

Delija ima sistem...paaaa...recimo da nije jeftin, a još manje naivan.

Ali neka ti on napiše u detalje ako želi.

Хахаха иако сам почетник, предосетио сам да је тако на основу његовог писанија и чињенице да му саундбар од 1к€ ,,дрнда" онако успут 😆

А куд си већ упао у замку и јавио се овде, молио бих и тебе за неки коментар на мој ОП.

Link to comment
Share on other sites

Иако је најлогичније тражити савете од људи са дугогодишњим искуством то може бити и ,,опасно" (условно речено). Знам из своје перспективе јер сам и ја ветеран у неким другим професијама, хобијима-занимањима. Незахвално је, јер је тешко предложити неком тако нешто јефтино, budget friendly / entry level када знаш за много, много боље. Иако је то и много, много скупље. 

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Војвода said:

Хахаха иако сам почетник, предосетио сам да је тако на основу његовог писанија и чињенице да му саундбар од 1к€ ,,дрнда" онако успут 😆

А куд си већ упао у замку и јавио се овде, молио бих и тебе за неки коментар на мој ОП.

Za 2.1 sistem i soundbar nemam šta pametno da ti kažem, niti koristim, niti sam koristio, pa to ostavljam Deliji.

Što se tiče klasičnog 2.0 sistema, tu možda mogu da ti dam par saveta.

1. Biraš prvo zvučne kutije - pošto je prostorija relativno mala, moja preporuka nisu podnostojeće zvučne kutije, već bookshelf, sa odgovarajućim stalcima

2. Neki all-in-one sistem (i Delija i ja imamo jedan takav, od iste firme, samo što je njegov noviji i napredniji model + ima za svaki kanal po jedan): u jednom uređaju su strimer, DAC i pojačalo, treba ti samo izvor

ili kontra varijanta:

1. Aktivne bookshelf kutije - u okviru zvučnih kutija je uvek pojačalo (ili više njih), a može da bude i DAC

2. Strimer sa izvorom zvuka (hard disk, kompjuter, NAS,...)

Moj sistem je prva varijanta, pasivne klasične bookshelf kutije i sve u jednom uređaj i zadovoljan sam, pa ništa nisam menjao već solidno dugo. Neki kažu da je bolje ovo drugo, nisam probao, ali sam slušao par aktivnih sistema (jedan ima kolega sa foruma) i to isto može da radi izuzetno dobro, stvar je kvaliteta uređaja i uklapanja.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, srdjan_cvetkovic said:

Za 2.1 sistem i soundbar nemam šta pametno da ti kažem, niti koristim, niti sam koristio, pa to ostavljam Deliji.

Što se tiče klasičnog 2.0 sistema, tu možda mogu da ti dam par saveta.

1. Biraš prvo zvučne kutije - pošto je prostorija relativno mala, moja preporuka nisu podnostojeće zvučne kutije, već bookshelf, sa odgovarajućim stalcima

2. Neki all-in-one sistem (i Delija i ja imamo jedan takav, od iste firme, samo što je njegov noviji i napredniji model + ima za svaki kanal po jedan): u jednom uređaju su strimer, DAC i pojačalo, treba ti samo izvor

ili kontra varijanta:

1. Aktivne bookshelf kutije - u okviru zvučnih kutija je uvek pojačalo (ili više njih), a može da bude i DAC

2. Strimer sa izvorom zvuka (hard disk, kompjuter, NAS,...)

Moj sistem je prva varijanta, pasivne klasične bookshelf kutije i sve u jednom uređaj i zadovoljan sam, pa ništa nisam menjao već solidno dugo. Neki kažu da je bolje ovo drugo, nisam probao, ali sam slušao par aktivnih sistema (jedan ima kolega sa foruma) i to isto može da radi izuzetno dobro, stvar je kvaliteta uređaja i uklapanja.

Хвала на одговору. 

Зар не бих требао прво да нађем добар АВР, па тек онда да се сконцентришем на звучнике? Свакако нисам ни планирао подностојеће. Који АИО систем је у питању ако могу да знам?

Због чега кажу да је друга варијанта боља? Сад кад читам, мени свакако боље звучи та прва, ваша варијанта.

Link to comment
Share on other sites

Који буџет имаш на располагању? Хоћеш добар хифи вишеканални звук, само топ модели авр. Половно можеш проћи испод 1000е за авр али зависи и од потребних опција. 990с је пристојно решење, као мини линија поред хифи система. Такве су цене данас. Ни мени се не свиђа. Добар стерео данас, нов... хаос... ни 1000е по компоненти не гарантује без компромиса. Решење су половно појачало и звучници, дак из кине... цд плејер само ако си сентименталан.

У том простору можеш и 7.2.4 да ставиш и радиће. Звучници ће бити мањи али се да уклопити.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Војвода said:

Хвала на одговору. 

Зар не бих требао прво да нађем добар АВР, па тек онда да се сконцентришем на звучнике? Свакако нисам ни планирао подностојеће. Који АИО систем је у питању ако могу да знам?

Због чега кажу да је друга варијанта боља? Сад кад читам, мени свакако боље звучи та прва, ваша варијанта.

Delija ima Devialet Expert 440 Pro - dva komada Expert 220 Pro, svaki “vozi” po jednu zvučnu kutiju.

Ja imam daleko skromniji Devialet Expert 200

Njegov ima Core (streamer) fizički, i ja moj koristim kao strimer, ali tako može da radi samo sa aplikacijom Roon, preko drajvera, njegov može sa čime god želi.

Aktivne zvučne kutije su navodno bolja opcija zato što je pojačalo (ili više njih) namenski u fabrici pravljeni za taj tip zvučnika, a još kad je u kombinaciji DAC (ili više njih), sinergija je bolja. Nije pravilo, slušao sam i dobro i loše u obe kombinacije.

Npr. ovo je dobar uređaj, moderan, ima i “korekciju odziva prostorije”, tzv. RoomPerfect:

https://lyngdorf.steinwaylyngdorf.com/lyngdorf-tdai-1120/#reviews

Uz ovo ti trebaju samo zvučne kutije i neki NAS sa muzikom ili neki drugi izvor zvuka. Može da se kači i na TV preko HDMI-a.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, gvlada said:

У делу форума кућни биоскоп иду препоруке за стерео уређаје... јел видите колико је сати?

Čovek je kulturno pitao i dobio je odgovor.

Šta sam trebao, da ga napušim, polijem katranom i uvaljam ga u perje za primer, da mu nikad više ne padne na pamet da u ovom podforumu pita za tako nešto.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...