Jump to content


koji je naj bolji CD transport


gruzanin

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Ako ja dobro kapiram definiciju pojma u pitanju je uredjaj koji cita sadrzinu CD-a i onda prosledjuje digitalne podatke nekom D/A konvertoru.

Moj (kvarni) predlog bi bio : Externi SCSI CD (jos bolje CD-RW), povezan na Apple sa Mac OS X 10.4 i Core Audio :-?. Visestruko citanje i extrakcija na hard disk par sati pre upotrebe pozeljni :-?. Jos kad bi DAC bio FireWire (em buffer-ovan, em veliki sustained transfer rate... :blah ).

Je'l primate ovakav odgovor?

Link to comment
Share on other sites

U bre ljudi cime se vi igrate... :-?

Uglavnom, ne razumem se toliko u audio, ali u racunare se brate razumem: Svaki moderan hard disk ima sustained transfer nekoliko puta veci od onoga koji je potreban za reprodukciju CD zvuka - CD ima oko 1.5Mbit/s koliko se ja secam... :-? Ne treba ti nikakav poseban buffer, niti sta za to. Ono sto meni deluje bitno su :

- Low-latency arhitektura zvucnog softvera, kroz dobru podrsku u kernelu. Nije neophodna, ali je JAKO zgodna - jer omogucava laksi rad.

- Prenos nekim normanim medijumom, koji ima buffer. S/PDIF i AES rade na clock i podatke, koliko ja znam, prenose direktno - prakticno serijski. Male razlike u tajmingu ovde dovode do toga da DAC dobija nesavrsen signal, to, valjda, zovu jitter. FireWire (i USB) imaju buffer, plus proveru podataka, tako da pogresan prenos moze biti ponovljen, a neprekidnost obezbedjuje buffer. Slicno je kao kod IP protokola: S/PDIF je kao UDP a IEEE1394 kao TCP..

Ovakav rad interfejsa garantovano obezbedjuje izbegavanje svake mehanike, loseg clock-a, jitter-a i slicnih gluposti sve do DAC-a. Na zalost, DAC ostaje svoj na svome, i njegov kvalitet ostaje presudan, ali bar znate da do njega stize tacno ono sto treba. I da, sto kaze gruzanin ono sto drzis na hard-u nije isto ono sto treba slati kroz npr. USB, tako da je potreban softver koji to dobro radi. Tome sluzi CoreAudio (na windows-u ASIO, srecnici sa ljubicastim SGI ulaznicama imaju I2O karte koje to same rade :-? ) i low-latency arhitektura koji obezbedjuju nesmetan rad softveru za konverziju. Kad se to lepo uklopi DAC MORA da dobije idealne podatke. Sta ce on sa njima znati da uradi - je onda vec na njemu :-?.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...