Jump to content


Yamaha NS BP 110 poboljsanje skretnice


Audio Doktor

Recommended Posts

Kupio sam danas NS BP 110 , generalno gledano dobri su , coskasti to nevalja , jajasti valja , ali kosta ,dobio sam ih za 45e u odlicnom stanju .
I odmah rastavio , vidim unutra nema punjenja , uzmem spuzve napunim , a stranice oblozim anti Vibracionom samolepljivom , polu gumom polu metalom , neka kombinacija, Ground Zero kompanija .
I sad pogledam tweeter , 6 0ma , premerim 6 oma ,  pogledam bas 6 oma pise premerim 3.6oma .
nema skretnice sto me odusevljava , jer skretnica pasivna  ubija dinamiku , bas i mid ide direkt na ulaz bez icega , u paraleli sa tweeterom , a visokotonac ima 1uF serijski vezan , premeren na 1.24uF.( mikrofarada)
Odem na sajt za izracunavanje skretnice , i 1.2uF serijski na visokotoncu  je  preko 20khz .  22Khz tacnije , znaci sece na 22Khz , 
pa to ne moze biti tacno  .
imam merni mikrofon mogu da iskljucim bas i  izmerim samo tweeter i da vidim sta se desava , al dok to ne uradim , jel ima neko neko objasnjenje za ovo ?
Siguran sam ima Gurmana u skretnicama ovde , moze neko da mi pojasni , eto ja sam dao sta pise , i dao sta sam izmerio .
U pitanju je Elektrolit , pa ako neko ima savet za poboljsanje ovoga , al drzte se dobro sve cu meriti , jer  ko svojim usima veruje taj  ne zna sta radi , nema dizajnera koji usima dizajnira sve se meri . 
Dobro oni u Anachoicnoj komori , za skuplje zvucnike i vece serije , a ove ostale po znanju stecenom jelte . Siguran sam da ovaj nije usao  u Komoru :)

Link to comment
Share on other sites

@Zex hvala na podrsci , otvoren sam da me ucis srpski ali ti iskrvari a ne odgovori niti bar pokusa da odgovori na moje pitanje , verujem i tebe su  to  radili pa ti mene isto radis   ,  ja sam iznad tojega  , ne budes od mene kritikovan , sem sto mi nisi odgovorio na pitanje ako je to bilo  u tvojoj moci , ako nije ondak nisi ni za tu kritiku  .

Ja sam pre postavljanja pitanja pomogao 3,4 ljudi , gde je pitanje bilo jel neko cuo ovo pojacalo ili onaj zvucnik , sto je oksimoron , ne cujes zvucnike nego sobu   i da je 5000 ljudi culo to pojacalo ili zvucnik nece isto zvucati ,cak ni tehnicki, u njegovoj sobi .Jedino kad stavis slusalice i to zatvorenog tipa cujes zvucnike .
Pa sam im pomogao ,  i sad cekam nekog  ako moze meni da pomogne ako   sam ne resim pitanje do tad 
molim bez nadgornjavanje na dalje .  Ili na Srpskom da se jedni drugima obracamo sa uvazavanjem , svako je dobar u necemu , zajedno smo jaci , ali samo ako se drzimo zajednicke teme i diskusiju ne svodimo na niske strasti .

Link to comment
Share on other sites

@Zexx Ja sam Audio Doktor  za Audio Fajlove , https://www.fiverr.com/users/dedskin/seller_dashboard evo me ovde   popravljam zvuk .Nekad sam bio i DJ kad sam bio mali , pre nego je Exit postojao 20-30 hiljada ljudi je dolazilo u Sid , u Tehno Arenu , moju , al tad sam bio mlad radio i pesme  , al u zivotu nisam napravio ni jednu skretnicu , jer sam uvek koristio aktivne zvucnike sa Linkwitz Riley 4th order skretnicama , sa posebnim pojacalima za svaki drajver , jer to je najbolji dizajn  za pro rad .Jedini problem je sto Aktivne skretnice i balansirani ulazi i izlazi imaju -120Db teoretski neki maskimum , obicno -100dB , i cuje se shum ako se priblizis zvucniku , ali mali zvucnici gde apsolutno nema skretnice , gde bas i mid idu direkt na pojacalo preko obicne zice imaju -140dB teoretsku dinamiku, a Visokotonac se samo filtrira od niskih frekvencija . To   je takodje dobra opcija za slusanje , za rad nije . Analogne skretnice ubijaju dinamiku zvuka pa ih se klonim. Imam i takve zvucnike 3 way   ali dinamika je malo losija . Elem , ja sam Doktor za Zvuk   i u  Akustici nisam los a  skretnice ni jedne nisam napravio nikad .Napravio sam  pojacala i lampase , i predpojacala ali nisam neki profesionalac u tome .Skretnice radio nisam , i necu jer su aktivne prekompleksne i moraju biti na PCBu a pasivne ubijaju dinamiku . Njih samo u najosnovnijem obliku prihvatam. NAdam se da ti je sad malo jasnije zasto koristim male zvucnike za slusanje  , zato sto mi je soba mala i lose akustike 4x4x4 kocka , gore nema kao ni kutije za zvucnik , najbolje su zaobljenje jajaste , a takve su i najskuplje  .Ako vam je soba mala , nema ponete stavljati velike zvucnike , za 4x4x4 sobu max 4incha bas . Zasto ? Zato sto sto je veci bas to je veca kutija , a idealan izvor zvuka pise u ElektroAkustici 101 je tackasti izvor zvuka , znaci sto manji . Ako imas Veliku sobu mozes koristiti veliki zvucnik , ako imas malu kao ja , mozes samo mali zvucnik . Mislim mozes ti staviti i 2x2m zvucnik , al dobices smece od zvuka , stereo slike nece ni biti itd itd ... 
Da se mi vratimo na kondenzator ? Moze?

 

Link to comment
Share on other sites

@Zexx Kakva pesma ? Ja pomenuo pesmu nisam nego teoretski propust dinamike sistema od najglasnijeg do najtiseg , pasivna veza , to jest koaksijalni kabal ima  140dB dinamiku , ne pesma ,kabal  ,  a balansirani kabal na aktivnim skretnicama 120dB i to teoretski , ne mora znaciti , ima jos komponenata , svaki sitem je drugaciji , al to je maximum . 
I rekao sam kako se cuje shum to je taj shum koji pravi skretnica i pojacalo i balansirana veza i on je 20dB , ukljucis zvucnik ne pustas pesmu , slusas , susti .KAd pustis pesmu ne cujes taj sum , zato sto ljudsko uho moze detektovati najvise 30dB razlike , a tu je minimum 80DB razlika , znaci ne cuje se shum kad pustis pesmu . I ti pustio pesmu i meris DB , cime , koji dB .
 Apsolutno sve sto sam rekao pogresno si razumeo , cak uzeo da meris DR pesme , a koji DR , ima ih najmanje 5 kojih ja znam . Oces da ti dam pravi DR metar ? Da vidis koliko ih ima . Imas Long Term i Short Term , i oba ta u RMSu onako kako ljudi cuju , i bez RMSa onako kako sprave cuju , i onaj u voltima na kablu sa VU metra  to je vec 5 komada , a  ima ih vise od toga .
Ja ti kazem radio sam sa tim , 
dB je matematicka logaritamska jedinica   i nije samo  u zvuku , ali i samo u zvuku ima ih bar 6 , ukljuci svoj softver za muziku DAW , videces dole pise dBFS . Eto ga i sesti , sta taj dB znaci , znaci dB Full Scale , u tom softveru , to je softverski dB , te su i merenja softevrska LTdBFS , i STdBFS , long term i short term , na skali DAWa koji koristis , koji ima veci opseg nego sto je ovaj tehnicki , pa zato i drugacije zove .
Elem , jel se mozemo molim te vratiti na Kondenzator ? Ili me bar uci Srpski to znas bolje od mene , ovo budi siguran da ne znas , jer sam ja proveo 25 godina radeci sa tim , 10 godina treba da postanes Master pravljenja Katane , kad se kuje , pa se gleda ako je neko nesto radio 10g on je Master , a ja sam to radio 25g. 
I sad mi ti meris DR , Peak Dr  eto ga i sedmi . nemoj molim te , nisam dosao ovde da se nadgornjavam .Uci me srpski to znas bolje .

Link to comment
Share on other sites

@Zexx koga zabole da ga zabole , ti si ustvari uvredjen sto sam ja Audio Doktor , dao sam ti i adresu gde lecim fajlove , slobodne me kontaktiraj daj mi fajl makar to bila i pesma , pokazacu ti da cu je bolje uraditi , sto sam vec i uradio , i moze sluziti kao test ozvucenja , ako ne cujes razliku ovde na BG sindikatu , ja palim i gasim moj DAW i setup , onda ti soba ne valja i ne cujes nista  , stavi slusalice kakve god da su tu ces cuti , inace ja cujem i na Yamaha 110 u smecnoj sobi , najgoroj , koji su zvucnici od 40e , i sa lampaskim predpojacalom i kineskim pojacalom D clase , valjda znas sta znaci D clasa ako ne znas googlaj . Ja cujem i tu .Ne ocekujem od tebe da imas Studijske monitore jer se time ne bavis , al ako imas slusaj na njima , oni su za kriticko slusanje .
Pa eto buduci da je sve oko toga sto si ti uvredjen sto sam ja Audio Doktor , uzmi pa poslusaj BG sindikat na soundcloudu , pise gde palim i gasim efekte . Sto ti pokazuje da sam bolji i od njihovog producenta , tj da sam Audio Doktor .
A kako snimam vokal  , mozes cuti ovde  

A na YT ces naci emisije  Sustainable Human kanal , avatar je drvo  ,  sve sam ja radio do pre nekih godinu dana , kad su porasli , kad sam ih napravio , onda su nasli nekog da im dzaba radi , ali im je kvalitet zvuka opao naravno .
Ne mogu ti davati mixeve jer sam brda radio i kao Shadow DJ na Upworku al to bi bilo neprofesionalno jer sam ja tu samo Shadow DJ . Mada ima i mojih mikseva  ,kucaj Dedskin   naces svasta .
Pa  da ne budes uvredjem sto lecim audio fajlove 

Zato sam ja Audio doktor , jer uzimam Audio Zapis , obradjujem ga sredjujem , mixujem , masteringujem i sta vec treba. ako treba i master za LP , jedino ne radim 5.1 Mastering jer za to treba posebna oprema  i studio za sta nemam para  .
A ti si mislio da Sam ja Audio Doktor za Hi Fi , gde ti mislis da si doktor pa si se nasao uvredjen , ja se sa tim slazem , verovatno znas vise od mene u Hi fi industriji , jer ja nikad nisam mario za to , i Srpski naravno .

Nisi mi rekao koliko imas godina , ja sam 87 i sa 15 godina sam usao u studio 93, nije bio moj studio , jos ni skolu nisam zavrsio vec sam bio u studiju , ali kao sto rekoh narodnjaci , sto mrzim , mrzim celu scenu , i zbog toga nemam sada milione , da volim narodnjake veruj video bi me na Pinku , u to nema sumlje .
Sada sam Pravnik , Master Prava , jer imam decu moram da ih hranim i oblacim , a kao sto ti kazes koga boli uvo za DAW , i slazem se , nikoga , a zasto , zato sto nemaju blage veze sta cuju , 60% njih ni ne slusa , gleda u te sprave , al tako je .
Ja od Hi Fi industrije priznajem samo ono sto Linkwitz Riley priznaje , jer sam njegov ucenik .A on je poznat kao najbolji Akusticar ozvucenja na svetu , pokoj mu dusi . I ove monitore , studijsku opremu , sve je to on napravio , kad sam to saznao a davno je to bilo , uzeo sam da ucim od njega , i sad znam mnogo .
Al koga bole uvo za ElektroAkustiku , nikoga , ovde na forumu neces naci tu rec da pominje bilo ko sem mene , bukvalno koga bole uvo za Elektroakustiku jer vi svi imate zlatne usi .
A ja nemam ja nista ne cujem al  imam merne mikrofone i knjige  i oni mi kazu  , kao sto rekoh mogu da masteringujem bez zvucnika samo mi oci i moji instrumenti trebaju .
 

Link to comment
Share on other sites

@Zexx  Nije besmislena naucio sam vas brda stvari , gomile , od jednog dB kojeg ste poznavali sad znate za bar 7.

Da ne pominjem ostalo .Besmislena je samo ako vi niste nasli smisao . Tvrdili ste da ja ne znam Srpski , ja sam vas zamolio da me naucite , to niste uradili .

Potrazio sam pomoc , niste mi pomogli .

Da ste me bar naucili Srpski pa da vam se zahvalim , ali nemam na cemu .

Eto i ja ovim zavrsavam prepisku , i jasno mi je da ovde pomoc necu dobiti .

Kao i mnogi koji su znali nesto i hteli biti placeni , morali su otici preko , pobeci odavde , jer ova prepiska pokazuje sta dobijes kad   zatrazis pomoc ovde .

S postovanjem 

Pavle Pavlovic  ( tako se zavrsava prepiska )

Link to comment
Share on other sites

Da kao sto sam i mislio , ljudi te lepo prime , lepo razgovaramo , dodjemo do zakljucaka . Ne znam jel smem postovati drugi forum ovde , pa necu , al ko hoce Audio Doctor ce lako naci na audio forumima .
Al kad si prisiljen kao Tesla da izadjes , to je nas veliki problem . Veliki problem , da veci ne moze biti , deca se tuku izmedju ulica , izmedju zgrada , kvartova . Uzas i strava .

Link to comment
Share on other sites

Za one zainteresonave ovo je Izmeren Akusticki odziv Studijskog monitora koji je ravan , kao sto vidite ovde nije ravan , to je soba , kao sto sam govorio mala soba mali zvucnik , velika soba veliki zvucnik  a moja je 387x393x 247 Cm  i vidite na 40hz peak od nekih 9 dB , 6dB je dublo glasnije , a posle toga imamo minus od 20dB na 80hz ... to je ono sto cujete gad se krecete kroz sobu , promenu basa .Da sam pomerio merne mikrofone  dobio bi druga merenja basa , jednostavno nemoguce je , mozete vi stavljati Bass Trap dubiti na glavi  nema  pomoci do oble sobe , i zvucnik velicine odgovarajuce , za 3-4m sobu 3-4incha bas , da ne bi dobili  peaks i nulls .
A u sledecem postu postujem Yamahu .

Studio monitor test.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo ovde vidite ovo o cemu pricam , kako se yamaha bolje ponasa . Razlog sto kriva nije ravna i ima drop u Basu nije do zvucnika toliko koliko do sobe jer isto vidimo i na velikom zvuniku iznad . Vidite recimo da Yamah nema peak na 150hz ni na 40hz . Jasno je da je bas slabiji .Kad bi poravnali tj A weight- ovali ovo merenje to bi se pokazalo.Naravno veci zvucnik vise basa , ali uz probleme , velike probleme, u maloj sobi  .Odstupanja su 40dB izmedju 35 i 45hz  na 8,5incha basu koji je garantovano ravan na + - 1.5dB .  Naravno da to ne potice od zvucnika to je soba . Nazalost u toj sam sobi , i zato sam uzeo Yamahu , imam i druge tipa Logic 3  ,isto tako lepo zvuci   samo ne ide duboko . Cak je reaktivniji od Studijskog monitora. Zbog manjeg drajvera brzi je i nema skretnicu  . Mozete to zamisliti kao sportska kola i ulazak u krivinu , sto laksa kola to ce lakse da udju u krivinu .
Kart moze da skrene  oko lopte , dok reli kola trebaju bar gumu i to traktorsku .  Jednostavno teza su veca su , reaguju sporije . Zato manji drajver bez ikakve skretnice ima bolju Jasnocu ili Clarity od Studijskog monitora sa aktivnom skretnicom od 8,5 incha  . U svom domenu bass i mid , na visokima nema . Jer je na ovim studijskim monitorima Titanijumski visokotonac i nema sanse da ga Silk Dome stigne , al ja ni ne cujem iznad 16,5khz , tako da pitanje je koliko je to za mene bitno . Ali cujem da su visoki od nekih 6Khz jasniji . Inace Visokotonac preuzima na 2Khz na studijskim monitorima al tu tek pocinje , recimo da je oko 4Khz vec preuzeo primat , pa tako do 6Khz  manji su bolji , naravno onda kad preuzme aktivna skretnica i titianijumski visokotonac Yamaha i Logic 3 ne mogu to da prate .
Ima Focal visokotonac od nekih skupih materijala boljih od titanijuma , al su skupi zvucnici . Za Hi Fi . Ako bi u buducnosti nasao Focal 2 way sa 3-4incha basom i tim njihovim Visokotoncem , rado bih uzeo .

Test Yamaha.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ispravio sam , izbacio sam kalibraciju koja nije bila dobra , i snimio na 10cm , plavi je Studijski monitor 8,5inch i 1,5 inch titanijumski visokotonac , narandzasti je levi jamaha , zeleni desni jamaha .
Dakle na 10CM gde bi se reklo da smo izolovali sobu . A ako neko bude trazio nova merenja sa sobom na 1, ili 1,5m , ja cu uraditi . Interesantno i na 10Cm 8,5icha bas ima nule  i pikove , koliko oko 18db . Pa eto ako nekom nesto znaci .Meni znaci jer ih doterujem . I imajte na umu da je Yamah na Lampaskom pretpojacalu . Pokazuje se na 7Khz  problem koji cu pokusati da resim zamenom kondenzatora u skretnici , a problem na 400hz ekvilajzerom , pa cemo videti .

Studijski monitor.jpg

Yamaha desni 10cm.jpg

Yamaha levi 10cm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo ovde Philips MCD 708 , kad sam ga slusao zvucao mi je tamno , delovao losije od jamahe , ali merenje kaze nesto drugo , ovde su u merenju pokazuje da je bolji , obelezio sam Peak na 252hz , koji se ponavlja i na Yamahi , znaci moze se zanemariti jer je ocigledno uticaj sobe u pitanju tj pozicije , ali ima neki null na 3khz sto zahteva dalje istrazivanje  , mozda sam zato mislio da su tamniji , imaju definitivno manju osetljivost  tisi su od Yamahe , al ne puno , ali meni ovo deluje ravnije . Eto kako uvo prevari , ako izbacimo ovaj Peak na 250hz , i resimo se ove nule na 3khz , pa zamalo studijski monitori .
Iznenenadjen sam i uvredjen :) Moracu drugi da testiram da vidim jel i kod njega ,da promenim poziciju itd . da vidim staje i kako je , jos njih nisam ni otvarao i doradjivao . Svasta , ovo je neocekivano .

Philips MCD 708.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Iron man Cita onaj ko hoce nesto da nauci , kao i svemu . Koji ne cita taj nece ni nauciti sta god da je u pitanju .
Ja sam rekao mene malogradjanstina ne dotice , mogu da me pljuju koliko hoce , apsolutno me neintrigira , no me interesa mucho :) ili po naski " puca mi prsluk " :)
al verujem za nedelju dve kad postujem merenja zvucnika od 5000e , odma ce svi da citaju . Jer pare kazu da valja citati , i da valja slusati . Ako  kosta 5000e pa to mora da valja . A ja znam zvucnike od 15000e koji nisu ovome sto sam postovao ni do kolena . Al to nisu ovi sto cu da ih merim  pa budemo videli .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...