Jump to content


Mislio je da ima zlatne uši, ali OVO JE PROMENILO SVE!


空也

Recommended Posts

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja sam prošle nedelje odvojio jedan sat i lepo na sistemu preslušao, složio utiske i sastavio uviđajkoji sam poslao na PP Kuji. Nestrpljivo očekujem da čujem šta je uopšte bio predmet testa obzirom da je bilo puno failova iste pesme.

I meni je većina zvučala identično osim nekih. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Za početak, upoznavanje sa načinom testiranja... :)

Null test je tehnika koja se među audio profesionalcima često koristi. :)

https://recording.org/threads/null-testing.51987/

Regarding "Null testing"-

Basically; null tests are useful to determine if two files are identical. If they are different; you hear only the difference.

For those unfamiliar with the term; this test is to determine whether or not two digital recordings (files) are identical. In order to make a meaningful comparison, any potential difference must be addressed so that when the two files are added (mixed) "out-of-phase" they cancel each other, and the difference is silence. This requires the files to contain exactly the same audio content, for the files to be sample-accurate with each other, and for the level to match very exactly.

Typically, the files are placed on two separate tracks and one of the two tracks is moved in the timeline to align the waveforms to a sample-accurate position. The polarity of one track is inverted so the audio content of the two tracks are "out-of-phase" with each other. If there is any difference in the level, the digital level control can be used to minimize this; but unless the difference is zero or exactly equal to the step-size of the digital level control; there will be a small level difference. This would cause two files that are identical in every other way to not cancel out completely.

The usefulness of a null test is extremely limited in determining the difference from the "ideal" as, for example; if either file is "brighter" than the other (has more treble), the difference will be very bright. It is not possible to determine which of the two is brighter by simply listening to the difference; or whether one has more low treble and the other has more high treble and the audible effect is a combination of the two. This applies to ALL differences, including distortion. If one file had only even-order harmonic distortion and the other contained only odd-order harmonic distortion, the null test result would contain both even and odd order harmonic distortion and there would be no way to determine which file contained what distortion simply by listening to the null test result. 

So, like many tests; the null test tells you exactly one thing and the results need to be interpreted accordingly. The main reason I used a null test in the past was to determine whether the CD plant had done processing to the Mastered file I sent before manufacturing the CD. In this case; the only important thing was whether or not there was ANY difference. If there was; I knew that something had changed and would contact the plant to arrange to have it re-done. In this case; it did not matter what the difference was (or how it sounded).

The only other application was to determine if the files remained in time with each other. This can be useful if there is a chance that either an edit or a digital "glitch" caused some of the original file to be missing from the copy. In this case; even if there was an audible difference caused by something like AD and DA conversion, it would remain constant unless there was an edit or missing samples. At the point where the change occurred; the "difference" output would suddenly increase in volume because the two waveforms were no longer close enough in content for phase cancellation to "null" most of the signal.

Brad Johnson
Lavry Engineering, Inc.

 

https://science-of-sound.net/2016/06/null-test-business/

How to do a Null Test

Anyway, there are some cases where this test comes in handy. And luckily it’s quick and easy to do.

All you have to do to test if two signals are identical is to mix them together while flipping the polarity of one of them. If the result is pure silence, the two signals are equal.

Well, silence is relative. If you don’t hear anything, that doesn’t mean that there really is nothing left at all. Maybe you just need to turn up the volume.

There is only one case where the test is really meaningful, and that’s when – in a digital system – you get complete digital silence. In other words, an audio file full of zeros. That means that the two audio streams were really identical bit by bit. As a funny side note, I was actually once confronted with claims that two bit-by-bit identical audio files can still sound different because quantum mechanics or something. But I digress.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Prevedeno na srpski… :)
Kako bi smo utvrdili da li su dva audio fajla potpuno identična, potrebno je da ih otvorimo u programu za audio editing (u ovom slučaju Adobe Audition), te da jednom od ta dva fajla invertujemo fazu, pa da ga miksujemo sa drugim fajlom čija je faza ostala nepromenjena.
U slučaju da je audio zapis u oba fajla identičan, zbog različitih faza će doći do potpunog potiranja signala i rezultat će biti potpuna tišina.
Veoma bitna napomena! Kako bi test bio uspešan, fajlovi moraju biti poravnati po vremenskoj osi u sempl, što u slučaju falja semplovanog na 96kHz znači da prezicnost poravnjavanja mora biti devedeset šest hiljaditi deo sekunde. :)


Kako je to izgledalo u praksi, tokom ovog testa:

Otvaramo dva fajla koje poredimo, u ovom slučaju B i C.

01.thumb.gif.91e52c57e8689ca420b06d30e7d1128f.gif

02.thumb.gif.5e18cdebfca40e04a037a9bf6d0fa860.gif

Zatim zaberemo jedan od ta dva fajla, recimo C, i uradimo “select all”,

03.gif.7730f8c6678c8781afea6f556b560a9e.gif

…pa uradimo “copy”.

04.gif.be05827d3b9ab2b57926305db2e3451c.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Na osnovu gornjih slika vidimo da je između dva fajla, obrtanjem faze jednog, posle miksovanja došlo do potpunog međusobnog poništavanja tj. nulovanja.

Toliko za sada, moram da izađem iz kuće da nešto završim, vi u međuvremenu možete da postavljate pitanja ako vam nešto nije jasno u vezi testa.

...A tu je i Google, pretraga "audio null test" će dati mnogo rezultata. :)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, 空也 said:

Toliko za sada, moram da izađem iz kuće da nešto završim, vi u međuvremenu možete da postavljate pitanja ako vam nešto nije jasno u vezi testa.

Da iznulujemo sve one failove dok si u šetnji pa utvrdimo koji se razlikuju ili...

Link to comment
Share on other sites

Roštiljalo se punom parom za vikend, tako da nastavak stiže sa debelim zakašnjenjem! :) 

Uvod, skraćena verzija: 

Godinama sam insistirao na staroj verziji Mac OSX-a i osluškivao različite plejere, ubeđen u čujne razlike.
Ipak, posle nekih nedavnih promena na MacMini-ju, nisam više bio ubeđen u postojanje istih, pa sam krenuo u opsežan test. 

Rezultat testa je da razlika izgleda nema. :)
Nema je između verzija operativnih sistema koje trenutno koristim, a što je još zanimljivije nema je ni između različitih plejera.
Dodatno, na razlike u kvalitetu zvuka (barem na Mac-u) izgleda da ne utiču ni posebne audiofilske optimizacije sistema, tipa gašenje servisa, internet konekcija, itd, itd.

 

Još zanimljivije je bilo poređenje originalnih polaznih 24/96 test fajlova i signala koji na ulaz DAC-a stiže prolaskom kroz ceo lanac reprodukcije - kompjuter, USB kabl, USB-SPDIF koverter, eksterno napajanje, ostali kablovi…  :nerd

 

Link to comment
Share on other sites

Uvod br.2, dugačka verzija za one koje interesuju detalji: :) 

Jako davno, spletom okolnosti, posle apdejta Mountain Lion OSX 10.8.2 na 10.8.5 i kasnije Mavericks 10.9.x, kao i testiranja tadašnjih verzija Amarra i Audirvana+ plejera, 
stekao sam manje više zacementiran stav da najbolje “sviraju” OSX verzije pre 10.8.5 i Amarra Symphony 3.0.3 plejer.

Kasnija kratka i ovlašna ad hoc poređenja sa drugim Apple konfiguracijama sa novijim verzijama OSX-a, su me držala u tom ubeđenju, tako da sam se duži niz godina tvrdoglavo držao OSX-a 10.8.2 na mom MacMini-ju.

Pošto mi Mini ne služi isključivo kao kompjuter za slušanje muzike već na njemu i radim, ukazala se potreba za intalacijem novijeg operativnog sistema, pošto aktuelne verzije programa koje koristim ne podržavaju starije OSX verzije.

Kupio sam SSD i ubacio sam ga pored starog HDD-a u Minija. Na SSD sam instalirao El Capitan, a na HDD-u mi je ostao stari sistem. Ideja je bila da slušam muziku kao i do sada sa starim OSX-om, a da kada treba da radim uz pomoć dual boot-a podignem novi sistem. 

I to je tako funkcionisalo neko vreme. Jeste bio smor da kada hoću da slušam muziku moram da restartujem kompjuter i ulazim u drugi OS, ali audiofilija je to, nijedna žrtva nije prevelika. :)

Nisam se ni potrudio da na novi OS instaliram sve audio plejere, stara Audirvana 1.5.1 nije htela da radi, a imao sam i problema sa instalacijom Amarre, tako da sam rešio da se time ni ne bakćem, pošto sam odavno “utvrdio” da je stari OSX zvučno superioran.

Link to comment
Share on other sites

E, onda je došla ona tema koju je @ab pokrenuo o minimum phase podešavanju Izotope SRC upsampling-a, tako da sam zbog potrebe da utvrdim šta tu u stvari radi a šta ne ;) :) , na El Capitan instalirao i aktuelnu verziju Audirvane+ koja nije imala problema sa novijim OS-om, pa sam uz malo hakovanja uspeo da nateram i Amarru da proradi.

Stvari su potom išle mic po mic. Pošto sam imao instalirane plejere na oba OS-a, mrzelo me je da svaki put restartujem kompjuter, te sam počeo da u kratkim pauzama posla, u audiofilski neobavezujućim seansama :) slušam muziku preko novog OS-a sa aktuelnim verzijama plejera.

I… primetio sam da tu nešto nije kako treba. :) Učinilo mi sa da noviji OS sa novijim softverom u stvari ne svira tako loše?

Onda sam koristeći tehniku koju sam već uoptrebio u ab-ovoj temi krenuo u novi test…

Na El Capitan sam pored Audirvane+ 3.2.5 i Amarre Symphony 3.0.3, instalirao i HQ Player Desktop 3.1.3 plejer.

Na Mountain Lion-u 10.8.2 imam Audirvana+ 1.5.1 i isti Amarra Symphony 3.0.3 plejer.

Za test sam koristio profesionalni TASCAM DR100 MkII recorder koji pored XLR i mini-jack analognih ulaza ima i digitalni SPDIF.

TASCAM-IMG_1736.jpg.3e0128034b7d2b7844f9718df684e2a8.jpg
 


Preko tog SPDIF ulaza TASCAM se može koristiti kao DAC. 
Zanimljiva mogućnost je da informacije koje stižu preko SPDIF-a, TASCAM može zapakovati u WAV fajl, što praktično znači da mogu da “snimam” SPDIF izlaz sa mog HiFace Two USB to SPDIF interfejsa. 


Početna ideja je bila da uz pomoć TASCAM-a uhvatim SPDIF izlaz koji preko HiFace-a daju dva različita operativna sistema, kao i različiti audio plejeri koji su na njima instalirani, 
pa da rezultujuće fajlove uporedim slušno i softverski uz pomoć prethodno opisanog null testa.

Dve izabrane test numere sam pustio u svim mogućum unakrsnim kobinacijama OS-a i plejera i preko SPDIF-a sam ih “snimio” i dobio 24/96 PCM WAV fajlove.
Veliki posao je bio precizno istrimovati te fajlove kako bi se u sempl precizno poklapali po vremenskoj osi, što je osnovni preduslov da bi se uopšte krenulo u null test.

Link to comment
Share on other sites

Krenuo sam u poređenje. Na moje sada ne tako veliko iznenađenje, pošto me je prethodni slušni test na to već delimično pripremio, utvrdio sam da između test fajlova nema NIKAKVE razlike.

Svi fajlovi sa oba operativna sistema i sa svih plejera su bili, u svim mogućim međusobnim kombinacijama, 100% “nulovani”. Dobijena je apsolutna tišina pošto su se fajlovi međusobno potpuno poništavali.

Rezultati su govorili da nikakvih razlika između različitih plejera i operativnih sistema NEMA.

————

Naravno, audiofilski crv sumnje je radio, jer zaboga, ja sam te razlike ranije jasno i glasno ČUO
pa sam posumnjao da možda TASCAM u stvari nije dovoljno audiofilski sofisticirana sprava, te da ne uspeva da uhvati sve nijanse SPDIF signala, što je potpuno nelogično, ...ali šta je u audiofiliji logično?! :)

Zato sam za probu u Audirvani i HQ player-u uključio SRC filtere i prebacio ih sa linear phase na minimum phase, …i BAM, odmah su se na null testu pojavile primetne razlike u odnosu na neprocesirani izlaz tih istih plejera.

Znači sve radi kako treba, razlike (gde ih ima) se mogu jasno videti:

Poređenje između dva različita plejera, oba sa isključenim procesiranjem, razlike nema, fajl se sastoji od tišine:

07.gif

09.gif

 

 

 

Razlika koja se javlja pri poređenju istog plejera sa isključenim/uključenim procesiranjem, vidljiv je rezultat nepotpunog nulovanja dva fajla:

12.thumb.gif.9958893182ab7734c205e7b6ce600ddb.gif13.thumb.jpg.c6604fc52b57d10b9039e5dcc42f18b1.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Zaključak br.1:

Zaključak je da svi testirani plejeri, ako su im “napredne” opcije tipa upsampling i sl. isključene, daju identičan bit-perfect izlaz bez obzira na verziju operativnog sistema.

Moja reakcija je bila - Super, to će mi mnogo olakšati život! 
Ne moram više da se smaram sa mušičavom Amarrom koja mi svaki put kada ubacujem fajlove u plejlistu blokira kompjuter! :)
Nema više restartovanja kompjutera i ulaska u stari OS samo zarad slušanja muzike! :)

Link to comment
Share on other sites

Sada dolazimo do još zanimljivijeg dela testa!!! :)

Bio sam radoznao, pa sam uzeo da uporedim izvorne originalne 24/96 test fajlove sa fajlovima koje je TASCAM “snimio” sa SPDIF izlaza HiFace-a.

Na moje veliko iznenađenje, na prvi pogled, ni tu nije bilo razlike! :blink::eek:
Rezultujući null test fajl se takođe sadržao od tišine! 

 

14.thumb.gif.b66dccc17c9afeb57dd84099b3a01504.gif


15.thumb.gif.a442a8fafe22fef8d3fa8d8c869ef8c8.gif

 

 


Kažem na prvi pogled, pošto sam zumirajući vertikalnu dB osu glasnoće u Audition-u, ipak pri maksimalnom mogućem povećanju dobio neki slabačak isrekidan signal na otprilike -138 dB glasnoće.


16.thumb.gif.4233868d1023ef7769afd2c6daef9490.gif


17.gif.6a4e3b1a2dc1856231aac2a7ff244470.gif

Link to comment
Share on other sites

Ovde je bitno imati u vidu odnos signal-šum ostale elektronike koja čini naš sistem! 
Tu imamo termalni šum u samom DAC kolu, šum analogne sekcije DAC-a, šum pretpojačala, pojačala, itd, itd, tako da je ovaj signal od -138 dB koji u tragovima postoji u fajlu, debelo zakopan u dubinama zbirnog šuma elektronike celog sistema.

Tokom plejbeka ovog fajla možete do maksimuma odvrnuti volume potenciometar i iz zvučnika ćete čuti samo bazni šum sistema.


Evo šta o praktičnoj, “slušnoj”, identičnosti fajlova testiranih nulovanjem kažu upućeni:

https://music.tutsplus.com/tutorials/how-to-null-test-your-gear-part-1--cms-22425

Here are few points to keep in mind:

- Any audio information from about -60dB and up left after a null test should be considered audible. Be sure, however, to double-check you are perfectly phase cancelling the original test tones
- Anything floating around -90dB can be regarded as functionally inaudible. While you technically could hear it if you absolutely blasted your speakers, chances are that will not happen. Furthermore, in the mix that difference will probably end up getting buried
- Anything around -110dB or lower is completely inaudible. Any two sources with a difference this low can be considered exactly the same

U prevodu: 
-Ako imamo signal između 0dB i -60dB, razlike između falova su čujne.
-Signal u zoni oko -90dB je praktično nečujan, moguće je da ćete nešto iz zvučnika ipak čuti ako odvrnete kontrolu glasnoće na aposlutni maksimum.
-Signal počevši od -110dB pa naniže je potpuno nečujan, tako da se dva fajla između kojih postoji ovako mala razlika mogu smatrati identičnim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...