Jump to content


Evidence Temptation – moji utisci


HiFi User

Recommended Posts

Evo, posle kraćeg odmora od uÄešća na forumu, reÅ¡io sam da otvorim temu o ovom skupocenom proizvodu svima nama poznatog i dragog proizvoÄ‘aÄa i da iznesem svoje utiske. Siguran sam da kutija cene od oko 40.000 eur zaslužuje posebnu temu, kako zbog cene, tako i zbog svoje impozantne pojave, svoje jedinstvenosti na ovim naÅ¡im prostorima i Å¡ire, a i samim projektom koji predstavlja. Na žalost, u naÅ¡oj temi ovakvi postovi bivaju brzo preplavljeni i izgubljeni u Å¡umi negativnih postova zlonamernih, pa smatram da prikaz ovako retkog proizvoda treba ipak na neki naÄin izdvojiti. Mislim da ne treba da pominjem da je primerak koji sam imao Äast da vidim i Äujem trenutno jedini u Srbiji (na žalost). Obzirom da svako koga zanima može na internetu da naÄ‘e tehniÄke podatke o ovom interesantnom proizvodu ja ću se viÅ¡e usredsrediti na moje liÄne utiske u susretu sa ovim vitkim divovima.

Dakle, imao sam pre nekoliko dana tu Äast da u dva navrata liÄno vidim i posluÅ¡am ove vanserijske kutije, a obzirom da je i Å uca bio prisutan i da je napravio neke fotke, pa ukoliko vlasnik odobri, zamoliću ga da iste i okaÄi u ovoj temi. Pre nego krenem na konkretne audio-vizuelne utiske, da samo pomenem da su kutije težine 113kg svaka, pa je i moje prvo pitanje vlasniku bilo logiÄno, „kako si ih doneo?“. Odgovor je bio sledeći, svaka kutija se sastoji od tri celine koje se razdvajaju pre pakovanja i sklapaju nakon dostave. Svaki deo (od 6 ukupno) ima svoj pripadajući drveni sanduk i svaki je težak 70kg bruto. Ok, to donekle pojednostavljuje stvari. Uzgred, joÅ¡ jedan interesantan podatak koji sam saznao od vlasnika je da su kabineti dva dela koji nose basove sastavljena od nekoliko naizmeniÄnih slojeva medijapana, bitumena i iverice, tako da je „prazan prostor“ unutar kutija svega nekoliko cm, a on je popunjen damping materijalom. Srednji kabinet koji nosi srednjotonce i visokotonce je neÅ¡to drugaÄije konstrukcije zato Å¡to se u njemu nalazi skretnica koja zauzima skoro punu dubinu kutija i skoro celu visinu tog dela. Naravno, kabineti su, gde god ih kucnete, potpuno umrtvljeni. Vlasnik, inaÄe vrsni inženjer, mi je pominjao neka izvanredna reÅ¡enja na skretnici (npr. pomerene faze gornjih i donjih basova za neki stepen kako bi se minimizovao uticaj okruženja, itd), ali moram da priznam da nisam struÄan i svakako ne bih umeo da pravilno ponovim ono Å¡to mi je rekao, pa tako i molim lokalne „struÄnjake“ da se ne kaÄe za tehnikalije.

InaÄe, kutije su visoke skoro 2m, ali i Å¡iroke svega 21cm, tako da zaista umeju vrlo elegantno da „legnu“ u okruženje i da ne deluje kao da preuzimaju celu sobu za sebe. Prostor u kojem se nalaze je oko 30-ak m2, a kutije stoje na rastojanju od oko 2,5m jedne od drugih i oko 3m od sluÅ¡alaÄke pozicije. Vizuelno izgledaju jako elegantno i vitko i za divno Äudo, ni najmanje ne skreću pažnju na sebe u ipak ne baÅ¡ tako velikom prostoru. Imaju poneÅ¡to monolitan izgled (dubina skoro 50cm) i mene su odmah asocirale na Äuvenu Kjubrikovu Odiseju 2001.

Pre nego krenem sa opisom zvuka, samo da pomenem da se sistem sastoji od DCS transporta i konvertora, Technics SP-10 gramofona, dok su pojaÄalo i predpojaÄalo originalna konstrukcija vlasnika. PojaÄalo je snage 300W.

Kako opisati zvuk ovakvih kutija? Dugo sam se razmiÅ¡ljao kako da prenesem svoje utiske u reÄi, Å¡to može biti veoma nezahvalno, ali probaću da Å¡to vernije opiÅ¡em Å¡ta sam Äuo. Kao prvo, zvuÄna slika, odn. veliÄina pozornice daleko prevazilazi sve Å¡to sam do sada imao prilike da Äujem. Jasnoća i definicija intrumenata je vrhnuska. Neutralnost se podrazumeva ali, na moje iznenaÄ‘enje, zvuk nije hladan i matematiÄki precizan, već nasuprot tome veoma muzikalan i primamljiv na neki svoj naÄin. Svi detalji su prisutni, ali ne tuku vas po glavi svojim prisustvom već su jednostavno tu, bez ikakvog truda i napora, kao neÅ¡to podrazumevano. Ako vas zanimaju, možete obratiti pažnju na njih, ako ne, možete ih zanemariti. Ne treba da pominjem da sam Äuo gomilu informacija koje nikad do tada nisam Äuo ni na jednom sistemu, a sluÅ¡ao sam ih jako jako skupih. Slojevitost muzike koju ovi zvuÄnici prezentuju je izuzetna i nije retka pojava da otkrijete da postoje sloj ili dva iza onih na koje ste inaÄe navikli. O trodimenzionalnosti i pozicioniranju ne treba ni govoriti, to se jednostavno podrazumeva. Ovo i jeste najveći problem kod opisivanja onoga Å¡to sam Äuo, prisutno je apsolutno sve Å¡to postoji na snimku, ali je to sve prezentovano sa takvom lakoćom da se jednostavno podrazumeva i nema nikakve potrebe bilo Å¡ta posebno razmatrati. A prisutno je toliko viÅ¡e nego u svim ostalim konvencionalnim sistemima koje sam sluÅ¡ao da je to teÅ¡ko opisati. JoÅ¡ samo da pomenem da sam bio iznenaÄ‘en da Temptation-ima ni najmanje ne smeta ipak pomalo skuÄen prostor u kojem sviraju i da nemaju nikakvih problema sa reverberacijom ili modovima prostorije. Zvuk je vrlo Äist i jasan.

Na kraju, ako bih morao da u jednoj reÄenici na neki naÄin opiÅ¡em Å¡ta sam Äuo, rekao bih da je doživljaj sliÄan onome kad biste neki film koji ima dosta mraÄnijih i bržih kadrova pogledali na monitoru raÄunara, a onda otiÅ¡li i isti film pogledali na velikom platnu u bioskopu. Sve vam je poznato od ranije, ali onda poÄinjete da otkrivate mnoge stvari za koje niste znali da uopÅ¡te postoje na snimku, a opet sve deluje prirodno i podrazumevano, bez neke želje i potrebe za jeftinim fasciniranjem publike. Prava klasa...

Na kraju koristim priliku da zahvalim naÅ¡em drugu i ponosnom vlasniku na gostoprimstvu koje nam je ukazao, kao i na prilici da Äujemo jedan ovakav vanserijski i redak proizvod na ovim prostorima. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Evo, posle kraćeg odmora od uÄešća na forumu, reÅ¡io sam da otvorim temu o ovom skupocenom proizvodu svima nama poznatog i dragog proizvoÄ‘aÄa i da iznesem svoje utiske. Siguran sam da kutija cene od oko 40.000 eur zaslužuje posebnu temu, kako zbog cene, tako i zbog svoje impozantne pojave, svoje jedinstvenosti na ovim naÅ¡im prostorima i Å¡ire, a i samim projektom koji predstavlja. Na žalost, u naÅ¡oj temi ovakvi postovi bivaju brzo preplavljeni i izgubljeni u Å¡umi negativnih postova zlonamernih, pa smatram da prikaz ovako retkog proizvoda treba ipak na neki naÄin izdvojiti. Mislim da ne treba da pominjem da je primerak koji sam imao Äast da vidim i Äujem trenutno jedini u Srbiji (na žalost). Obzirom da svako koga zanima može na internetu da naÄ‘e tehniÄke podatke o ovom interesantnom proizvodu ja ću se viÅ¡e usredsrediti na moje liÄne utiske u susretu sa ovim vitkim divovima.

...

Na kraju koristim priliku da zahvalim naÅ¡em drugu i ponosnom vlasniku na gostoprimstvu koje nam je ukazao, kao i na prilici da Äujemo jedan ovakav vanserijski i redak proizvod na ovim prostorima. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Naravno, sigurno amplifikacija doprinosi kvalitetu, mada ni SP-10 i DCS nisu za bacanje. :)

Ipak, ja zaista ne znam skoro niÅ¡ta o njegovoj konstrukciji, osim da Äovek insistira na potpunom izostanku bilo kakve povratne sprege i da je sam preamp pasivan, a phono preamp je takoÄ‘e njegova konstrukcija u tri odvojene kutije, gde je jedna kutija napajanje, a ostale dve su posebna predpojaÄanja za svaki kanal. Za sve ostalo bi morao neko struÄniji da neÅ¡to napiÅ¡e. Možda i Å uca zna neÅ¡to viÅ¡e pa neka dopuni Å¡ta treba. DoduÅ¡e, sam vlasnik kaže da će praviti novo pojaÄalo snage od 500W koje će biti baÅ¡ primereno kutijama. TakoÄ‘e ima neke ideje za DAC, pa eto, sa nestrpljenjem Äekamo i te nove proizvode da Äujemo.

Link to comment
Share on other sites

Naravno, sigurno amplifikacija doprinosi kvalitetu, mada ni SP-10 i DCS nisu za bacanje. :)

Ipak, ja zaista ne znam skoro niÅ¡ta o njegovoj konstrukciji, osim da Äovek insistira na potpunom izostanku bilo kakve povratne sprege i da je sam preamp pasivan, a phono preamp je takoÄ‘e njegova konstrukcija u tri odvojene kutije, gde je jedna kutija napajanje, a ostale dve su posebna predpojaÄanja za svaki kanal. Za sve ostalo bi morao neko struÄniji da neÅ¡to napiÅ¡e. Možda i Å uca zna neÅ¡to viÅ¡e pa neka dopuni Å¡ta treba. DoduÅ¡e, sam vlasnik kaže da će praviti novo pojaÄalo snage od 500W koje će biti baÅ¡ primereno kutijama. TakoÄ‘e ima neke ideje za DAC, pa eto, sa nestrpljenjem Äekamo i te nove proizvode da Äujemo.

Link to comment
Share on other sites

Pojacalo koje gura Temptation je za 80 wati po kanalu slabije od mog , inace u pitanju je ista konstrukcija kao i kod mene jer je u pitanju isti konstruktor. Ja imam 2 x 450w na 4 oma i meni je to i vise nego dovoljno ali za Temptation ce covek sebi napraviti uskoro novo i dosta jace pojacalo. Evo malo slika sa lica mesta. Guitar men deluje vrlo mali pored kutija od 2 metra i 113 kg

post-11928-0-61780100-1353969157_thumb.j

post-11928-0-61780100-1353969157_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Jel zvucni opis sistema iz te prostorije bez ijedne zavese, tepiha a da ne spominjem apsorbere? Ako jeste kazite da znam da vise ne procitam ni jedan Vas post. Kad nesto u toj prostoriji kazete koliko dugo cujete odjek izgovorene reci, ugasite uredjaje a muzika svira jos pola sata nakon toga

Link to comment
Share on other sites

Jel zvucni opis sistema iz te prostorije bez ijedne zavese, tepiha a da ne spominjem apsorbere? Ako jeste kazite da znam da vise ne procitam ni jedan Vas post. Kad nesto u toj prostoriji kazete koliko dugo cujete odjek izgovorene reci, ugasite uredjaje a muzika svira jos pola sata nakon toga

Link to comment
Share on other sites

Jel zvucni opis sistema iz te prostorije bez ijedne zavese, tepiha a da ne spominjem apsorbere? Ako jeste kazite da znam da vise ne procitam ni jedan Vas post. Kad nesto u toj prostoriji kazete koliko dugo cujete odjek izgovorene reci, ugasite uredjaje a muzika svira jos pola sata nakon toga

Link to comment
Share on other sites

Soba je naknadno posle ovih fotki akusticki obradjena, za pocetak su srusena 2 pregradna zida i stigli su damperi za plafon, zidove itd. To cu naknadno da slikam kad budem isao ponovo kod coveka. Temptation gura onaj prepravljeni Revox B 780. Taj Inzinjer je meni uradio projekat za akusticko dampiranje moje sobe - opusteno za njega bice to dobro - u toku je sve to

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...