Jump to content


Kupovina novog gramofona - dilema


RadeZeka

Recommended Posts

Thorens TD 150, ukoliko mu je motor u dobrom stanju bi trebalo zadržati. To ne znaÄi da ga je nemoguće ili teÅ¡ko nadmaÅ¡iti, naprotiv: budžetski i srednjeklasni Pro-Ject gramofoni su najverovatnije dobra kupovina, utoliko Å¡to dolaze od pouzdanog uvoznika i distributera, podeÅ¡eni i novi. Za rovitog korisnika željnog gramofonije sad i odmah, plug and play varijanta za normalne pare je pravo reÅ¡enje, dok se ne izgradi kakva-takva kolekcija ploÄa, i dok se ne steknu osnovni uvidi u problematiku vezanu za gramofoniju.

U meÄ‘uvremenu, bez žurbe i strpljivo, potražio bih ruÄku za pomenuti Thorens 150, natrÄi povremeno poneÅ¡to na domaćim kupoprodajnim sajtovima: Rega 250/300, SME 3009 sa ili bez fiksnog headshella, možda Äak i neka Grace u dobrom stanju. Sve u rasponu od 200-250 evra.

Kao što rekoh: bez žurbe, kad-šta naleti, narednih godinu do dve. Do tada skupiti informacije o starom Thorensu, izvagati šta se može a šta se sme, možda i krenuti sa nekim radovima na bazi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 396
  • Created
  • Last Reply

Thorens TD 150, ukoliko mu je motor u dobrom stanju bi trebalo zadržati. To ne znaÄi da ga je nemoguće ili teÅ¡ko nadmaÅ¡iti, naprotiv: budžetski i srednjeklasni Pro-Ject gramofoni su najverovatnije dobra kupovina, utoliko Å¡to dolaze od pouzdanog uvoznika i distributera, podeÅ¡eni i novi. Za rovitog korisnika željnog gramofonije sad i odmah, plug and play varijanta za normalne pare je pravo reÅ¡enje, dok se ne izgradi kakva-takva kolekcija ploÄa, i dok se ne steknu osnovni uvidi u problematiku vezanu za gramofoniju.

U meÄ‘uvremenu, bez žurbe i strpljivo, potražio bih ruÄku za pomenuti Thorens 150, natrÄi povremeno poneÅ¡to na domaćim kupoprodajnim sajtovima: Rega 250/300, SME 3009 sa ili bez fiksnog headshella, možda Äak i neka Grace u dobrom stanju. Sve u rasponu od 200-250 evra.

Kao što rekoh: bez žurbe, kad-šta naleti, narednih godinu do dve. Do tada skupiti informacije o starom Thorensu, izvagati šta se može a šta se sme, možda i krenuti sa nekim radovima na bazi.

Link to comment
Share on other sites

Thorens TD 150, ukoliko mu je motor u dobrom stanju bi trebalo zadržati. To ne znaÄi da ga je nemoguće ili teÅ¡ko nadmaÅ¡iti, naprotiv: budžetski i srednjeklasni Pro-Ject gramofoni su najverovatnije dobra kupovina, utoliko Å¡to dolaze od pouzdanog uvoznika i distributera, podeÅ¡eni i novi. Za rovitog korisnika željnog gramofonije sad i odmah, plug and play varijanta za normalne pare je pravo reÅ¡enje, dok se ne izgradi kakva-takva kolekcija ploÄa, i dok se ne steknu osnovni uvidi u problematiku vezanu za gramofoniju.

U meÄ‘uvremenu, bez žurbe i strpljivo, potražio bih ruÄku za pomenuti Thorens 150, natrÄi povremeno poneÅ¡to na domaćim kupoprodajnim sajtovima: Rega 250/300, SME 3009 sa ili bez fiksnog headshella, možda Äak i neka Grace u dobrom stanju. Sve u rasponu od 200-250 evra.

Kao što rekoh: bez žurbe, kad-šta naleti, narednih godinu do dve. Do tada skupiti informacije o starom Thorensu, izvagati šta se može a šta se sme, možda i krenuti sa nekim radovima na bazi.

Link to comment
Share on other sites

Za thorense (bar ovaj moj model) se obicno preporucuje SME 3009 i to mislim serija III, ne II. Ali na to treba naleteti. Mislim da ima trenutno jedna na KP, ali skupa mi je. Plutu i koristim. Ja sam se vec dogovorio sa Sonic/om, uskoro cemo cuti oba gramofona, doduse u neravnopravnoj borbi zbog zvucnica, ali koristice, pa cemo videti. Nema zurbe...

Link to comment
Share on other sites

U cemu je problem da se montira i ista zvucnica,ako je podesavanje Vta na rucki sa imbus ljucem kod Projekta to je posao od 15minuta,steta je da se nastavi sa spekulacijama sta je i zbog cega bolje i u necemu pravdaju razlike.Ortofonka ce se na thorensu da se vrati na isto mesto ,a diler svakako zna da podesi gramofon koji prodaje.Inace podrzavam i jedini ispravan nacin da se prica o dva gramofona,a to je direktna usporedba u okviru istog sistema. Ostalo je trla baba lan da joj prodje dan(koliko god bilo interesanto postovati),NHF.

Link to comment
Share on other sites

@RadeZeka,

nema naroÄito smisla porediti gramofone s razliÄitim zvuÄnicama, naroÄito kad su u pitanju zvuÄnice i sistem viÅ¡e klase.

Uporedjivao sam moj Technics SL1200 sa Å ucinom Regom Planar 3 u njegovom vrlo detaljnom i transparentnom sistemu. SluÅ¡ali smo Ortofon Salsu i Ortofon Rondo Red, na oba gramofona. Iako je moj Technics proÅ¡ao bolje nego Technics koji je Å uca imao ranije(to je zbog Zeoni® ožiÄenja), doÅ¡ao sam do zakljuÄka da su i Technics i Rega loÅ¡i. Technics je imao bolji bas i visoke ali je imao i rupu u, kako to reÄe HiFi User, gornjem srednjem registru koju je, medjutim, Rega lepo popunjavala. Ni jedan gramofon nije pokazao neku izrazitu prednost nad drugim, samo se Äulo da nisu dorasli Å ucinom sistemu. E sad, pretpostavljem, u nekom slabijem sistemu, koji uz to naginje "zatvorenijem", "tamnijem" zvuku, Technics bi proÅ¡ao bolje, kao Å¡to bi Rega proÅ¡la bolje u nekom "svetlom" sistemu. Ako budeÅ¡ uporedjivao svoj gramofon kod Sonika, nemoj žuriti s zakljuÄcima, naroÄito ako ih budete uporedjivali u sistemu koji je daleko bolji od oba gramofona. Naravno, ako se u takvom sistemu jedan gramofon izdvoji kao nedvosmisleno bolji, neke stvari će biti jasnije, ali, ni to ne može da se poredi s probom kod kuće, u sopstvenom sistemu.

Offtopic: Ako želiÅ¡ da ÄujeÅ¡ Technics SL1200 u svom sistemu, javi se pa ćemo organizovati neÅ¡to.

Link to comment
Share on other sites

Ja cu odvojiti vremena koliko treba za to, ne znam da li drugi mogu. Ako covek (Sonic:)) bude raspolozen menjacemo ih nego sta, jer jasno je da to jedino daje osnova da poredimo sta mogu obagram pod istim uslovima. A cak i tad je otvoreno pitanje kako ce to u mom sistemu da zvuci. Zato je najidealnije kad covek moze u svom sistemu i prostoru da to cuje. Na zalost to nije ostvarivo uvek. Ko reskira taj dobija..sto bi rekao Del boy..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dakle ovako. Ostali smo duzni utisaka nakon uradjenog AB testa, pa ih i sad i prenosim. Imao sam prilike danas da cujem project debut carbon u esprit varijatni sto znaci sa akrilnim tanjirom i ortofon 2m red zvucnicom. Najednostavnije receno moj je utisak da za te pare taj gramofon ITEKAKO vredi. Ocigledno da je odlican spoj baze, rucke i zvucnice, jer zvuk koji daje bi trebalo da zadovoljni svakog ljubitelja vinila, narocito za pare koje je potrebno izdvojiti za njega. Apsolutna preporuka i jos jedna potvrda da se EISA nagrada ne zasluzujuje za dz....

Sto se Sonica tice, on je danas bio pravi domacin.

Link to comment
Share on other sites

Dakle ovako. Ostali smo duzni utisaka nakon uradjenog AB testa, pa ih i sad i prenosim. Imao sam prilike danas da cujem project debut carbon u esprit varijatni sto znaci sa akrilnim tanjirom i ortofon 2m red zvucnicom. Najednostavnije receno moj je utisak da za te pare taj gramofon ITEKAKO vredi. Ocigledno da je odlican spoj baze, rucke i zvucnice, jer zvuk koji daje bi trebalo da zadovoljni svakog ljubitelja vinila, narocito za pare koje je potrebno izdvojiti za njega. Apsolutna preporuka i jos jedna potvrda da se EISA nagrada ne zasluzujuje za dz....

Sto se Sonica tice, on je danas bio pravi domacin.

Link to comment
Share on other sites

Dakle ovako. Ostali smo duzni utisaka nakon uradjenog AB testa, pa ih i sad i prenosim. Imao sam prilike danas da cujem project debut carbon u esprit varijatni sto znaci sa akrilnim tanjirom i ortofon 2m red zvucnicom. Najednostavnije receno moj je utisak da za te pare taj gramofon ITEKAKO vredi. Ocigledno da je odlican spoj baze, rucke i zvucnice, jer zvuk koji daje bi trebalo da zadovoljni svakog ljubitelja vinila, narocito za pare koje je potrebno izdvojiti za njega. Apsolutna preporuka i jos jedna potvrda da se EISA nagrada ne zasluzujuje za dz....

Sto se Sonica tice, on je danas bio pravi domacin.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je situacija zrela za jedan "okrsaj titana" ProJect Carbon ES VS Technics 1210 MkII....

:D:D:D Milose, Bujodraze ( i ostali...) ko im ne-frizirani 1210 i 00 da donese? B)

Da srusimo i taj mit pa da ovaj forum pocne normalno da funkcionise... :order

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je situacija zrela za jedan "okrsaj titana" ProJect Carbon ES VS Technics 1210 MkII....

:D:D:D Milose, Bujodraze ( i ostali...) ko im ne-frizirani 1210 i 00 da donese? B)

Da srusimo i taj mit pa da ovaj forum pocne normalno da funkcionise... :order

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...