Jump to content


Dynaudio klub


suca77

Recommended Posts

Pa i 5.4 će tražiti bolje kablove od ensemble-a, Äak će kao transparentniji i kvalitetniji zvuÄnik joÅ¡ viÅ¡e otkrivati to usko grlo. Ipak, obzirom da su transparenti koji su bili na probi iz stare generacije (odavno se viÅ¡e ne proizvode), onda je i cena za koju se mogu naći sigurno dosta niža nego Å¡to je plaćen ensemble koji je kupljen nov. Na žalost tehnologija je takva da ko hoće da ispoÅ¡tuje do kraja kvalitet zvuÄnika i ostatka sistema i da iz njega izvuÄe maksimum, onda mora da posveti pažnju (tj. novac) i kablovima.

Kablovi su u svakom sistemu slag na torti, tu ne treba stedeti ali treba i eksperimentisati, a siguran sam da Sucini DY mogu da sviraju bar jos 30% bolje sa rafiniranim izborom kablova.

Nemojte me pitati : koje kablove, jer po meni generalno ne postoje dobri i losi kablovi, vec postoje oni koji u vasem sistemu sviraju dobro ili lose pa makar se zvali i Nordost ODIN Supreme Reference. Zato je igranka sa kablovima i naj......

Link to comment
Share on other sites

Možda se sporimo iz razloga Å¡to smo o zvuÄnicima uÄili na razliÄite naÄine.

Kao Å¡to sam već napisao, to je stvar loÅ¡e zamisli i joÅ¡ loÅ¡ijeg izvoÄ‘enja. Kako to da se niko nije žalio na bass kod Sonus Faber Extrema zvuÄnika ? Zato Å¡to je kod tog modela zamisao, koriÅ¡tene jedinice i izvoÄ‘enje odliÄno. ÄŒak je Dynaudio visokotonac u toj kutiji - D-330 Esotar....ali ipak Audio Technology mid-bass u custom varijanti.

Ja sam u prethodnom postu napisao vezano za C 1.8 da, ako se izmenja viÅ¡e pojaÄala, a problem se sliÄno manifestuje, onda je on vezan za konstrukciju zvuÄnika, i nikakvo pojaÄalo to ne može drastiÄno popraviti. Ne znam da li je u to vreme malo "tanji" a precizniji bass bio in, a sada je to drugaÄije, pa su noviji modeli vukli na bassy stranu.

Kod zvuÄnika treba razlikovati efikasnost od lake ili teÅ¡ke pokretljivosti bass jedinica. Npr. možemo imati Pro kutije visoke efikasnosti, ali koje imaju velike jedinice sa krutim veÅ¡anjima, pa njima treba dosta snage da bi to radilo kako treba. To je iz razloga Å¡to su te jedinice predviÄ‘ene za odreÄ‘enu namenu --> ozvuÄenje većeg prostora, pa je potrebno da na velikim snagama u dužem periodu rade taj posao bez mehaniÄkih oÅ¡tećenja veÅ¡anja, voice-coil-a i membrane.

Sa druge strane, možemo imati zvuÄnike niže efikasnosti koje imaju jedinice sa labavim veÅ¡anjem, koje nije teÅ¡ko pokrenuti, bez obzira na glasnoću, dobro sviraju i na tiho. Ali, zavisno od projekta kutije, ako nije dovoljno dobro izveden, može dolaziti do mehaniÄkih problema na većim snagama zbog predugaÄkih hodova membrane.

Kod Dynaudio zvuÄnika bass jedinica ima potrebu za priliÄnom strujom koju će povući iz pojaÄala. Nije u pitanju samo niska efikasnost zvuÄnika, već i niska impedanca, pa je potrebno priliÄno snage za veću glasnoću, ali na niskoj impedanci, Å¡to znaÄi i priliÄno struje. PojaÄala za Dynaudio zvuÄnike nominalne impedance 4 Ohma treba da budu "opaka", tj. sa dobrim strujnim potencijalom.

Niska efiksanost malih Dyn dvosistemaca je posledica toga da se konstrukcija i parametri mid-bass jedinice određuju tako da se postigne niža donja frekvencija, u relativno maloj kutiji. Razlog? Da bi takav zvuk impresionirao na prvu loptu. Kada neko na sajmu uđe u sobu od 30-40 m2 u kojoj svira npr. C 1.4 sa tjuningom BR-a na 38-40 Hz, dobije se Vau! efekat. I to je ono što svi prvo pomenu. Činjenica.

Dakle, tržiÅ¡te, tj. naÄin funkcionisanja (većine) konzumenata je odredilo smernice razvoja.

Ali, forsiranje vrlo niske frekvencije iz male jedinice i male kutije ima i mane:

1. u manjoj prostoriji će taj duboki bass samo da smeta, imat ćemo tzv. boomy bass, jer mala soba ne može tako nisku frekvenciju da reprodukuje na adekvatan naÄin, tj. dugi talasi se odbijau od zidova, i u meÄ‘usobnoj interakciji prave pikove i dipove u odzivu, kao i veća izobliÄenja na niskotonskom podruÄju

2. pri većoj glasnoći membrana će imati predugaÄke hodove, Å¡to može da rezultuje mehaniÄkim problemima u radu

3. pri pomenutim dugim hodovima membrane imat ćemo i veća izobliÄenja na ostatku opsega koji taj jedinica pokriva (mid-range)

Å to se tiÄe proraÄuna, za projekat neke zvuÄne kutije se rade ozbiljnije od "preporuka proizvoÄ‘aÄa" za veliÄinu kutije. Ne bih sada Å¡irio tu priÄu, jer bi to iÅ¡lo na veći broj strana texta (+sliÄice).

Bass-reflex konstrukcije se najviÅ¡e koriste kod komercijalnih kutija jer je meÄ‘usobna konkurencija diktirala da se ide na koncept koji će imati veću iskoristivnost na najnižim frekvencijama, bez obzira na problem sa fazom, veći group delay, i dr. Najbolji odnos prednosti/mane u kontekstu utroÅ¡ene koliÄine novca za izradu kutija. Menandžment je rekao svoje.

Nije mi problem da navedem svoj sistem, ali ipak, pre toga imam pitanje. ZaÅ¡to baÅ¡ od mene tražiÅ¡ da to napiÅ¡em? Toliko ljudi svojim postovima uÄestvuje u temi.

Evo ga link za preamp: http://www.hi-files....tijan-i-ozicen/ :)

P.S. Ipak bi trebalo da se držimo teme, a to su Dynaudio zvuÄnici...

- U srbiji koliko ja znam postoji samo jedan par Sonus Faber Extrema i taj stari zvucnik iz valjda 1990 sam slusao vise puta kako ovde tako i vani pa me interesuje gde si ga ti slusao i ako je neko mogao da se zali ili hvali na njega to je taj jedini vlasnik koji zivi u bgd i niko vise? Extreme su bile veoma zahtevne za pozicioniranje zbog pasivnog KEF B 139 basa koji je bio pozadi pa je fabrika preporucivala da budu cak na 2 metra od zadnjeg zida da bi se izbegao boomy efekat. Trazili su snazno pojacalo i veoma pazljiv izbor kablova pa me interesuje kako si ti dosao do zakljucka da je bio jednostavan za postavljanje i da njegov ABR nije imao problem sa basom? Postavljanje kutije od 40 kila i oko 50 kg stalka predsavljalo je pravi uzas za vlasnika ali kako ga ti nisi imao to ti verovatno nije poznato. Covek koji ih ima u bg je to slusao na ozbiljnoj amplifikaciji ali je sve to tek zasviralo kako treba sa Transparent kablovima i tada ni postavka vise nije bila veliki problem.

- Serija EXCITE je izasla sa potpuno drugacijim konceptom koji ukljucuje dug hod membrane, dugacak magnet malog precnika sto je omogucilo da se na ove zvucnike moze okaciti i pojacalce od 40 W a kutija ce svirati lepo pa mi uvek ljudima koji imaju slicna pojacala savetujemo da kupe seriju EXCITE. Ostale serije se razlikuju i to je stvar politike fabrike. Njihov stav je jednostavan, ko kupi npr C 1.4 od cca 3.000 euro treba i mora da kupi odgovarajuce pojacalo da bi sve bilo kako treba u protivnom je to bacena para a tada su naravno krivi neki nesavesni prodavci koji bi uz ove zvucnike prodali i prosecni AV receiver sto ce u rezultatu dati katastrofalan zvuk ali tada ne treba traziti krivicu i kutijama vec u celokupnom losem sistemu. C 1.4 ce svirati uz odgovarajuce pojacalo, CD i kablove mnogo lepo i u 18m2 ali lose sa slabim pojacalom pa makar ga stavili i u 50m2 pa je tako tvoja elaboracija u tri tacke veoma relativna. Imam utisak da nase sajmove ignorises valjda nemas sta pametno da cujes i vidis jer da si bio bar jednom video bi da je najmanja soba u Holiday Inn hotelu oko 47m2!

- Sta je sistem koji trenutnio imas i uzivas u njemu je prosto pitanje koje bi mi pokazalo sta volis i nista vise. Mnoge sa foruma sam pitao i direktno a mnogi su mi se javljali telefonom i dolazili. Razgovori su uvek bili dugi i prijateljski cime smo pojasnili sva pitanja koja nisu bila jasna.

Ovde ne treba siriti pricu jer ljudi to najcesce nece da citaju pa tvoji i moji kilometarski postovi mnogima verovatno bivaju dosadni. Ako ne zelis da kazes sta je tvoj sistem ok.

Koliko vidim ti spadas u grupu ljudi koji smatraju da je kupovina gotovih uredjaja glupost i bacanje para kad ti sve to mozes bolje i mnogo jeftinije. To je veoma lepo ako imas vremena i mogucnosti za tako nesto i u tom poslu ti zelim sve najbolje. Ako se budes odlucio da nekada pravis kutije pa ti mozda padne na pamet da koristis neki DY drajver javi se bar u tome ti svakako mogu pomoci. Kao sto rekoh, zbog drugih se mozemo se cuti direktno i videti ako zelis jer moze biti obostrano veoma korisno...

Link to comment
Share on other sites

Ovoga puta se potopuno slazem sa Guitarmenom jer je 100% u pravu. SVI kablovi u liniji su uzasno bitni i najveci svetski HIFI autoriteti smatraju da su kablovi danas ravnopravna komponenta u sistemu i da za njih treba dati 20-25% od vrednosti sistema. Mnogima se ovo nece dopasti ali se ovom pricom bavim mnogo dugo i toliko puta sam se uverio u njihov znacaj pa tvrdim da kablovi mogu dramaticno popraviti ili pokvariti zvuk sistema a to znaci pazite i po mogucstvu poslusajte kablove pre kupovine u Vasem ili slicnom sistemu.

Inace uz kauciju sve Transparent kablove mozete uzeti na slusanje mada sam to vec bezbroj puta rekao na sajmovima.

Kablovi koji su bili kod Suce su ULTRE iz stare serije a cene novih ULTRI MM2 su 1.500 US$ za RCA i 2.450 US$ za XLR i 1m duzine. Ensemble je veoma dobar kabl ali su ULTRE na njegovom sistemu svakako bile dosta bolje. Mogu da tvrdim da bi cak i upola jeftiniji SUPER nivo svirao bolje ali to cemo Suca i ja proveriti drugi put.

Link to comment
Share on other sites

- U srbiji koliko ja znam postoji samo jedan par Sonus Faber Extrema i taj stari zvucnik iz valjda 1990 sam slusao vise puta kako ovde tako i vani pa me interesuje gde si ga ti slusao i ako je neko mogao da se zali ili hvali na njega to je taj jedini vlasnik koji zivi u bgd i niko vise? Extreme su bile veoma zahtevne za pozicioniranje zbog pasivnog KEF B 139 basa koji je bio pozadi pa je fabrika preporucivala da budu cak na 2 metra od zadnjeg zida da bi se izbegao boomy efekat. Trazili su snazno pojacalo i veoma pazljiv izbor kablova pa me interesuje kako si ti dosao do zakljucka da je bio jednostavan za postavljanje i da njegov ABR nije imao problem sa basom? Postavljanje kutije od 40 kila i oko 50 kg stalka predsavljalo je pravi uzas za vlasnika ali kako ga ti nisi imao to ti verovatno nije poznato. Covek koji ih ima u bg je to slusao na ozbiljnoj amplifikaciji ali je sve to tek zasviralo kako treba sa Transparent kablovima i tada ni postavka vise nije bila veliki problem.

Ti si sam izmislio moje navodne zakljuÄke, kojih nigde nema: oko pozicioniranja, oko amplifikacije,...Taj Sonus sam pomenuo kao primer kutije kod kojih niko nije imao primedbi. Kao primer vrhunskog projekta. Treba im velika prostorija, snažna amplifikacija, ali to nema veze tim Å¡to sam ih uzeo kao primer Vs. C 1.8, a u vezi "tankog" basa.

Nisam ih sluÅ¡ao, ali utisaka velikog broja ljudi koji su ih sluÅ¡ali u Hrvatskoj ima na vagone. Dobro znam kako oni i Å¡ta Äuju (neke od njih i poznajem), pa njihovim opisima i utiscima verujem. Uostalom, tu je i (moje) dublje razumevanje samog projekta tog Sonusa, sa konstruktivnog stanoviÅ¡ta. Znam Å¡ta je, kako, sa Äime, i zbog Äega raÄ‘eno.

Poklapa se i sa nekim mojim razmiÅ¡ljanjima i razmatranjima projekta vrhunskog dvosistemca, onako kako bi trebao da izgleda i da zvuÄi. (red veliÄine 5 cifara u €)

Njihov stav je jednostavan, ko kupi npr C 1.4 od cca 3.000 euro treba i mora da kupi odgovarajuce pojacalo da bi sve bilo kako treba u protivnom je to bacena para a tada su naravno krivi neki nesavesni prodavci koji bi uz ove zvucnike prodali i prosecni AV receiver sto ce u rezultatu dati katastrofalan zvuk ali tada ne treba traziti krivicu i kutijama vec u celokupnom losem sistemu.

----------------------------------------------------------

C 1.4 ce svirati uz odgovarajuce pojacalo, CD i kablove mnogo lepo i u 18m2 ali lose sa slabim pojacalom pa makar ga stavili i u 50m2 pa je tako tvoja elaboracija u tri tacke veoma relativna.

Slažem se da pojaÄalo za odreÄ‘enu klasu zvuÄnika treba da bude odgovarajućeg kvaliteta, ali to ne znaÄi nužno i neki cenovni rang, već kvalitet i "slaganje" sa zvuÄnicima.

Drugo, kada priÄamo o uparivanju, primedba nekih ljudi je da su Dynaudio dvosistemci previÅ¡e izbirljivi prema pojaÄalima, i da im se em mora naći parnjak u uskom krugu modela, em se mora duboko zavući ruka u džep. ÄŒinjenica je da ima i zvuÄnika koji mogu pokazati visok kvalitet i sa Å¡irom paletom pojaÄala, i da to ne mora biti jedno u 1000 koje pri tom koÅ¡ta 2-3x cene zvuÄnika.

-------------------------------------------------------------

Ne slažem se da će C 1.4 tako dobro svirati i u manjoj prostoriji, kao Å¡to to mogu zvuÄnici koji su dedicated raÄ‘eni za manju prostoriju. Uostalom, biće nadam se jednom prilika da tako neÅ¡to i isprobamo u poreÄ‘enju sa nekim drugim zvuÄnicima...i to sa nekoliko razliÄitih pojaÄala, da utvrdimo i izbirljivost zvuÄnika prema amplifikaciji.

Imam utisak da nase sajmove ignorises valjda nemas sta pametno da cujes i vidis jer da si bio bar jednom video bi da je najmanja soba u Holiday Inn hotelu oko 47m2!

Mnogo stvari pretpostavljaÅ¡, a znaÅ¡ kako se kaže: Pretpostavka je majka svih ******. Bio sam na svim HiFi sajmovima koji su se održavali poslednjih 20 godina...i na skoro svakom Klubu Audiofila u Pinkiju...Äak i kada je bila prezentacija Vox-a. :lol:

Koliko vidim ti spadas u grupu ljudi koji smatraju da je kupovina gotovih uredjaja glupost i bacanje para kad ti sve to mozes bolje i mnogo jeftinije.

Ne mislim da je kupovina gotovih uređaja glupost. Opet, mnogo toga, i to pogrešno pretpostavljaš.

Ako se budes odlucio da nekada pravis kutije pa ti mozda padne na pamet da koristis neki DY drajver javi se bar u tome ti svakako mogu pomoci.

Hvala za ponudu pomoći oko Dynaudio jedinica. Pošto ih nema u slobodnoj prodaji, sigurno bi najveća pomoć bila sama nabavka istih.

Možda na osnovu mojih postova imaÅ¡ (pogreÅ¡an) utisak da ja stalno imam neke negativne komentare za Dynaudio, ali to vidiÅ¡ tako jer gledaÅ¡ iz subjektivistiÄke vizure. PokuÅ¡avao sam da piÅ¡em malo o tehniÄkoj strani vezanoj za zvuÄnike, a svaki zvuÄnik, Äak i oni najskuplji imaju mane. A ja se uvek dohvatim mana. Pozitivne strane nisu interesantne za raspravu.

Shvatam da trgovina i marketing ne poznaje reÄ mana, i da je u reklamnim materijalima uvek sve idealno....toliko, da nije jasno zaÅ¡to postoje skuplje serije kada je i kod onih jeftinijih sve super. :lol:

Moje idealne zvuÄne jedinice su custom made, po sopstvenim zamislima. Jedino tako se može realizovati zvuÄna kutija koja će biti taÄno onakva kakva je i zamiÅ¡ljena.

Backwards Engineering. Od krajnjih željenih rezultata, preko zvuÄne kutije da bi se to realizovalo, do custom zvuÄnih jedinica sa kojima će se realizovati zvuÄna kutija.

Da ne verujeÅ¡, Äak sam i fan Dynaudio visokotonaca. D-260 je jedan od najboljih kada je u pitanju price/performance. Naravno,i Äuveni D-330 Esotar u cost no object zoni.

Mogao bih da napravim i poreÄ‘enje mid-bass jedinica (za dvosistemce): Dynaudio 17W75LQ i Morel HU631 (ili naslednik EW638), da bih preciznije opisao to Å¡to sam već ranije pominjao kao glavnu manu - forsiranje takvih TS parametara da bi se iÅ¡lo na tjuning ka (pre)niskoj frekvenciji. VRLO su sliÄne, ali Morel ima 8 Ohma proseÄnu impedancu, BL=8 N/A (neodijum magnet) i 88 dB eff., ali naravno poslediÄno ide u manju kutiju i ima viÅ¡i Fb (tuning freq.) BR tunela. (malo glasnije, uz neÅ¡to manji hod membrane, za istu snagu)

Napisati detaljnije (sa sve slikama) bi već bilo predugaÄko, a malo ko bi proÄitao/razumeo napisano...

Poslah PP.

Link to comment
Share on other sites

Ti si sam izmislio moje navodne zakljuÄke, kojih nigde nema: oko pozicioniranja, oko amplifikacije,...Taj Sonus sam pomenuo kao primer kutije kod kojih niko nije imao primedbi. Kao primer vrhunskog projekta. Treba im velika prostorija, snažna amplifikacija, ali to nema veze tim Å¡to sam ih uzeo kao primer Vs. C 1.8, a u vezi "tankog" basa.

Nisam ih sluÅ¡ao, ali utisaka velikog broja ljudi koji su ih sluÅ¡ali u Hrvatskoj ima na vagone. Dobro znam kako oni i Å¡ta Äuju (neke od njih i poznajem), pa njihovim opisima i utiscima verujem. Uostalom, tu je i (moje) dublje razumevanje samog projekta tog Sonusa, sa konstruktivnog stanoviÅ¡ta. Znam Å¡ta je, kako, sa Äime, i zbog Äega raÄ‘eno.

Poklapa se i sa nekim mojim razmiÅ¡ljanjima i razmatranjima projekta vrhunskog dvosistemca, onako kako bi trebao da izgleda i da zvuÄi. (red veliÄine 5 cifara u €)

Slažem se da pojaÄalo za odreÄ‘enu klasu zvuÄnika treba da bude odgovarajućeg kvaliteta, ali to ne znaÄi nužno i neki cenovni rang, već kvalitet i "slaganje" sa zvuÄnicima.

Drugo, kada priÄamo o uparivanju, primedba nekih ljudi je da su Dynaudio dvosistemci previÅ¡e izbirljivi prema pojaÄalima, i da im se em mora naći parnjak u uskom krugu modela, em se mora duboko zavući ruka u džep. ÄŒinjenica je da ima i zvuÄnika koji mogu pokazati visok kvalitet i sa Å¡irom paletom pojaÄala, i da to ne mora biti jedno u 1000 koje pri tom koÅ¡ta 2-3x cene zvuÄnika.

-------------------------------------------------------------

Ne slažem se da će C 1.4 tako dobro svirati i u manjoj prostoriji, kao Å¡to to mogu zvuÄnici koji su dedicated raÄ‘eni za manju prostoriju. Uostalom, biće nadam se jednom prilika da tako neÅ¡to i isprobamo u poreÄ‘enju sa nekim drugim zvuÄnicima...i to sa nekoliko razliÄitih pojaÄala, da utvrdimo i izbirljivost zvuÄnika prema amplifikaciji.

Mnogo stvari pretpostavljaÅ¡, a znaÅ¡ kako se kaže: Pretpostavka je majka svih ******. Bio sam na svim HiFi sajmovima koji su se održavali poslednjih 20 godina...i na skoro svakom Klubu Audiofila u Pinkiju...Äak i kada je bila prezentacija Vox-a. :lol:

Ne mislim da je kupovina gotovih uređaja glupost. Opet, mnogo toga, i to pogrešno pretpostavljaš.

Hvala za ponudu pomoći oko Dynaudio jedinica. Pošto ih nema u slobodnoj prodaji, sigurno bi najveća pomoć bila sama nabavka istih.

Možda na osnovu mojih postova imaÅ¡ (pogreÅ¡an) utisak da ja stalno imam neke negativne komentare za Dynaudio, ali to vidiÅ¡ tako jer gledaÅ¡ iz subjektivistiÄke vizure. PokuÅ¡avao sam da piÅ¡em malo o tehniÄkoj strani vezanoj za zvuÄnike, a svaki zvuÄnik, Äak i oni najskuplji imaju mane. A ja se uvek dohvatim mana. Pozitivne strane nisu interesantne za raspravu.

Shvatam da trgovina i marketing ne poznaje reÄ mana, i da je u reklamnim materijalima uvek sve idealno....toliko, da nije jasno zaÅ¡to postoje skuplje serije kada je i kod onih jeftinijih sve super. :lol:

Moje idealne zvuÄne jedinice su custom made, po sopstvenim zamislima. Jedino tako se može realizovati zvuÄna kutija koja će biti taÄno onakva kakva je i zamiÅ¡ljena.

Backwards Engineering. Od krajnjih željenih rezultata, preko zvuÄne kutije da bi se to realizovalo, do custom zvuÄnih jedinica sa kojima će se realizovati zvuÄna kutija.

Da ne verujeÅ¡, Äak sam i fan Dynaudio visokotonaca. D-260 je jedan od najboljih kada je u pitanju price/performance. Naravno,i Äuveni D-330 Esotar u cost no object zoni.

Mogao bih da napravim i poreÄ‘enje mid-bass jedinica (za dvosistemce): Dynaudio 17W75LQ i Morel HU631 (ili naslednik EW638), da bih preciznije opisao to Å¡to sam već ranije pominjao kao glavnu manu - forsiranje takvih TS parametara da bi se iÅ¡lo na tjuning ka (pre)niskoj frekvenciji. VRLO su sliÄne, ali Morel ima 8 Ohma proseÄnu impedancu, BL=8 N/A (neodijum magnet) i 88 dB eff., ali naravno poslediÄno ide u manju kutiju i ima viÅ¡i Fb (tuning freq.) BR tunela. (malo glasnije, uz neÅ¡to manji hod membrane, za istu snagu)

Napisati detaljnije (sa sve slikama) bi već bilo predugaÄko, a malo ko bi proÄitao/razumeo napisano...

Poslah PP.

Ako pises onda bar citaj sta si napisao jer si lepo izveo zakljucak da je Extrema sjajan zvucnik sa kojim NIKO nije imao problema. Opet te pitam kako si mogao da doneses bilo kakav zakljucak kada taj zvucnik nikada nisi cuo ni video uzivo. Sta je tu ingeniozno resenje koje se razlikuje od DY BLR? Da nije mozda to sto za pogon elipsastog stiroporskog B 139 (koji je sa zadnje strane) sluzi bas-srednjetonac od 19 cm postavljen sa prednje strane? Ponavljam ti da cak i proizvodjac skrece paznju na postavljanje u prostoru i daje preporuku da moraju biti udaljeni cak 2m od zadnjeg zida a krivac za to je upravo ovakvo resenje. Losa postavka je znacila ili predimenzioniran ili nikakav bas. Za ovakvu "fenomenalnu" konstrukciju ti onda treba sobetina jer bi kutije u protivnom stajale pored tebe i sluzile kao stocic za pice i daljince. Da si ih ikada slusao znao bi koliko gresis a znam da se ni hrvati bas nisu naslusali ove kutije. Nema idealnih resenja ni u cemu vec su uvek u pitanju kompromisi i sve rupe na saksijama su vec probusene a procena konstruktora je sta ce da primeni cime daje svoj licni pecat po cemu se taj proizvod i prepoznaje. Kao sto kazes u katalozima je manje vise sve "super" pa zato i moramo da poslusamo komponentu pre kupovine da nebi prosli kao onaj slucaj sa tarabom :-)

Generalno tvrdim da mnogi ljudi koji su pisali o nekim uredjajima ili zvucnicima nikada nisu imali sopstveno iskustvo vec pisu na bazi poznatog "rekla-kazala" pa otud cesto i zablude.

Tesko je poverovati da covek tehnicke struke ili opredeljenja ne moze da napravi razliku izmedju 25-30 m2 i 50-80m2 pa je moj zakljucak da ne posecujes sajmove logican izuzev ako ne mislis na HYATT ali i tada gresis jer su tamo sobe od cca 15-16m2. O sajmu iz 2005 (HYATT) je pisao i nas domacin HI-FILES pa procitaj sta su oni rekli o tome kako je svirao C 1.4 u pomenutoj sobi. To imas i u vestima na nasem sajtu.

Dvositemske DM i narocito EXCITE mozes da prikljucis na kvalitetnu lampu od 8W ili tranzistor od 30-40W i dobices sjajan zvuk tako da se opet vracamo na pausalna misljenja ljudi koji su mozda negde u nekom verovatno potpuno neadekvatnom sistemu slusali neki DY i na bazi toga doneli konacan zakljucak...

Na kraju da te podestim, Dynaudio ove godine slavi 35 godina veoma uspesnog rada i jedna je od retkih firmi koja cak i u uslovima recesije napreduje u svakom pogledu i sve sto prave prave u Danskoj a ne u Kini, Maleziji i koje kude. U projektnom birou rade timovi inzenjera koji imaju najsavremeniju opremu za projektovanje ali i za testiranje pa su imajuci sve to u vidu tvoje primedbe zaista neozbiljne bez obzira na novo tvog znanja i eventualne strucnosti.

Na svetskom trzistu je prica jednostavna, ako radis dobro napredujes, ako to nije slucaj trziste cete izbrisati sto sa DY bogu hvala nije slucaj, naprotiv. Za ovo imas primera koliko hoces. Pored toga sto jos uvek izbegavas da mi kazes sta slusas kod kuce a narocito koje zvucnike (moze i privatna poruka) voleo bi da vidim i cujem neki zvucnik koji si napravio jer je prava steta sto covek tvojih znanja umesto sto pise po forumima treba da napravi nesto kao sto su to uradili Kosta iz Korata, Milan Karan, NAT, Bracinac itd. Ako na bilo koji nacin mogu da ti pomognem rado cu to uraditi narocito ako procenim da je to sto pravis ok. Ako ti trebaju driveri za koje kazes da su solidni i tu ti mogu pomoci ali mi se moras javiti ili doci. U protivnom, mislim da bi bilo najbolje da otvoris svoj klub gde ces o tehnickim resenjima i temi koja je tebi bliska razmenjivati misljenja sa ljudima koji su iz tvoje price. Ja bi ovim zavrsio nas dijalog a ti razmisli o mojim predlozima i javi se ako hoces :-)

Link to comment
Share on other sites

Ovoga puta se potopuno slazem sa Guitarmenom jer je 100% u pravu. SVI kablovi u liniji su uzasno bitni i najveci svetski HIFI autoriteti smatraju da su kablovi danas ravnopravna komponenta u sistemu i da za njih treba dati 20-25% od vrednosti sistema. Mnogima se ovo nece dopasti ali se ovom pricom bavim mnogo dugo i toliko puta sam se uverio u njihov znacaj pa tvrdim da kablovi mogu dramaticno popraviti ili pokvariti zvuk sistema a to znaci pazite i po mogucstvu poslusajte kablove pre kupovine u Vasem ili slicnom sistemu.

Kad uzmemo sve u obzir, saberemo i oduzmemo, zbir ostaje: da Vasa razmisljanja imaju i tekako smisla! Ali, ipak ovo nije tema o kablovima vec o Dynaudiu i stoga smatram da smo u debelom offtopicu!!!

Link to comment
Share on other sites

voleo bi da vidim i cujem neki zvucnik koji si napravio jer je prava steta sto covek tvojih znanja umesto sto pise po forumima treba da napravi nesto kao sto su to uradili Kosta iz Korata, Milan Karan, NAT, Bracinac itd. Ako na bilo koji nacin mogu da ti pomognem rado cu to uraditi narocito ako procenim da je to sto pravis ok. Ako ti trebaju driveri za koje kazes da su solidni i tu ti mogu pomoci ali mi se moras javiti ili doci.

Biće prilike da se Äuje, nadam se relativno skoro.

InaÄe, moram da dam jedan komentar za ovo oko drugih proizvoÄ‘aÄa:

Nisam roÄ‘en sa zlatnom kaÅ¡ikom u ustima. Lako je godinama razvijati veći broj modela ureÄ‘aja, kada se Å¡uÅ¡ke mogu izvlaÄiti non-stop, bez pritiska da uspeh mora stići Å¡to pre...

Link to comment
Share on other sites

Nasao ovu sliku sa fb profila Dynaudiofila. Kako to da nema gramofon i neki prepotopski cd player od 25kg... covek verovatno i ne ume da uziva u zvuku, samo laptop, dac itd.

Inace, zanimljivo izlgeda ovaj C4. Covek kaze:

Upgraded with the mix of Nordost ODIN and Zensati No.1 cables. And the result makes my jaws drop.
Link to comment
Share on other sites

Kad uzmemo sve u obzir, saberemo i oduzmemo, zbir ostaje: da Vasa razmisljanja imaju i tekako smisla! Ali, ipak ovo nije tema o kablovima vec o Dynaudiu i stoga smatram da smo u debelom offtopicu!!!

Pominjanje kablova nikako nije promasena tema jer zvuk svih zvucnika pa i Dynauda zavisi od dobrog uparenja sa kablovima pa otud i komentari koji su u funkciji cele price i nase zelje da u ovom slucaju sa DY napravimo sto bolji zvuk a za manje para.

Link to comment
Share on other sites

Ovde ima zaista dosta umnobiserextaziranja.Valjda me ta cinjenica i dalje na sadomazo nacin cini clanom ove zajednice.Imam zanimljivog klinca, suprugu i dinaudio excite x12 zvucnike.Te male bebice zaista sviraju opako,erektivno i mocno,valjda nije sve u volumenu ...Sta je poenta mog nebulozno-apstraktnog izlaganja,Mladja je covek koji ce Vam svoju robu prodati sa stilom,blago,nenametljivo,korektno.Uvek ce te imati osecaj da covek zna o cemu govori i da ste zavedeni kao da Vam se obraca mlada zena od dvadesetak godina.Malo pretenciozno,ali to je moj licni utisak.Jos jedna bitna stvar,kupovina dynaudio zvucmika ne znaci da ste napravili ultimativni i najbolji izbor,ali ste na veoma dobrom putu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo jos jednog malog osvrta sa prezentacije Fokus - a 260 iz Vox Trade - a posto je Djomla pozvao sve zainteresovane a ja i User smo za DY uvek zainteresovani eto lepe prilike da ih cujnemo. Ne bih previse rastezao pricu o mojim utiscima jer iz ovih novih serija DY koje sam slusao skoro da sve svira manje ili vise po mom ukusu. Zvucni pecat je kod svih skoro uvek slican i prepoznatljiv od jeftinijeg preko srednjeg pa do najskuplih DY zvucnika pa o tim stvarima ne bih pisao jer se to zna i oni koje vole DY to znaju sta je a ako nekog to posebno zanima mogu dodatno i to da opisem.

Ono ste me je iznenadilo a uvek me nesto kod svakog novog modela DY iznenadi to je da se F 260 zvucno ponasa kao mnogo veca kutija sto sam najbolje primetio na cuvenoj 15 numeri Magelanovog omiljenog test disca ,, Manger ,, tako je DUBOKO I PRECIZNO zaljuljao u nizim deonicama da sam imao utisak kao da svira ispred mene mnogo veci model DY kao napr.. moj 3.3 ili F 360, ja i User smo se samo cudno pogledali i prokomentarisali kako je to uspeo da izreprodukuje F 260, sve ostale stvari su bile na svom mestu pogotovo u njegovoj cenovnoj kategoriji, prisutna je zv.. prepeglanost i ugladjenost u odnosu na stare modele F 220 i F 220mk2 , imam utisak da su je malkice otvorili ka svetlijoj strani i da jos bilje udahne vazduh i pogura zvuk cak i u velikim sobama. Membrane su bile zategnute kao strune i imale su jako kratke i precizne hodove pri jacim udarima na odredjenim bas deonicama na pojedinim muzickim numerama sto sam utvrdio prilazeci kutijama i tu mislim da su neke stvari popravili u odnosu na prethodne modele, dok je sredina bila karakteristicna kao i za vecinu DY kutija :wave2

Link to comment
Share on other sites

tako je DUBOKO I PRECIZNO zaljuljao u nizim deonicama da sam imao utisak kao da svira ispred mene mnogo veci model DY kao napr.. moj 3.3 ili F 360, ja i User smo se samo cudno pogledali

Membrane su bile zategnute kao strune i imale su jako kratke i precizne hodove pri jacim udarima na odredjenim bas deonicama na pojedinim muzickim numerama sto sam utvrdio prilazeci kutijama i tu mislim da su neke stvari popravili u odnosu na prethodne modele, dok je sredina bila karakteristicna kao i za vecinu DY kutija :wave2

TehniÄki nije moguće odsviratim duboke bass deonice na znaÄajnom SPL-u, a da je to sa kratkim hodom membrane.

SPL na niskim frekvencijama je direktno zavistan od cone displacement - Vd. (potisnuta koliÄina vazduha)

Zato i postoji audio izreka: "No replacement for cone displacement".

Link to comment
Share on other sites

Evo jos jednog malog osvrta sa prezentacije Fokus - a 260 iz Vox Trade - a posto je Djomla pozvao sve zainteresovane a ja i User smo za DY uvek zainteresovani eto lepe prilike da ih cujnemo....

Mogu samo joÅ¡ da dodam da me napredak F220->F260 jako podsetio na napredak F140->F160. Sve je dodatno utegnuto, definicija instrumenata po celom spektru je poboljÅ¡ana, a pogotovo je pažnja posvećena definiciji basa koji je veoma veoma utegnut i konkretan. Å uca je to pokuÅ¡ao da opiÅ¡e sa kratkim "udarima" membrane. TakoÄ‘e sam stekao utisak da je zvuk F260 neÅ¡to otvoreniji i transparentniji nego na F220. Obzirom da je cenovna razlika izmeÄ‘u ova dva modela svega par stotina eur, rekao bih da se zvuÄno dobija mnogo veći napredak nego Å¡to to govori razlika u ceni. Moram da priznam da mi se jako dopalo kako ova kutija svira. U poÄetku smo sluÅ¡ali neke snimke na kojima nam se obojici uÄinilo kao da je bas dosta plitak i da fali donje ekstenzije. MeÄ‘utim kad smo pustili stvari koje poznajemo, poput pomenutog Manger CD-a, iznenadilo nas je koliko duboko i precizno sviraju ove kutije, koje ipak dimenzijama spadaju u manje floorstandere. ZvuÄna slika jako velika, trodimenzionalna, sa puno vazduha oko instrumenata. Istini za volju, treba pomenuti da su svoj posao poÅ¡teno odradili i Simaudio Moon i-7 pojaÄalo i Moon Supernova CD player. Sve to zajedno veoma impresivno zvuÄi. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

TehniÄki nije moguće odsviratim duboke bass deonice na znaÄajnom SPL-u, a da je to sa kratkim hodom membrane.

SPL na niskim frekvencijama je direktno zavistan od cone displacement - Vd. (potisnuta koliÄina vazduha)

Zato i postoji audio izreka: "No replacement for cone displacement".

Moj drugarski savet je da mozda odes sa jos nekim i to poslusas covek je ostavio otvorenu pozivnicu za sve . Fokus 260 je radio u duplo manjoj sobi od moje a nije duplo manja kutija, samo se seti kad si bio kod mene kako je 3.3 punio 80 m2 pa virtuelno zamisli kako ovaj svira u 40m2 a opet kazem nije duplo manji ..Ti kad bi cuo kakav bas imaju oni mitiseri od DY X 12 pao bi na dupe a kamoli ovi podnostojeci modeli kao F 260 :wave2

Link to comment
Share on other sites

Moj drugarski savet je da mozda odes sa jos nekim i to poslusas covek je ostavio otvorenu pozivnicu za sve . Fokus 260 je radio u duplo manjoj sobi od moje a nije duplo manja kutija, samo se seti kad si bio kod mene kako je 3.3 punio 80 m2 pa virtuelno zamisli kako ovaj svira u 40m2 a opet kazem nije duplo manji ..Ti kad bi cuo kakav bas imaju oni mitiseri od DY X 12 pao bi na dupe a kamoli ovi podnostojeci modeli kao F 260 :wave2

He, he, padanje na dupe, kažeÅ¡? Zavezanih oÄiju za mesec-dva dana mogu da napravim mini zvuÄnike od 12 litara koji će da pokidaju taj Dyn X 12, i da budu blizu, možda i bolji od S 1.4.

Mislim....kada me već vuÄeÅ¡ za jezik... :lol:

Link to comment
Share on other sites

He, he, padanje na dupe, kažeÅ¡? Zavezanih oÄiju za mesec-dva dana mogu da napravim mini zvuÄnike od 12 litara koji će da pokidaju taj Dyn X 12, i da budu blizu, možda i bolji od S 1.4.

Mislim....kada me već vuÄeÅ¡ za jezik... :lol:

Pa Å¡to da ne, napravi ih i pozovi nas da Äujemo. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

He, he, padanje na dupe, kažeÅ¡? Zavezanih oÄiju za mesec-dva dana mogu da napravim mini zvuÄnike od 12 litara koji će da pokidaju taj Dyn X 12, i da budu blizu, možda i bolji od S 1.4.

Mislim....kada me već vuÄeÅ¡ za jezik... :lol:

Aj vise napravi nesto da se to vidi i cuje jer ovako to tvoje piskaranje svakim ponavljanjem i protekom vremena drasticno gubi na tezini . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Pravio sam veći broj projekata unazad 15 godina. Jedino Å¡to opise i slike nisam kaÄio na forume. Neki od tih zvuÄnika mogu da se Äuju. Kod prijatelja su.

Jednom sam okaÄio sliku zvuÄnika na forum, pa je to izbrisano, a URL-u ka mom photo albumu je izgleda blokiran.

Hteo sam da otvorim nekoliko tema u sobi o gotovim projektima, sa kompletnim nacrtima i opisima. Ne znam da li će to biti moguće.

Link to comment
Share on other sites

Pravio sam veći broj projekata unazad 15 godina. Jedino što opise i slike nisam kačio na forume. Neki od tih zvučnika mogu da se čuju. Kod prijatelja su.

Jednom sam okačio sliku zvučnika na forum, pa je to izbrisano, a URL ka mom photo albumu je izgleda blokiran.

Hteo sam da otvorim nekoliko tema u sobi o gotovim projektima, sa kompletnim nacrtima i opisima, ali to po svemu sudeći neće biti moguće.

Boki, niko ti ništa nije brisao niti blokirao, izvoli postavi ponovo sve u sekciji Samogradnja.

Link to comment
Share on other sites

Boki, niko ti ništa nije brisao niti blokirao, izvoli postavi ponovo sve u sekciji Samogradnja.

20 minuta sam pokuÅ¡avao da okaÄim sliku, i nije moglo. Evo, sada može. OK. Recimo da su bili Gremlini. :)

DSC_1689-2_2.jpg

Nadam se da Dyn tema neće "biti oštećena", zbog ove jedne slike. Ostatak u Samogradnji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...