Jump to content


Zamke slušnih testova


beatgoeson

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply
  • 4 weeks later...

Da li je zamka ili nešto drugo, tek, možda nekome bude zanimljivo.

Nedavno nabavljen Pass F5 se pokazao kao znatno bolje reÅ¡enje za Ardene od nevelikog broja pojaÄala koja sam, do sada, probao na njima. Dakle, džaba sinergija izmeÄ‘u Quada i Tannoya - F5, jednostavno, primetno bolje svira, i ne verujem da ću joÅ¡ neÅ¡to naroÄito tragati za boljim reÅ¡enjem.

Na aktivnom sistemu srednji i visoki opseg pokrivala su, do sada, dva Quad 405 pojaÄala. Već sam Äuo primedbe tipa "Å¡teta Å¡to su u takvom sistemu konfekcijska pojaÄala". Fakat da je jedan od ta dva Quad-a nemodifikovan, dakle, slabija varijanta, samim tim i slaba taÄka. ÄŒekao sam da mi se ukaže prilika da mi se naÄ‘e joÅ¡ jedan F5, pa da probam sa istovremenom zamenom na oba opsega. Eto, desilo se i to, pa da reknem koju o tome.

Zvuk je, oÄekivano, bio brz... Znate već - atak, PRAT i tome sliÄno. :o ÄŒak, možda, prebrz. Može li zvuk biti brži od... Äega? :( Kao TaliÄni Tom Å¡to je brži od svoje senke? :oops:

Nisam znao Å¡ta, ali, neÅ¡to mi je tu smetalo. Onda sam pustio Oskara Pitersona, i naiÅ¡la je stvar sa naglaÅ¡enom Äinelom... Udarac palicom savrÅ¡en, Ävrst, a onda fini zvuk Äinele koji, je li, traje neko vreme. Onako, baÅ¡ fini zvuk. Malo utanjio, dobio neki poseban Å¡mek - postao finiji i od zvuka prave Äinele - i to je osnovni problem... Neću da bude finiji, hoću da zvuÄi baÅ¡ kao Äinela. :lol:

S obzirom da je visokotonac RAAL ribon, raÄunam da greÅ¡ka nije u njemu. Nedavno je, Äini mi se, Dvv naglasio da je najveća prednost ovih ribona nad konkurentnim proizvodima ta, da se, kada tresneÅ¡ poÅ¡teno palicom po Äineli, kod ostalih ribona taj zvuk raspada, a "naÅ¡" ribon to sasvim Äestito "odsvira". :(

Vratio sam u sistem modifikovanog Quad-a, i to je to - majstor ostaje majstor. Ova pozicija je definitivno reÅ¡ena, nema traženja boljeg, manje konfekcijskog pojaÄala. :lol: Na srednjem opsegu je ostao F5, sada to sve zajedno fino svira, ali je ovaj pod prismotrom - pitanje je da li se na raÄun neÅ¡to Ävršćeg zvuka u srednjem opsegu gubi neÅ¡to drugo, znaÄajnije?

Nije nemoguće da brza pojaÄala kod lenjih zvuÄnika daju iluziju Ävrstine i brzine, a kod, po sebi, brzih zvuÄnika pokazuju i mane koje mogu prerasti njihove prednosti?

Link to comment
Share on other sites

Da se vratim na temu...

Vecina ljudi misli da veliki zvucnici prave u manjoj sobi (ne misli se na 4 kvadrata :listen) mnogo veci problem od malih zvucnika. Velika greska. Mali zvucnici su napregnuti "iz petinih zila" da odsviraju sto veci spektar tako da na niskim frekvencijama prave dosta "brljotina" i dzumbus sa odzivom u sobi. To vazi i za vrlo kvalitetne male kutije kojima po proizvodjacu "da se razmasu" treba ostaviti gomilu slobodnog prostora sa svih strana, a pogotovo sa zadnje strane gde je bass reflex projektovan tako da odgovarajuci odziv pruzi sa uracunatim odzivom sobe. Ako je taj racun "pogresan" onda sve ide do djavola... :o

Da se razumemo, mala kutija je grubo sve ispod 50 litara netto, tako da tu upadaju i svi malecni floorstander "wanna be" zvucnici :)

Cast izuzecima - najcesce kompresionim kutijama.

Dobar zvucnik svira dobro u kakav god ga prostor bacis, sto ne znaci da nece svirati bolje u boljem prostoru.

Link to comment
Share on other sites

NajviÅ¡e muzike nalazi se u "sredini", gde će kvalitetni mali zvuÄnici dati puno viÅ¡e od velikih kutija. Veliki zvuÄnici rade probleme u maloj sobi ali i u većoj sobi dolazi do joÅ¡ većih problema akustike prostora. Srediti akustiÄki 50, 60 ... kvadrata nije maÄji kaÅ¡alj. Zamislite i razliku u ceni kvalitetnih malih i velikih zvuÄnika a tek pojaÄala s kojim treba pogurati velike drajvere. ÄŒini mi se da se tokom lutanja za svetim gralom najviÅ¡e energije troÅ¡i u nizkotonskom podruÄju- basovima, a tu se postavlja pitanje kakav je real bas?!

Link to comment
Share on other sites

NajviÅ¡e muzike nalazi se u "sredini", gde će kvalitetni mali zvuÄnici dati puno viÅ¡e od velikih kutija. Veliki zvuÄnici rade probleme u maloj sobi ali i u većoj sobi dolazi do joÅ¡ većih problema akustike prostora. Srediti akustiÄki 50, 60 ... kvadrata nije maÄji kaÅ¡alj. Zamislite i razliku u ceni kvalitetnih malih i velikih zvuÄnika a tek pojaÄala s kojim treba pogurati velike drajvere. ÄŒini mi se da se tokom lutanja za svetim gralom najviÅ¡e energije troÅ¡i u nizkotonskom podruÄju- basovima, a tu se postavlja pitanje kakav je real bas?!
Link to comment
Share on other sites

Ovde baš ima materijala za diskusiju! :o

Dakle, kvalitetne velike kutije imaju Å¡anse da daju isto tako dobre srednje kao i kvalitetni mali zvuÄnici. Da ne kažem joÅ¡ i bolje - jedan specijalizovani srednjetonac ili FR će to bolje odsvirati nego kombinovani mid-bass. Možda kod malih kutija srednji viÅ¡e dolaze do izražaja, jer, opet možda, pate od nedostatka basova, ali to ne mora da znaÄi da su ti srednji neÅ¡to naroÄito.

Ja bih uvek radije držao kvalitetne velike kutije nego male, ma kakva bila soba. Å to se problema sa akustikom tiÄe, to stoji. Mada sam, u poslednje vreme, doÅ¡ao do zakljuÄka da kvalitetna amplifikacija reÅ¡ava, odokativno, 80-90% tih problema. Govorim o problemima koje sam liÄno imao - groznoj tutnjavi i stojećim talasima.

U pravu si i za razliku u ceni malih i velikih kutija, ali, da mi je ranije bila ova pamet, nikada ne bih kupio gotovu kutiju - samogradnja je jedino reÅ¡enje za dobar zvuk, po prihvatljivoj ceni. :) Tu dolazimo i do reÅ¡enja dileme oko real basa - svako bira prema svom ukusu i sopstvenoj predstavi o kvalitetnom basu. Meni je logiÄno da je to jedino onaj, koji dolazi sa prednje strane dovoljno velike membrane, a to znaÄi - maksimalno kruta kompresiona kutija, uz Å¡to veću eliminaciju unutraÅ¡njih stojećih talasa. TakoÄ‘e, uz malu pomoć elektronike, i pojaÄanje donjeg opsega. Eto. :)

Link to comment
Share on other sites

Kod pisanja posta misao je bila vezana generalno na pravila mali zvucnici-mala soba, veliki zvucnici- velika soba. Svaka cast izuzecima (kvlitetnim velikim kutijama) koji nemaju problema u maloj sobi, pa bi volijo da beatgoeson i BokiTokiVoki malo vise napisu o tim resenjima.

Radi primera mogu navesti moje iskustvo , da je Arden DC alnico u cca 25 kv. "prosvirao" tek sa BAT-om od 70W, sto nija mala investicija u sistemu.

pozz

Link to comment
Share on other sites

Verujem da je inženjerskim pristupom moguće pronaći upravo odgovarajuće kutije, prema veliÄini i karakteristikama sobe. Meni predimenzioniranost nije problem, pojmovi kao "Å¡irina scene", "dubina" iste i sl. ne igraju baÅ¡ veliku ulogu. Evo moga iskustva.

Dugo sam koristio malo Äudan "kombo" od dva pojaÄala i dva para zvuÄnika, u stereo postavci, nikakva kvazi-kvadrofonija. Trosistemski Ei zvuÄnik, malo primaknut uglu, radi pojaÄanja basova, i dvosistemska Dual kompresiona kutija, malo izvuÄena napred, radi bolje definicije. Odgovarajuće pozicije "bass" i "treble" dugmića na oba pojaÄala su dale priliÄno uravnoteženu zvuÄnu sliku, za ono vreme sasvim solidnu. Drugar koji je već tada (osamdesetih) davao hiljade DM na gramofonske glave, kablove i kojeÅ¡ta drugo, jednom prilikom mi je kiselo saopÅ¡tio da ovo moje bolje svira od njegovog, na sobnoj glasnoći. Živeo sam u stanu, pa sam, uglavnom, na takvoj glasnoći i sluÅ¡ao. :cheers

Kada se sve sabere, to su bila dva bas drajvera, jedan srednji, i dva visokotonca po kanalu. Nije to bio baÅ¡ ni tako "mali" zvuk. No, kada su stigli Ardeni, oduvali su sve to svojevrsnim, Å¡to neki rekli, autoritetom... :facehearts U pitanju je bila soba od 16 kvadrata, ali nisam osetio potrebu da neÅ¡to kalkuliÅ¡em po pitanju eventualnog viÅ¡ka zvuÄnog pritiska i manjka kubikaže... :D

Selidba u neÅ¡to veću prostoriju (20 kvadrata) nije promenila niÅ¡ta znaÄajno.

U prostoru gde su Ardeni sada, (36 kvadrata) pojavili su se problemi oko akustike, ali sam već napomenuo da je kvalitetna amplifikacija reÅ¡ila većinu njih. Pogotovo se pretpojaÄalo pokazalo kao veoma znaÄajan faktor. Sva sreća, u danaÅ¡nje vreme se pojavljuju veoma kvalitetne opcije za sasvim podnoÅ¡ljive novce, pa je tako MF preamp 2a zamenjen pasivnim Slagle AVC pretpojaÄalom, a Pass F5 je samo Å¡lag na tortu. Ardeni sada mnogo bolje sviraju nego u maloj sobi, postoji sada tu i neka pozornica ( :cheers ), ali, sa ovom elektronikom bi i u onih 16 kvadrata bolje svirali...

Link to comment
Share on other sites

BokiTokiVoki

Malo je tih koji imaju znanje i opremu za projektovanje ozbiljnih zvucnika.

Cak i firme koje se bave duze vremena dosta puta "pogrese" u svojim projektima.

Sto se tice kilavih lampasa od 2x15w ne bih se slozio s tobom. Nije sve u snazi, voltima, amperima itd...Kad o ovom hobiju cujes dosta komponenti vise te izgled, razni tehnicki podaci, imena firmi i govorancije (hvaljenja) drugih ne zanimaju vise, jednostavno verujes svojim usima.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Pozz svima,

Moje misljenje je ako ste vec u mogucnosti da odslusate komponente kako sviraju u samoj radnji, najbolje je da ponesete Drum`n Base - Atmospheric, neki od CD`ova i to pustite u radnji. Ko ne zna, taj zanr muzike obiluje sa jako niskim frenkvencijama uz puno srednjih i visokih tonova, dok je recimo bass pod konstatnim naporom tj. radom. U toj muzici ima ali stvarno razno raznih instrumenata, evo sad bash slusam nesto i cuh dzezersku trubu kako svira podosta vremena u numeri, tako da tu bi moglo da bude za svakog po nesto. Ja sam pazario nedavno Mission Mv4 i dosta sam zadovoljan sa zvukom kutija ali ipak posle pozicioniranja kutija, iako imam subwoofer stvarno se trudim da ga ne ukljucujem nego gledam da kutijama izvucem svu mast hehe...pomenute kutije rade uz JVC A/V 5.1 ali u stereo varijanti kad je muzika u pitanju. Sa ovom svojom tehnikom ja sam izuzetno zadovoljan tek posle kupovine kutija. 5.1 ukljucujem samo ako gledam neki film ili pustam audio CD 5.1.

Link to comment
Share on other sites

UHHH prepoznah sebe u Bokijevim problemima u vezi sobe. Naime poznato je vec da ja slusam sistem u sobi od 70m2 , i u njoj imam brdo problema,i koju sam izmedju ostalog cak tretirao sa strucnim licem(db-el metar, profi mikrofoni itd), a koje se sastoji u odredjivanju i pronalazenju bass rupa i raznoraznih odbijajucih talasa. E sad je to mukotrpan i ne bas tako jeftin posao rashcerecen izmedju svog licnog zadovoljstva-ljubavi prema hi-fi-ju i porodice koja koristi dnevnu sobu. Otprilike mi je zena rekla ili mi ili one silne umotane rolne azmafona visine 2.2om i precnika 50cm , koje su stavljene u coskove kao bass zamke. Zid iza kutija je izgleda bio najproblematicniji, odatle je tutnjio bass kakvo god pojacalo bi stavio, kutjama(dynaudio contoure 3.3) nemam zamerku , nisu one jadne nikad bile krive, cak su svojom ogromnom zvucnom slikom markirale mnoge probleme sa prostorom, ali protiv fizike nisu mogle, iako su radjene iskljicivo za vece prostorije bar tako navodi proizvodjac. Sad je situacija daleko bolja, ostalo je jos da uradim veliku traku na zidu dimeenzije 1.50m x 3.50m, debljine 4-5cm da pokupim jeku i dobijem lepsu stereo sliku. Zakljucak; sobe su mozda" cak na prvom mestu, pa sve ostalo po redu, da ne nabrajam. To je moje mucno iskustvo, a mozda bude nekom od koristi. Jbga jednom se zivi, he,he neko ce da leti iz kuce, videcemo

Link to comment
Share on other sites

Zakljucak; sobe su mozda" cak na prvom mestu, pa sve ostalo po redu, da ne nabrajam. To je moje mucno iskustvo, a mozda bude nekom od koristi. Jbga jednom se zivi, he,he neko ce da leti iz kuce, videcemo

Prema mom iskustvu, ako neko ima pretenzije da se ozbiljnije bavi Hi-Fi-jem, akustika prostorije je na prvom mestu. :blah

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...