Jump to content


Zašto ne volim jazz?


Milan.Stefanovic

Recommended Posts

Aplauz i od mene za mmilovana. :oops::nono:cheers:oops::D8)

Daj da kažem joÅ¡ koju (ne toliko pametnu reÄ).

Ja sam Jazz voleo oduvek, samo su bila drug vremena i nisam ga sakupljao sve do studija (1986.-1994.).

Tada sam otkrio da je to jedina muzika koju ne moram da menjam tokom celog dana. Pasovala je u svim situacijama.

Nije mi smetalo, već držalo koncentaciju dok uÄim, opuÅ¡talo me dok odmaram, zabavljalo i intigriralo kad "samo sluÅ¡am", odliÄna podloga za "one stvari" ....

Relativno sam bio laik, poznavao samo površno, i nisam imao pojma ko je ko i šta je šta, ali zavoleo sam da slušam.

U to vreme iÅ¡la je emisija "Sav taj Jazz" na radiju i to mi je bio najvažniji izvor informacija. Nije se imalo za koncerte i knjige. Mislim da sam imao kompletno stotinak snimljenih emisija. Tek sam tu sebi pokuÅ¡ao da objasnim ZAÅ TO mi se to sviÄ‘a, ali ko u svakoj ljubavi nema tu velike filosofije, ili pasuje ili ne - to je tako i taÄka.

Å teta Å¡to danas nema tako dobrog radijskog programa.

Krivo mi je Å¡to nisam saÄuvao tu kolekciju kaseta, danas bi bila od koristi nekom drugom, ali Å¡ta da se radi. Danas imaju brzi Net, knjige, mp3.... Samo je sve raÅ¡trkano i malo je pravih vodiÄa. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply
Da napravim paralelu sa drugom vrstom muzike, ko je slusao "Sto velicanstvenih", "Paradu albuma" i Slobu Konjovica nije morao da brine za svoj muzicki razvoj.

Sada je radio "Ga Ga", Wikipedia nije Sloba Konjovic, ali sta je, tu je...

Link to comment
Share on other sites

'Bem li ga, ja sam nekoliko puta u životu pokušao da se uđem "Jazz" vode, ali svaki put mrka kapa.

Da stvar bude još blentavija, svideli su mi se filmovi "Mo' Better Blues" (Spike Lee, 1990) i "Kansas City" (Robert Altman, 1996) i bio sam oduševljen kako je sve to odsvirano u njima.

Ali kada sam od poznanika (koji je ljubitelj jazz-a) pozajmio saundtrekove da bi ih snimio na 90-minutnu kasetu, utisak nije bio ni približan onom dok sam gledao ta dva filma.

Nema logike, znam.

Imam utisak da je uzrok svemu tome jedan period iz mog detinjstva...

Kao klinac, nerviralo me kada bi matori non-stop "drndao" gramofon (tada smo imali samo jedan) tom muzikom, a ja morao da Äekam svoj red (tj. kada je on na poslu, a ja ranije zbriÅ¡em iz Å¡kole i iskoristim njegovo odsustvo) da bih sluÅ¡ao i sebi snimio neÅ¡to od tada aktuelne pop-muzike.

Da li je to stvorilo neki podsvesni animozitet ka jazz-u, Freud će ga znati.

Možda bi stvari bile drugaÄije da smo tada imali dva gramofona, jer bi me radoznalost vukla da probam i neÅ¡to drugo.

Jer, tokom '80-tih svideli su mi se Sade, Matt Bianco, Carmel, Working Week i sva ta bulumenta koju su nazivali "Neo-Jazz".

Siguran sam da bih onda samoinicijativno otkrio i onaj "izvorni" jazz, meÄ‘utim dugo vremena me ta muzika podsećala na "Äekanje u redu za gramofon".

Od matorog u amanet mi ostalo nekoliko ploÄa Louis Armstrong-a, Fats Domino-a, Elle Fitzgerald, Sare Vaughan i neke kompilacije, ali niÅ¡ta od onog pravog jazz-a (to je kum popajao i ko zna gde je to zavrÅ¡ilo).

Jednom sam ih bio oprao i preslušao i prijale su mi, ali ne u toj meri da bih "odlepio" za njima.

Tu i tamo naletim na neke polovnjake za male pare i tada ne propuštam priliku, ali nijedna još nije stvorila kod mene naviku da joj se redovno vratim i preslušam je ponovo.

DoduÅ¡e, kao klinac nisu mi se sviÄ‘ali ni hippie dinosaurusi iz '60-tih/70-tih, a danas ne mogu da zamislim da bar jednu ploÄu iz tog perioda dnevno ne presluÅ¡am.

Ako krenem tom logikom, jazz će mi teoretski "leći" kad naÄnem Å¡estu deceniju, a do tada ću koristiti svaku ukazanu priliku da kupim neko izdanje koje mi se bude uÄinilo poznato iz popajane kolekcije mog matorog.

U međuvremenu, dobri su i ovi...

Link to comment
Share on other sites

Moraš li javno da prozivaš, umesto da kulturno javiš da ti treba?

U kom obliku želiš?

EDIT: Sad sam se setio da si trošio pare na one kroate (što ne odobravam), pa mogu eventualno da ti javim gde da pazariš Rebel Star cd. :cheers

Link to comment
Share on other sites

....U to vreme išla je emisija "Sav taj Jazz" na radiju i to mi je bio najvažniji izvor informacija.

Krivo mi je Å¡to nisam saÄuvao tu kolekciju kaseta, danas bi bila od koristi nekom drugom, ali Å¡ta da se radi...

Link to comment
Share on other sites

Neka od ovih?

21:00 Линија за Р'Ð'Р-домаћа музика

23:00 Латин,Ñоул,џез

01:00 Ðоћни програм-Музички Ñат

Link to comment
Share on other sites

Neka od ovih?

21:00 Линија за Р'Ð'Р-домаћа музика

23:00 Латин,Ñоул,џез

01:00 Ðоћни програм-Музички Ñат

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...