Jump to content


Nov ali slusno obrazovan


DaveKowalski

Recommended Posts

10 i Pro S igle su dva sveta:

Elipticna igla 8/18 µm za preporucenu gaznu silu od 1.25 - 1,75g:

http://www.ortofon.com/index.php?option ... &Itemid=66

Sfericna igla 26 μm za preporucenu gaznu silu od 3 - 5(!)g (nije bas najneznija prema plocama :) ):

http://www.ortofon-dj.com/products/cartridges/208

Ako si vec posle ciscenja igle (ja sa takvom iglom ne bih pustao iole vrednije ploce) dobio takav rezultat, sa novom 10 iglom ce sve biti jos mnogo bolje.

Kada stigne, pazi da slucajno ne zaboravis da podesis odgovarajucu gaznu silu, koja je vise nego duplo manja u odnosu na Pro S iglu... :thumbsup2:(

.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply

@Kuja i ostali

Ovo je prvi put da Äitam (nije da sam ja baÅ¡ mnogo Äitao) da se OM igle montiraju na Concorde tela. Shvatio sam da je u ovom sluÄaju to neka vrsta iznuÄ‘enog (limitiran budžet) reÅ¡enja, ali... Ima li podataka kako ova kombinacija zvuÄi? Je li sa masama, frekvencijama... sve u redu?

Možda bezrazložno, ja sam skeptik.

Link to comment
Share on other sites

@Kuja i ostali

Ovo je prvi put da Äitam (nije da sam ja baÅ¡ mnogo Äitao) da se OM igle montiraju na Concorde tela. Shvatio sam da je u ovom sluÄaju to neka vrsta iznuÄ‘enog (limitiran budžet) reÅ¡enja, ali... Ima li podataka kako ova kombinacija zvuÄi? Je li sa masama, frekvencijama... sve u redu?

Možda bezrazložno, ja sam skeptik.

Link to comment
Share on other sites

UopÅ¡te nije bitno da li je kombinacija tehniÄki moguća ili nije, te glave loÅ¡e sviraju i svako i najmanje ulaganje u njih je bacanje para. MM Ortofoni su soniÄno dosta loÅ¡e zvuÄnice, imaju veliki otpor i jako kolorisan i zrnast desni deo spektra. Ovaj gramofon zaslužuje bolju zvuÄnicu, nije neophodno da bude skupa.
Link to comment
Share on other sites

@Kuja i ostali

Ovo je prvi put da Äitam (nije da sam ja baÅ¡ mnogo Äitao) da se OM igle montiraju na Concorde tela. Shvatio sam da je u ovom sluÄaju to neka vrsta iznuÄ‘enog (limitiran budžet) reÅ¡enja, ali... Ima li podataka kako ova kombinacija zvuÄi? Je li sa masama, frekvencijama... sve u redu?

Možda bezrazložno, ja sam skeptik.

Link to comment
Share on other sites

Bezrazlozno. :thumbsup2:)

Citaj pazljivije. :(

Vec sam postovao link ka rezervnim iglama sa Ortofon-ovog sajta:

http://www.ortofon.com/products/replacement-styli

Tu se vidi da su igle za Concorde, OM i OMP tela iste.

Concorde serija je prva nastala, a iz nje je kasnije izvedena OM serija sa klasicnim mount-om. ... a jos kasnije OMP za P-mount.

KAB USA (kao proklamovani autoritet za budzenje SL-1200) regularno prodaje takve kombinacije:

http://www.kabusa.com/frameset.htm?/ortofon.htm

http://www.thefreelibrary.com/KAB-sourc ... 0163469861

.

Link to comment
Share on other sites

Jasno je meni da Ortofon nije idealno resenje, ali ja trenutno imam samo opciju stylus-a od om 10. Moram da sacekam da mi stigne Sumiko HS12 pa tek onda da vidim sta cu dalje, mada mi je Grado nekako najblizi mada ne mora da znaci. Nisam na svu srecu pustao sve ploce koje imam osim jedne jedine, Beethoven Symphony No.6, snimio sam na kasetu sa ne ociscenom iglom onda i sa ociscenom, a kad mi stigne i druga igla opet cu snimiti jer je razlika u zvuku drasticna. Sto se tice gaza mozda ja kao laik gresim ali ako sam stavio manju tezinu logikom nekom ne bi trebao da napravim problem. Kada mi stigne nova igla uporedicu zvuk jer imam Opus 3 test record CD a uzecu od kuma isti taj vinil tako da mogu da uporedim koliko toliko nedostatke u zvuku. Ne bi uzimao za sada ni jedan Moving coil jer mislim da mi sistem nije dorastao jos uvek takvom kvalitetu ali hocu da uzmem cartridge koji ce da zadovolji moje slusne potrebe. Zbog toga cu mozda za pocetak uzeti kada mi stigne Sumiko a to ce biti nadam se vrlo brzo, Grado Black jer joj je cena 35e u NL a sticice mi oko 20og decembra. Dotle cu koristiti ovu kombinaciju za ploce za koje znam da su mi vec drasticno pohabane mada je to sa druge strane problem za iglu ukoliko sam shvatio sva vasa objasnjenja. Javljam utiske kad mi stigne nov stylus nadam se vec u sredu! Thanx za sve, ostajemo na vezi i dalje.

Link to comment
Share on other sites

zaobidji 103 za tehniksa. trebace ti ulaganje u dobar trafo kao i rad na otezanju rucice da bi dosao blizu optimalnih najmanje 20-tak grama za nju. a ne zelis da znas kako svira 103 kada joj okruzenje nije po volji.

kupi denon 110 - to je high output MC glava koja je apsolutni best buy. 100E i slusas a ne razmisljas. blizu 103 zvuka bez g od glavobolje koju ona nosi sa sobom

Link to comment
Share on other sites

zaobidji 103 za tehniksa. trebace ti ulaganje u dobar trafo kao i rad na otezanju rucice da bi dosao blizu optimalnih najmanje 20-tak grama za nju. a ne zelis da znas kako svira 103 kada joj okruzenje nije po volji.

kupi denon 110 - to je high output MC glava koja je apsolutni best buy. 100E i slusas a ne razmisljas. blizu 103 zvuka bez g od glavobolje koju ona nosi sa sobom

Link to comment
Share on other sites

Brine me cinjenica da je Technics Headshell 7.5gr a Sumiko Headshell 12.8gr plus Grado Black Cartridge Weight: 5.5 grams. Ne mogu da nadjem da li to moze da radi jedno sa drugim u smislu da li sama rucka nece da bude preopterecena. Ako neko zna konkretan odgovor molim za isti. Hvala

P.S. Trebalo bi da narucim ovih dana od prijatelja iz US-a Sumiko + Grado ali ne bi da se zalecem.

Link to comment
Share on other sites

dobro vule jel ja ovo pisem napamet ili sta - pokusavam da coveka spasim bede i problema tako sto ce denona da uparuje sa necim neadekvatnim. 103 ne svira dobro sa aktivnim MC sekcijama, narocito ne sa onim od 50 evra. odnosno mozda moze da svira OK ali daleko od onoga kako svira u dobro odabranom MC trafou. imao sam ih nekoliko u zivotu, i nju i 160, imam je i u ovom trenutku na gramofonu, znam je vrlo dobro i ne pisem napamet. a ako treba da kupi 103 da mu samo "svirucka" umesto da "svira" onda neka zaobidje zabavu i kupi odmah nesto sto je manja glavobolja. cak stavise sad mi pada napamet da mu se lepo kaze da kupi neki MM na kome moze da zameni iglu kada rikne a ne ove MC glave koje cak nemaju ni semu da je zamenis za novu za manje para kao one skuplje.

Link to comment
Share on other sites

Predložen je Sumiko headshell, koji koÅ¡ta 20€, ali napolju (nije mi poznato da li je negde kod nas u ponudi), Å¡to ukljuÄuje i neke dodatne troÅ¡kove.

Imao sam ga u rukama, taj headshell, lepo izgleda, odaje utisak dobre izrade, ali šta je najbitnije pri izboru hedšela?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam po vasoj preporuci nasao za 50$ ali nisam nasao za 20e :thumbsup2...dodatne troskove ne bi imao jer imam puno prijatelja na relaciji Chicago, London, Amsterdam, Wien, Munchen...tako da bi dostava do njih bila zanemarljiva ( konkretno USA do Chicaga je 0.75$ tako da to nije strasno, a do Srbije bi me kostalo sigurno 10-15$)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...