Favorit iz senke
Iako bežični zvučnici iz dana u dan stiču sve veću popularnost, mnogi proizvođači i dalje nude alternativu u vidu nešto manje integrisanih, ali i dalje veoma sposobnih aktivnih zvučnika.
Kompanija Canton već godinama nudi aktivna izdanja svojih popularnih modela, a mi smo testirali nekoliko njihovih zvučnika s ugrađenom amplifikacijom – od kompaktnih GLE bukšelfova pa do moćnih podnostojećih kutija iz serije Vento. Cantonovi aktivni modeli ipak nisu samo zvučne kutije s dodatim pojačalima, već ih nemački proizvođač oprema digitalnom sekcijom i drugim praktičnim opcijama, pa s razlogom nose prefiks Smart u oznaci. Pre četiri godine imali smo na testu aktivne kutije Smart GLE 3, a sada je pred nama drugo izdanje istog modela, koje nosi oznaku Smart GLE 3 S2.
Dizajn i izrada
Canton Smart GLE 3 S2 najlakše je opisati kao regalske kutije srednje veličine, koje po dizajnu predstavljaju arhetip bukšelf zvučnika. Ovo podrazumeva pravilan oblik kvadra, ravne površine i oštre ivice, ali i vrlo dobro odmerene proporcije, koje doprinose skladnoj pojavi. Vinilni finiš, koji može biti u crnoj ili beloj boji, odlikuje se dobrim kvalitetom, a zvučnici izgledaju sasvim neutralno, pa će se lako uklopiti u različite enterijere. Dvosistemska topologija izvedena je uobičajeno, s visokotoncem na vrhu prednje strane. Ova jedinica postavljena je u veći usmerivač i opremljena 25-milimetarskom kalotnom membranom, koja je izrađena od legure aluminijuma i mangana. Najveći deo fronta zauzela je srednjetonsko-niskotonska jedinica, koja sadrži jednodelnu titanijumsku membranu i posebno profilisano vešanje. Zavrtnji okvira drajvera prilično su neprimetni zahvaljujući crnoj boji, a korisnicima su na raspolaganju i jednostavne platnene maske, s pričvršćivanjem pomoću skrivenih magneta. Smart GLE 3 S2 razlikuju se od pasivnih modela GLE 30, iz kojih su izvedeni, po velikom pravougaoniku od crnog pleksiglasa u dnu prednje strane. Pogađate već, ispod njega su smešteni displej, signalna dioda i senzor daljinske komande, što je rešenje koje smo sreli i kod drugih Cantonovih aktivnih zvučnika.
Pogled na zadnju stranu otkriva pun spektar mogućnosti ovih kutija. U gornjem delu postavljen je bas-refleks otvor prilično velikog prečnika, dok ostatak površine zauzima veliki panel s priključcima. Ovde pronalazimo analogni RCA i balansirani XLR ulaz, dok su digitalni ulazi zastupljeni u obliku koaksijalnog i optičkog priključka, a na raspolaganju je i USB-B port. Postavku kompletira IEC utičnica za odvojivi napojni kabl, s pripadajućim prekidačem za uključivanje, dok je ostatak slobodne površine iskorišćen za dodatne etikete, koje sadrže osnovne podatke o zvučnicima i oznake “master” i “slave”. Ovaj princip odranije je poznat u hi-fiju, a radi se o tome da se izvori povezuju samo na jedan, primarni zvučnik. S druge strane, Smart GLE 3 S2 poseduju gotovo identične zadnje panele – što je pomalo neobično, a jedina razlika je u odsustvu USB porta na sekundarnom zvučniku, pa na ovo treba obratiti posebnu pažnju.
Mogućnosti
Nemačka kompanija ne navodi previše tehničkih detalja, pa tako o zvučničkim jedinicama imamo samo osnovne podatke, a isto važi i za ugrađenu amplifikaciju. Poznato je samo da su u pitanju pojačala u klasi D, koja pružaju snagu od 350 vati po kanalu. Glavne vidove povezivanja već smo nabrojali, ali Smart GLE 3 S2 takođe omogućuju blutut vezu, s podrškom za kvalitetniji aptX kodek. Digitalni signal podržan je u rezoluciji do 96 kiloherca i 24 bita preko svih ulaza, dok je veza između primarnog i sekundarnog zvučnika bežična na frekvenciji od pet gigaherca i takođe s podrškom za prenos nekompresovanog 96 kHz / 24-bitskog signala. Alternativno, povezivanje dva zvučnika može se obaviti pomoću koaksijalnog kabla, ali ne vidimo zašto bi bilo ko to radio – bežična veza funkcioniše besprekorno stabilno i uz besprekornu vremensku usklađenost.
Mikrodinamika je prisutna u vidu finesa, koje oplemenjuju najniže tonove i daju im posebnu draž.
Ljubiteljima kućnog bioskopa biće zanimljiv podatak da Smart GLE 3 S2, kao istinski univerzalci, podržavaju dodavanje kompatibilnih zvučnika putem bežične veze, čime je omogućeno sastavljanje surround sistema. Sistem podržava do osam kanala, uz napomenu da prisustvo više od dva zvučnika smanjuje rezoluciju interne bežične veze na 48 kiloherca i 16 bita. Ovako formiran višekanalni sistem podržava Dolby Audio i DTS Digital Surround, dok se za više opcija preporučuje dodavanje pretpojačala Smart Connect 5.1, koje podržava Dolby Atmos, reprodukciju preko mreže i HDMI povezivanje.
Upotreba i zvuk
U pogledu podešavanja, Smart GLE 3 S2 nude zaista brojne opcije, uključujući podešavanje relativne glasnoće između leve i desne kutije, kao i unošenje precizne udaljenosti između zvučnika i pozicije za slušanje. Ovo je naročito važno za surround postavku, ali nije beznačajno ni pri stereo-reprodukciji. Tu je i ekvilajzer s tri predefinisane pozicije u prostoru (blizu zadnjeg zida, u uglu i u slobodnom prostoru), dok automatski stendbaj isključuje zvučnike nakon određenog perioda neaktivnosti. Sporedne opcije teško je i nabrojati – proizvođač se zaista potrudio da korisniku omogući detaljna podešavanja po meri i želji. Kao i kod ranije testiranih aktivnih Cantona, nezgoda je što se sva ova podešavanja obavljaju preko daljinskog upravljača manjih dimenzija, ali vrlo solidne izrade, – i očitavaju preko arhaičnog segmentnog displeja s tri alfanumerička mesta, koji jednostavno nije dovoljan za komforno kretanje kroz menije. Pravo rešenje bi, naravno, bila aplikacija, preko koje bi sve to bilo daleko preglednije, lakše i elegantnije.
U prvom delu slušnog testa Cantone smo uposlili u punom kapacitetu, dok se na poziciji mrežnog transporta našao bagatelno jeftini FiiO SR11, uz digitalnu vezu preko USB kabla. Smart GLE 3 S2 pružili su nam odlično uobličen zvuk, vrlo prijatnog kolorita, uz potpunu prepoznatljivost poznatih numera. Gornji deo spektra bio je oplemenjen jasnim i prilično brojnim detaljima, koji nisu imali posebno dubok i slojevit prikaz u pogledu teksture, ali su stizali s dovoljnom količinom vazduha, pa je pozornica bila lepo razvučena po širini. Preciznost prikaza na visokom je nivou i zvučnici se ni u jednom trenutku nisu mučili s prezentacijom oštrih i zvonkih tonova, ali je i ovo izvedeno na jedan prijatan, lepo uobličen način – čak više nego što smo očekivali od nemačke škole, što nam se dopalo. Srednji tonovi nadovezuju se u sličnom maniru, uz vrlo dobru ravnotežu između jasnih detalja, dobro predstavljene mase tonova i sveukupno neopterećujuće prezentacije. Na kraju, najniži opseg bio je šlag na torti jer Smart GLE 3 S2 pružaju zaista odličan bas. Tonovi su krupni i znatno prevazilaze skromnu zapreminu kabineta, a prezentacija je nešto toplija, punog i sočnog zvuka. Ipak, Cantoni i ovde uspevaju da zadrže preciznost, što takođe govori o optimalno odmerenoj i kvalitetnoj amplifikaciji. Pored jasne makrodinamike, mikrodinamika je prisutna u vidu finesa, koje oplemenjuju najniže tonove i daju im posebnu draž.
Kako bismo proverili Cantonove najveće domete, u drugom delu testa kao digitalni izvor upotrebili smo Musical Fidelity M6x DAC preko balansirane veze. Pojedinačni tonovi dobili su impresivnu jasnoću, koja se najbolje čula u slojevitosti i svojevrsnoj dubinskoj oštrini – tekstura je postala jasno uočljiva i gotovo opipljiva. Analitičnost znatno skupljeg DAC-a pokazala se i u bogatstvu srednjetonskih detalja, koji su, uprkos brojnosti, bili prezentovani na uređen i jasno razumljiv način, bez zbrke i haotičnih zastoja u toku muzike. Naravno, sve ovo ne bi bilo moguće da Smart GLE 3 S2 nisu sposobni da iznesu ovakav vid reprodukcije. Poboljšanja su bila čujna i u donjem delu spektra, koji je postao naizgled još dublji, ali uz oštrije, preciznije ocrtane tonove. U odnosu na integrisani DAC, ova kombinacija izgubila je nešto topline u basovima, ali je donela više detalja i fantastičnu preciznost u čitavom spektru, uz potpunu jasnoću prikaza – bilo da su u pitanju pojedinačni tonovi ili pratite muziku kao celinu. Opet, smatramo da je interni konverter vrlo dobro odmeren i da se odlično uklapa s drugim komponentama, pa je kao rezultat dobijena prijatna, dovoljno detaljna i živopisna reprodukcija, koja omogućuje dugačke slušne sesije bez zamora.
Zaključak
Iako su izvedeni u sasvim nepretencioznom dizajnu i nastupaju bez velike pompe, Cantonovi aktivni zvučnici predstavljaju odlično odmeren spoj između audiofilske analitičnosti, sirove snage i lepo uobličene prezentacije. Iako nisu bez mana, kad posmataramo ono najvažnije – kvalitet zvuka – Smart GLE 3 S2 pružaju zaista mnogo i više su nego dorasli mnogim rivalima, pa preporučujemo da ih poslušate ukoliko tragate za aktivnim regalskim kutijama. Najzad, prilično nam se svidela kombinacija s pristupačnim mrežnim transportom FiiO SR11 i na ovaj način može se oformiti kompaktni hi-fi sistem po ceni od oko hiljadu i po evra – što je izuzetno povoljno prema današnjim merilima.
Frekvencijski opseg: 28 Hz - 30 kHz
Topologija: 1 x 174 mm mid-bas, 1 x 25 mm visokotonac
Digitalni ulazi: 1 x koaksijalni, optički i USB-B
Analogni ulazi: 1 x RCA i XLR
Dodatno: blutut aptX
Daljinski upravljač: da
Dimenzije (ŠxVxD): 190 x 360 x 277 mm
Masa: 7,7 kg
Cena: 1.400 evra
4Audio, 011/770-4320