Digitalne emocije
Kao jedan od predvodnika hi-fi industrije u mnogim segmentima, NAD u modelu M10 V3 spaja savremenu amplifikaciju, jednu od najboljih striming platformi, napredne mogućnosti kontrole i decentan dizajn.

Prva verzija NAD-ovog kompaktnog i luksuznog modela M10 iz ugledne serije Masters ugledala je svetlo dana ne tako davno, pre oko šest godina. Otad se nije mnogo toga promenilo jer je uređaj od početka bio postavljen na zdrave osnove, pre svega u pogledu koncepta – ponuditi ljubiteljima dobrog zvuka moderan i svestran uređaj koji će ujedno biti diskretne pojave i dovoljno mali da ne zahteva mnogo prostora. Iz tog razloga, kanadski proizvođač do danas samo unapređuje ovaj model, bez velikih izmena u dizajnu i funkcijama, pa je sada pred nama M10 u trećem izdanju.
Svedena spoljašnjost
Spoljašnjost verzije V3 sasvim je ista kao kod prethodnika, što podrazumeva gotovo kvadratni paralelni presek i širinu upola manju od standardnih hi-fi uređaja. Crno anodizovano kućište izrađeno je najvećim delom od aluminijuma u četkanom finišu, dok su prednja i gornja strana prekrivene Gorilla staklom, koje je otporno na ogrebotine i znamo ga s pametnih telefona. Neuobičajena konstrukcija podrazumeva da se unutrašnjosti pristupa s donje strane, nakon skidanja ploče od masivnog metala, dok je gornji panel Gorilla stakla obrubljen vrlo diskretnim prorezom za protok vazduha. Na bočnim ivicama gornje strane pronalazimo rebra za hlađenje unutrašnjosti – iako M10 V3 jeste vizuelno sveden, to ne znači da je sasvim lišen atraktivnih detalja. Kombinacija high-gloss i četkanog finiša deluje luksuzno, čak i na ovako malom uređaju, a posebnu atrakciju predstavlja potpuno odsustvo fizičkih komandi. Naime, čitavu prednju stranu zauzeo je veliki LCD ekran u boji, dijagonale sadam inča (177 mm), koji je osetljiv na dodir i služi za upravljanje uređajem.
Prelazak na zadnju stranu pokazuje da maleni NAD obiluje mogućnostima, a proporcije kućišta uslovile su postavljanje konektora u dva nivoa. Donji nivo zauzeli su vrlo masivni zvučnički terminali – kako dolikuje seriji Masters – koji kombinuju pozlaćenu osnovu i oplatu od providne plastike, a prihvataju sva tri vida povezivanja, uz dovoljnu međusobnu razmaknutost. Pored njih postavljena je IEC utičnica za odvojivi napojni kabl, pa se fabrički može zameniti kvalitetnijim jednom kad vlasnik poželi još bolji zvuk. Na gornjem nivou pronalazimo dva analogna RCA ulaza, od kojih je jedan gramofonski, jer M10 V3 sadrži pretpojačalo za MM zvučnice. Slede izlazi za eksternu amplifikaciju i dva aktivna sabvufera, dok su za tradicionalne digitalne transporte predviđeni po jedan koaksijalni i optički ulaz. Desni deo rezervisan je za nešto savremenije – tu su gigabitni eternet port, HDMI eARC za povezivanje televizora i USB-A, koji služi za priključivanje spoljašnjih skladišta audio-fajlova. Postavku upotpunjuju okidači, servisni USB port i sitni taster za stendbaj, koji ima više korisnih funkcija.
Tehnologija i mogućnosti
U suprotnosti s nepromenjenom spoljašnjošću, M10 V3 ispod haube sadrži nekoliko značajnih unapređenja u odnosu na prethodnike. Amplifikacija u klasi D izvedena je u patentiranoj tehnologiji NCore, koja vodi poreklo od renomiranog proizvođača Hypex i predstavlja naslednika globalno popularne tehnologije UcD. Iako NAD ne objavljuje razlike, primetili smo da je prethodnik bio deklarisan na 100 vati po kanalu na četiri-osam oma, dok je M10 V3 deklarisan na 100 vati pri osam oma i 200 vati na četiri oma. Pored toga, prisutne su razlike u dinamičkoj snazi i damping faktoru, pa verujemo da je amplifikacija doživela izmene. Digitalna sekcija takođe je poboljšana i sada se bazira na najmodernijem kolu ESS ES9039 iz poznate serije Sabre, a ranije spomenuta gramofonska sekcija takođe je novost i pokazuje da kanadski proizvođač nije zaboravio ljubitelje vinila.
Iako je interni DAC sposoban za više, reprodukcija digitalnog audija (bilo preko mreže ili digitalnog ulaza) ograničena je na rezoluciju od 192 kiloherca i 24 bita, što je zapravo ograničenje platforme BluOS. M10 V3 podržava sve popularnije audio-formate – izuzev, naravno, DSD i DXD fajlova – kao i MQA, a tu su i AirPlay 2, Spotify Connect, Tidal Connect i Roon. Pored nabrojanih priključaka, na raspolaganju su wi-fi i dvosmerni blutut u verziji 5.0, koji podržava kodek aptX HD. Ako se vratimo na BluOS, ustanovićemo da je on mnogo više od obične mrežne platforme – preko njega se može u potpunosti upravljati uređajem, što uključuje tonske kontrole, podešavanje stendbaja, tajmera i mnogih drugih funkcija. BluOS takođe omogućuje da se M10 V3 nađe u središtu bežičnog višekanalnog sistema, uz podržanu Dolby Digital 4.2-kanalnu konfiguraciju i uz primenu kompatibilnih BluOS zvučnika. Najzad, linija M10 od prve generacije integriše Dirac Live sistem za kalibraciju, koji omogućuje optimizaciju zvuka u skladu sa akustičkim osobinama okruženja. I ovaj sistem je poboljšan, pa je na raspolaganju osnovni besplatni paket, koji obuhvata opseg do 500 herca, dok se za 99 dolara može dobiti Dirac Live Full Frequency (za pun opseg), a najavljen je i Dirac Live Bass Control (za dodatnu optimizaciju niskotonskog područja).
Test
O sistemu Dirac Live nećemo trošiti previše reči jer smo ga već više puta opisali. Naša iskustva s njim veoma su pozitivna i preporučujemo da svakako obavite ovu kalibraciju – postupak zahteva određeno vreme i angažovanje korisnika, ali su rezultati vredni toga. Nakon kalibracije usledilo je kritičko slušanje, kad nam je M10 V3 prikazao suptilne, ali čujne promene u odnosu na prethodnike. Amplifikacija odaje utisak veće snage, što se najviše primećuje u donjem opsegu, koji je ispunjen masivnim i odlično kontrolisanim tonovima. U suprotnosti sa skromnim gabaritom, maleni NAD pruža dobar udarac i još bolju brzinu, pa bez teškoća reprodukuje žustre i odsečne tonove. Ponudite mu savremenu elektroniku – čak i kakav suludo brzi drum’n’bass – i uzvratiće vam preciznim, jasno ocrtanim tonovima, uz odličnu separaciju i bez konfuzije ili kompresovanja zvučne slike u nerazgovetnu papazjaniju. M10 V3 sve to postiže uz zadržavanje fluidnog prikaza, a elektronski tonovi predstavljeni su ritmično i suvlje, kako i treba da bude. Ovako dobra makrodinamika utiče i na pozornicu, koja je prilično prostrana, pa će NAD s lakoćom ispuniti dnevni boravak prosečne veličine, uz primetno pozicioniranje po dubini. U skladu s tim, ako smo ranije smatrali M10 sjajnim izborom za srednje prostorije i regalske zvučnike, nova verzija uspešno će pokrenuti i manje podnostojeće zvučnike – nešto poput Monitor Audija Silver 200 7G savršeno bi mu pristajalo.
NAD je obavio odličan posao u kategoriji koja generalno zna da bude manjkava kod mnogih savremenih multifunkcionalnih pojačala, a to je digitalna sekcija. Na stranu BluOS, za koji znamo da je na korak do savršenstva (fali mu podrška za preko 192/24), ali sada je i DAC na nivou ostatka sistema. Novi ESS ES9039 predstavlja značajan iskorak u odnosu na raniji ES9028 i donosi detaljnu i gotovo trodimenzionalnu teksturu tonova, koja je prikazana na jasan, ali dovoljno prijatan način. Drugim rečima, M10 V3 ume da bude beskompromisno analitičan i čak sterilan kad zatreba, ali smo u toku testiranja ustanovili da je isto tako sposoban za blizak i topliji, gotovo srdačan prikaz, što ukazuje na sposobnost verodostojnog izražavanja različitih tonova. Posledično, ovo mu omogućuje da u velikoj meri prenese emocije sadržane u muzici, kao i atmosferu konceptualnih albuma (ali i živih snimaka!), a da ujedno ne izgubi iz vida tehnički aspekt reprodukcije. Ipak, nama se više od svega svideo način na koji M10 V3 objedinjuje tehničke i emotivne vidove tonskog zapisa, pretvarajući ga u prelepu muziku.
Zaključak
Pored uspešne kombinacije svedenog dizajna i kvalitetne, čak i luksuzne izrade, M10 V3 donosi istinska poboljšanja na najvažnijim pozicijama, pa bez teškoća zadržava ulogu jednog od favorita u ovoj kategoriji. Kompaktno kućište i minimalistički front uspešno skrivaju pravo bogatstvo mogućnosti, koje sada integrišu i gramofonsku sekciju, a sve to po ceni koja je jednaka prvoj generaciji iz 2019, pre globalnog poskupljenja, koje je obuhvatilo i hi-fi. A ako sve to nije dovoljno, tu su i VU-metri na velikom frontalnom ekranu.
Frekvencijski opseg: 20 Hz - 20 kHz
Damping faktor: >174
Izobličenja THD: <0,03%
D/A konverter: ESS ES9039
Analognih ulaza: 2
Digitalnih ulaza: 3
Broj izlaza za zvučnike: 2
Izlazi za sabvufere: 2
Dodatno: eternet, wi-fi, USB-A, blutut, AirPlay 2
Dimenzije (ŠxVxD): 218 x 100 x 260 mm
Masa: 3,3 kg
Cena: 2.400 evra
4Audio, 011/770-4320