Samuraj
Poboljšani GO bar ima popriličnu snagu i donosi raznovrsne opcije u džepnom pakovanju.
Kao proizvođač koji duguje veliki deo popularnosti upravo prenosivim spravama, iFi Audio neumorno radi na predstavljanju novih, ali i na usavršavanju već postojećih modela. Nakon standardnog GO bara, pa zatim jubilarnog izdanja, pripremljenog za desetogodišnjicu kompanije, na redu je verzija koja donosi unapređenja tamo gde je to najvažnije – u kvalitetu zvuka, a nastupa pod nazivom GO bar Kensei.
Spoljašnjost
GO bar Kensei dolazi u gabaritu nešto veće USB memorije, što znači da je sasvim pogodan za nošenje u torbi ili džepu. Uprkos minijaturnim dimenzijama, uređaj deluje zaista moćno – za ovo je zaslužno kućište od japanskog nerđajućeg čelika, koje je zaista besprekorno obrađeno. Gornji rubovi su zasečeni, pa GO bar Kensei ne izgleda baš sasvim kao obična kutijica, a sve ivice su blago zaobljene, odnosno umekšane, kako ne bi bile oštre na dodir. Pored logotipa kompanije, na gornjoj strani nalaze se oznake na japanskom pismu, dok je donja strana daleko zanimljivija: ovde pronalazimo niz od devet sitnih LE dioda, koje služe za očitavanje rezolucije dolaznog signala, kao i za indikaciju funkcija XSpace, XBass+ i K2HD. Uobičajeno za sprave ovog tipa, dizajn je protočan, što znači da se na jednoj užoj nalazi USB-C port, dok su na suprotnoj smešteni 3,5-milimetarski i balansirani 4,4-milimetarski izlazi za slušalice. Komande su smeštene na boku i sadrže tastere za kontrolu glasnoće, dodatni višenamenski taster i prekidač za uključivanje funkcije iEMatch.
Tehnologije i mogućnosti
Pre svega, važno je napomenuti da GO bar Kensei predstavlja prenosivi DAC i pojačalo za slušalice, ali bez integrisane baterije – napajanje se obavlja preko USB-C porta, što je ujedno i jedini priključak za povezivanje digitalnog izvora. Za D/A konverziju zaduženo je neimenovano 32-bitsko kolo proizvođača Cirrus Logic, koje sarađuje sa 16-jezgarnim XMOS USB kontrolerom preko firmvera koji je optimizovao iFi Audio. Analogna kola izvedena su u balansiranom dizajnu i uz simetričan izlazni stepen, a fabrika navodi da su u unutrašnjosti korišćene kvalitetne komponente, kao što su muRata i TDK C0G kondenzatori. U odnosu na osnovni model, GO bar Kensei donosi poboljšano napajanje i GMT (Global Master Timing) sistem kloka za nizak džiter, ali najveće unapređenje svakako je K2HD obrada signala u digitalnom domenu. Ovu japansku tehnologiju patentirala je korporacija JVCKENWOOD, a potiče iz sveta profesionalne produkcije zvuka i služi da oplemeni digitalni zapis, vraćajući mu živopisan, organski izraz.
Bili smo impresionirani načinom na koji je GO bar Kensei uspeo da oživi bas kod HD 560S.
Osnovne funkcije GO bar Kenseija već smo naveli, a dodatne opcije obuhvataju četiri digitalna filtera: Bit-Perfect, GTO (Gibbs Transient-Optimised), Minimum Phase i Standard. XSpace i XBass+ služe za povećanje prostornosti i snažniji donji opseg, a mogu se koristiti pojedinačno ili zajedno. Prekidač za iEMatch omogućuje bolje prilagođavanje bubicama visoke osetljivosti, a na raspolaganju je i modalitet Turbo, što je zapravo povećanje fiksnog pojačanja (gain) za šest decibela. Ukoliko vaše slušalice ne podržavaju balansiranu vezu, dobro je znati da single-ended izlaz nije sasvim bez aduta – na njemu je primenjena tehnologija S-Balanced, koja, prema tvrdnjama proizvođača, umanjuje smetnje i preslušavanje kanala za 50 odsto. Podrška za digitalne formate obuhvata zaista sve što bi se moglo poželeti: PCM rezolucije do 384 kiloherca i 32 bita, DSD do 11,2 megaherca (DSD256), DXD i MQA.
Upotreba i zvuk
Slušni test započeli smo uz slušalice Sennheiser HD 560S, koje, s nominalnom impedansom od 120 oma, ne bi trebalo da predstavljaju posebno opterećenje za ovaj uređaj. Upotrebljene slušalice poznate su po analitičnosti, a GO bar Kensei brzo je pokazao da još kako može da im parira u tom pogledu, kroz obilje jasno prikazanih tonova. Maleni iFi sve vreme je uspešno balansirao na tankoj granici hirurški precizne prezentacije, uspevajući da pojedinačnim notama podari blago umekšane rubove kako bi oplemenio sveukupnu reprodukciju. Prepoznatljivi iFi Audijev spoj detaljnosti i muzikalnosti poznajemo odranije, ali je zaista sjajno da je fabrika uspela da ga primeni i na ovako kompaktnoj spravi. Deo odgovora nalazi se u tehnologiji K2HD, koja definitivno utiče na zvuk na pozitivan način, čineći ga životnijim i plemenitijim. Pored toga, bili smo impresionirani načinom na koji je GO bar Kensei uspeo da oživi bas kod HD 560S – ove slušalice za dobar bas zahtevaju potentniju amplifikaciju, a uz maleni iFi pružile su nam neumoljivo čvrsto niskotonsko područje, snažnog udarca i solidne mase. Pored toga, najniži tonovi imali su određenu teksturu, koja ih je činila verodostojnim i bolje uklopljenim u ostatak prezentacije.
Kako bismo isprobali sve mogućnosti GO bar Kenseija, u nastavku smo upotrebili FiiO-ov novitet sa oznakom FT5. Ove velike planarne slušalice, pored drugačijeg koncepta drajvera, donele su znatno nižu impedansu i balansiranu vezu, što je iFi-ju omogućilo da prodiše punim plućima. Veća snaga primećuje se od samog početka, pa na istom podešavanju FT5 sviraju znatno glasnije – ovo je značajno zato što smo tokom upotrebe primetili da GO bar Kensei ume poprilično da se zagreje pri većem opterećenju. Opisana kombinacija pružila nam je izuzetno transparentnu prezentaciju, a iFi je iskoristio planarne jedinice na pravi način, kreirajući tihu pozadinu, s tonovima koji su reprodukovani na prostranoj pozornici. Iako nam se povremeno činilo da je srednji opseg neznatno isturen, to je samo privid – GO bar Kensei verno prati zamisli tonskog inženjera i prilagođava se snimku kako bi pružio što verniji muzički ugođaj. Promena slušalica i načina povezivanja takođe nas je naterala da se ponovo poigramo filterima, pa smo sa standardnog, koji nam se najviše svideo uz HD 560S, prešli na Bit-Pefect. Ovako podešen zvuk može biti malo suvlji, ali je nama izuzetno imponovala gotovo nestvarna verodostojnost – kao i uvek, preporuka je da sami pronađete filter koji najviše prija vašim ušima.
Na kraju testa, iFi-ju smo pružili šansu da pokaže šta ume kao eksterni DAC u kućnom sistemu. Zvuk je zadržao preciznost u prikazu pojedinačnih tonova, a reprodukcija je delovala celovito i fluidno. Muzikalna prezentacija bila je prikazana na ne previše širokoj pozornici, ali se i u ovoj situaciji mogao primetiti pozitivan uticaj tehnologije K2HD – koja se može uključiti i isključiti po želji. Kontrola glasnoće funkcionisala je bez greške i veoma je dobro što GO bar Kensei omogućuje precizno podešavanje kroz veliki broj koraka, iako tastere treba malo snažnije pritisnuti – ovo je možda i dobro kako ne bi došlo do neželjenog pritiskanja kad je uređaj u džepu ili sličnom tesnom okruženju. Naravno, za upotrebu preko PC-ja potrebno je instalirati drajver, a GO bar Kensei smo isprobali i uz Android telefon i sve je radilo besprekorno. Konačno, kao uslovno slaba tačka u pogledu praktičnosti nameće se signalizacija preko LE dioda – jednostavno, problem je u tome što GO bar Kensei ima zaista dosta opcija, pa je njihovo očitavanje pomalo konfuzno i zahteva period učenja i privikavanja.
Zaključak
Kao jedan od najnaprednijih uređaja svoje vrste, GO bar Kensei se predstavlja kao istinski džepni hi-fi, sposoban za velike domete u pogledu vernosti zvuka. Proizvođač je uspeo u nameri da tržištu ponudi napredna rešenja i brojne opcije iz zaista minijaturnog kućišta, pa ako želite sjajan zvuk na svakom mestu, a cena ne predstavlja ograničavajući faktor, Go bar Kensei možemo da preporučimo bez zadrške.
Izobličenja THD+N (SE / Bal): 0,009/0,0025%
Frekvencijski odziv: 20 Hz - 70 kHz
Odnos signal-šum: 114 dB(A)
D/A konverter: Cirrus Logic 32-bit
Podržani formati: PCM 384/32, DSD256, DXD, MQA
Digitalni ulaz: USB-C
Analogni izlazi: 3,5 i balansirani 4,4 mm
Dimenzije (ŠxVxD): 22 x 13 x 65 mm
Masa: 65 g
Cena: oko 450 evra
4Audio, 011/770-4320