Huawei nova plus

Ženski flegšip?

Enterijer gornje srednje klase zapakovan u kućište fantastičnog finiša formula je kojom kineski gigant nastoji da osvoji srca ciljanog tržišnog segmenta.

nova-plus

Hardver gornje srednje klase zapakovan u metalno unibody kućište, s finišem karakterističnim za flegšip kategoriju telefona, recept je kojim Huawei nedavno predstavljenom serijom, nazvanom nova, nastoji da dopre do zahtevnije ženske publike, kao i do onih korisnika koji žele uverljiv i impresivan smartfon s taman onoliko dobrim “ponašanjem” u praksi da njime ne budu nezadovoljni. Ponuda premijum izvedbe s prosečnim sposobnostima telefona trend je koji kineske kompanije već duže forsiraju na tržištu, s tom razlikom što Huawei, kao već etablirano ime iz Kine, za svoj uređaj ipak traži više novca.

Huawei nova plus veći je od oba uređaja predstavljena u ovoj seriji i donosi 5,5-inčni Full HD ekran, Qualcommov čipset Snapdragon 625 sa osam jezgara, tri gigabajta RAM-a, 16-megapikselnu prednju i osmomegapikselnu zadnju kameru, kao i bateriju kapaciteta 3.350 miliamper-sati. Opremljen je Android operativnim sistemom 6.0.1 i korisničkim interfejsom Emotion UI 4.1, a set njegovih pozitivnih svojstava nadmašuje njegove nedostatke u meri u kojoj svaki kupac na kraju oseti da je dobio ono što je i očekivao.

Zlatni, srebrni i smeđi
Unibody kućište od brušenog metala dostupno u tri boje (Prestige Gold, Mystic Silver i Titanium Grey), u kombinaciji sa 2.5D staklom na prednjoj strani uređaja, čini Huawei nova plus uverljivo najlepšim telefonom koji je Huawei do sada proizveo i jednim od najelegantnijih 5,5-inčnih telefona na tržištu. Utisak zaista uverljivog finiša premijum klase kvari samo činjenica da ekran uopšte nema zaštitni sloj, što ga – barem na papiru – čini manje otpornim na ogrebotine od većine konkurentskih telefona, kod kojih je ovoliko pažnje posvećeno kombinaciji estetike i robusnosti.

huaweiii

Prednjom stranom dominira ekran koji zauzima solidna 72 procenta površine, koji pruža svojevrsni “gumeni” osećaj pod prstima, s nešto većim trenjem od očekivanog, verovatno zahvaljujući zaobljenim rubovima i činjenici da Huawei nije koristio nikakve posebne premaze za staklo. Gornji i donji obrubi nisu preveliki, pa je ispod ekrana smešten tek logotip proizvođača, a kontrolni tasteri su kapacitivni i zauzimaju deo korisničkog interfejsa.

Otpozadi se smestio objektiv kamere, koji je osetno ispupčen u odnosu na telefon, no zanimljivo je da to ispupčenje ne stvara nestabilnost kad se Huawei nova plus odloži na sto, pa on ne pleše levo-desno, na šta korisnici neće imati zamerke. Ispod foto-aparata nalazi se senzor otisaka prstiju, koji je pak udubljen i koji funkcioniše besprekorno – vrlo je brz, lako ga je isprve napipati, pa se radi o jednom od najboljih senzora otisaka prstiju uopšte.

untitled-2

Donji rub telefona donosi perforacije stereo-zvučnika, između kojih se nalazi USB Type-C priključak, a gornji ima tek 3,5-mm audio-priključak i sićušan sekundarni mikrofon namenjen anuliranju ambijentalne buke. Na desnom rubu se, u visini palca, nalazi vrlo tanka tipka Power, iznad koje je jednako tanka sklopka za kontrolu glasnoće. Levi ima samo fioku za dve nano-SIM kartice, odnosno jedne nano-SIM i jedne mikro-SD kartice – po želji korisnika.

Dobar kontrast
Huawei nova plus dolazi sa 5,5-inčnim IPS ekranom Full HD rezolucije (1.080×1.920 piksela), što je jedna od onih karakteristika iz kojih se jasno vidi da je – hardverski – reč o mid-range uređaju. Ipak, to rezultuje više nego ugodnom gustinom piksela, od 401 piksel po inču, pa na oštrinu prikaza slike niko neće imati primedbi. Pohvale uz to zaslužuje i natprosečni kontrast ekrana, koji je tu najviše zahvaljujući vrlo tamnim crnim tonovima, te je, kad je to u pitanju, ovaj uređaj bolji čak i od aktuelnog flegšipa ovog proizvođača Huaweia P9.

Boje su prosečno saturirane i ne nude onu natprosečnu živahnost kakvu smo navikli da vidimo na telefonima s velikim IPS ekranima, što za mnoge neće biti nedostatak, već prednost. Rezultat je ne prevelika svetlina ekrana, što može zasmetati kad se Huawei nova plus koristi izložen direktnoj sunčevoj svetlosti. Tada njegov kontrast uveliko izgubi postojanost, pa se prosečno saturirane boje stope i korišćenje telefona može postati neugodno. Kad je to u pitanju, na primer, model P9 je ipak bolji, što je još jedna bitna stvar u vezi sa ekranom, koja ipak razlikuje ovaj telefon u praksi od modela flegšip klase.

Čipset za mase
Qualcommov osmojezgreni čipset Snapdragon 625 dobar je izbor za uređaj ove kategorije i ove rezolucije ekrana. Osam Cortex-A53 jezgara kuca taktom od 2.0 gigaherca, a tu je i Adreno 506 GPU, te tri gigabajta RAM-a. Huawei nova plus dolazi sa 32 gigabajta memorije za skladištenje. Nažalost, model sa 64 gigabajta memorije za skladištenje i četiri gigabajta RAM-a dostupan je samo na kineskom tržištu (gde se prodaje pod imenom Huawei G9 Plus). U praksi, ovaj čipset funkcioniše solidno, uz zadovoljavajuću brzinu, koja ne da da se nasluti da će u bliskoj budućnosti, kad se uređaj napuni aplikacijama i podacima, doći do usporavanja OS-a, uz tek nešto duže učitavanje multimedijalno kompleksnijeg softvera, poput igara. Upravo ovo i očekujemo od gornje mid-range klase telefona. Zato Huawei nova plus nudi ugodnije performanse u praksi nego što bismo zaključili na osnovu sintetičkih benchmarkova. Prema GeekBenchu 3, na primer, u single-core merenju uređaj postiže rezultat 941, a u multi-core merenju 4.922, što je osetno manje od skora koji postižu Huawei P9 ili Honor 8.

nova-plus

Kad je reč o povezivanju, valja biti oprezan prilikom korišćenja dve SIM kartice jer tada samo jedna nudi 4G vezu, dok je druga ograničena na 2G brzinu prenosa podataka. Ova kartica na 4G konekciji podatke prenosi prema standardu Cat.7, što znači da nudi maksimalnu brzinu downloada od 300 Mbpsa, a uploada od 150 Mbpsa. Pohvalno je što uređaj dolazi s FM radijom, što je u poslednje vreme sve ređi slučaj.

Autonomija
Kapacitet baterije koju nudi Huawei nova plus je 3.340 miliamper-sati i, zahvaljujući ne previše zahtevnom ekranu i čipsetu, te istovremeno velikoj dijagonali ekrana, autonomija ovog uređaja je natprosečna. Moguće je gledati video Full HD rezolucije uz maksimalno osvetljenje ekrana gotovo osam sati, a uz prosečno korišćenje telefona neće biti potrebe da se on spaja na punjač češće od svake druge noći. Kad se koriste dve SIM kartice istovremeno, autonomija je po pravilu kraća, ali kod ovog uređaja ta je razlika svedena na minimum i gotovo neosetna.

Pohvalno je da se korisniku upravljanje potrošnjom energije omogućuje na tri načina rada telefona. Uobičajeni se naziva naprosto Standard, te se tada koristi optimalan odnos hardverskih performansi pri svakoj radnji. Način rada nazvan Performance ne postavlja nikakva ograničenja na procesor i tada se, uz bolje performanse, ne štedi energija, pa autonomija uređaja pada. S druge strane, način rada koji se zove Ultra Power Saving produžiće autonomiju baterije nekoliko sati, ali – jasno – uz osetan pad performansi telefona.

Odličan dizajn, fantastičan finiš i uverljiva izrada glavni su aduti Huaweia nova plus, a performanse ekrana, čipseta i foto-aparata, koje su taman dobre da zadovolje publiku kojoj je bitno da ima pouzdan, a ne najbrži telefon na svetu, karte su kojima Huawei više istražuje nego što osvaja tržište. Cena uređaja u Evropi je postavljena relativno visoko ako se uzme u obzir da brzorastuće kineske zvezde mobilne industrije za taj novac nude punokrvne flegšipe, no – još jednom – Huawei, za razliku od njih, nudi tržišno već etabliranu pouzdanost. Na kraju, korisnicima je važno hoće li za kupljeno dobiti i ono što očekuju, a Huawei nova plus u tome ih zasigurno neće razočarati.

Obećavajuća kamera
Huawei nova plus otpozadi ima 16-megapikselnu kameru s dual-color LED blicem i optičkom stabilizacijom slike, uz otvor blende f/2.0, hibridni autofokus, te PDAF+ detekciju kontrasta. Zvuči moćno, no u praksi se – kao i s ostatkom telefona – radi o kameri čiji izgled vara.

Na dnevnom svetlu kamera na Huaweiu nova plus zaista nudi izuzetno lepe slike, ispravno eksponirane, s realno zasićenim bojama i s velikom količinom detalja, što je i očekivano za toliku rezoluciju. U takvim uslovima snimanja niko neće imati primedbi. Noću, međutim, čak i kad koristimo način snimanja nazvan Super Night, kad se ISO – zavisno od procene senzora – diže ponekad i do maksimuma, slike taj visoki nivo detalja gube. Još veći problem od toga je što uređaj u mračnim uslovima snimanja ima velikih poteškoća sa izoštravanjem, pa ili to dugo traje, ili su, na kraju, slike izvan fokusa. Natprosečno dobar rezultat može se dobiti tek kad se koristi stativ i ručno podešavanje postavki okidanja.

Kad je reč o snimanju videa, pozadinska kamera može snimati 4K filmove s frekvencijom od 30 frejmova u sekundi, što još uvek nije tako čest slučaj u ovoj kategoriji telefona. Za kvalitet videa vredi isto što i za fotografije – po danu je dobra, po noći samo ako snimamo nešto što je statično i dovoljno blizu. Šteta je što video Full HD rezolucije ne može biti snimljen s frekvencijom od 60 frejmova u sekundi, već samo od 30 frejmova, no to je zbog čipseta, a ne kamere.

PLUS
Dizajn, finiš.
Kontrast ekrana.
Odlična baterija.
Senzor otisaka prstiju.

MINUS
Loša vidljivost ekrana pri izloženosti sunčevoj svetlosti.
Manjak detalja na noćnim fotografijama.

Ekran: 5,5”, 1.920x1.080 px
Procesor: Qualcomm Snapdragon 625, octa-core
RAM: 3 GB
Skladište: 32 GB + mikro-SD
Dimenzije (ŠxVxD): 76x152x7,3 mm
Masa: 160 g
Cena: oko 439 evra
www.huawei.rs
Reader Rating0 Votes
0
0
Ocena čitalaca