Jump to content


FLAC to Audio Cassette Recording


Vladimir Audio

Recommended Posts

Zdravo svima

Izvinjavam se ako slična tema već postoji, nisam uspeo ništa slično da pronađem.

Želim da snimim razne albume koje imam kao FLAC fajlove na kasete ali tako da zadržim najveći kvalitet zvuka tj. da rezultat bude kao kada bi FLAC narezao na audio CD kao CDA i onda sa CD plejera snimio na kasete.

Pretpostavljam da moram da kupim DAC koji će signal iz PC-a konvertovati i isporučiti pojačalu, i onda bi samo trebalo da listu pesama pustim u nekom plejeru na PC-u i da snimam na kaset-deku?

Da li može neka eksterna zvučna karta da se iskoristi umesto DAC, npr. Native Instruments Komplete Audio 1 ?

Ono što ne znam je da li je sve baš tako jednostavno, da li ću zaista dobiti taj CDA kvalitet izlaznog signala?

Imam Onkyo receiver  TX-7700 i  Sony cassette deck TC-K650. DAC nemam, budžet za njega mi je oko 100 eur.

Da li neko ima znanja u vezi ove problematike, sličnog iskustva?

Svaka pomoć i preporuka je dobrodošla.

Hvala unapred,
Vladimir

Link to comment
Share on other sites

Verovatno postoji razlog možda čovek voli da snima, mozda je i neki eksperiment u pitanju. Svakako kad bi radio tako nešto sa HQ formata kao što je FLAC koristio bi verovatno dosta skupu spravu kao što je Nakamichi Dragon. U suprotnom nema poente ni efekta.

Sent from my RMX2193 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Vladimir Audio said:

Pretpostavljam da moram da kupim DAC koji će signal iz PC-a konvertovati i isporučiti pojačalu, i onda bi samo trebalo da listu pesama pustim u nekom plejeru na PC-u i da snimam na kaset-deku?

Ne treba DAC, dovoljno je povezati izlaz iz zvucne kartice gde se ubadaju zvucnici u LINE IN samog deka i to je to. A zbog monitoringa u LINE OUT deka povezati zvucnike, ali mozete i slusalice da povezete na dek i na taj nacin da radite monitoring.  Sony TC-K650 je korektan dek, troglava masina, tako da ce snimak biti odlican jer ima dobru kalibraciju, pa ce cak i normalke biti skroz korektne, i mocice cak da prime i koj decibel vise od propisanih. Moja preporuka je da se snima bez Dolby-a, ali kako vama vise prija.

 

2 sati ranije, Vladimir Audio said:

Da li može neka eksterna zvučna karta da se iskoristi umesto DAC, npr. Native Instruments Komplete Audio 1 ?

Moze, ali koj PC imate, posto danas 99% novijih racunara imaju sasvim konkretne zvucne kartice.

 

1 sat ranije, Nixie said:

Postupak prebacivanja jednog superiornog audio formata na jedan daleko od savršenstva je sam po sebi nejasan. Verovatno postoji dobar razlog za tako nešto? 

Pravljenje kompilacija i uzivanje u carima trake.. Neke pesme dobiju prakticno remaster, dobiju to nesto, i opet izgube nesto, ali opet moze da bude na pozitivnoj strani, recmo danasnja produkcija je bas otisla predaleko sa svim, propustanje kroz traku, moze ponekad da spasi los master i da ga napravi zanimljivim.

Link to comment
Share on other sites

Nailazio sam na plug-inove, za neke audio plejere, koji kad se uključe, pesme prolaze kroz filtere koji daju osećaj da sa kompa slušate pesmu sa kaset-deka / magnetofona / gramofona.

Razumem potrebu da se muzika sluša sa hrom kasete, ali je prebacivanje degradacija zvuka. Možda je moj predlog bolji izbor.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Nixie said:

Imaće i DAC uticaja velikog u toj raboti, ali ne može jeftino biti, to je problem. Od plejera preporučujam Album Player free, Ruski. Mislim završiće posao i integrisana zvučna kartica, ali ne baš najbolje.

Nisam čuo za Album Player, isprobaću ga već danas, trenutno koristim AIMP. Kupiću DAC sigurno, cela ideja je da dobijem ulazni signal u pojačalo kao sa CD-a, što bi teoretski trebalo da je moguce sa FLAC-a koji je nastao od originalnog CD-a.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Aragorn88 said:

Kvalitet samog deka je po meni najbitnija stavka u celom procesu, da ima što manje gubitaka u zvučnom rasponu zvuka.

Sent from my RMX2193 using Tapatalk
 

Dek je prosečan ali radi ok. Hoću da usavršim proces, da naučim kako da deku isporučim signal iz FLAC fajlova koji je CDA kvalitet pa ću nadam se vremenom doći i do boljeg deka.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, zormanic said:

Imace na deku starom 35 godina ..... da ne kaže ŠTA ;) kako da ne,

 

PS

i bitno da je 384kbps jer 16/44,1 se čuje na metalkaa više nego na hromkama..... 

 

Šta ću, i ja sam star, imam 50 🙂, poslužiće dek valjda.
Samo hromke imam, uglavnom, Maxel i Tdk, ali korisna informacija, možda se pojavi i neka metalka.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Nixie said:

Postupak prebacivanja jednog superiornog audio formata na jedan daleko od savršenstva je sam po sebi nejasan. Verovatno postoji dobar razlog za tako nešto? 

Postoji 🙂 .. Razlog je emotivne prirode, volim taj zvuk, tu mekoću basa i šušteće visoke tonove, naravno mislim na onaj lep šum kada je u pitanju kvalitetan snimak sa cd-a ili ploče, ne na one kasete koje su se prodavale ispred SKC-a.
Naravno, ne odričem se ni CD-a, Mp3, FLAC i sl. sve to i dalje konzumiram. Dek služi samo da ugodim sebi ponekad, da se prisetim starih dana, da ponovo snimam kasete i ponekad ih slusam. Ima neke čari u samoj toj aktivnosti.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vdzele said:

Nailazio sam na plug-inove, za neke audio plejere, koji kad se uključe, pesme prolaze kroz filtere koji daju osećaj da sa kompa slušate pesmu sa kaset-deka / magnetofona / gramofona.

Razumem potrebu da se muzika sluša sa hrom kasete, ali je prebacivanje degradacija zvuka. Možda je moj predlog bolji izbor.

Jasno.. nije ni to loše ali ne radi se o "prelasku" na kasete, više je u pitanju cela ta aktivnost, kao kada smo nekada davno snimali devojčicama mikseve pesama, prosto bih malo da se vratim u te dane ali da to uradim tehnički najkorektnije moguće sa ovim što imam. Ko zna koliko često cu slušati te kasete, ali volim da imam izbor, nekad Mp3-Flac, nekad vinil, a nekad i kaseta 🙂. Nisam od onih da se čvrsto držim samo najbolje tehnologije, sve ima neki svoj šmek, pogotovo sada kada sve to nestaje polako.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Aragorn88 said:

Verovatno postoji razlog možda čovek voli da snima, mozda je i neki eksperiment u pitanju. Svakako kad bi radio tako nešto sa HQ formata kao što je FLAC koristio bi verovatno dosta skupu spravu kao što je Nakamichi Dragon. U suprotnom nema poente ni efekta.

Sent from my RMX2193 using Tapatalk
 

Ehh, davni san, Nakamichi Dragon ili Tandberg TCD 3014 🙂, voleo bih da mogu, nadam se da ću moći da priuštim to jednog dana, za sada moram sa ovim što imam, pošto krajnji rezultat nije najbitniji nego ceo taj proces, samo želim da izvučem maksimum sa ovim što imam plus novi DAC.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, shon3i said:

Ne treba DAC, dovoljno je povezati izlaz iz zvucne kartice gde se ubadaju zvucnici u LINE IN samog deka i to je to. A zbog monitoringa u LINE OUT deka povezati zvucnike, ali mozete i slusalice da povezete na dek i na taj nacin da radite monitoring.  Sony TC-K650 je korektan dek, troglava masina, tako da ce snimak biti odlican jer ima dobru kalibraciju, pa ce cak i normalke biti skroz korektne, i mocice cak da prime i koj decibel vise od propisanih. Moja preporuka je da se snima bez Dolby-a, ali kako vama vise prija.

 

Moze, ali koj PC imate, posto danas 99% novijih racunara imaju sasvim konkretne zvucne kartice.

 

Pravljenje kompilacija i uzivanje u carima trake.. Neke pesme dobiju prakticno remaster, dobiju to nesto, i opet izgube nesto, ali opet moze da bude na pozitivnoj strani, recmo danasnja produkcija je bas otisla predaleko sa svim, propustanje kroz traku, moze ponekad da spasi los master i da ga napravi zanimljivim.

Da, to je to "uživanje u čarima trake" 🙂.
Znam da je moguće povezati i bez DAC ali to što sam čitao po netu o FLAC-u, uglavnom kažu da to što zvuči teoretski kvalitetno kao WAV ili CDA se odnosi na tu priču kad se provuče kroz DAC, da je to praktično uslov da bi se dobio full lossless kvalitet. E sad da li zvučne karte u sebi imaju DAC i kog kvaliteta to ne znam kako da utvrdim. Zato sam postavio temu, suštinska enigma je da li je FLAC provučen kroz DAC istog kvaliteta kao CD pretpostavku da je FLAC korektan i nagrebovan sa CD-a.
Kasete mogu da snimam i tako sto ću FLAC-ove narezati lako na CD kao CDA pa onda samo da snimm klasično sa CD-a, ali to je mnogo posla, nažalost nemam toliko slobodnog vremena, zato bih voleo da isti kvalitet postignem samo puštajući FLAC u playeru i snimajući taj izlazni signal na dek tj. kasetu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Willi Studer said:

Kada se napravi analogni presnimak digitalnog materijala, muzici se vrati život. Jako dobar razlog.

Lepo rečeno 🙂. Kao i kad se uporedi Ebook Reader sa knjigom, tačno je da može da stane 100 pdf knjiga na njega i da se uvećaju slova ali miris prave knjige, šuškanje papira, presavijanje.. to je nezamenljivo, isto tako je i za kasete, ploče, magnetofone.
I kasete imaju svoj miris, ove TDK i Maxelll koje sam kupio polovne na KP su zadržale isti miris, neverovatno, posle 30+ godina.. pomirišem, zažmurim i teleportuje me direktno u 80' 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ehh, davni san, Nakamichi Dragon ili Tandberg TCD 3014 , voleo bih da mogu, nadam se da ću moći da priuštim to jednog dana, za sada moram sa ovim što imam, pošto krajnji rezultat nije najbitniji nego ceo taj proces, samo želim da izvučem maksimum sa ovim što imam plus novi DAC.
Teško se oni nalaze, čak i ako se nađu to ode jako brzo nema veze što je cena udaranje po ušima. Elem što se tiče snimanja ja sam snimao samo u obrnutom smeru sa kasete na PC koristeći pritom EQ na izlazu iz deka pa u PC.

Sent from my RMX2193 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Vladimir Audio said:

uglavnom kažu da to što zvuči teoretski kvalitetno kao WAV ili CDA

Ne teoretski nego 100% identicno, sva tri formata koje ste naveli su lossless, sto znaci bez gubitaka, flac i ako je komresija ona je bez gubitaka, kao kad uzmete WAV i zipujete ga, nema gubitaka, kad otpakujete dobijate pocetni fajl bit to bit identican. Isto tako i sa FLAC-om i ostalim Lossless kompresijama. Tako da tu nije potrebno prebacivati iz formata u format, vec mozete direkt FLAC na kasetu preko zvucne. E sad ako je zvucna bas neki totalni krs, onda je preporucljivo imati DAC. Najvise tu utice koliko ce zvucna izbaciti SNR tj sum-signal ratio, tj da sama zvucna ne unosi dodatni sum u zvuk. Tu moze DAC biti superiorniji, ali ovako po kvalitetu zvuka odavno sve kartice mogu da dosegnu 24-bita/192000 khz, sto kaseta ni u snu ne moze primiti, pa je 16bit/44khz  i vise nego dovoljan za kasetu. Takodje sam ja provalio da mi je najlaksa opcija da flac-ove prebacim na mobilni, pa da sa mobilnog da reprodukujem.

Link to comment
Share on other sites

Imadu zvučne kartice dak, mislim moraju ga svakako imati da bi se digitalni signal pojavio na izlazu kao analogni. O kvalitetu integrisanih kartica teško je pričati. Sve imaju slične specifikacije a različito zvuče. Od jada i bede do solidnog zvuka. Koliki je eventualni budžet za eksterni DAC?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Nixie said:

Imadu zvučne kartice dak, mislim moraju ga svakako imati da bi se digitalni signal pojavio na izlazu kao analogni. O kvalitetu integrisanih kartica teško je pričati. Sve imaju slične specifikacije a različito zvuče. Od jada i bede do solidnog zvuka. Koliki je eventualni budžet za eksterni DAC?

Budžet za DAC je oko 100 eur.
Trenutno merkam ovaj  https://4audio.rs/shop/ifi-zen-air-dac/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...