Jump to content


Preporuka za woofer


nenad14

Recommended Posts

Pozdrav svima, novi sam član. Imam sistem 5.1. Harman kardon AVR 170, zvučnici Infinity Primus HCS SAT, woofer Infinity PS-8 (bass 8"). Povezano na eon (tidal, YT) i na sony bluray player, sve je povezano HDMI kablovima. E sad sa zvukom sam poprilično zadovoljan u smislu visokih i srednjih tonova pa i niskih (bass) ali ne kad je u pitanju baš sva vrsta muzike. Kad je u pitanju laganija rok muzika, neki blaži hard rok, pa čak i neki progresiv bas tu zvuči pristojno i ako moram da ga na risiveru pojačavam, E sad kad se pusti neki jači metal, grunge i slično e tu ume da fali bas. Ok, može woofer da se pojača na potenciometru ali onda na trenutke probija da kažem prejak udar bas bubnja itd. I to sam rešavao tako što sam podešavanja na risiver postavio zvucnike na large i onda nema problema sa basom ali onda srednji zvuče kao da su kod komsije u stanu, znači igranka ne prestaje. Menjao sam frontove sa Infinity Primus 250 i dobilo se malo na basu ali opet srednji i visoki ne zvuče kako treba. U svakom slučaju pomisilih da je promena woofera rešenje, pa mi treba savet šta bi se uklopilo u ovaj sistem, da li mi treba woofer 10" ili može i 8". Još da kažem da jedino mesto na kome mogu da postavim woofer je na "otovrenom" u smilu da iza i sa strane nema zidova a sa jedne strane je drvena polica. Ovo govorim iz razloga što sam na forumu pročitao da je woofer sa basom okrenutim na dole tj. prema podu dobra stvar zbog pozicioniranja. Inače budžet oko 200e polovan woofer, pa ako je neko raspoložen za pomoć i savet hvala. 

Link to comment
Share on other sites

SUB što veći i jači uzmeš to bolje. Radiće opušteno i na većim glasnoćama, i onako sam podešavaš njegovu glasnoću u odnosu na sve ostalo. Manje grejanja, manje izobličenja, ali je veća kutija pa smeštaj može biti problem. Čak je bolje uzeti više tih SUB-ova pa ih rasporediti po sobi na razna mesta. Možeš zadržati taj koji imaš i dodati još jedan, razne su tu mogućnosti i kombinacije moguće.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, nenad14 said:

Zaboravio sam da napišem na samom početku, negde na forumu sam pročitao (mada ima raznih mišljenja) da je za muziku (rock metal) bolje woofer zatvorenog tipa, jer valjda može bolje da reprodukuje mid-bass, pa bi možda pre išao na ovu varijantu.

Zavisi pre od kvaliteta samog sub-a, dobro urađen BR sub je dobar, jedino što kompresioni može da bude manji ali zato i manje efikasan... Ovu Yamahu ja imam, to je aktivni vufer, ne opterećuje osnovno pojačalo, ima svoje, takođe, to je servo sub, ima korekciju rada poređenjem ulaznog signala i kretanja membrane u cilju eliminacije izobličenja, takođe ima obrtanje faze, kao i podešavanje rolloff-a na samom dnu, pot Music/Movie, što je dobro ako ti se desi da imaj veći room gain na nižim fr...

Link to comment
Share on other sites

Nixie, mIslim da mi baš to i treba,bolje definisan bass kako si rekao. E sad ako neko ima neki predlog a da se ispoštuje sve ovo dobro bi mi došlo. Mada i ovo što somilenko kaže ima baš smisla. Najveći je problem što je teško da negde to probam a da nije kod mene u sobi. Istina probao bih ovu yamahu pa ako odgovara...

Link to comment
Share on other sites

Imaš dava oglasa za taj Yamahin SUB na KP, probaj da dogovoriš slušanje sa prodavcima, dobar kompresioni sub mora imati dosta snažnije pojačalo od BR, to ćeš teško naći za 200 e i nemoj da te zavarava dogma kompresioni protiv BR, svaka izvedba može biti dobro i loše urađena, ono što ti paše je najbolje da utvrdiš slušanjem kod sebe u sistemu ako je moguće...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...