Jump to content


Skretnica


Nemanjaneca

Recommended Posts

11 minuta ranije, Nemanjaneca said:

Gizmo uhvatio da me ..... 😂 

Таман посла, та штампана плочица је од пертинакса што значи да је јефтина и крш, није ни чудо што си успео да поломиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 sati ranije, Nemanjaneca said:

E i to me interesovalo + - na kondezatoru

Nema to kod ovih, ako menjaš za blok kondenzator (što ti je ponudio giZ_Mo) ili ako kupuješ uzećeš bipolarne elektrolite, pa opet nije bitno koja strana gde ide.

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, Nemanjaneca said:

Ps.. ovako sam zalemio, father je ocrtao i gore da zalemim al nisam smeo, otkud znam, ali rade i ovako...

To jedna te ista površina bakra, kao prsten. Naravno da radi i ovako, a mogao si i to premostiti.

PS

Ako si između pločice i kutije podmetnio neki distancer na mestu gde prolazi šraf, onda je okej, ako nisi, pućiće opet jer je nategnuto. Viđao sam puno puta gde tako stegnu bez podloške, pokrive celu pločicu i posle popuštaju lemovi, retko pukne. Nekad ispod cele pločice stave neki mekani materijal, ali to opet ne sprečava krivljenje pločice. Jedino ispravno je ovo što rekoh. Jednostavno se stavi distancer gumeni, plastični ili metalni, debljine 5-6mm i pločica nije nategnuta, ne dodoruje kutiju, a sve je čvrsto stegnuto.

Link to comment
Share on other sites

Odradicu danas u pravu ste, vremenom ce puci, i zalemicu i gore, e sad jos jedno pitanje imam, imam dva basa, dve zice minusa na skretnici ima (jedna + zica obicna) minus na basu jednom je na +, na drugom basu na - i plusevi isto kontra, jel to tako treba ili da povezem sve kako ide minus na tanji deo a plus na deblji ili je sve jedno

 

(al sav vas ubio u pojam,al aj jos ovo i necu vise)😂

Link to comment
Share on other sites

Ma gde je sve jedno. Skiciraj molim te tu vezu, i izmeri otpor basova. Bilo bi dobro da snimiš šemu skretnice i kako je sve povezano u originalu bilo, to je osnovno kad se nešto radi.

Basovi mogu biti povezani redno i paralelno. Ili jedan bas ide bez skretnice full range, a drugi sa skretnicom da doda malo najnižih frekvencija. U principu treba da ostane povezano kako je i bilo. I na kraju se proveri instrumentom otpor basova sa skretnicom, odnosno na kontaktima zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, giZ_Mo said:

Могу, ал' то се у принципу не ради..emoji106.png

Uglavnom su povezani paralelno, od 8oma driveri, od 4 oma mora redno, ali to je dosta ređa pojava. Često jedan radi bas i srednje, a drugi je odsečen niže za korekciju baffle step i radi samo bas deonice. To je klasika. Basovi naravno moraju biti u fazi osim kod nekih specijalnih konstrukcija kad su basovi kontra okrenuti (dipolni basovi, bandpass sa dva drivera  itd.).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Uglavnom su povezani paralelno, od 8oma driveri, od 4 oma mora redno, ali to je dosta ređa pojava. 

Редно везани звучници свираће к'о канта, веруј ако ниси проб'о..

Link to comment
Share on other sites

Nisam probao, samo kažem da postoji. Recimo Array ako neko pravi, mora vezivati redno i paralelno. A ima i nekih poznatih DIY projekata koji nisu array gde je to primenjivano, recimo:

https://www.customanalogue.com/elsinore/elsinore_index.htm

https://www.visaton.de/en/products/fullrange-systems/grand-orgue/bauanleitung

A u ovom konkretnom slučaju, ko zna kako je vezano. Ako su driveri 4oma, i nema nekog izbora, sem da sjuri pojačalo koje može da radi na 2oma ili 1om još bolje (za kola ima tih dosta).

 

Link to comment
Share on other sites

Висатон је поодавно гурао пројекте само да што више прода драјвера, оно горе ми нешто и не улива поверење по питању звука..

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Morao bih to prvo da čujem, nije Visaton jedini. Inače, ja lično ne bih vezivao drajvere na red, osim naravno za Array, tu  nema drugih mogućnosti.

Što se Elsinore tiče, to imam prilke čuti povremeno kod ortaka. Tu mi se ne sviđa samo onaj Scanspeak visokotonac u horni,  nije linearan dovoljno, i odsečeni su mu najviši visoki. Upravo su u toku mali eksperimenti sa skretnicom i super tweeter-om kako to poboljšati. Zanimljivo je da je prva verzija tih kutija po meni bila bolja, sa XT25 visokotoncem i Peerlees midbasovima 6,5". Ne znam zašto, ali sviđa mi se zvuk tih ring radijatora Vifa/Scanspeak.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...