Jump to content


Audiofilska velicina kutije?


okibokis

Recommended Posts

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A pa ti si onda imućan.

Pa koliko sam se nadavao para ja a verovatno i vecina od nas ,dok sam imao vise entuzijazma,ovo bi imala verovatno svaka kuca od nas na forumu.Ali ne ...morao sam da istrazujem:)

Ako ce da zasvira to sto sam trenutno smislio na sta cu da potrosim pare,ni to nije skupo,ali cim covek prodaje,verovatno ima bolje....

Link to comment
Share on other sites

Kamo sreće da ima svaka kuća, navijam za to. Ne znam zašto ih prodaje ovaj koji ih prodaje, a da ima bolje, ima sigurno, ali i oni su mnjam. Ne znam ni koliko ih prodaje, ako si ga pitao, voleo bih da znam, makar na pm i bilo bi mi milo da dodješ do njih, kad su ti već zapali za oko, a i Sonus je to. Moj komentar se više odnosio na to što su oni ohoho skuplji od onih koje ti je Raja predložio.

Link to comment
Share on other sites

A da malo prelistaš teme u kojima je Boki Toki Voki apsolvirao to gradivo?

 

Ako se mudro krene od poÄetka, tj. od prostorije, pa na osnovu nje izabereÅ¡ Å¡ta ti treba, biće manje problema i nedoumica ovog tipa.

 

Ja sluÅ¡am velike (relativno), zapremine oko 72 litra u 33.5m2 i to zvuÄi taman kako treba. :)

Video sam da ima tema i o tome,i citam,ali to je samo jedan deo mozaika,tema je bila koja ce velicina kutije zadrzati najvise od audiofilskog zvuka,a da se ne pretvori u razglas,ili disko kutiju.Verovatno da postoje firme,koje nisu dozvolile da im cela paleta krene put kucnog bioskopa...

Link to comment
Share on other sites

Trebalo je da kažeÅ¡ odmah, da ne ispadamo idioti. U konkretnom sluÄaju ne menjam priÄu.

Lepo sam na pocetku napisao da sam resio da prodam gomilu gluposti ,,A" i ,,B"koja se stekla vremenom,u smislu,da probam ovo i jos samo ovo,SF pogotovo ovaj Memento,je lepa ideja,ali mozda i nisam u pravu.Posle 20-ak godina smo svi mi manje vise isti,i dalje na putu,i meljemo se u istoj masini,ali su nam standardi veci.Uglavnom me interesuje gde je mera?

Link to comment
Share on other sites

A da malo prelistaš teme u kojima je Boki Toki Voki apsolvirao to gradivo?

 

Ako se mudro krene od poÄetka, tj. od prostorije, pa na osnovu nje izabereÅ¡ Å¡ta ti treba, biće manje problema i nedoumica ovog tipa.

 

 

Ma jesi li lud? To podrazumeva Äitanje dosta toga, i joÅ¡ k tome udubljivanje u materiju.  :lol:

 

Nego, evo makar za tebe joÅ¡ viÅ¡e "tehniÄkog Å¡tiva", pretvoreno u brojke, grafikone i objaÅ¡njenja:

(slike prva dva grafikona se ne vide. poslao sam upit adminu. mogu i ovde da okaÄim, ako nekoga interesuje)

http://www.diyaudio.rs/topic/4286-male-ili-velike-membrane/

 

Služi izmeÄ‘u ostalog i da se odredi donja granica veliÄina (zv. jed.) za odreÄ‘ene veliÄine prostorije i potrebne SPL-ove. Kvalitet zv. jedinica se podrazumeva. U prevodu - koÅ¡taju, od solidno do priliÄno.

Link to comment
Share on other sites

Kamo sreće da ima svaka kuća, navijam za to. Ne znam zašto ih prodaje ovaj koji ih prodaje, a da ima bolje, ima sigurno, ali i oni su mnjam. Ne znam ni koliko ih prodaje, ako si ga pitao, voleo bih da znam, makar na pm i bilo bi mi milo da dodješ do njih, kad su ti već zapali za oko, a i Sonus je to. Moj komentar se više odnosio na to što su oni ohoho skuplji od onih koje ti je Raja predložio.

Nisam pitao,ali pitacu,cuo sam da dobar deo cene nose stalci,ima tu i nekih malih Gamuth-a,i svasta nesto.Da sam sve smislio,ne bih ni postavljao temu:) 

Link to comment
Share on other sites

Video sam da ima tema i o tome,i citam,ali to je samo jedan deo mozaika,tema je bila koja ce velicina kutije zadrzati najvise od audiofilskog zvuka,a da se ne pretvori u razglas,ili disko kutiju.Verovatno da postoje firme,koje nisu dozvolile da im cela paleta krene put kucnog bioskopa...

 

 

Evo, ovo nije razglas:   :lol:

http://www.wilsonaudio.com/product_alexia.php

 

Test u Streophile-u:

http://www.stereophile.com/content/wilson-audio-specialties-alexia-loudspeaker

 

Uklapanje prostora i zvuÄnika.

Retko se pogodi da se to dobro poklopilo, jer se gaÄ‘a na slepo. Uzme se neki zvuÄnik, proba u svom prostoru, i tako mnooooogo puta dok se ne pronaÄ‘e neÅ¡to Å¡to je baÅ¡ "leglo".

Drugi naÄin je projektovanje zvuÄnika prema prostoriji, Å¡to audiofili konzumenti ne mogu sami da ostvare.....Osim Älana beatgoeson. :lol:  

 

Postoje razlozi zaÅ¡to se većina podnih zvuÄnika ne uklapa u prostorije manje od 25 m2. Ukratko, proizvoÄ‘aÄi gledaju da zvuÄnici daju Å¡to atraktivniji zvuk na prvu loptu, Å¡to će reći -> u salonu koji su po pravilu veliki, 30-80 m2. Treba kupca "upecati" nekako, a to je na oduÅ¡evljenje pri prvim taktovima reprodukcije u tako velikom prostoru. Kada se zvuÄnici donesu u svoju sobu, onda je kasno.

 

Mala prostorija mali zvuÄnik, i velika prostorija veliki zvuÄnik nije pravilo bez izuzetaka. Zavisi od toga kako je zvuÄnik izeden. Moguće je projektovati i izvesti veći zvuÄnik koji se zvuÄno dobro uklapa u manju prostoriju. Ipak, nije moguće obrnut sluÄaj. Male kutije u 30 m2 i viÅ¡e ne mogu da postignu i veću glasnoću (SPL) i dinamiku, i da zadrže kvalitet reprodukcije.  

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, ne znam. Odgovor je bio na deo koji sam citirao.

U svakom sluÄaju nema veze sa gabaritima kutije, samo, iz liÄnih preferencija koje nemaju veze sa sluÅ¡nim iskustvima, mogu da kažem da bih uvek iÅ¡ao pre na Harbeth nego na SF. Ako pitaÅ¡ zaÅ¡to, odgovor je isti - ne znam :)

Link to comment
Share on other sites

Male kutije u 30 m2 i više ne mogu da postignu i veću glasnoću (SPL) i dinamiku, i da zadrže kvalitet reprodukcij

 

Ako ćeÅ¡ da ponavljaÅ¡ dvv-ovu raÄunicu, bolje stani, greÅ¡ka je reda 10dB.

 

okibokis

Pošto je ovo sad ozbiljniji razgovor možemo da uvedemo i Magneplanare.

Link to comment
Share on other sites

Jel tema o kutijama generalno ili "Sta da kupim?"  :D

U pravu ste za pitanje, ja nisam vec krenuo u kupovinu,nego pravim presek gde cu najvise da profitiram u zvuku,nemam dnevni boravak kao dvorac i plasim se da bih kupovinom kvalitetne podnostojece kutije bacio pare.Ima modela,koji su ni tamo ni ovamo,srednji,a ima i ovih malih ubica o kojim ne znam mnogo.

Istina je da su mnoge firme presle na koncepciju kucnih bioskopa,i da je to drugaciji zvuk,bazdaren za filmove,pa i muziku,ako nekad slusamo.Imam nesto takvo u kuci i smeta mi.A muzika mi je na prvom mestu.

Link to comment
Share on other sites

Ako ćeÅ¡ da ponavljaÅ¡ dvv-ovu raÄunicu, bolje stani, greÅ¡ka je reda 10dB.

 

okibokis

Pošto je ovo sad ozbiljniji razgovor možemo da uvedemo i Magneplanare.

Ne mozemo,vise puta sam na silu hteo taj zvuk da ubacim,a imao sam prilike,pocev od Soltanus-a,pa i Martin Logan-a o kojim nisam ni razmisljao ali mi taj zvuk nikad nije legao.Ono sto je meni najvise prijalo je upravo taj Rogers studio 1,ali to je staro i tesko nabavljivo.Ali taj karakter zvuka bi mi prijao u necem novom.To naravno nisam cuo kod novih Spendor-a,mislim na ove jevtinije modele A5,pa ni kod Wienna Mozart koje sam u vise navrata slusao.

Link to comment
Share on other sites

Da sa njihovim predpojacalom,i jos jednim delom kod drugara u Zemunu.To dole je klasican bas drajver.

 

Slusao si konkretno ove sa oglasa, kod tog prodavca koji ih trenutno prodaje? 

To da je klasican driver u pitanju vidi i slep covek. :)

I bitnije pitanje je sa kojim amp-om su radili, ne preamp-om?

Link to comment
Share on other sites

Hmm, hajde i ja da kažem neku rizikujući da "dobijem po nosu".

Imam Jamo D830 već skoro 2 godine i mogu da kažem da su ovo male kutije sa velikim bass-om. Ali potrebno je da ispred njih bude strujno izdašan i kvalitetan amp da bi kutije proradile kako treba.

Kod mene je prostorija u kojoj se sluÅ¡a muzika oko 40-ak kvm (plafon 2,5m) i mogu da kažem da, s obzirom na veliÄinu midbass-a, zvuk koji se dobija nije uopÅ¡te tanak, ali opet, to zavisi umnogome od tipa muzike koja se sluÅ¡a i onoga Å¡to sluÅ¡alac voli. Ja sluÅ¡am uglavnom jazz i ne volim, Å¡to reÄe neko, da ima "punch-a", pa mi ovakav setup savrÅ¡eno odgovara.

Ne znam, treba probati dosta toga kako bi se došlo do kako-tako prihvatljivog rešenja.

Link to comment
Share on other sites

Ako ćeÅ¡ da ponavljaÅ¡ dvv-ovu raÄunicu, bolje stani, greÅ¡ka je reda 10dB.

 

 

 

Mogu da raspravljam o brojevima samo sa onima koji imaju konkretno pokriće i objaÅ¡njenje iza onoga o Äemu piÅ¡u.

Tvoje "procene", "utisci" i "subjektivna miÅ¡ljenja" nemaju veze sa realnosti, sa fizikom i akustikom, tako da nemamo o Äemu da polemiÅ¡emo.

Link to comment
Share on other sites

Ne mozemo,vise puta sam na silu hteo taj zvuk da ubacim,a imao sam prilike,pocev od Soltanus-a,pa i Martin Logan-a o kojim nisam ni razmisljao ali mi taj zvuk nikad nije legao.Ono sto je meni najvise prijalo je upravo taj Rogers studio 1,ali to je staro i tesko nabavljivo.Ali taj karakter zvuka bi mi prijao u necem novom.To naravno nisam cuo kod novih Spendor-a,mislim na ove jevtinije modele A5,pa ni kod Wienna Mozart koje sam u vise navrata slusao.

 

Pecen za Harbeth. :) Evo ga 40.1 pozdravlja te iz Japanskih showroom-a.

 

1_141035_1.jpg

 

_FLD2604-1.jpg

 

Koja druga fabrika ima surfergirl da im sklapa zvucnike?

 

harbeth.png

Link to comment
Share on other sites

Nisam pitao,ali pitacu,cuo sam da dobar deo cene nose stalci,ima tu i nekih malih Gamuth-a,i svasta nesto.Da sam sve smislio,ne bih ni postavljao temu:)

IÅ¡li su u paketu sa stalcima. U osnovnoj verziji kad su se pojavili bili su oko 15.000$. Po oglasima nisam video nijedne ispod 7000$.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...