Jump to content


Tužne pri�e iz serviserske šume


dvv

Recommended Posts

Pre nego što išta kažem, da nešto bude jasno: u princupu, ja jako poštujem dobrog servisera, štaviše neki serviseri su moji jako dobri i poštovani drugari već duži niz godina, neki od njih i kućni prijatelji.

Ali, u svakoj grupi ljudi ima svakavog sveta, pa i kod servisera. Poslovati sa takvima može biti jako skupo i jako loše po vas.

Pre izvesnog vremena, jedan serviser, koji sebe smatra viÄ‘enim Äovekom, pa Äak i referentnim serviserom (bar tako on sebe sanja), je prodao jednoj muÅ¡teriji dole prikazana dva elektrolita. Hitachi jeste dobra firma, ali ne za elektrolite, zna se ko to radi kako valja, Elna, Nichicon, Nippon Chem, Rubycon i to druÅ¡tvo, koje živi od elektrolita i ne petlja se u proizvodnju MOSFET-ova.

Dalje, ako ih pogledate, videćete da su dvostruki koncentriÄni elektroliti, pa svaki od njih u sebi sadrži po dva elektrolita od po 13.000 uF/63V. Ta dva, prema tome, jesu ekvivalent 4 obiÄna jednostruka elektrolita. Sama Äinjenica da su koncentriÄni je već veoma sumnjiva propozicija, jer takvi se viÅ¡e ne prave u poslednjih bar 20 godina, prema tome ovi su najmanje toliko i stari, a prema natpisima sa donje strane, napravljeni su 1974. godine, dakle pre 40 godina.

Prodati su Äoveku kome su trebali za neki njegov projekat pojaÄavaÄa, dakle nije bilo problema prostora pa nije moglo drugaÄije, za lepih €50. ReÄeno mu je od strane "majstora" da su u redu, on ih je jel'te premerio.

Å ta tu sada nije u redu?

Prvo, kada ih povežete, zasmrde kao pobesneli tvorovi, prvi, osnovni i pouzdan znak da su sve samo nisu u redu. To ni pod kojim uslovima ne sme da se dogodi, jer to nedvosmisleno oznaÄava curenje elektrolita iznutra, a to bi vrlo brzo moglo da dovede do pucanja. Prvo nabubri, pa onda pukne, a elektrolit kada pukne ponaÅ¡a se kao Å¡rapnelska bomba, imam i ožiljke na levoj Å¡aci da to dokažem. Dakle, taj "majstor" ili nije ni pogledao te elektrolite, koje je izvadio iz nekog ureÄ‘aja, ili joÅ¡ gore, znao je za to i ipak prodao elektrolite kao ispravne.

Drugo, Äak i ako ih jeste premerio, a sumnjam u to jer nema mnogo C metara po gradu koji obuhvataju tako velike vrednosti (obiÄno svi zavrÅ¡avaju sa 200 uF), nije premerio izlaznu impedansu, jer nema te situacije u ovom vremenski-prostornom kontinuumu da im se to nije promenilo posle sitnice od 40 godina. To znaÄi da usled narasle unutraÅ¡nje impedanse taj elektrolit viÅ¡e ne može da isporuÄi struje za koje je deklarisan, kao i to da će smanjiti damping faktor pojaÄavaÄa, jer je njenova izlazna impedansa deo ukupne vrednosti izlazne impedanse pojaÄavaÄa - pa-pa dobar damping faktor. O brzini promene signala (Voltage Slew Rate, Current Slew Rate) da i ne govorim, Äak i kada su ganc novi i propisno formirani, oni su uvek sporiji od elektronike, a sada tek mogu misliti. A taj "majstor" je to morao da zna ili nije majstor nego Å¡loser i folirant.

I treće, za mene je vrhunski bezobrazluk prodati takva dva elektrolita (koji su faktiÄki nezamenljivi) po ceni istoj kao i 4 veoma kvalitetna POTPUNO NOVA recimo Fischer&Tauche elektrolita od 10.000uF/63V. Izvolite proverite, većina prodavaca delova i Beogradu, iako ih možda nemaju na stanju, će vam ih nabaviti po ceni od oko €12 po komadu. Jeste da će 4 takva zauzimati viÅ¡e prostora od ova dva, ali kupcu prostor nije bio kritiÄan - ali kvalitet jeste. Verovao je tom "majstoru", i to debelo platio za realno ćorak.

Na žalost, i sam kupac je bio nedovoljno informisan o svemu tome, da je na primer na forumu pitao sve ovo je mogao da Äuje i onda, pre uludo potroÅ¡enih para. Umesto toga, on se oslonio na reÄ "majstora", pa je i proÅ¡ao srpsko majstorski, na žalost sa negativnom konotacijom.

NaravouÄenije:

1. Pre ikakve kupovine, PRVO pitajte, ima ovde dosta ljudi koji mogu da vam pomognu sa pravom informacijom;

2. Čuvajte se srpske štednje, logike "ma radiće to", mogla bi skupo da vas košta, staro je staro, 15 godina i elektroliti se menjaju, i

3. JAKO pažljivo birajte majstora kome ćete verovati, jer i njih, kao i svih drugih, ima raznih. Ne zaboravite, elektronika je nauka, a ne ćeif.

post-30429-0-26908000-1393784447_thumb.j

post-30429-0-88592000-1393784484_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kakav bezobrazluk!!! U zivotu nisam coveku ugradio a kamoli prodao polovan elektrolit. Polovan tranzistor,mozda ali polovan kondenzator nikako. Sramota za serviserku bransu,sta reci...

I ti i ja znamo da su tranzistori neka sasvim druga priÄa. Dosta tranzistora koji su se nekada koristili se viÅ¡e ne proizvode, a poÅ¡to se radi o relativno složenim kolima, koja imaju specifiÄne kompenzacije za upravo te i takve tranzistore, uvek je bolje pokuÅ¡ati zameniti ga drugim koji je po deiniciji polovan, nego rizikovati da drugaÄijim novim tranzistorom, za koga postojeća kompenzacija verovatno neće biti dobra. Ljudi ne shvataju da tu razlika od svega 10 pF može biti razlika izmeÄ‘u radi i oscilira.

To dakle uopšte nije uporedivo, aktivni elementi su jedno, a pasivni nešto sasvim drugo. Kao poređenje Ferrari-ja i Vespe.

A ono za esnaf si vala u pravu, takvi ljudi i postupci ocrne celu struku, iako drugi ni luk jeli, ni luk mirisali.

Link to comment
Share on other sites

Sada neÅ¡to razmiÅ¡ljam, ja nisam serviser, i nemam to radno iskustvo, iako jesam radio sam za sebe. Ne znam ni sam koliko puta, najmanje 30ak, sam vadio te velike elektrolite stare po 30 i viÅ¡e godina, uglavnom Elna, i NIKADA, AMA NI JEDNOM mi se nije desilo da su bili Äak i blizu nominalne vrednosti.

Sećam se kada sam Äerupao onaj moj Marantz 1152 DC integralac pre nekih godinu dana ili tako nekako, dva elektrolita od 15.000 uF/55V, jedan premerih na 7.300, a drugi na 7.200 uF, manje od polovine nominalnog. I tako nekako uvek bude, svaki put.

Pa kako majku mu da sam baš ja toliki pehista pa sve nalećem na neke osušene elektrolite, a vidim majstori ko šta radi vade samo neke koji su kao novi?

PriÄam ti priÄu. More, mangupska posla.

Link to comment
Share on other sites

Sve je to u redu ali 50 Eura za nekoliko decenija stare elektrolite... Zgrozen sam takvim postupkom. Koliko smo samo puta razgovarali o elektrolitima i njihovoj vaznosti u kolima. Nemam reci...

Gorane, i sam to znaš, problem kod nas je što 99% korisnika audio opeme nema blagog pojma šta je funkcija elektrolita. Još gore, ne žele da znaju, njih to smara. A hoće bolji zvuk. Pa koga ne zanima, posle lepo plati to iskustvo, pa kada ga udare po ušima, zainteresovaće se.

A takve "majstore" će ti informisani brzo napustiti.

Link to comment
Share on other sites

PriÄa će naravno proći bez imenovanja osobe odgovorne za ovakav postupak, Å¡to temu Äini potpuno neupotrebljivom, poÅ¡to jelte, samo dvv zna o kome se radi, a mi ostali ćemo i dalje da verujemo (ili možda ne) serviserima Äije usluge koristimo.

A opet, kako da budemo sigurni da se ovo zaista i desilo... Ne bih da ispadne kako optužujem nekoga za fingiranje, ali toliko toga sam se nagledao i naslušao da me više ama baš ništa ne može iznenaditi.

Kako god da bilo, prevaranata izgleda nikad dosta... :plakanje

 

edit: ne znam zašto, ali ovde mi nešto opasno smrducka i uopšte mi se ne sviđa ono što mi "se javlja" da jeste... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Cena je zaista bezobrazluk,naroÄito kad su u pitanju potroÅ¡ni delovi.ÄŒudio sam se i jednom ebay trgovcu naim ureÄ‘aja koji prodaje originalne 22000mF kondove iz pojacala koje reparira za 10e,ali 50e za starudiju je stvarno pljaÄka.Vrede li uopÅ¡te i kao novi toliko.Gde mi živimo...

Link to comment
Share on other sites

Elna for audio koji su se nalazili u audio uredjajima su uglavnom crkavali mnogo pre ostalih poznatih firmi. Sto se tice malih vrednosti kondova u u audio uredjajima nichicon je najduze zadrzavao svoje karakteristike, Elna je zadrzavala kapacitet ali je curenje postajalo veliko tako da nikako nisu mogli ici na mesto spreznih kondova a nippon Chemicon je padao i sa kapacitetom i sa esr-om. Kada merite kond ako mu je pao kapacitet malo, jos ga mozete koristiti. Ako izmerite 30-40% vecu vrednost sigurno ne valja i menjajte ga.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Impuls, da li imate iskustava sa elektrolitima Rubycon black gate?

Black Gate ima visoku reputaciju ali se na zalost  vise ne proizvode. To im je jos vise diglo cenu. Nasuprot tome moj ukus ih ne trpi i uvek ih izbacim iz uredjaja i zamenim sa Nichicon KZ ili Elna Silmic 2. Elnu stavljam samo kad hocu da nesto ulepsam i obojim da impresionira dok za neutralnost stavljam KZ.

Link to comment
Share on other sites

50EUR-a je zaista veliki novac naroÄito za polovne kondenzatore.
Ako su stari koliko je reÄeno da jesu onda joÅ¡ jedan razlog zaÅ¡to ne bi smjelo koÅ¡tati odnosno zaÅ¡to je precjenjeno.

Medjutim.
Nije stvar u tome što je neko dao višestruko veći iznos od realne cijene.

To nije uopšte problem, jer moguće je da je kupac bio neobavješten ili je prodavac baš dobar prodavac.
To je trgovina i to držim redovnom pojavom.

Meni je veći problem što je prodano pokvareno neispravno , što je malo nevjerovatno za nekog ko se bavi servisiranjem.
Takav neko bi trebao da zna Å¡ta prodaje, jer ako on nema instrument za testiranje ispravnosti ko bi drugi imao.

 

Problem sa ovom temom je što će bez imenovanja ali ne samo to već i bez davanja prilike da se prodavac izjasni, ova tema biti beskorisna.

Mislim da prodavac treba da bude imenovan, možda nije upoznat sa tim da je prodao neispravnu stvar, možda je voljan da sve ispravi sa novim parom kondenzatora ili povratom novca ako ih je zaista prodao neispravne.

A sve može da se rješi i u komunikaciji prodavac/kupac preko PM pa da budemo obavješteni o ishodu.

Ovako postavljena tema ni na nebu ni na zemlji uz pominjanja lokacije jednog parka u Beogradu, a meni pada na pamet samo jedan Älan foruma. 
Po meni je to nekorektno, jer neko ipak živi od toga.

 

Sa tog razloga ako postoji problem onda ga treba iznjeti do kraja a ne posredno napadati na neÄiji integritet i kao Äovjeka i kao servisera. 

Link to comment
Share on other sites

...koji?

To ću zadržati za sebe. 

Nisam ja pokretao temu samo sam skrenuo pažnju da ovako postavljena ne služi niÄemu Å¡to je ustvari i manje bitno.

Bitno je Å¡to se insinuira na nekog, eto ja sam već za sebe izvukao zakljuÄak ko bi mogao biti.

Ozbiljna je stvar.

AKo je u pitanju neko ko se bavi servisom i od toga živi, mislim da je korektno da mu se da prilika da kaže i eventualno ispravi uÄinjeno.

Ako je zaista sve kako je u temi napisano.

U suprotnom tema je zaista nekorektna jer se udara na neÄiju egzistenciju.

Moje mišljenje.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...