Jump to content


Foto fan klub!


Jimmy_92

Recommended Posts

MozeÅ¡ za poÄetak da uzmeÅ¡ samo zum, pa sa njim malo da se igraÅ¡. NamestiÅ¡ na 35mm pa slikaÅ¡, pa na 50... Å to se tiÄe deformacija to je isto na DX i FX. DX ti samo iseÄe deo slike pa dobijeÅ¡ kao zumirano, ali u tom zumiranom parÄetu je ista deformacija kao i na FX kad gledaÅ¡ taj deo slike. MožeÅ¡ da probaÅ¡ i sledeće. Kad sam kupovao aparat pregledao sam kolekciju koju sam godinama slikao kompaktom. ZakljuÄio sam da mi Äesto treba 50mm (kad se preraÄuna), ali da sam veoma retko slikao preko 100mm. Tako sam i izabrao 18-105. Pored toga na DSLR-u imaÅ¡ dosta rezerve da kropujeÅ¡ posle, i tako dobijeÅ¡ neku vrstu zuma kad ti zatreba.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 316
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nikada ne bih kupio polovan aparat! To je osetljiv mehaniÄki instrument. Ako mi neka užasno važna fotka ispadne neoÅ¡tra, nikada neću znati da li je greÅ¡ka moja, greÅ¡ka softvera za fokusiranje, ili je prethodnom vlasniku aparat zveknuo sa stola. Bolje piece of mind u ruci nego fenseraj na grani.

 

Iz istog razloga ne bih kupio ne-Nikon objektiv. Šta ako im elektronike ne sarađuju 100%? Da li mi zato fotka nije ispala kako sam zamislio? Ne želim da se opterećujem takvim mislima.

Link to comment
Share on other sites

D7000 je izuzetno telo za 660 evra koliko se sad prodaje. 18-200 Nikkor je odlican zoom. Ne mogu mu kvalitetom prici ni Canon ni Sigma. 35mm 1.8 je izuzetan za rodjendane ali portreti se rade sa zumom da ne bi doslo do deformacije lika sa sirim objektivom. Od ova dva navedena nijedan nije za portrete jer nemaju kombinaciju zuma i velikog otvora blende. 85 je preskup ali je izuzetan mada i 50mm 1.4 ili 1.8 mogu da odrade portret ali tada pozadina nije privucena objektu mada fotka na 2.5-2.8 savrseno izgleda narocito u objektima gde ambijentalno svetlo povuce dobar deo lepote fotografije.

 

18-200 sa osetljivoscu koju ima D7000 ce odraditi skoro sve pa bih preporucio prvo njega. Inace najbolji Nikkor objektiv je 24-70 f2.8 ali je na FX telu malo ogranicen za siroku upotrebu. Na DX je savrsen odnos zuma ali je bezveze placati FX objektiv za DX telo

 

D7000 ce Vas sigurno dugo sluziti dok aparati ne napreduju toliko da se za te pare dobije kvalitet koji daje D800. Sa njim i dobrim objektivom zaboravite da je blic izmisljen. Fotografije na 4000, 6000 iso su izuzetne

Link to comment
Share on other sites

Jazzavac, kako god hoces, novac je tvoj  :crno-na-belo  Nemoj pogresno da me shvatis, ali da li tebi iskreno trebaju svi ti dugmici i da li sebe smatras za naprednog korisnika? Da li fotkas neke skakljive situacije gde ti treba robusnije telo ili ti je aparat vise alat koji belezi neke porodicne momente? Pricam ti iz iskustva, ne vidim nikakav problem u menjanju iso vrednosti kroz meni, treba mi 3sec maks da promenim iso kroz meni... Za ekspo imas tockic, za blentu stisnes dugme i tockic okreces, nista lakse. Ostalo ti nista ne treba dok fotkas a za iso mozes da dodelis neko drugo dugme po zelji. I plus hoces odmah oba objektiva, uzmi lepo prvo jedan ili zum ili normalac pa vidi. Shvatices brzo da li ti fali jos jedn i koji, da li ti fali blenda i slicno.

 

Drugo, kakvo crno izoblicenje pominjete na 50mm zizne daljine za portrete!!?? 85mm na ful frejmu je verujem savrseno ali na dx telu previse, vec sam negde gore napisao sta mislim o portretima sa tele objektivima.  :evil:

Link to comment
Share on other sites

Za  deformacije nije bitno da li je DX ili FX:

 

Å to se tiÄe deformacija to je isto na DX i FX. DX ti samo iseÄe deo slike pa dobijeÅ¡ kao zumirano, ali u tom zumiranom parÄetu je ista deformacija kao i na FX kad gledaÅ¡ taj deo slike.

 

Koliko sam gledao na onom linku gde lik upoređuje razne žižne daljine na 35mm su male promene, tek se na 24mm primetno menjaju proporcije.

Link to comment
Share on other sites

Jimmy,

 

Zaista lepe fotografije... Ne, ne smatram sebe naprednim korisnikom, daleko od toga. No, voleo bih da se sazivim sa aparatom i da ne dodjem u situaciju da razmisljam o upgrade-u vec za godinu, dve... Takodje, olympus koji trenutno imam ima sumu od menija na koje se nikada nisam naucio... Nekako, mozda je odnos cena/kvalitet na strani 5100, ali 7000 mi deluje kao solidniji aparat. Da li ce meni trebati bilo sta od toga, sada je rano reci, ali bolje da imam neke mogucnosti koje ne koristim, nego da posle zalim za njima...

Link to comment
Share on other sites

Impuls,

 

Hvala na preporukama. Ja sam se bio naostrio na taj 18-200mm, ali mi je jedan kolega ubacio crv sumnje. Kaze, to je svadbarsko staklo, batali to, bolje uzmi Tamron 17-52mm. Posle gledam tog Tamron-a, hvale svi kako je ostar, ali kukaju na preglasan zoom, pa da lose radi u slabom osvetljenju.... I kako Milos rece, ne bih sada uzimao nista sem Nikona.. Vrtim se u krug :-).

 

Sto se portreta tice, mislim da si u pravu, mada pogledaj kako je Jimmy uspeo lepe portrete da uradi.... Vec neku noc do sitnih sati citam razna razmisljanja i poredjenja i vidim da ljudi preferiraju oko 110mm i vise za portrete. Taj 24-70/2.8 bi bio super ali je oko 900$ vozen, a znatno vise nov  :heat. Ideja mi je bila da spojim jedan zoom + jedan prime i da time zavrsim... Sada vidim da to mozda i nece moci...

 

No, treba od neceg krenuti i mislim da ce to biti 7000 + 18-200mm...  35mm za unutra bez blica ce mi trebati pretpostavljam brzo, ali to nije tako strasno.... Kada malo udjem u fazon verujem da cu videti sta dalje...

 

Jedno su forumi i pisanja, vidim da ljudi prave jako lepe fotke i sa necim sto se opasno kritikuje po netu.... Neznanje se placa i toga treba biti svestan :-)

Link to comment
Share on other sites

Jimmy,

 

Zaista lepe fotografije... Ne, ne smatram sebe naprednim korisnikom, daleko od toga. No, voleo bih da se sazivim sa aparatom i da ne dodjem u situaciju da razmisljam o upgrade-u vec za godinu, dve... Takodje, olympus koji trenutno imam ima sumu od menija na koje se nikada nisam naucio... Nekako, mozda je odnos cena/kvalitet na strani 5100, ali 7000 mi deluje kao solidniji aparat. Da li ce meni trebati bilo sta od toga, sada je rano reci, ali bolje da imam neke mogucnosti koje ne koristim, nego da posle zalim za njima...

 

Zelim ti dobru odluku  :cheers

 

 

Jimmy malo si smorio temu. Tema je fan klub a ne da li nekom treba serija 5000 ili 7000.

 

Sta je tema, pricaj mi o tome? 

 

 

No, treba od neceg krenuti i mislim da ce to biti 7000 + 18-200mm...  35mm za unutra bez blica ce mi trebati pretpostavljam brzo, ali to nije tako strasno.... Kada malo udjem u fazon verujem da cu videti sta dalje...

 

Jedno su forumi i pisanja, vidim da ljudi prave jako lepe fotke i sa necim sto se opasno kritikuje po netu.... Neznanje se placa i toga treba biti svestan :smile:

 

Skroz dobra odluka, mislim da se i vecina slaze a i bices sadovoljan garantovano.  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Fotografije iz Spanije, Nice, Monaka, Ormoza, Ptuja i Praga su sa 18-200 i D80 http://klubputnika.net/photo/photo/listForContributor?screenName=1xctp27wt1qy6 . Svadbari ne vole 18-200 vec 18-70 ili 18-105 jer je znatno jeftiniji a i malo manje krive na ivicama kada je na 18 jer im to treba za grupne. Svadbari kada gledaju objekat kroz aparat ne vide kompozijicu i ljude vec 150 dinara pa ih i ne smatram merodavnima za ocenjivanje stakala.

 

Ovde imaju ocene stakala dovoljno merodavne http://www.photozone.de/

Link to comment
Share on other sites

Naravno da sam isao. To je obelezje Spanije a jos je te nedelje donesen zakon da se korida vise nece smeti odrzavati u Kataloniji, tako da je to jedna od poslednjih. Oni koji zele da je gledaju morace u Spaniju.

 

Malo objasnjenje za one koji nisu upoznati sa spanskom istorijom. Spanija je mnogo godina bila pod ropstvom arapskih osvajaca. Severoistocni deo Spanije, Andora i deo Francuske se naziva Katalonija i taj deo se prvi oslobodio arapskih osvajaca i zato je i najvise napredovao i u njemu stanuje najveci deo spanskog stanovnitva. Iako ovaj deo podpada pod Spaniju imaju sopstveni jezik i svoje institucije i priznati su kao Katalonija jos 1979. 2010 je izglasan zakon da se korida nece vise odrzavati u Kataloniji.

 

Ako sam negde pogresio u istorijskim cinjenicama neka me neki istoricar ispravi.

Link to comment
Share on other sites

Mislim, kolega Impulse, da imate nedovoljne informacije o arapskim osvajanjima španskih teritorija. Kada je dinastija Umajad počela osvajati španske gradove iz Afrike, to se više svodilo na (samo)predaju gradova nekome ko će moći da ih spasi gladi i bede, a o zdravstvu i da ne govorimo. I dan-danas se Španci šepure nekim građevinskim dostignućima koja su preživela iz tog perioda.

 

Muslimanski svet, oslanjajući se na starogrčka istraživanja, napravio je svojevremeno daleko veća naučna dostignuća nego Zapad u istom vremenskom periodu, orijentaciono do 17. veka (mada, realno, značajnijih muslimanskih naučnih proboja nije bilo još od 16. veka ako me pamćenje dobro služi). Recimo da su otomanski Turci bili neka vrsta razočaranja u islamskom naučnom svetu, prema broju naučnih dostignuća u odnosu na prihode carstva. Doduše, kada su stigli na Balkan tokom 14. veka, i dalje su bili za dva naučna koplja ispred svih ostalih evropskih zemalja. Nažalost, i sami zapadnjački naučnici kasnije, slično kao i muslimanski pre njih, trudili su se da prenebregnu činjenicu da je neko prethodno utabao put otkrićima koja su promenila svet. No, bez obzira na sve to, čast i jednima, i drugima, i trećima - da ih nije bilo, ko zna gde bismo mi bili danas.

 

Što se ubijanja nedužnih životinja tiče, to je modifikacija samih Evropljana. Arapi jesu imali borbe bikova, ali bez smrtonosnih posledica.

 

E sad, kakve veze sve ovo sa fotografijom ima ne bih znao. Znam samo da sam špansku koridu video i fotografisao isključivo spolja, daleko joj lepa kuća, iako sam osvedočeni mesožder.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na informacijala za arapske osvajace. Ja sam po secanju preneo ono sto nam je vodic ispricao. Iz Vaseg teksta ne vidim mnogo objasnjenja o Kataloniji i Spaniji sto je bio povod mog objasnjenja.

 

Sajt na kom je postavljena fotografija je vezan za putovanja a ne za fotografiju. Bilo mi je lakse da linkujem nego da postavljam fotke. Mozete da kritikujete i pecenu kolenicu u crnom pivu u Pragu sto isto nema veze za fotografijom ali daje Jazavcu orijentaciju sta moze da se ufotka sa 18-200 i d80 koji je daleko losiji od d7000 po pitanju suma a nekom ko putuje u Prag da ima orijentir koliku porciju ce da dobije

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se, moja greška, u startu sam pogrešno protumačio poentu posta, te doprinos diskusiji bazirao na demistifikaciji arapskih osvajanja koja su zapravo donosila prosperitet, a ne nazadovanje kako to Španci vole da prikažu. No, nebitno, to nije bila poenta Vašeg izlaganja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...