Jump to content


Bass vs treble..?


oneum

Recommended Posts

Koncentrisi se pre nego sto nesto napises i sve u redu,bices lakse "ukapiran".U potpunosti se slazem da svako treba da slusa uredjaje onako kako mu drago.Iznosimo misljenja koja su razlicita,niko nikoga ne prisiljava da usvoji ono sto pise.Ja sam konkretno pokusao da objasnim da 95% visoko kvalitetnog Hifi-a nema tonske kontrole i loudness jer procenjuju da su stetne na putu signala i da se sasvim lepo zivi sa njim.Nema samo potrebe da pravimo lekarske dijagnoze,koristimo velika slova, sto se smatra deranjem,objasnjavajuci sta kome treba...

Nisam iskljuciv, naprotiv.Slusam tranzistorska,a najvise hvalim sto cujem na lampaskim pojacalima u najrazlicitijim prilikama.Klanjam se Elektrostaticima,a slusam dinamicke zvucnike...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne bih da se mnogo uplicem u raspravu posto je moje skromno znanje u audiofiliji svedeno na slusanje veoma malog broja tzv. referentnih komponenti ali moram podrzati sondek-a.Mnogo je tekstova pisano o hi-fi komponentama kao o najboljem nacinu da se studijski/koncertni zvuk prenese u sobe slusalaca.Mnogi audiofili kao reper uzimaju akusticne instrumente sto je sasvim opravdano.Navescu prost primer.Ukoliko odete na koncert ozbiljne muzike i zagledate se u muzicare,tesko cete razlikovati sopran saksofon od klarineta.Naime zvuk je totalno drugaciji poput razlike izmedju francuskog roga i oboe.Veliki procenat posetioca ovog foruma nebi razlikovali violinu od viole sto bi trebao biti reper u odabiru vrhunskog sistema.Hi-fi kako sama skracenica treba da nam da taj ugodjaj.Sto se tice rock muzike malo nas ce znati dali je gitarista svirao na Paul reed smith,Gibson ili Gretsch gitarui zato sto pored miksete,raznih modulatora,papucica i ostalih"sokocala"(nisam protivnik digitalija)nije referentan zvuk za ocenu hi-fi sistema."Bas"moze biti utegnutiji,voluminozniji,meksi,autoritativniji itd.....Mnogo audiofila po tome ocenjuju sistem sto je opravdan stav u izboru hi-fi komponenti ali koliko se mi sami razumemo u pricu koju je prodicent ili tonac hteo da nam docara prilikom snimanja albuma vrhunskih muzicara?Kao zakljucak pored mog skromnog znanja mogu reci da su nam i najveci proizvodjaci mogli ponuditi kopiju dobro pozicioniranih muzicara,dobro definisanih tonova,lepe dinamike i.......Koliko smo mi kompetentniji od njih?koliko cemo mi svojim cackanjem po tonskim kontrolama popraviti ono sto je Lee Scratch Perry snimio u Kingstonu ili ono sto je Peter Grant odradio u Swan Song-u?Moje skromno razmisljanje kako u vezi hi-fi tako i u vezi zene kaze ukoliko nesto ne valja ne budzi ga promeni ga.

Link to comment
Share on other sites

Mesate babe i zabe :razz: . O cemu mi govorimo . O nasim sistemima ili o High end sistemima. Ako cemo mastati onda je ok vasa konstatacija, ali ako ste jedan od 99,999999999 i nemate High end sistem a to je npr http://www.youtube.com/watch?v=SWQhehvWP1Q, http://www.youtube.com/watch?v=dI7YU2_H34M,

i td onda akoi vam je potrebno slobodno bez srama mozete koristiti ton kontrole. Izvinjavam se onim "audiopholicima" koji su u 10toj decimali to jest promilu koji su sebi priusili gore navedene sisteme. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Žarko nemo se peniÅ¡. Jednog tamo davnog dana netko je primjetio da ono Å¡to govori nije dovoljno glasno da ga Äuju svi koji su ga doÅ¡li Äuti. I tako je poÄela "komedija" . ZnaÄi pronaÅ¡ao je prijatelja (lukavog i prepredenog ) koji je shvatio da ako stavi dlanove u obliku slova O pred usta će pojaćati svoj glas. Obzirom da je postigao efekt koji je htio , nije ga pitao za Å¡to mu glas viÅ¡e nije njagov orginalni nego ima nekakve "distorzije". Naravno ovaj mu je na "opravdani " prigovor odmah na "granÄice"-ruke ugradio ton kontrole i loudnes. ;-) Nemo se ljutiÅ¡.Moremo nastavit i u revijalnom, ali i u ,za istaÄ tonu :wave2:listen

Link to comment
Share on other sites

Žarko nemo se peniÅ¡. Jednog tamo davnog dana netko je primjetio da ono Å¡to govori nije dovoljno glasno da ga Äuju svi koji su ga doÅ¡li Äuti. I tako je poÄela "komedija" . ZnaÄi pronaÅ¡ao je prijatelja (lukavog i prepredenog ) koji je shvatio da ako stavi dlanove u obliku slova O pred usta će pojaćati svoj glas. Obzirom da je postigao efekt koji je htio , nije ga pitao za Å¡to mu glas viÅ¡e nije njagov orginalni nego ima nekakve "distorzije". Naravno ovaj mu je na "opravdani " prigovor odmah na "granÄice"-ruke ugradio ton kontrole i loudnes. ;-) Nemo se ljutiÅ¡.Moremo nastavit i u revijalnom, ali i u ,za istaÄ tonu :wave2:listen

:ruganje Nisi primetio da sam se ogradio VAMA uzvisenima "A-PHILICIMA" sa gore navedenim sistemima. Ja pisem za nas obicne smrtnike ne za VAS u klubu preko 100 ooo eur. :klanjanje
Link to comment
Share on other sites

E sad ga hebi. Ja sam kod predstavljanja na forumu ili negdje oko tog napisao da trenutno ( u zadnje 2 godine glazbu sluÅ¡am na za tebe (bez zloćestoće) "kikiriki sustavu", koji se sastoji od CDP AMC cdm 7 PredpojaÄala Narajan (lampe) bez ton kontrola ;-) gramafona Dual 721 te izlaza Rotel 971 modificirano napajanje i joÅ¡ par sitnica, na kraju joÅ¡ Wharfidale E50 na ovom forumu proglaÅ¡eni razglasnim zruÄnicima. Eto da prodajem za to bi dobio po cijenam po oglasnicima jedva soma eura (1000). Naravno da sam imao svega i svaÄega od 74 do danas, i joÅ¡ uvijek imam, ali ovo je možda povratak na poÄetak odnosno na sluÅ¡anje glazbe a ne "opreme". Daklem ne moj preuranjno zakljuÄivati. A sad da ukljuÄiÅ¡ mozak (opet bez uvrede)i poslažeÅ¡ ono Å¡to si nauÄio na netu te to pretoÄiÅ¡ u iskustvo ,samo sluÅ¡anjem i usporeÄ‘ivanjem te "vremenom" doći ćeÅ¡ do vlastite evaluacije zvuka pa ti tuÄ‘e miÅ¡ljenje neće trebati. Dalje zakljuÄi sam ;-) Ne želim ni skim polemizirati, Å¡to ne znaći da ne mogu razmijeniti miÅ¡ljenje :wave2

Link to comment
Share on other sites

E sad ga hebi. Ja sam kod predstavljanja na forumu ili negdje oko tog napisao da trenutno ( u zadnje 2 godine glazbu sluÅ¡am na za tebe (bez zloćestoće) "kikiriki sustavu", koji se sastoji od CDP AMC cdm 7 PredpojaÄala Narajan (lampe) bez ton kontrola ;-) gramafona Dual 721 te izlaza Rotel 971 modificirano napajanje i joÅ¡ par sitnica, na kraju joÅ¡ Rotel 971 na ovom forumu proglaÅ¡eni razglasnim zruÄnicima. Eto da prodajem za to bi dobio po cijenam po oglasnicima jedva soma eura (1000). Naravno da sam imao svega i svaÄega od 74 do danas, i joÅ¡ uvijek imam, ali ovo je možda povratak na poÄetak odnosno na sluÅ¡anje glazbe a ne "opreme". Daklem ne moj preuranjno zakljuÄivati. A sad da ukljuÄiÅ¡ mozak (opet bez uvrede)i poslažeÅ¡ ono Å¡to si nauÄio na netu te to pretoÄiÅ¡ u iskustvo ,samo sluÅ¡anjem i usporeÄ‘ivanjem te "vremenom" doći ćeÅ¡ do vlastite evaluacije zvuka pa ti tuÄ‘e miÅ¡ljenje neće trebati. Dalje zakljuÄi sam ;-) Ne želim ni skim polemizirati, Å¡to ne znaći da ne mogu razmijeniti miÅ¡ljenje :wave2

Nemam ja sta da ukljucim :blush: ali mi je drago kad vidim da ti imas. Mozemo onda raspravljati o kikiriki,semenke,suncokret sportska zanimacija za zube. I potpuno mi je jasno sta moze izaci i sistema koji si naveo :plakanje tako da tu ni studiski mixser ne bi pomogao. I nikako to da prodajes jer ne bi dobio 1000 nikada ali 400 bi od nekog drugara verovatno dobio. Mislim bez uvrede.
Link to comment
Share on other sites

Eto vidiÅ¡ da je sve OK. Pa sad da nastavim. Onaj nije uspio ugraditi sve ton kontrole na "predpojaćalo"- ruke ,pa je kao lukav i prepreden kakvi i poduzetnici jesu odlućio to pojaćati strujom(taman mu dobro doÅ¡o Tesla), a i Edison . Ma lopovi smislili tamo neke lampe,vakum pojaćanja ,Å¡to ti ja znam. I sad zamisli ova dva kretena ( Tesla i Edison) se ubace u "prosvljetnjenje" lampama Äovjećanstva) umjesto da se ubace u dovikivanje s brda na brdo elektrikom (danaÅ¡nji internet u povojima) pojaćanjem glasa-Äega-li sve ne i HI FI a. Ovo je bilo BTW. Z nam da ova dvojica nisu izmislila" pojaÄavaÄko" lampu ali ,tu su prapoÄetci. Pa onda neki mudrijaÅ¡ smisli pojavaÄku lampu , pa ovi Äudnovati radiÅ¡ni japanci smisle tranzistor. Tu je gotovo ?, ma nemoj . Sad ima lampih, tranzistora ovakvih i onakvih, D klase T klase i koje kakvih Äalolija od klasa i kaj sad . Prebacimo krivnju na zvućnike ,isvore zvuka ;kabele.... . ili na onog lukavog i prepredenog "prijatelja" koji je sve ovo zapoÄeo - ali na žalost on je samo "$odgovorio na pitanje koje su mu postavili$". Ako nije dovoljno možemo nastaviti :evil::cheers

Link to comment
Share on other sites

Eto vidiÅ¡ da je sve OK. Pa sad da nastavim. Onaj nije uspio ugraditi sve ton kontrole na "predpojaćalo"- ruke ,pa je kao lukav i prepreden kakvi i poduzetnici jesu odlućio to pojaćati strujom(taman mu dobro doÅ¡o Tesla), a i Edison . Ma lopovi smislili tamo neke lampe,vakum pojaćanja ,Å¡to ti ja znam. I sad zamisli ova dva kretena ( Tesla i Edison) se ubace u "prosvljetnjenje" lampama Äovjećanstva) umjesto da se ubace u dovikivanje s brda na brdo elektrikom (danaÅ¡nji internet u povojima) pojaćanjem glasa-Äega-li sve ne i HI FI a. Ovo je bilo BTW. Z nam da ova dvojica nisu izmislila" pojaÄavaÄko" lampu ali ,tu su prapoÄetci. Pa onda neki mudrijaÅ¡ smisli pojavaÄku lampu , pa ovi Äudnovati radiÅ¡ni japanci smisle tranzistor. Tu je gotovo ?, ma nemoj . Sad ima lampih, tranzistora ovakvih i onakvih, D klase T klase i koje kakvih Äalolija od klasa i kaj sad . Prebacimo krivnju na zvućnike ,isvore zvuka ;kabele.... . ili na onog lukavog i prepredenog "prijatelja" koji je sve ovo zapoÄeo - ali na žalost on je samo "$odgovorio na pitanje koje su mu postavili$". Ako nije dovoljno možemo nastaviti :evil::cheers

Ma nemaj ja pojma o tija sijalicke sto svetle , imam neko amerikansko pojacalo VTLpost-27900-0-62191000-1359377042_thumb.j ne znam ni da ga ukljucim. Nego bolje mi da diskutujemo od semenke i kikiriki . Nista ja ne razumem d,c, klase . Znam samo za a. Ali koliko vidim ti si mi idealan sagovornik za kikiriki i ostale zajebancije. :nerd
Link to comment
Share on other sites

Shalu primam ali i objasni malo sta mislis da je pobrkano.

Babe i žabe se nisu odnosile na tvoj post, nego uopsteno na stav o tonskim kontrolama. Moze neko da prica dok jezik ne otpadne uvek ima onih koji misle da je njihov prag cujnosti jednak za sve frekvencije. Da da, al kad dokazu da ne pripadaju vrsti homosapiensa.

Da se razumemo, ne zagovaram ni jedno ni drugo. Konkretno kod mene je sve flat, ali da je potrebno uopste se ne bi stidio da pomerim neku frekvenciju sa neutrale.

eto prosto.

Link to comment
Share on other sites

Aj`mo jedno cisto hipoteticko pitanje. Svi stremimo da imamo sto verniju reprodukciju u svojoj sobi. Koncertni materijal odsviran u 500 ili 1500 kvadratnih metara sabijemo u nekih 25 metra. Korigujuci zvuk omrazenim dugmicima ili ne, namece mi se pitanje; kako bi u mojoj sobi zvucao taj isti double bass uzivo? Npr imas komsiju koji svira taj instrument i zamolis ga da dodje kod tebe i odsvira par tonova i uporedis sa onim sto tvoj sistem moze da odradi. Da li ce dinamika i dubina biti isti ili slicni. Uticaj akustike prostora je jednak i za jedan i za drugi izvor zvuka. Pri istoj jacini zvuka sistem bi morao da proizvede isti kvalitet zvuka kao i originalni instrument.

Link to comment
Share on other sites

Aj`mo jedno cisto hipoteticko pitanje. Svi stremimo da imamo sto verniju reprodukciju u svojoj sobi. Koncertni materijal odsviran u 500 ili 1500 kvadratnih metara sabijemo u nekih 25 metra. Korigujuci zvuk omrazenim dugmicima ili ne, namece mi se pitanje; kako bi u mojoj sobi zvucao taj isti double bass uzivo? Npr imas komsiju koji svira taj instrument i zamolis ga da dodje kod tebe i odsvira par tonova i uporedis sa onim sto tvoj sistem moze da odradi. Da li ce dinamika i dubina biti isti ili slicni. Uticaj akustike prostora je jednak i za jedan i za drugi izvor zvuka. Pri istoj jacini zvuka sistem bi morao da proizvede isti kvalitet zvuka kao i originalni instrument.

Kad je stereo u pitanju taj 3d efekat je ispred tebe i nije bitno toliko kolika je prostorija koliko je bitno koliko si ti odaljen od muzickog orkestra..Ako je neko u originalu odsvirao neku frekvenciju onda i tvoj sistem to isto treba da ti pruzi.Sad neki nedostaci se pomocu eq mogu korigovati,ali ne da uzmes i napamet pomeras potenciometre nego da imas grafik frekvencija svoje kutije i tako ispeglas zvuk da bude sto linearniji.

Link to comment
Share on other sites

Zamemarimo trenutno ton kontrole i td sve na flat i bez loudness. Npr. prijatelj ti odsvira solo deonicu Ron Cartera (ukoliko ume naravno) to bi pri istoj jacini zvuka sa tvog sistema moralo da bude isto ili slicno ukoliko kutije ne mogu da gadjaju toliko duboko. Da li sistem koj ne kosta 1xxxxxx eura moze da se priblizi zvukom pravom instrumentu.

Link to comment
Share on other sites

Zamemarimo trenutno ton kontrole i td sve na flat i bez loudness. Npr. prijatelj ti odsvira solo deonicu Ron Cartera (ukoliko ume naravno) to bi pri istoj jacini zvuka sa tvog sistema moralo da bude isto ili slicno ukoliko kutije ne mogu da gadjaju toliko duboko. Da li sistem koj ne kosta 1xxxxxx eura moze da se priblizi zvukom pravom instrumentu.

Nek prijatelj odsvira kulturno i tiho u manjoj prostoriji i problema nece biti.Sad da ce da bude indenticno originalu to cisto sumnjam jer sistem mora da bude mnogo dobar,onaj koji snima takodje i td i td.Sve mora da bude uklopljeno.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...