Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

Ceo dan (hm, noć) sam na bluesu.

Nakupilo se (meni) novih albuma.

Prvi je jako svež:

John Mayall - In The Palace Of The King (2007, Eagle Rock Entertain)

OvogodiÅ¡nji Mayall-ov uradak, valjda stoti po redu, posvećen je Freddie King-u, teksaÅ¡kom blueseru starije generacije (umro 1976. priliÄno mlad).

NeuobiÄajeno za tribute, samo dve numere su Freddie-eve. Ostale su, uglavnom, numere koje je ovaj izvodio.

Čudno je da je baš ovaj crni blueser bio vrlo uticajan na prvu british-blues ligu druge polovine 60-tih. Ali, jeste. Ni Mayall, ni Taylor, ni Clapton to nikad nisu krili. Otud, dileme teško da je moglo biti o kom King-u se govori u naslovu.

Kakva je ploÄa? Prvo, ovde nema mnogo teksaÅ¡kog bluesa. Gitara jeste malo teža i "masnija", ai u svemu ostalom ovo zvuÄi kao mayall-blues. I jako liÄi na ono Å¡to Mayall radi već poslednjih desetak godina.

Nije ovo loÅ¡e (nemam mnogo toga da zamerim), Äak je, verovatno, i najbolje u tih desetak godina, ali da vidim koji se blueser nije viÅ¡e zasitio ovoga.

Kao klinca Mayall me je "uveo" u blues. Pravdam ga i kad to nema mnogo smisla. Ali, sve vreme se nadam jednom remek-delu. Ovaj to sigurno nije.

Ne znam koju ocenu da mu upišem (možda 7.5/10).

T-Model Ford - Bad Man (2002, Fat Possum)

KonaÄno nabavih i ovaj.

Sa Fat Possum-om nema greške. Uvek je dobro.

T-Model je joÅ¡ jedan od matoraca (roÄ‘en 1924.) koji se nije nasnimao ploÄa, a svirao (nikad kao first job) je ceo život, a koje je Fat possum "otkrio".

I ovo je sirova delta, grub glas, produkcija "ovo se deÅ¡ava na daskama u prljavom pubu". Ovaj blues je dodatno pojednostavljen i instrumentalno osiromaÅ¡en, ali hipnotiÄan. Garažni prizvuk. Muzika je istovremeno i besna i vesela i nezainteresovana. Kako ovde zvuÄi "Backdoor man"!

Meni je ovo jako dobro: 9.5/10.

Richard Johnston - Foot Hill Stomp (2002, Tornado)

Jedini veÄeras koji ne sluÅ¡am po prvi put.

Ovaj album ne beži daleko od prethodnog. Iako nema tu sirovost (nije da je nema uopÅ¡te), zajedniÄki koren je oÄigledan.

Ovaj momak je spojio deltu i texas (ma, da je samo ova dva) na naÄin kakv nisam do sada Äuo. Na momente ovo i ne zvuÄi kao blues ploÄa.

Od pesme do pesme ovo zvuÄi ili moderno ili staro. Atmosfera se naglo menja. Iako to malo smeta, jako dobra ploÄa: 9/10. Ako ste bar malo skloni bluesu, ovo je "a must". Ovo je možda i najbolji primer kako blues (ipak) može da evoluira.

Htedoh napisati nešto i o novom (vrlo solidnom) Charlie Musselwhite-ovom albumu, ali posle prethodna dva - ne ide.

post-1432-128510517163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Trenutno slušam grupu Opeth, album "Damnation".

Veoma interesantan album. Uspeo sam da posluÅ¡am malo i ostala izdanja ovog benda, ali to nije neÅ¡to Å¡to bi meni zadržalo pažnju tj. nije pravac koji meni prija. ÄŒini se da je ovaj album neka vrsta incidenta u opusu ove grupe, jer se radi o black metal bendu. InaÄe u ovoj grupi svira i Steve Vilson, pevaÄ i gitarista Porcupine tree. Odavno me nije neÅ¡to tako žestoko podsetilo na Alice in Chains i njihov album "Jar of Flies". Ima neÄeg u atmosferi kojom zraÄi album. Možda i zbog akustiÄnih instrumenata. U svakom sluÄaju preporuÄujem! Vredi presluÅ¡ati.

Pozdrav! :P

Link to comment
Share on other sites

jer se radi o black metal bendu.

Progresivni det metal... :P

Inace, Damnation je upravo nastao pod uticajem Wilsona. Medjutim, on nije clan benda, vec je producirao ovaj album, odradio gitarske sekvence i klavijature. Album je stilom blizi klasicnom progresivnom roku 70ih.

Svakako, album vredan slusanja!

Link to comment
Share on other sites

Ceo dan (hm, noć) sam na bluesu.

Nakupilo se (meni) novih albuma.

Prvi je jako svež:

John Mayall - In The Palace Of The King (2007, Eagle Rock Entertain)

Hvala na prikazu albuma, ovog posebno. Naime, i ja sam se poslednjih desetak godina nakupovao njegovih cedeova za koje se ispostavilo da su priliÄno loÅ¡a investicija - presluÅ¡am, kažem: Ok je, i onda ga viÅ¡e nikad ne zavrtim. Kad ga sluÅ¡am, sluÅ¡am one sa Kleptonom i Piter Grinom, ili žive albume (blues power je recimo najÄešći). Tako da ću uÄiniti napor i zaobići ovaj cd a neću ga automatski odneti na kasu. Moram reći da je to sa Kleptonom i Oldfildom jako teÅ¡ko iÅ¡lo, ali viÅ¡e nisam "navuÄen" i njihove nove albume viÅ¡e ne kupujem. Od tada ih mnogo viÅ¡e volim, skoro isto kao i pre :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

John Mayall - In The Palace Of The King (2007, Eagle Rock Entertain)

Hvala na prikazu albuma, ovog posebno. Naime, i ja sam se poslednjih desetak godina nakupovao njegovih cedeova za koje se ispostavilo da su priliÄno loÅ¡a investicija - presluÅ¡am, kažem: Ok je, i onda ga viÅ¡e nikad ne zavrtim. Kad ga sluÅ¡am, sluÅ¡am one sa Kleptonom i Piter Grinom, ili žive albume (blues power je recimo najÄešći). Tako da ću uÄiniti napor i zaobići ovaj cd a neću ga automatski odneti na kasu. Moram reći da je to sa Kleptonom i Oldfildom jako teÅ¡ko iÅ¡lo, ali viÅ¡e nisam "navuÄen" i njihove nove albume viÅ¡e ne kupujem. Od tada ih mnogo viÅ¡e volim, skoro isto kao i pre :thumbsup2

Koko, ne budi nepravedan! :lol:

Ako si, poput mene, stalno davao sansu Mayallu, onda treba da dodjes (mozda ne bas u retail obliku) i do ovog. Cini mi se da je od najboljih u novijem Mayallovom periodu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...