Jump to content


Orijentacija strujnog kabla


gnikola

Recommended Posts

Cesto je pominjan uticaj orijentacije strujnog kabla na zvuk sistema, iako intuitivno mislimo da je svejedno kako sta ukljucujemo u uticnicu naizmenicne struje. Moze li neko da objasni ovo, sa 2 aspekta:

1) Koje je teorijsko objasnjenje--na sta tacno ta orijentacija moze da utice?

2) Kako prakticno odrediti odgovarajucu stranu (postoji li neki fizicki metod, na koji ne utice psihologija)?

Link to comment
Share on other sites

Evo, na mom primeru:

Ja kao strujni kabl koristim cuveni Lapp. 3x2.5mm2, sirmovano. E sad, sirm sam uzemljio samo na jednoj strani - onoj kod uticnice. Sa druge strane, tj. kod uredjaja nema spoja sirm-uredjaj. Kako je sirm zapravo antena, kome je cilj da kupi smetnje i time ih izoluje od onoga unutra, to je razlog vrlo jasan - ne zelim direktan kontakt smetlji i uredjaja.

Vecina kupovnih kablova je takodje sirmovana, koaksijalna ili nesto slicno. Razlog "usmeravanja" je bas u tome kako se povezuje sa uzemljenjem, tj. na kojem kraju. Znaci, nije usmerena zica, vec je usmerenje diktirano nacinom postavljanja konektora.

Naravno, tu je i cinjenica da ces tesko ugurati IEC u zid, a suko u uredjaj. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Evo, na mom primeru:

Ja kao strujni kabl koristim cuveni Lapp. 3x2.5mm2, sirmovano. E sad, sirm sam uzemljio samo na jednoj strani - onoj kod uticnice. Sa druge strane, tj. kod uredjaja nema spoja sirm-uredjaj. Kako je sirm zapravo antena, kome je cilj da kupi smetnje i time ih izoluje od onoga unutra, to je razlog vrlo jasan - ne zelim direktan kontakt smetlji i uredjaja.

Link to comment
Share on other sites

Evo, na mom primeru:

Ja kao strujni kabl koristim cuveni Lapp. 3x2.5mm2, sirmovano. E sad, sirm sam uzemljio samo na jednoj strani - onoj kod uticnice. Sa druge strane, tj. kod uredjaja nema spoja sirm-uredjaj. Kako je sirm zapravo antena, kome je cilj da kupi smetnje i time ih izoluje od onoga unutra, to je razlog vrlo jasan - ne zelim direktan kontakt smetlji i uredjaja.

Link to comment
Share on other sites

pitanje shirmovanja (oklopljivanja bla bla) je kljucno pitanje vezano za strujni kabl. zato sto od njega zavisi kako ce se kabl ponasati prema drugim kablovima/uredjajima u njegovom EM polju. odatle i poticu sve razlike vezano za zvuk SISTEMA na kome se kabl testira - velika je zabluda da se menja (samo) zvuk pojacala. drugim recima, razliciti kablovi geometrije koja minimizira njihovo ponasanje kao izvora EM zracenja zvuce manje vise isto, zato sto izmedju onoga sto se desava u samom kablu nema razlike.

toliko od anubisa na ovu temu, cujemo se za par godina kad progledate :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Da, mislio sam na "polaritet" (nekako cudno zvuci u AC kontekstu, pa zato nisam upotrebio tu rec, izvinjenje zbog zabune).

Hvala na linku, sadrzi kratko prakticno uputstvo (meriti napon izmedju mase uredjaja i uzemljenja u uticnici, bolja "orijentacija" je ona pri kojoj je taj napon nizi). Uputstvo ne kaze da li se tu meri jednosmerni ili naizmenicni napon--zapravo, jos uvek mi nedostaje teorijsko objasnjenje--otkud tu uopste napon.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...