Jump to content


Uvod u supertest kaset dekova


ScepanBG

Recommended Posts

Prvo da vam se svima zahvalim na ucestvovanju i interesovanju u ovoj temi :) ,srce mi je puno kad vidim da ima nas puno koji jos uvek cenimo kaset dekove i kasete.Da predjemo na ono glavno a to je test.Kao sto sam ocekivao(ocekivali) najvise na testu je pokazala ALPINE AL-85,fenomenalan dek u svakom pogledu.Neverovatna prilagodljivost kalibracije svakoj kaseti.Dek koji iz svake kasete izvlaci maksimum.Pritom izgleda kao ukras u kuci,sam pogled na nju popravlja raspolozenje.Sto se kvaliteta izrade(gde je svaki detalj uradjen na visokom nivou) i zvuka tice verujte mi vredi svaku paru.Snimak joj je potpuno veran originalu,nema bojenja zvuka.Na metal kasetama izuzetan u sta se na licu mesta uverio i Chowek,snimak na Sony metal xr je bio fascinantan.Bili smo zadivljeni snimkom.Naravno i na normal i hrom kasetama snima vrhunski.Zanimljivo je to da je jednu novu problematicnu za sve druge dekove TDK SA kasetu snimio bez problema(zahvaljujuci manuelnom sistemu kalibracije:bias,level,eq)),na svakom drugom deku je ta kaseta zvucala lose.Akai nije mogao da je iskalibrise,Pioneer je uspeo da odradi auto kalibraciju na njoj ali snimak je bio los.H/K je takodje pao na ovoj kaseti.Kao i Nad na kome je ako gledamo manje lose od losijeg(ako tako uopste moze da se gleda),zvucala bolje nego na ostalim dekovima.AL-85 je kompatibilan sa snimcima sa Akai gx-75mk2 i Denon-om drm-800A,dok vec sa H/K td-470 i NAD-om nije,Kao i sto H/K nije kompatibilan sa Akai-jem i Denonom.DENON je pokazao odlicnu kompatibilnost sa drugim dekovima,snimci sa Alpine,Akai-ja,Nad-a,Nakamichi-ja rx-202e odlicno su zvucali na njemu.Posle ALPINE najbolje rezultate pokazao je NAD 6300,koji je u direktnom testu nadmasio sve ostale dekove:Akai-ja,H/K,Nakamichi-ja,Denon-a,Onkyo-ja...Inace Nad je tipican audiofilski dek sa osnovnim funkcijama bez komfora kao sto je auto tape selektor,trazenje pesama,memorija...Kostao je 2000 dm i po svom kvalitetu spada u najbolje dekove u toj klasi cene.Tako da bi ALPINU i NAD bi svrstao klasu iznad ostalih dekova.Posle njih klasu nize bi svrstao ostale dekove.Na primer AKAI je u direktnom testu zvucao malo tanko u odnosu na Nad,Nad je imao puniji zvuk.Kod H/K je zvuk bio malo ostriji.Kod H/K snimak je slabost pokazao na basu koji je malo nejasan,tanak,nije kristalno cist i pun kao kod Alpine i Nada.PIONEER je zvucao lose na srednjim tonovima,zvuce tanko i muljavo.Inace Pioneer je sto se bogatstva funkcija tice jako dobro opremljen,sa te strane mu je tesko naci manu.Generalno za svoju katalosku cenu od 700 dm,jako dobar dek.NAKAMICHI RX-202E najatraktivniji dek na testu uz Alpinu je malo zakazao na visokim tonovima,koji su na njemu malo slabiji.Bas i srednji su ok,zvuk ima prepoznatljivu boju Nakamichijevih dekova iz tih godina('80-ih).Imao sam rx-202e i ranije i isto tako je snimao(sto se visokih tice,jednostavno dek tako snima).Sto se mehanike tice radi jako pouzdano,revers(udar sistem) mu deluje jako ubedljivo.Ima odlicnu kompatibilnost sa snimcima sa Alpine i Nada,dok sa Pioneera i H/K nije dobra.Ovo su zasad prvi utisci,u narednim danima cu nastaviti testiranje.Za testiranje sam koristio nove kasete Sony uxs,Maxell xl2,Tdk sa,Sony metal xr...

Redosled bi bio sledeci na osnovu prvih utisaka:

1.Alpine(i na zvucnom testu i na merenju na kompjuteru pokazala takodje najbolje rezultate)

2.Nad(posle Alpine pruzio najbolji zvuk i u direktnom testu bio bolji od ostalih)

3.Tu je tesna trka;Akai,H/K,Pioneer,Nakamichi izmedju ta 4,blagu prednost bi dao Akai-iju koji je u odnosu na ostale zvucao najblize zvuku cd-a.Denon i Onkyo cu jos detaljno da testiram sa ostalima a i direktno.

U sledecoj rundi objavicu i direktan test Alpine i Nada,napravljen u prisustvu nas trojice Chowek,njegov drug i ja.

p.s.Izvinjavam se ako sam malo tekst napisao zbrda zdola,ali dva puta mi je pucala konekcija kad sam zavrsavao tekst i kad sam hteo da ga objavim.Pa je zato sad ispalo ovako.

Detaljnije o svemu u drugom delu testa.Jos jednom hvala svima na interesovanju i podrsci.

Link to comment
Share on other sites

Resio sam bio posebno da testiram ALPINU protiv NADA uz prisustvo nas trojice(Chowek,Goran i ja).Ovog puta test je vrsen kod Choweka kuci kome zelim da se zahvalim na gostoprimstvu.Zahvaljujem se jos jednom Igoru iz IB Systema(Veliko Hvala :) ) koji nam je izasao u susret sto se kablova tice,kojima smo povezali dekove.Svi kablovi bili su isti,ovog puta u pitanju su Qed kablovi,model performance audio 1.Sistem za test je bio sledeci:pojacalo Accuphase e-203,cd Sony cdp-222 esD,zvucnici AR 48b.Sve pohvale za sistem,koji svira odlicno i u potpunosti ispunjava sve uslove za test.Razni muzicki zanrovi su korisceni za test od Johna Lee Hookera,test diskova poput Ushera,Stockwish Records...

ALPINE je bila bolja u testu,mada se NAD junacki drzao i odlicno pokazao.Snimajuci sa i bez dolby-ja rezultati su bili sledeci u korist Alpine al-85.Bez dolby-ja razliku smo culi na basu u korist Alpine,kod Alpine je bas bio jaci.Sa dolby-jem c,cula se razlika u srednjim tonovima i malo u visokim u korist Alpine,ovog puta na basu nismo primetili razliku.Kod mene na mom sistemu,je uocena ista razlika na dolby-ju c,gde Nad nije mogao u potpunosti da isprati Alpinu.Razlika izmedju Alpine i drugih dekova sa testa je jos veca u korist Alpine.Napomenuo bi i da je zvuk na Alpini bio malo ostriji u odnosu na NAD.Od jos nekih pojedinosti,izdvojio bi da je na Alpini sam nivo signala jaci u odnosu na Nad.Kod Nada od zanimljivosti bi izdvojio da ima potenciometar za Playtrim.Kod Alpine treba istaci fenomenalan sistem kalibracije,posebno bias,level i ekvalizacija za levi i desni kanal,dok Nad ima bias.Generalno Alpine se pokazala kao jedan pravi referentni dek,koji ispunjava sve prohteve jedne prave vrhunske masine.Ko cuje ovu Alpinu,sigurno nece ostati ravnodusan.A i postavice sebi nove standarde kad su vrhunski dekovi u pitanju,verujte da vredi svaku paru koju je nekad kostao(2700 dm,to je tad bila sasvim realna cena za nju).Pada mi na pamet da Alpinu uporedim sa Pioneer-ovim cd rekorderom pdr-555rw(koji imam,kostao 1300 dm),verovatno cu to i da uradim u narednim danima.Uradicu to sa metal kasetama,na kojima Alpina postize fenomenalne rezultate.To ce biti prava ozbiljna provera za Alpinu.Mozda je CD rezac favorit na papiru,ali videcemo sta ce biti na testu.Preporucio bi svima koji naidju na dobar(ocuvan) primerak Alpine da je kupe,sigurno nece pogresiti ko god to uradi.Za manje para,slabiji od Alpine ali za svoju klasu cene odlican izbor je Nad.

Tehnicke karakteristike po katalogu:

Alpine al-85:

3 glave i 3 motora,dupli kapstan,direkt drajv

Zavijanje i podrhtavanje:0,022 wrms

Frekventni raspon:normal: 20hz-20khz,Hrom:20-21,metal:15-22.

Odnos signal/sum na hrom kasetama:bez dolby-ja 61db(60),dolby b 68 db(67),dolby c 74 db(73) u zagradi u zavisnosti od kataloga,naisao sam na dve specifikacije.

Tezina deka: 9,5 kg

Nad 6300: 3 glave i 3 motora,dupli kapstan,direkt drajv

Zavijanje i podrhtavanje:0,03 wrms

Frekventni raspon: po njima od 30hz-20khz(ne pise na kom tipu trake).

Odnos signal/sum:bez dolby-ja 59 db,dolby b 68 db,dolby c 78 db.

Tezina deka:5,9 kg

Ovde se primecuje da su dekovi mereni po razlicitim standardima.Nastavljam se testom,kao sto sam ranije napisao.Sva zapazanja za sve navedene dekove napisacu ovde.

Link to comment
Share on other sites

Bravo Scepo, svaka cast na vremenu i trudu!

Napomenuo bih da Alpina i NAD koriste isti tip mehanike s tim sto NAD ima resen problem zupcanika kod sistema za namotavanje/premotavanje dok Alpina boluje od istih boljki kao BX i ZX serija Nakamichija. Alpina ima i direkt drajv sistem, za razliku od NAD-a koji koristi remenski pogon (fakticki koristi identicnu mehaniku kao Teac V5000).

Nak RX202 je takodje iz iste porodice.

Link to comment
Share on other sites

Bravo Scepo, svaka cast na vremenu i trudu!

Napomenuo bih da Alpina i NAD koriste isti tip mehanike s tim sto NAD ima resen problem zupcanika kod sistema za namotavanje/premotavanje dok Alpina boluje od istih boljki kao BX i ZX serija Nakamichija.

Nak RX202 je takodje iz iste porodice.

Link to comment
Share on other sites

Pridružujem se Zoranovim čestitkama za uloženi trud i vreme. S obzirom da sam imao priliku da iskusim koliko tu finesa ima i koliko je vremena trebalo samo za Alpina vs NAD upoređivanje, tek sada dobijam predstavu koliko je to bio obiman test. Hvala na objavljenim informacijama - mogao si ih lako zadržati za sebe. :)

Link to comment
Share on other sites

ZoraneBG,Chowek(Ljudino),Miroslave,Alex67 hvala vam puno na pohvalama koje uvek gode :wink: .Pogotovo posle toliko ulozenog vremena i truda u ovaj test,ovo mi je prvi put da pisem javno ovakav test,pa se nadam da sam ispunio vasa ocekivanja(mada je trema bila velika kako ce sve ispasti).Hvala vam puno jos jednom svima koji ste ucestvovali u ovoj temi,Zivi bili,Srecna vam nova godina i sve najlepse vam zelim :xmas:D;-):D .

Link to comment
Share on other sites

Scepane, I ja se pridružujem pohvalama ostalih. Ovakav trud održava neÅ¡to znaÄajno iz proÅ¡losti živom.

I iskoristio bi taj post da svim autorima i Äitateljima tih topica poželim sve najbolje u 2009.

Pozdrav, Davorin

Link to comment
Share on other sites

Nakon brižljivog pregleda novosti na našem forumu, prednovogodišnjih i prvojanuarskih, i ja sam poželeo da vam svima poželim sve najlepše u Novoj 2009. i za još sto narednih baš na ovoj temi :wink::D

Ima neÅ¡to magnetski privlaÄno u tome kada dobar dek dobro svira dobru muziku (naravno, ovde ne zaboravljam nažalost zapostavljene trakaÅ¡e) :D

Zbog toga je za mene svaka ovakva tema prava dragocenost, a još kada je ovako lepo urađen test onda je uživanje maksimalno. Nemam više ništa da dodam ili oduzmem osim da izrazim svoju veliku zahvalnost Šćepanu.

P.S. Iskreno mi je krivo Å¡to je audio industrija krenula u ovom pravcu u kome već neko vreme ide zbog toga Å¡to viÅ¡e nikada nećemo moći da meÄ‘u novitetima vidimo nekog novog Nakamichi-ja 1000, TEAC-a, REVOX-a, AKAI-ja, niti će nam se sa propagandnih stranica hifi magazina smeÅ¡iti neka nova Metal Vertex, MA-R ili Metal Maxima. Žao mi je i Å¡to mladi naraÅ¡taji audiofila neće imati iskustva kakva smo mi imali do pre petnaestak godina. Ali, sa druge strane raduje Äinjenica da se danas može doći do solidno oÄuvanih bisera iz osamdesetih i devedesetih za relativno mali novac.

Link to comment
Share on other sites

Nakon brižljivog pregleda novosti na našem forumu, prednovogodišnjih i prvojanuarskih, i ja sam poželeo da vam svima poželim sve najlepše u Novoj 2009. i za još sto narednih baš na ovoj temi :wink::xmas

Ima neÅ¡to magnetski privlaÄno u tome kada dobar dek dobro svira dobru muziku (naravno, ovde ne zaboravljam nažalost zapostavljene trakaÅ¡e) :D

Zbog toga je za mene svaka ovakva tema prava dragocenost, a još kada je ovako lepo urađen test onda je uživanje maksimalno. Nemam više ništa da dodam ili oduzmem osim da izrazim svoju veliku zahvalnost Šćepanu.

P.S. Iskreno mi je krivo Å¡to je audio industrija krenula u ovom pravcu u kome već neko vreme ide zbog toga Å¡to viÅ¡e nikada nećemo moći da meÄ‘u novitetima vidimo nekog novog Nakamichi-ja 1000, TEAC-a, REVOX-a, AKAI-ja, niti će nam se sa propagandnih stranica hifi magazina smeÅ¡iti neka nova Metal Vertex, MA-R ili Metal Maxima. Žao mi je i Å¡to mladi naraÅ¡taji audiofila neće imati iskustva kakva smo mi imali do pre petnaestak godina. Ali, sa druge strane raduje Äinjenica da se danas može doći do solidno oÄuvanih bisera iz osamdesetih i devedesetih za relativno mali novac.

Link to comment
Share on other sites

Prava milina za citanje u ovim praznicnim danima.

Iskreno, ocekivao sam da HK bude malo bolji na testu, valjda me podsetio na stari CD491 ali oni izgleda nemaju dodirnih tacaka, Alpina ocekivano prva i tu smo se svi slozili jos pre objavljenih rezultata. Nad me iznenadio, nisam znao da su se toliko trudili oko dekova. Akai imam pa znam kako radi ali bi mom trebao refres rolera i podesavanje, osetljiv je skroz.

Svaka cast Scepane, bravo i za ekipu pomocnika, mora da je bilo pravo zadovoljstvo igrati se sa svim tim dugmicima, podesavati, premotavati, uporedo pustati i vagati te dede za koje su mnogi tvrdili da nikada nisu ni bili hifi a oni drugi smatrali (gde spadam i ja) da su u svoje doba bili vrh kako mehanickog tako i elektricnog inzinjeringa.

Svako dobro u 2009. godini :wink:

pozdrav

Sandro

Link to comment
Share on other sites

Prava milina za citanje u ovim praznicnim danima.

Iskreno, ocekivao sam da HK bude malo bolji na testu, valjda me podsetio na stari CD491 ali oni izgleda nemaju dodirnih tacaka, Alpina ocekivano prva i tu smo se svi slozili jos pre objavljenih rezultata. Nad me iznenadio, nisam znao da su se toliko trudili oko dekova. Akai imam pa znam kako radi ali bi mom trebao refres rolera i podesavanje, osetljiv je skroz.

Svaka cast Scepane, bravo i za ekipu pomocnika, mora da je bilo pravo zadovoljstvo igrati se sa svim tim dugmicima, podesavati, premotavati, uporedo pustati i vagati te dede za koje su mnogi tvrdili da nikada nisu ni bili hifi a oni drugi smatrali (gde spadam i ja) da su u svoje doba bili vrh kako mehanickog tako i elektricnog inzinjeringa.

Svako dobro u 2009. godini :D

pozdrav

Sandro

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...