Slika pre svega
Iako ima veliki broj divizija za proizvodnju različite elektronske opreme, Toshiba nikad nije zanemarivala segment potrošačke elektronike, a televizori iz serije L7 donose kvalitetnu sliku, velike mogućnosti i brojne opcije povezivanja.
Iako tržištem televizora poslednjih godina dominiraju južnokorejski proizvođači, brojna konkurencija ne posustaje i trudi se da održi korak sa vodećima. Među njima je i Toshiba, čija istorija seže čak do 1875, a pod današnjim nazivom je poznata od 1978. Ova korporacija je po veličini i broju zaposlenih rame uz rame sa drugim industrijskim gigantima, ali potrošačka elektronika predstavlja samo jedan segment njihovog proizvodnog programa. Toshiba se nalazi na petom mestu po proizvodnji računara i IT opreme, četvrta je po broju proizvedenih poluprovodnika, a na listi proizvoda nalaze se i kućni aparati, medicinska oprema i liftovi. Kad su u pitanju televizori, Toshibina ponuda obuhvata čak 14 serija, sa ekranima dijagonale od 55 do 213 centimetara (22 do 84 inča). Prestižna serija L9 nudi 4K Ultra HD modele koji su opremljeni najsavremenijim rešenjima, poput CEVO tehnologije i AMR 800 sistema za obradu slike. Televizor koji smo testirali u ovom broju nosi oznaku 42L7453DG i pripada seriji L7, koja se nalazi samo jedan stepenik ispod vrhunske linije L9.
Pasivne 3D naočare su udobne i veoma lagane, pa ćete na njih zaboraviti već nakon prvih kadrova.
Diskretan dizajn
Krenimo od opreme: testirani televizor se isporučuje sa povećim daljinskim upravljačem CT-90430, koji se odlikuje prosečnim kvalitetom izrade, ali ima pregledne i logično raspoređene komande. Uputstvo za upotrebu izvedeno je u formi brzog vodiča na više jezika i ne pruža previše detaljnih informacija. S obzirom na to da 42L7453DG koristi pasivnu 3D tehnologiju, 3D naočare ne sadrže nikakve elektronske dodatke, pa proizvođaču ne predstavlja naročit trošak da uz televizor isporuči čak četiri para naočara. Dizajn testiranog modela je krajnje jednostavan, a okvir ekrana je samo u donjem delu nešto deblji i ima zaobljene donje uglove. Postolje nije puno, kao što je uobičajeno, već je izrađeno od tankog aluminijumskog profila u obliku pravougaonika, pa deluje lagano i vizuelno rasterećuje prostor. Iako ne sadrži nijedan detalj zadužen za ulepšavanje i privlačenje pažnje, 42L7453DG je odličan primer diskretnog i funkcionalnog dizajna, koji uvek ima svoj krug pristalica. Na desnom delu zadnje strane smešteni su priključci, grupisani u dva segmenta. U centralnom segmentu nalaze se po jedan HDMI, komponentni, SCART, D-Sub, antenski i stereo RCA ulaz, kao i digitalni optički audio-izlaz i mrežni priključak. Ostatak priključaka postavljen je bočno i sadrži još tri HDMI i jedan USB port, 3,5-milimetarski izlaz za slušalice i DVB slot, a u produžetku se nalaze četiri tastera za upravljanje osnovnim funkcijama televizora.
Slika i funkcionalnost
Otpakivanje televizora proteklo je bez iznenađenja, a pre postavljanja na policu neophodno je montirati nosač. Na zadnjoj strani postolja smešteni su prihvatnici i plastična vezica za cable management, što predstavlja praktičan dodatak. Grafički interfejs je pregledan i sadrži kontrole grupisane na već uobičajen način, ali bi mu prijalo malo estetskog doterivanja. Početna podešavanja su relativno jednostavna zahvaljujući brzom vodiču, ali naišli smo na par nepotrebno zakomplikovanih detalja, kao što je podešavanje wi-fi povezivanja – pretpostavljamo da bi ovo predstavljalo veći problem korisniku koji se nimalo ne razume u računarske mreže.
Tokom testiranja, Toshiba je demonstrirala snagu CEVO tehnologije, koja iznad svega postavlja kvalitet slike. Reprodukcija je čista i jasna, sa odličnim prikazom boja i velikom količinom detalja. Toshiba 42L7453DG je sposobna da jednako dobro prikaže veoma različit kolorit, o čemu svedoče i velike mogućnosti podešavanja slike po želji korisnika. Oštrina i definicija slike su odlični i na ovom polju ne dolazi do većih promena ni tokom veoma zahtevnih i dinamičnih scena. Spoj LED i CEVO tehnologije obezbedio je veoma dobar prikaz tamnih površina, sa odličnom dubinom i definicijom tokom mračnih scena. Navedeni kvaliteti zadržani su tokom reprodukcije 3D sadržaja, a pasivne 3D naočare su udobne i veoma lagane, pa ćete na njih zaboraviti već nakon prvih kadrova filma. Pored toga, 2D-3D konverzija sa kontrolom dubine predstavlja se kao sasvim upotrebljiva opcija za svakodnevno gledanje, uz mogućnost da korisnik sam odredi stepen dubine koji mu najviše odgovara.
Testiranje dodatnih opcija ukazalo je na izuzetno brz odziv na sve komande, što pokazuje da se na unutrašnjim komponentama zaista nije štedelo. Smart panel pruža uobičajene mogućnosti, koje obuhvataju pristup brojnim onlajn servisima i društvenim mrežama, integrisani pretraživač i druge funkcije. Ipak, iznenadila nas je nemogućnost reprodukcije popularnih video i audio formata preko mreže, što je prisutno čak i kod pristupačnijih konkurentskih modela (recimo LG 42LB580V). Dodatno zbunjuje to što su svi popularniji formati (AVI, JPEG, PCM, MP3, MP4, MKV, MPEG, WAV, WMA, WMV…), kao i titlovi u formi zasebnih fajlova, u punoj meri podržani i bez problema reprodukovani preko USB priključaka.
Zaključak
Osobinama koje je pokazala na našem testu, Toshiba 42L7453DG je jasno izrazila nameru prizvođača da kvalitet slike postavi na prvo mesto, a CEVO tehnologija se pokazala kao zaista moćno oružje u borbi na ovom polju. Ipak, mrežna funkcionalnost nije na nivou konkurencije, pa testiranu Toshibu preporučujemo ukoliko tražite TV sa izuzetnom 2D i 3D slikom, a reprodukcija preko mreže vam nije neophodna.
PLUS
Odličan kvalitet slike.
Slojevit prikaz tamnih površina.
Veoma dobar pasivni 3D.
Wi-Fi povezivanje.
MINUS
Nedovoljna mrežna funkcionalnost.
Visoka cena.