Novo lice Roksana
Savremenog izgleda i niskog profila, a ujedno moćne pojave – tako bismo u najkraćem opisali izgled novog integralca iz Roksana.

Priznaćemo da tvrdnja iz naslova nije sasvim tačna jer je Roksanov aktuelni vizuelni identitet prvi put viđen kod serije Attessa, koja je lansirana pre tri godine. Međutim, čini nam se da je kućni dizajn tek sada prikazan u punom sjaju jer novi Caspian uspešno spaja fluidne i futurističke linije prednjeg panela s robustnim detaljima u najlepšem maniru stare škole hi-fija. Ovo važi za testirani Caspian 4G Streaming Amplifier, ali i za Integrated Amplifier i Power Amplifier, koji kompletiraju četvrtu generaciju ove serije.
Upečatljiva pojava
Uprkos niskom profilu i vizuelnom utisku relativno kompaktnog uređaja, koji neće previše opteretiti prostor, Caspian 4G ima masu od preko 15 kilograma, što je velikim delom posledica potpuno metalnog kućišta. Zapravo, samo donja i zadnja strana izrađene su od debelog lima, dok je ostatak napravljen od besprekorno obrađenog aluminijuma debljine šest milimetara. Prednja i gornja strana izvedene su izjedna, s uzdužnim otvorima za hlađenje uz levu i desnu ivicu poklopca. Oni omogućuju slobodan pogled na uspravna rebra za hlađenje, koja su takođe otvorena s donje strane. Bokovi su podeljeni na šest jednakih površina pomoću uspravnih proreza, koji ujedno služe za dodatno provetravanje hladnjaka, dok su donje ivice bočnih strana snažno zasečene, što čini ovu spravu još atraktivnijom. Dizajn prednje strane je posebna priča – preko nje se proteže traka od crnog pleksiglasa, s proširenjem u središnjem delu, gde je postavljena prilično velika kružna komanda. Ova višenamenska komanda omogućuje podešavanje glasnoće, uz skalu od krupnih narandžastih linija s desne strane, ali i odabir izvora, kad u pomoć priskače prethodno neprimetni ekran na levom delu, takođe s narandžastim pozadinskim osvetljenjem. Pored toga, na levoj strani se nalaze tri vrlo diskretna tastera koji služe za upravljanje reprodukcijom.
Iako se može zaključiti i iz oznake, potvrdićemo da testirani uređaj integriše amplifikaciju, D/A konverter i mrežni plejer. Pun opseg njegovih mogućnosti najbolje se vidi na zadnjoj strani, koja je gotovo u potpunosti ispunjena konektorima. Zvučnički terminali solidnog kvaliteta postavljeni su u uglove, što je uvek dobra ideja, jer umanjuje mogućnost ukrštanja i zapetljavanja kablova. Levi deo rezervisan je za analogne priključke, koji se sastoje od dva linijska RCA i jednog balansiranog XLR ulaza. Oni su dopunjeni zasebnim RCA ulazom za MM gramofone – jer Caspian 4G ima integrisanu gramofonsku sekciju. Na izlazu se nalaze dva RCA i jedan XLR, koji se mogu upotrebiti za povezivanje eksternog snagaša, aktivnih zvučnika i sabvufera, ili drugih uređaja. Desni deo udomio je digitalne priključke, koje predvode dva koaksijalna i dva optička ulaza. U skladu sa savremenim kretanjima na tržištu, prisutan je HDMI eARC za jednostavnu integraciju televizora u hi-fi sistem, dok se u produžetku nalaze eternet port i USB-A za priključivanje eksternih skladišta muzičkih fajlova. Caspian 4G opremljen je wi-fi i dvosmernim blutut aptX povezivanjem, ali umesto uobičajenih antena na zadnjoj strani, pronalazimo samo dva veća okrugla otvora, koji su prekriveni plastikom kako bi bežični signal mogao da se probije izvan metalnog kućišta.
Napredna rešenja
Uprkos modernoj pojavi, Caspian 4G ispod haube ne donosi posebne novotarije – bar kad je u pitanju sekcija pojačala. Dual-mono amplifikacija u klasi AB izvedena je u unapređenoj topologiji koju proizvođač naziva Euphoria, a pruža 105 vati po kanalu na osam oma i 200 vati na četiri oma – gotovo udvostručena snaga obećava stabilnost pri velikim opterećenjima, što je uvek poželjno. Izlazna sekcija postavljena je na bokovima, uz hladnjake, dok je središnji deo zauzeo torusni transformator od 600 volt-ampera, zajedno s bankom elektrolitskih kondenzatora od 36.400 mikrofarada po kanalu. Roksan je naročito ponosan na kontrolu glasnoće, koja predstavlja hibrid digitalne i analogne tehnologije i pruža veoma precizno i linearno podešavanje, dok sam točkić čak ima haptički odziv kod pojedinih funkcija.
Poput pristupačnije Attesse, za reprodukciju preko mreže upotrebljen je BluOS. Ovaj sveobuhvatni sistem nije potrebno posebno predstavljati, jer je tokom godina prošao put od zatvorene platforme ograničenih mogućnosti do integracije svih popularnijih servisa – kad tome dodamo intuitivnu upotrebu i zavidnu stabilnost u radu, jasno je da se ovoj platformi više nema šta zameriti. Štaviše, ona omogućuje brojne dodatne opcije, poput tonskih kontrola ili multirum uvezivanja, pa stoga predstavlja jednu od najpoželjnijih striming platformi u savremenom hi-fiju. Digitalnu sekciju upotpunjuje konverter, o kojem ne znamo mnogo osim da je u pitanju sklop izveden u Roksanovoj patentiranoj tehnologiji Rupture DAC i odlikuje se balansiranom dual-mono topologijom, a podržava rezoluciju do 192 kiloherca i 24 bita.
Hiperrealizam
Tokom reprodukcije, Caspian 4G veoma brzo stavlja do znanja da je u pitanju pojačalo izuzetne mikrodinamike – već na malim glasnoćama dobro poznate numere imale su prijatno pun zvuk, uz mogućnost razlučivanja velike količine detalja. Povećanje glasnoće, osim što potvrđuje obećanje fabrike o preciznom i linearnom podešavanju, pokazuje impresivnu sposobnost pojačala da prezentuje najtananije finese, utkane duboko u tok muzike. Posle ovoliko godina slušanja najraznovrsnijih uređaja, veoma retko se dešava da u poznatim pesmama otkrijemo nove detalje, a uz Caspian 4G doživeli smo upravo to. Uz dobro odabrane zvučnike – u našem slučaju bili su to Monitor Audio Gold 100 6G – testirani Roksan zvučaće detaljno i transparentno do, naizgled, krajnjih granica, jer je tokom slušanja zaista teško pomisliti da bi detalja moglo biti i više. Ovde je posredi svojevrstan muzički hiperrealizam, koji nam omogućuje da ćujemo svaki titraj instrumenta ili vokala – nešto poput snimka u 8K rezoluciji, na kom se bez teškoća mogu razlučiti i najmanje sitnice.
Na suprotnoj strani skale, makrodinamika pokazuje da ovo pojačalo može biti poprilično temperamentno i žustro, sposobno za eksplozivan, ali kontrolisan udarac najnižih tonova. Brzina je sjajna, a Caspian 4G ne menja tonski karakter, bez obzira na zahtevnost materijala. Prezentacija je vrlo neutralna, bez suvoparnosti u izrazu, ali i na bezbednoj udaljenosti od topline koja bi gušila detalje – ovakav, po nama, veoma dobar balans nešto je od čega Caspian 4G zaista nikad ne odustaje. U direktnom poređenju pokazalo se da Exposure 3010S2 ima nešto sočniji prikaz, ali Roksan odnosi pobedu u količini detalja, a da pritom zadržava dovoljno živopisnu prezentaciju. Iako je jasno da je krajnji kvalitet reprodukcije nekog uređaja zapravo ogledalo ličnih afiniteta svakog pojedinačnog audiofila, autor ovog teksta nije uspeo da nađe nijednu tonsku zamerku Caspianu 4G. Pored toga, impresioniralo nas je saznanje da je digitalna sekcija ovog Roksana sasvim na nivou amplifikacije, što nije uvek slučaj kod uređaja ovog tipa, čak ni u višim cenovnim razredima. Rupture DAC obavlja izuzetan posao i prilazi prilično blizu samostojećem Musical Fidelityju M6x DAC, s kojim smo ga poredili, a koji košta kao pola Caspiana 4G. Iako bismo voleli da na zadnjoj strani vidimo i USB-B port, Roksan nas uverava da su naše želje već pomalo zastarele – visokorezolutivni Tidal zvuči zaista odlično i ova kombinacija nadmašiće sve osim najbolje pripremljenih high-end PC servera.
Ukoliko koristite Tidal ili Spotify, Caspian 4G se može povezati preko opcije Connect, a za sve ostalo na raspolaganju je aplikacija BluOS. Uz pojačalo se isporučuje vrlo kvalitetan daljinski upravljač od aluminijuma, odlično odmerenih dimenzija i pune funkcionalnosti – ipak, on pada u drugi plan pored Roksanove aplikacije Maestrounite. Ova aplikacija nema integrisan audio-plejer, već je zamišljena za kontrolu svih opcija uređaja, kojih ima poprilično. Od značajnijih ćemo navesti automatsko ažuriranje firmvera, podešavanje automatskog uključivanja i isključivanja, kao i isključivanje ulaza koje ne koristite – kako biste smanjili gužvu prilikom odabira izvora. Tonska podešavanja obuhvataju inteligentni laudnes, koji donosi bolji odziv basa pri maloj glasnoći, balans i gain u rasponu od -6 do +6 decibela, a tu je i odabir modaliteta rada – od klasičnog dvokanalnog pa do različitih egzotičnih opcija (bi-amp stereo + sub 2.1). Iako su ove opcije dostupne i na uređaju, OLED displej skromnih dimenzija čini aplikaciju daleko privlačnijom za korišćenje, naročito nakon što smo se uverili u njenu stabilnost i intuitivan raspored menija.
Audiofilska mašina
Caspian 4G Streaming Amplifier nastupa u kategoriji koja okuplja sve veći broj ozbiljnih hi-fi brendova, ali predstavlja možda i najbolje izbalansiranog pripadnika svoje vrste kog smo dosad sreli. Njegovim tonskim kvalitetima, dinamičkim sposobnostima i sveukupnoj prezentaciji nema se šta zameriti u okviru cene, pa i više od toga – jednostavno, ovo je čistokrvna audiofilska mašina, bez obzira na sve sporedne funkcije koje nam mogu skrenuti pažnju sa suštine. Uz pažljivo odabrane kutije, testirani Roksan će formirati strašno dobar sistem, koji možda nikad nećete poželeti da zamenite.
Izobličenja THD: <0,07%
Analognih ulaza: 4
Analognih izlaza: 3
Digitalnih ulaza: 5
Broj izlaza za zvučnike: 2
Dodatno: LAN, wi-fi, USB-A, blutut
Dimenzije (ŠxVxD): 432 x 93 x 378 mm
Masa: 15,5 kg
Cena: 4.500 evra
4Audio, 011/770-4320