FiiO SR11

Striming za sitne novce

Iako se mrežni transporti retko mogu sresti kao samostojeći uređaji, FiiO donosi na tržište jedan čistokrvni strimer, bez D/A konvertera i drugih dodataka.

Razumemo ideje proizvođača da ljubiteljima dobrog zvuka ponude kompletno rešenje za digitalni audio, u vidu uređaja koji objedinjuje strimer i D/A konverter, a neretko i dodatne opcije, poput kontrole glasnoće i pojačala za slušalice. Ipak, određeni postotak audiofilske populacije odranije poseduje dobar eksterni DAC, koji ne želi da menja, pa za njih takav uređaj predstavlja bacanje para jer su primorani da plate za sklopove i funkcije koje im ne trebaju. Upravo u toj tržišnoj niši nastupaju mrežni transporti – ove sprave poseduju samo digitalne izlaze, a služe kao spona između mrežnog audio-izvora i vašeg D/A konvertera. Izbor je skroman, ali ipak postoji, a FiiO je nedavno obogatio tržište samostojećih mrežnih transporta modelom SR11 – i to na donjem kraju cenovne skale.

Spoljašnjost

Kompanija FiiO još uvek nije ustanovila sasvim jasnu nomenklaturu, ali pri pogledu na kućište postaje jasno da SR11 deli šasiju sa DAC / headampom K11, koji smo testirali pre tačno godinu dana (HF117). Moderno dizajnirano kućište odlikuje se vrlo kompaktnim dimenzijama i niskim profilom, uz snažno zaobljene uspravne ivice. FiiO nas uvek prijatno iznenadi kvalitetom izrade, pa i ovde dobijamo kućište izrađeno u potpunosti od aluminijuma, uprkos izuzetno niskoj ceni. Jednodelni kabinet obuhvata sve uspravne strane, kao i gornju stranu, dok je donja strana izrađena od plastike. Ovde pronalazimo veliko centralno postolje, koje je gumirano kako bi se sprečilo klizanje i grebanje podloge, a udaljenost postolja od ivica kućišta stvara utisak da uređaj lebdi u prostoru, bez vidljivih oslonaca.

Uobičajeno, mrežni transporti koriste aplikaciju kao primarni (a ponekad i jedini) vid kontrole, ali dalekoistočni proizvođač je krenuo drugim putem i podario modelu SR11 daljinski upravljač pune funkcionalnosti. Zajedno s njim dolazi LCD displej na prednjem panelu, koji je segmentni, pa izgleda pomalo arhaično, ali je dovoljno informativan i dopušta očitavanje s veće udaljenosti. Na levom delu plastične pokrivke displeja integrisan je taster za uključivanje, dok se na desnom delu prednjeg panela nalazi višenamenska kružna komanda. Ona služi za kretanje kroz menije i odabir različitih opcija, a može se koristiti i za kontrolu glasnoće, jer je SR11 opremljen atenuatorom. U središtu gornjeg panela postavljen je veliki svetleći logotip, koji različitim bojama signalizira rezoluciju dolaznog signala – jačina njegovog osvetljenja može se podešavati u nekoliko koraka ili potpuno isključiti. Na zadnjoj strani pronalazimo priključke koji su uobičajeni za ovaj tip uređaja, a predvodi ih eternet port. U središtu je smeštena kraća antena, jer SR11 takođe podržava wi-fi povezivanje. Za prosleđivanje signala prisutni su samo digitalni izlazi, i to po jedan koaksijalni, optički, USB-A i USB-C. Postavku kompletiraju sitni taster za resetovanje uređaja i dodatni USB-C port, koji služi za povezivanje eksternog napajanja.

Mogućnosti

Proizvođač navodi da se u srcu ovog uređaja nalazi čipset Ingenic X2000 s dva procesorska jezgra iz serije XBurst, koji se odlikuje izdašnom snagom i malom potrošnjom. Eternet je gigabitni, a wi-fi dvopojasni, pa su korisniku na raspolaganju različite mogućnosti povezivanja. Ipak, ono što će odbiti određeni broj audiofila jeste podatak da SR11 podržava samo AirPlay i Roon – dakle, izostaju najpopularniji protokoli, kao što su UPnP, DLNA ili Chromecast. Iz komunikacije s tehničkom podrškom saznali smo da FiiO radi na firmveru koji će uključiti DLNA, ali je on još uvek u beta verziji. Pored toga, najavljeno je dodavanje funkcije muzičkog servera preko USB-A porta, a govori se i o blutut povezivanju. Sveukupno, utisak je da je FiiO malo požurio s lansiranjem ovog modela, ali da će se njegova funkcionalnost povećavati s novim verzijama firmvera.

Ako se usmerimo na ono što SR11 može, ustanovićemo da podržana rezolucija obuhvata PCM do 768 kiloherca i 32 bita, DSD256 (DoP) i MQA preko USB izlaza, dok je S/PDIF dvojac ograničen na 192/24 i izvorni DSD64. Takođe, prosleđivanje digitalnog signala u visokoj rezoluciji važi samo za Roon, dok će AirPlay svesti svaki signal na 44,1 kiloherc i 16 bita. Dodatne opcije sadrže nekoliko praktičnih dodataka, kao što su već spomenuta kontrola glasnoće ili odabir izlaza – kod pojedinih pristupačnih uređaja odabir izlaza obavlja se automatski, što ne funkcioniše uvek kako treba, pa pozdravljamo FiiO-ov potez. Pored toga, SR11 dopušta odabir izvora (Roon, AirPlay i, u budućnosti, DLNA), kao i Mix modalitet – možda je u pitanju rešenje kakvo konkurentski iFi Audio primenjuje na svojim strimerima i koje (bar u teoriji) treba da pruži nešto bolji zvuk sa odabranog izvora, ali mi nismo uspeli da nađemo zvaničnu potvrdu toga.

Upotreba i zvuk

SR11 se pokazao kao izuzetno jednostavan za korišćenje, a povezivanje i prepoznavanje na mreži obavljeno je prilično brzo – naravno, postupak bežičnog povezivanja zahtevaće nešto više vremena i angažmana, ali je i to razumljivo objašnjeno u uputstvu. Usled svedene podrške za mrežne platforme, upotreba takođe ne može biti lakša, a već pomalo zaboravljena daljinska komanda predstavlja koristan dodatak. SR11 pored toga podržava aplikaciju FiiO Music, a mi smo za reprodukciju i kontrolu koristili Tidal na Apple iPad tabletu. Zbog FiiO-ove izuzetno pristupačne cene, ostatak sistema činili su neuporedivo skuplji uređaji – dovoljno je reći da je SR11 bio jeftiniji čak i od korišćenih kablova.

Tokom slušnog testa za proveru kolorita iskoristili smo albume koje odlično poznajemo, poput “Love over Gold” benda Dire Straits. SR11 je u ovom pogledu pokazao uzorne kvalitete u vidu neutralnosti i, što je najvažnije, odsustva bilo kakvih izobličenja ili drugih vidova degradacije signala. Drugim rečima, bezbroj puta preslušane numere zvučale su upravo onako kako ih pamtimo, s prepoznatljivom bojom glasa vokaliste i timbarom instrumenata. Kad je u pitanju tonska ravnoteža, rekli bismo da SR11 donosi nešto naglašenije gornje basove, pa je doboš povremeno bio istaknut više nego što bi trebalo. Ostatak spektra je dobro usaglašen i pruža vrlo prijatan balans između visokotonskih detalja i niskotonskih temelja muzike. Najviši deo spektra ne donosi posebnu iskričavost i vazdušastost, pa je pozornica samo prosečnih dimenzija, ali su fini detalji još kako prisutni. Mikrodinamika je na takvom nivou da omogućuje tiho slušanje bez čujnih manjkavosti i potrebe za naprezanjem da bi se čule finese, a deo toga preliva se i na srednji opseg, koji je bogat tonovima, ali više analitički nastrojen. Najniži tonovi su, bar prema našim ušima, sjajno odmereni i pružaju solidnu masu i čvrst udarac. Definiciji se nema šta zameriti, pa basovi zadržavaju jasnu ocrtanost do donjeg praga čujnosti.

Direktno poređenje s mrežnom sekcijom iFi Neo Streama, koji nam se našao pri ruci tokom testa, pokazalo je da konkurentski uređaj pruža bolju tonsku ravnotežu i više detalja, najpre u visokim tonovima, što se može donekle pripisati ograničenosti AirPlay veze na 44,1 / 16 kod SR11. S druge strane, ne možemo zanemariti ogromnu razliku u ceni, pa verujemo da kupci Neo Streama neće ni razmatrati maleni FiiO, koji – uprkos svemu – pobeđuje Neo Stream u preciznijoj i linearnijoj kontroli glasnoće. Na samom kraju, SR11 smo spojili na aktivne regalske kutije Canton Smart GLE 3 S2 s integrisanom digitalnom sekcijom. Ovo se pokazalo kao sasvim dobar spoj, pa smo za oko 1.500 evra sklopili savremeni i kompaktni audio-sistem dobrog zvuka i višestrane upotrebljivosti.

Zaključak

Nakon prvobitnog razočaranja skromnim mogućnostima striminga, do kraja testa maleni FiiO nas je kupio solidnim kvalitetom reprodukcije, besprekornom stabilnošću u radu i izradom, koja je fantastična u odnosu na cenu. Ukoliko već koristite Apple ili Roon, SR11 predstavlja sjajnu i više nego pristupačnu ulaznicu u svet striminga. Ako ne, ostaje samo da se nadamo da će kompanija ispuniti obećanje i obezbediti podršku za DLNA u narednoj verziji firmvera.

FiiO SR11
Formati: PCM 384/32, DSD256, MQA
Audio-ulazi: LAN, wi-fi
Audio-izlazi: koaksijalni, optički, USB-A, USB-C
Dimenzije (ŠxVxD): 157 x 32 x 133 mm
Masa: 375 g
Cena: 110 evra
4Audio, 011/770-4320
Kvalitet izrade
Funkcionalnost
Zvuk
Vrednost za novac
Fantastičan odnos cene i kvaliteta
Odlična izrada.
Stabilnost u radu.
Solidan kvalitet zvuka.
Podržava samo AirPlay i Roon.
3.9