Dynaudio Focus 50

Nasamo s muzikom

U kvalitete Dynaudiovih bežičnih zvučnika uverili smo se mnogo puta, a sad je na redu perjanica iz legendarne serije Focus.

Tokom prethodnih desetak godina ispratili smo skoro sve Dynaudiove bežične modele, počevši od nekoliko generacija serije Xeo pa do slavom ovenčanih Focusa. Iz tog razloga, o nastanku ove serije sve se već zna i dovoljno je reći da su savremeni bežični zvučnici nastavili tamo gde su se pasivni Focusi zaustavili. Trenutno najveći i najmoćniji u ponudi Dynaudiovih bežičnih zvučnika upravo je Focus 50, a u nastavku ćemo pokušati da ustanovimo sve njegove vrline i mane.

Spoljašnjost

Danska kompanija ne krije da je bežična serija Focus izvedena iz pasivnih Evoke modela, pa je Focus 50 zapravo Evoke 50, što potvrđuje i poređenje dimenzija kabineta. Reč je stoga o podnostojećim zvučnicima srednje veličine, koji su, prema zapremini kutije i visini od 114 centimetara, pogodni za srednje i veće prostorije. Verujemo da je Dynaudiov kvalitet završne obrade još jedna od stvari na koju ne treba trošiti reči, jer nas je ovaj proizvođač već navikao na vrhunski finiš, bez obzira na cenovni razred zvučnika. Klasični dizajn kabineta oplemenjen je zaobljenim rubovima, a u ponudi su tradicionalni Walnut i Blonde furniri, kao i pomodna crna i bela boja visokog sjaja. Još jedna zanimljivost leži u činjenici da su Focus 50, za razliku od pasivnih rođaka, zapravo kompresione kutije, što bi trebalo da olakša pozicioniranje u tesnom okruženju.

Ne dešava se često da ovako veliki zvučnici imaju sposobnost nestajanja, kad slušaoca ostavljaju nasamo s muzikom.

Na prednjem panelu nalazi se punokrvna trosistemska topologija, koja obuhvata visoki, srednji i dva niskotonska drajvera. Sve jedinice poznate su nam odranije, iako su donekle prilagođene ovom modelu, pa se na poziciji visokotonca nalazi Cerotar, s membranom prečnika 28 milimetara. Pored kalotne membrane s posebnim premazom, koji se koristi i kod skuplje serije Contour, visokotonac ispod membrane ima unutrašnju kupolu Hexis, koja je dizajnirana za optimizaciju protoka vazduha i poboljšano hlađenje feritno-keramičkog motora. Kao jedini čistokrvni srednjetonac u seriji Focus, ova jedinica razvijena je iz modela Contour 60 i sadrži membranu prečnika 150 milimetara. Ova membrana opremljena je laganim i snažnim neodimijumskim magnetom i aluminijumskom zavojnicom kako bi se obezbedila agilnost pri kretanju. Za najniži deo spektra zadužene su dve jedinice Esotec+, koje su opremljene 180-milimetarskim membranama u Dynaudiovoj poznatoj tehnologiji MSP (Magnesium Silicate Polymer). Za razliku od drugih modela iz serije, ovi niskotonci imaju bakarni kalem, koji se nalazi unutar feritnog magneta.

Tehnička rešenja

Kako su Focus 50 aktivni zvučnici, u unutrašnjosti se nalazi amplifikacija u klasi D, sa zasebnim modulima za sva tri opsega. Pojačala stižu iz kompanije Pascal, s kojom Dynaudio sarađuje već godinama, pa se njihovi moduli mogu pronaći i u profesionalnoj liniji Core. Za Focus 50 upotrebljeno je pojačalo od 110 vati za visokotonac, 280 vati za srednjetonac i takođe 280 vati za par niskotonaca, koji su postavljeni u paralelnu vezu. DSP sistem preuzima ulogu skretnice, a zanimljive su i prateće opcije za korekciju zvuka. Pre svega, na raspolaganju je određivanje pozicije u okruženju – blizu zadnjeg zida, u uglu ili u slobodnom prostoru – a zatim je tu prilagodljivi high-pass filter, koji smanjuje ekskurziju niskotonskih jedinica pri velikim glasnoćama. Zvuk se može dodatno optimizovati pomoću opcionog softvera Dirac Live, a proizvođač je išao toliko daleko da je Focus 50 opremio senzorima za mrežice – rešenje nazvano Auto Sensing EQ registruje da li su magnetske maske postavljene ili skinute i automatski primenjuje ranije podešeni ekvilajzer kako se zvuk ne bi razlikovao.

Kad je u pitanju povezivanje, sviđa nam se što je Dynaudio kod serije Focus izbacio dodatno čvorište – kao kod Xeo modela – već je sve smešteno u samim zvučnicima. Priključci za izvore nalaze se samo na jednom zvučniku, pa razlikujemo primarni i sekundarni zvučnik, a signal se šalje na sekundarni zvučnik putem WiSA bežične veze u 96/24 kvalitetu. Opciono, dva zvučnika se mogu povezati pomoću koaksijalnog digitalnog kabla, u rezoluciji od 192 kiloherca i 24 bita. Veliki aluminijumski panel na primarnom zvučniku sadrži jedan linijski RCA i dva digitalna (koaksijalni i optički) ulaza, uz mrežni port i izlaz za aktivni sabvufer. Dodatno su na raspolaganju wi-fi i blutut povezivanje, a na panelu pronalazimo tri sitna tastera, koji služe za uparivanje zvučnika, blutut uparivanje i uključivanje wi-fi veze. Postavku kompletira IEC utičnica s prekidačem, a posebno nas je obradovao natpis da se ovi zvučnici, uprkos promeni vlasničke strukture, i dalje proizvode u Danskoj.

Upotreba i zvuk

Upoznavanje sa zvukom testiranih kutija započeli smo uz Milesa Davisa i album “Kind of Blue”. U uvodnom delu prve numere “So What” može se čuti kontrabas, koji preko Dynaudija zvuči krupno i sočno, a predstavljen nam je u veličini koja je vrlo bliska prirodnoj. Usled nešto veće visine, Focus 50 su u prednosti jer mogu da poređaju tonove i po visini, pa kontrabas zaista ima uverljivo prisustvo u prostoriji, koje podseća na živu svirku. Njegov kolorit je verodostojan, a tonovi su obogaćeni karakterističnim odjekom – Dynaudio uspeva da ovo prezentuje jasno kako bi se osnovni ton i odjek mogli razlikovati, a opet predstavljaju neodvojivu celinu. Tajming je takođe izvrstan i note zvuče pomalo otegnuto, kako je to inače slučaj kod kontrabasa, ali ne i sporo ili uz kašnjenje. Ulazak perkusija upravo potvrđuje da Focus 50, pored mase, poseduju i izvanrednu brzinu u donjem opsegu, pa je doboš jasno izdvojen, ponekad odsečan, a uvek vrlo precizan u prikazu i trajanju tona.

Milesova truba ukazala nam je na sve prednosti trosistemske topologije i zasebnog srednjetonca, pružajući prelepo uobličene note. Ovi zvučnici zaista su nas oduševili spojem rafiniranosti i energičnosti, pa tonovi trube imaju izraženu teksturu i određenu hrapavost po obodu, ali to ne umanjuje njihovu snagu i prodornost. Odlična makrodinamika dopušta vrlo tihe pasaže, dok truba u najglasnijim deonicama dolazi do granice neprijatnog – svako ko je slušao trubu u zatvorenom prostoru, zna da je to upravo tako. Srednjetonska membrana ispunjava obećanje o agilnosti u radu, jer njeni brzi i precizni pokreti obezbeđuju prikazivanje jasnih i neutralnih nota, uz odsustvo čujnih izobličenja. Pored toga, očigledno je da DSP obavlja sjajan posao u pogledu uklapanja zvučničkih jedinica jer su prelazi potpuno glatki i neosetni, a celokupna tonska slika je ujednačena i dobro uravnotežena.

Već smo naveli da nešto veća visina testiranih zvučnika, uz postavljanje visokotonske jedinice na vrh prednje strane, dopušta Focusu 50 više slobode u kreiranju pozornice. Scena je stoga izuzetno uverljiva – pored određenog pozicioniranja po visini, što se veoma retko sreće, ovde je prisutna i poprilična dubina. Ova osobina posebno će doći do izražaja na živim snimcima, kad Focusi dopuštaju zaista sjajan uvid u pozicije muzičara u prostoru. O širini scene gotovo da je izlišno govoriti – zvučnici iz Dynaudija generalno su poznati po kreiranju izdašne pozornice, a Focus 50 koristi sve što mu je na raspolaganju kako bi stvorio scenu koja po širini premašuje pozicioniranje zvučnika. Bez obzira na to da li je u pitanju stadionski rok ili atmosferični konceptualni album, Focusi celu prostoriju pretvaraju u svoje igralište, a pažnja auditorijuma neosetno se prebacuje sa zvučnika na muziku – ne dešava se često da ovako veliki zvučnici imaju sposobnost nestajanja, kad slušaoca ostavljaju nasamo s muzikom.

U pogledu kontrole, Dynaudio je predvideo da se sva podešavanja obavljaju preko aplikacije Set-up and Control, a reprodukcija je takođe moguća s drugih aplikacija jer Focus 50 podržavaju Chromecast, UPnP, AirPlay 2, Tidal Connect, Spotify Connect i Roon. Kako korisnik ne bi morao za najmanju promenu da poteže za telefonom, prisutan je daljinski upravljač, koji dopušta kontrolu glasnoće, promenu izvora i osnovno upravljanje reprodukcijom, uz tri memorijska mesta za ranije odabrane internet radio-stanice. Sve komande, kao i status zvučnika, prikazuju se preko malenih logotipa na prednjoj strani, koji u sebi kriju LE diodu – indikacija se obavlja pomoću različitih boja i načina rada iluminacije. Pored ranije navedenih prilagođavanja zvuka, prisutne su opcije Bright, Neutral i Dark, koje donose suptilne, ali primetne razlike u koloritu, pa ih vredi isprobati. Najzad, proizvođač je omogućio ažuriranje firmvera preko mreže, pa će Focus 50 možda dobiti još koju korisnu funkciju u budućnosti.

Zaključak

Koliko god se trudili da ovim zvučnicima nađemo manu, one se svode na – sitničarenje. Voleli bismo da vidimo još poneki digitalni ulaz (recimo USB-B), a ni podrška za DSD ne bi škodila. S druge strane, Focusi 50 zvuče upravo onako kako izgledaju – snažno, ali sofisticirano – i nameću se kao savršeni melem za audiofilski neizdrž i hroničnu, iracionalnu želju za zamenom komponenata. Ovaj sjajno ukomponovani i prelepo finiširani sistem visoke klase odvratiće vas od stalnog razmišljanja o promeni sistema i dopustiti vam da uživate u sjajnom kvalitetu zvuka s različitih analognih i digitalnih izvora.

Dynaudio Focus 50
Snaga pojačala: 2 x 670 W
Frekvencijski opseg (+/-3 dB): 20 Hz - 22 kHz
Rezne frekvencije: 390 Hz / 4,7 kHz
Topologija: 2 x 180 mm bas, 1 x 150 mm srednjetonac, 1 x 28 mm visokotonac
Analogni ulazi: 1 x RCA
Digitalni ulazi: 1 x koaksijalni i optički
Dodatno: LAN, wi-fi, blutut, AirPlay, sub out
Daljinski upravljač: da
Dimenzije (ŠxVxD): 215 x 1.140 x 305 mm
Masa: 33,5 kg
Cena: 10.000 evra
Vox Trade, 011/3016-230
Kvalitet izrade
Funkcionalnost
Zvuk
Vrednost za novac
Moćan i precizan bas.
Odlično uravnotežena tonska slika.
Raznovrsne opcije povezivanja i podešavanja.
Izrada bez mane.
Ne podržava DSD.
4.6