Budući klasik
Šest godina nakon lansiranja prvenca u novoj seriji Studio, britanska kompanija predstavlja naizgled osveženo, a u stvari potpuno novo izdanje, pod nazivom Studio 89.
Iako je relativno nova u aktuelnoj ponudi Monitor Audija, serija Studio zapravo potiče još iz osamdesetih godina prošlog veka, a broj u oznaci ukazuje na godinu pojavljivanja prvog modela Studio 15. Novi Studio 89 upravo od ovog modela preuzimaju proporcije i vrlo vitku siluetu, kao i crno-zlatnu kolornu šemu. Ukoliko ste upoznati s ponudom Monitor Audija, primetićete da se, izuzev boje, novi model malo razlikuje od prethodnika. Dimenzije su iste praktično u milimetar, pa se Studio 89 svrstavaju među regalske zvučnike srednje visine, uz upadljivo malu širinu i veću dubinu kabineta. U suprotnosti sa skromnim gabaritom stoji izuzetno elegantna pojava – kabineti su finiširani u “deep black” nijansi visokog sjaja, uz zlatne detalje, što im daje dozu neprolaznog, klasičnog luksuza. Oznake proizvođača i modela ispisane su na atraktivno pozicioniranoj metalnoj pločici, koja zahvata prednju i bočnu stranu kabineta, a završna obrada je apsolutno besprekorna.
Bilo bi lako reći da su srednji tonovi najjače oružje ovih zvučnika, da nije ribonskog visokotonca.
Na prednjoj strani nalaze se tri zvučničke jedinice u postavci MTM (mid-tweeter-mid), poznatoj i kao D’Appolitova konfiguracija. Ovo podrazumeva centralno postavljeni visokotonac, iznad i ispod koga se, na istoj udaljenosti, nalaze dve srednjetonsko-niskotonske jedinice. U teoriji, ovakva vertikalna simetrija donosi bolju usmerenost i disperziju zvučnih talasa, što se prevodi u detaljniju i preciznije postavljenu pozornicu. Praktična primena, međutim, zahteva rigorozne proračune i realizaciju, pa se proizvođači ne upuštaju često u izradu MTM zvučnika. Fabrika je za ovu namenu upotrebila visokotonac u tehnologiji MPD III (Micro Pleated Diaphragm treće generacije), koji se koristi u seriji Platinum 3G i predstavlja Monitor Audiovo viđenje ribonskog drajvera. Pravougaona membrana smeštena je iza prelepe, filigranski izrađene mrežice i ima veliki broj uspravnih nabora, poput harmonike, a vazduh se pokreće skupljanjem i širenjem nabora. Kao glavne prednosti MPD III visokotonca navode se višestruko veća površina od uobičajene kalotne membrane, izuzetno mala masa i munjevito pokretanje i zaustavljanje.
Dve srednjetonsko-niskotonske jedinice su, kao što smo naveli, identične, a u pitanju su membrane prečnika 108 milimetara, izvedene prema tehnologiji RDT III (Rigid Diaphragm Technology treće generacije). Troslojna sendvič-konstrukcija podrazumeva spoljašnji sloj od legure aluminijuma i magnezijuma, koji je presvučen keramikom i Monitor Audio ga već generacijama naziva C-CAM (Ceramic-Coated Aluminium/Magnesium). U sredini se nalazi saćasto Nomex jezgro, dok je unutrašnji sloj izrađen od upletenih karbonskih vlakana. Za pogon se koriste snažni magneti prečnika 85 milimetara, dok linearna ekskurzija čvrstih i laganih membrana iznosi četiri i po milimetra, što bi trebalo da obezbedi izvanrednu dinamiku i kontrolu. Čitav MTM sklop smešten je u jednodelni okvir od livenog aluminijuma kako bi se povećala ukupna krutost i umanjio prenos vibracija, dok su membrane pričvršćene pomoću još jednog poznatog Monitor Audiovog rešenja – bolt-through osovina, koje prolaze kroz unutrašnjost kućišta i šrafe se za zadnji zid kabineta.
Značajan faktor u dobroj realizaciji MTM postavke čini skretnica, koja je za Studio 89 izvedena uz upotrebu probranih polipropilenskih i poliesterskih kondenzatora visokog kvaliteta i kalemova s laminiranim čeličnim jezgrom, motanim na vazduhu. Direktno na zadnju stranu skretnice pričvršćeni su masivni i savršeno obrađeni zvučnički terminali, koji prihvataju jedan par kablova i sve tipove terminacije. Priključci su u potpunosti metalni i s oplatom od rodijuma, a posebno nam se dopao njihov oblik, koji olakšava zatezanje i otpuštanje. U pogledu specifikacija, Studio 89 pružaju frekvencijski opseg od 48 herca do 60 kiloherca, uz osrednju osetljivost od 86 oma. Impedansa je, međutim, poboljšana u odnosu na prethodnika, pa je nominalna vrednost šest oma, a minimalna 4,2 oma – ovo znači da će Studio 89 biti nešto manje opterećenje za pojačalo, što je uvek poželjno.
Slušni test
Već nakon kraćeg slušanja postaje jasno zašto ovi zvučnici nose naziv Studio – proizvođač kao da je želeo da ponudi studijski zvuk u plemenitijem obliku i lepšem pakovanju, koji bi bio pogodan za kućnu upotrebu. Naime, transparentnost ovih kutija zaista je impresivna i veoma brzo se nameće kao jedna od najupadljivijih osobina. Svaki ton je jasno čujan, bez obzira na opseg i trenutni fokus, pa Studio 89 donose neverovatan uvid u kvalitet tonskog zapisa. Pojedinačni tonovi prikazani su uz naizgled beskrajno duboku slojevitost i sasvim jasnu, gotovo opipljivu teksturu, pa je veoma lako uspostaviti akustičke odrednice instrumenta – naročito na živim snimcima. Najveće unapređenje u odnosu na prethodnika postignuto je u donjem delu spektra, koji je sada masivan na način koji prevazilazi gabarit ovih kutija i svrstava ih u red bukšelfova s velikim basom – upravo ovo nedostajalo je prošlom modelu Studio. Iako specifikacije to ne pokazuju, Studio 89 pružaju čvrst i snažan bas, dobrog udarca i uverljive mase, koji takođe zadržava transparentnost do samog dna. Tonovi su jasni, a njihova dobra definicija ne sprečava ih da zvuče puno i na trenutke sočno, uz mastan, odzvanjajući odjek – kao, recimo, u numeri “Setting Me Up” benda Dire Straits.
Srednji deo spektra nadovezuje se u dinamičnom stilu donjeg opsega i dodaje pravo bogatstvo precizno ocrtanih tonova. Rekli bismo da su se stručnjaci iz Monitor Audija ozbiljno potrudili oko ovih kutija, jer je vremenska usklađenost zahtevne MTM postavke savršena i, zapravo, na tragu tačkastog izvora zvuka. Pozornica je prostrana, a opet homogena, tako što formira zvučnu sferu ispred i oko idealne pozicije za slušanje i zaista uvlači slušaoca u muziku. U ovom smislu, Studio 89 su nas podsetili na ELAC UB52, ali uz više života u svakom tonu i jednako precizan, ali voluminozniji bas. Stereo-slika je stoga u priličnoj meri trodimenzionalna, pružajući, pored razvučenosti po širini, dubinski prikaz, pa i određeni osećaj visine. Ovo se najbolje primećuje na reprodukciji živih snimaka s velike scene – bilo da su u pitanju stadionski rok spektakli ili nastupi velikih simfonijskih orkestara. Kad smo kod toga, treba reći da Studio 89 ne prave nikakvu razliku između žanrova, pa ni između izvođenja različite zahtevnosti. Simfonijski orkestar biće prikazan jednako jasno i definisano kao rokerski power-trio, bez gubitka preciznosti, zamućenja fokusa ili neželjenog suženja zvučne slike.
Bilo bi lako reći da su srednji tonovi najjače oružje ovih zvučnika da nije ribonskog visokotonca. Monitor Audiova MPD membrana, sada u trećoj generaciji, prebolela je sve dečje bolesti i pruža zvuk bez mane – vremenski precizan, tonski tačan i ujedno dovoljno živopisan. Opet, iz dosadašnjeg opisa moglo bi se zaključiti da Studio 89 pružaju detaljan i precizan, ali pomalo suv zvuk. Iako verujemo da će biti audiofila s ovakvim utiskom – jer ne može se svima ugoditi – naše je mišljenje da testirani bukšelfovi zvuče transparentno i veoma analitično, ali nikada tanko. Upravo ovde do izražaja dolazi ribonski viokotonac, koji pruža fantastičan spoj suptilne finese, rafiniranog kolorita i adekvatno odmerene mase pojedinačnih tonova. Njegova prezentacija beskrajno je jasna i duboka, bogata u prikazu tonskih nijansi i alikvota, što reprodukciju čini plemenitom na način koji se retko sreće – a opet, celokupna zvučna slika veoma je harmonična, bez izdvajanja bilo kog dela spektra.
Zaključak
Usled oduševljenja zvukom ovih vitkih bukšelfova, zaboravili smo da spomenemo bas-refleks otvore: ima ih dva i smešteni su na zadnjoj strani, u obliku simetričnih vodoravnih proreza u donjem i gornjem delu. Pozicioniranje ovih zvučnika nije najjednostavnije i preporučujemo isprobavanje, a nama se najviše svidelo minimalno zaokretanje prema poziciji za slušanje, uz nešto veću udaljenost od zadnjeg zida. Usled svoje analitične prirode, ovi zvučnici prilično su osetljivi na kvalitet izvora i zapisa, pa će vam bez ustručavanja sasuti u lice sve nedostatke loše produkcije. Ali, nakon malo ugađanja, Studio 89 će vam se odužiti jedinstvenim spojem gotovo profesionalne, studijske analitičnosti i plemenitog tonskog pečata, što ih može učiniti dugoročnim rešenjem za mnoge audiofile.
Frekvencijski opseg (-6 dB): 48 Hz - 60 kHz
Osetljivost (1 W / 1 m): 86 dB
Impedansa: 6 oma
Topologija: 2 x 108 mm mid-bas, 1 x visokotonac
Rezna frekvencija: 2,4 kHz
Dimenzije (ŠxVxD): 157 x 340 x 361 mm
Masa: 7,6 kg
Cena: 1.950 evra
4Audio, 011/770-4320