Triangle LUNAR 3

Francuska uglađenost

Minimalizam u audiju je doživeo neočekivani obrt: signal iz gramofona sada ide direktno u zvučnike.

Godinu dana nakon što je u saradnji s Pro-Jectom debitovao s gramofonom LUNAR 1, Triangle je početkom ove godine lansirao znatno unapređeniji model LUNAR 3. Na prvi pogled deluje kao iznenađenje, mada je i logično da se proizvođač akustike bavi komponentom koja je inverzni proces zvučnika. U segmentima elektronike i konstrukcije, Triangle je i na ovom modelu sarađivao sa austrijskim konstruktorom i entuzijastom gramofona.

Od zvučnika do gramofona

Ulazak Triangle Electroacoustique u audio-elektroniku bio je dugo i pažljivo planiran u ovoj kompaniji, ali je i odmah doneo uspeh u vidu više serija aktivnih zvučnika. Taj uspeh najviše duguje brižljivom projektovanju, koje je i kod aktivnih zvučnika očuvalo prepoznatljivo svež i poletan zvuk ove marke. Preko konektovanih zvučnika, put je vodio do stereo-komponenti, tamo gde je glavno uporište Trianglea i do – gramofona. Logika kojom se došlo dovde veoma je jednostavna: većinu današnjih sistema, naročito novih, čine kompaktne, integrisane i all-in-one komponente, strimeri, aktivni i pametni zvučnici. U toj integraciji i univerzalnoj povezanosti izgubilo se mesto za gramofon, koji poslednjih desetak godina doživljava preporod, doduše stidljiv. Čini se da je osnovni model LUNAR 1 doživeo uspeh i da je tržište tražilo nastavak ove serije i skok na sledeći nivo.

LUNAR 3 već na prvi pogled podseća na Pro-Ject Debut, sa svedenom konstrukcijom i prepoznatljivom ručicom. Baza gramofona od HDF-a oslanja se na tri dampirajuće stope. Na bazi bez podšasije s ogibljenjem nalazi se podtanjir, koji leži na čeličnom ležaju u bronzanoj biksni, a na koji zatim naleže tanjir od MDF-a. Pogon preko remena poveren je PWM motoru sa elektronskom FG kontrolom brzine i prekidačem za prebacivanje između 33⅓ i 45 obrtaja. Jedno od unapređenja u odnosu na LUNAR 1 jeste brzina od 78 obrtaja. Ovo se postiže na malo složeniji način: ne prekidačem, već zamenom remena drugim, okruglog preseka, koji naleže na odgovarajući deo remenika na motoru. Za promenu brzine je, dakle, potrebno skinuti tanjir i kaiš. Doduše, ovu opciju ćete ionako retko koristiti osim ako niste baš kolekcionar vinila na ovoj brzini. Radi izolacije od baze, motor ima nezavisno vešanje na dva nosača od sorbotana.

Ručica je Pro-Ject, pravog oblika, izrađena iz jednog komada karbonskih vlakana i dužine 215 milimetara. S težinom od svega šest grama, odlikuju je velika čvrstoća i mala inercija. Pored kontratega, tu je i mali teg na najlonskoj niti za podešavanje antiskejtinga, što podseća na legendarno SME rešenje. Proizvođač ne nudi više informacija ni o ručici niti o celom uređaju, poput rezonantne frekvencije, odstupanja brzine ili karakteristika RIAA sekcije. Moguće je da Triangle nije posvetio dovoljno pažnje ovome u dokumentaciji, kako to inače čini za zvučnike; ali verovatnije je da se svesno išlo za time da se gramofon rastereti informacija koje su višak za prosečne korisnike i time učini prijemčljivijim za širu publiku, koja ne vodi gramofondžijske sveščice.

Ugrađeni gramofonski pretpojačivač veoma je važan deo uređaja, koji olakšava povezivanje u sistem. Zapravo, Triangle preporučuje LUNAR 3 kao dodatak za njihov aktivni sistem zvučnika Capella. Selektor na zadnjoj strani stavlja pretpojačivač u funkciju, o kome nemamo podataka, osim što možemo da pretpostavimo da je optimizovan za ugrađenu glavu Ortofon M2 Red (već podešenu u fabrici), dakle, za MM izlaz nivoa oko pet milivolti, a da, s druge strane, daje izlaz bilo gde između jednog i dva volta za punu modulaciju. Kad je u pitanju oprema, očekivano, gramofon dolazi s poklopcem, u belom, tamnoplavom ili crnom lak finišu, u kompletu s filcom za tanjir, papirnim šablonom za podešavanje geometrije glave, adapterom za male ploče, interkonekcionim i napojnim kablom i inbus ključem za azimut.

Slušni test

Otpakivanje i postavljanje gramofona veoma je lako i brzo. Moguće je zamisliti da je to isto tako izgledalo i s klasičnim hi-fi gramofonima sedamdesetih godina. Pružajući ovom gramofonu povoljnije okruženje od onoga za koji se reklamira na veb-sajtu Trianglea, započeli smo ovaj test albumom “Shuur Thing” (GRP, 1985) u produkciji Davea Grusina. Jer, ako zaista želite da isprobate gramofon, budite retro i vratite se u eru analognih snimaka. Osim toga, ovaj konkretni album često smo koristili da navedemo gramofon na grešku kod granično glasnih sibilanata i perkusija.

To se kod ovog gramofona nije dogodilo. Gramofon, preko integrisanog RIAA pojačivača, zvuči vrlo analogno i prirodno. Solidno uklopljen opseg, s relativno kontrolisanim basom i finim visokim tonovima bez šuštanja. Srednji opseg je pomalo izbačen u prednji plan, ali krivac za to je najverovatnije rezonanca iz okoline, koja dolazi do izražaja u gornjem bas-opsegu. Zvuk je ritmičan, muzikalan i ugodan za nepretenciozno slušanje, bilo pozadinsko ili aktivno. Na latino numeri sa istog albuma “It Don’t Mean a Thing” perkusije su eksplozivne, snažne i duboke, a opet definisane, bez konfuzije.

Jedina mana je osetljivost gramofona na niske vibracije, poput hodanja po prostoriji i gradskog prevoza (ovo poslednje, srećom, retko prolazi ovih dana), tako da ćete morati da se dodatno potrudite oko izolacije gramofona podmetanjem kamene ploče ili dodavanjem antirezonantnih stopa. Očekivano, prelaskom na drugi gramofonski pretpojačivač, zvuk se čujno poboljšao, ali ne u meri koja bi zahtevala značajno ulaganje u dodatnu komponentu: još jedno svedočanstvo o optimalno usklađenim komponentama.

Triangle LUNAR 3 nam je pružio tačno ono što smo očekivali: skladan, pristojan i ugodan zvuk koji upućuje na muziku, a ne na analizu i analitiku. Uostalom, to i nije njegova namena, a tu filozofiju dele i Triangle i Pro-Ject, koji su se našli u ovoj zanimljivoj sinergiji. Iako nemamo takvih najava, vrlo je moguće da će se ova saradnja nastaviti i da za izvesno vreme možemo očekivati i nastavak serije – nagađamo, model sa oznakom šest.

Zaključak

LUNAR 3 se ne pozicionira kao vrhunski gramofon po pristupačnoj ceni – niti pretenduje da to bude. Njegov zvuk je informativan, uravnotežen i ugodan za slušanje. Kad pogledate delove od kojih se sastoji, njegov zvuk je tačno ono što očekujete – ništa više, ali i ništa manje. Jednostavan je za podešavanje i priključivanje u sistem – na neki način kao i digitalne komponente koje već posedujete. Zvučno, estetski i tehnički ovo je gramofon na svom mestu. Triangle nudi veoma veliku vrednost za dat novac: solidnu izradu i materijale baze i tanjira, stabilan pogon, vrlo dobru ručicu i kvalitetnu glavu. LUNAR 3 je zgodan dodatak analognog izvora u kompaktnom digitalnom sistemu, za koji nije potreban čak ni gramofonski pretpojačivač. Dalja unapređenja ovog gramofona svakako su moguća, ali je i u svojoj verziji iz kutije sasvim dobar izvor, bilo u glavnom sistemu ili u radnoj sobi.

Triangle LUNAR 3
Pogon: manuelni, preko remena
Brzine: 33⅓, 45 i 78 (promenom remena); elektronska kontrola brzine
Baza: kruto ogibljenje
Tanjir: MDF
Ručica: Pro-Ject karbonska vlakna, 215 mm
Glava: Ortofon 2M Red, podešena u fabrici
RIAA pretpojačivač: MM
Dimenzije (ŠxVxD): 415 x 320 x 115 mm
Masa: 4,85 kg
Cena: oko 720 evra
4Audio, 011/770-4320
Plug-and-play sistem.
Vrlo dobar komplet komponenti gramofona i sjajna vrednost za dat novac.
Osetljivost na niske frekvencije iz okoline koje dolaze kroz nedovoljno dampiranu podlogu i bazu.
4