Francuska bežična veza
Iako nisu prvi bežični zvučnici iz francuske kompanije, Triangle Capella mogu se smatrati njihovim prvim ozbiljnim wi-fi kutijama, koje direktno konkurišu već etabliranim modelima u ovoj kategoriji.

U Trianglovoj ponudi wi-fi zvučnika Capella se pridružuju postojećim bežičnim bukšelfovima AIO Twin, koji su znatno manji i pristupačniji. Mogućnosti njihove primene, kao i poželjnost u audiofilskom svetu stoga su ipak ograničene, pa se Triangle Capella nameću kao ozbiljnije rešenje, sposobno da zadovolji i zahtevnije ljubitelje dobrog zvuka.
Spoljašnjost
Na prvi pogled Triangle Capella ni na koji način ne odaju svoju aktivnu, pa još i bežičnu prirodu. U pitanju su regalski zvučnici srednjeg gabarita, izvedeni u uobičajenoj dvosistemskoj topologiji. U gornjem delu prednje strane visokotonska jedinica smeštena je u veliki usmerivač – hornu, kakvu smo već sretali kod zvučnika iz Triangla. U dnu horne, iza akustički optimizovanog šiljka za zaštitu i usmeravanje zvučnih talasa, postavljena je nova kalotna membrana prečnika 25 milimetara, koja je izrađena od legure magnezijuma. Ispod nje se nalazi srednjetonsko-niskotonska membrana u prepoznatljivoj beloj boji, koja ima prečnik od 160 milimetara, a napravljena je od prirodne celulozne pulpe. Membrana se odlikuje gumenim vešanjem uobičajenog profila i već pomalo arhaičnim poklopcem za prašinu u središtu, koji ovom zvučniku dodaje klasičnu notu u pojavi. Iako podsećaju na pasivni zvučnik Comčte, direktno poređenje pokazalo je da se Capella zapravo u svemu razlikuju – visokotonska membrana je od drugog materijala, mid-bas je neznatno manji i ima izmenjeno vešanje, a i sami kabineti nisu istih dimenzija. Zaključak je stoga da Capella nisu direktno izvedeni iz jednog konkretnog zvučnika, već da su namenski konstruisani kao zasebni model.
Triangle je uspeo da prenese neponovljivo razigranu prirodu svojih pasivnih zvučnika i na Capellu.
Uprkos klasičnoj formi, testirani zvučnici fasciniraju besprekornom završnom obradom, kao i fantastičnim finišem. Kod nas su se našli primerci u varijanti Astral Blue, izvedeni u tamnoplavoj boji i s teško opisivom šarom, finiširani u visokom sjaju, pa smo sigurni da i preostala tri finiša (Brown Nebula, Black Star i Space White) ostavljaju jednako impresivan utisak. Kombinacija klasične forme i “svemirskih” finiša dopunjena je lepo zaobljenim ivicama kutije i oplemenjena detaljima poput hromiranog okvira mid-basa i krupnog, a opet diskretnog naziva kompanije u dnu prednje strane. Za oko su nam zapali zanimljivi okviri oba drajvera, koji su izvedeni od orebrene gume, a zatim nas je još više zaintrigirala donja strana, koja je postavljena na stalak u vidu tankog metalnog okvira. Naime, Capella koriste ovaj stalak kako bi bili izdignuti od podloge za nekoliko centimetara, a razlog je – pogađate – smeštanje bas-refleksa na donju stranu. Otvor je prosečnog prečnika, a predviđeno je da se vazdušni talasi ravnomerno rasprostiru u punom krugu oko zvučnika, čime bi se umanjila zahtevnost u pogledu pozicioniranja.
Za razliku od pojedinih potpuno integrisanih rivala, Capella su izvedeni po principu zvučnika i odvojenog čvorišta, koje Triangle naziva Stereo Hub. Čvorište se isporučuje uz zvučnike i služi za povezivanje različitih izvora, a komunikacija između zvučnika i Stereo Huba obavlja se bežičnim putem po WiSA standardu, u rezoluciji od 96 kiloherca i 24 bita. Stereo Hub po obliku i veličini najviše podseća na mrežni ruter, a izrađen je od plastike osrednjeg kvaliteta i crne boje, što ga čini prilično diskretnim. Za povezivanje analognih izvora predviđen je jedan RCA ulaz, dok su digitalne konekcije daleko brojnije i obuhvataju tri optička i jedan koaksijalni ulaz, HDMI i USB-B port. Takođe je prisutan dodatni kombinovani analogno-digitalni ulaz u formi 3,5-milimetarskog konektora, a postavku na zadnjoj strani upotpunjuju taster i LE dioda za WiSA povezivanje, antena za bežičnu vezu i priključak za spoljašnje napajanje.
Tehnička rešenja
Kad su u pitanju rešenja skrivena od pogleda, Capella su, kao aktivni zvučnici, opremljeni nezavisnim amplifikacionim modulima od 50 vati za svaku zvučničku jedinicu, pa ukupna snaga sistema iznosi 100 vati po kanalu. Naveli smo da se zvučnici bežično povezuju sa Stereo Hubom, ali on raspolaže i wi-fi povezivanjem i sadrži integrisani strimer. Za reprodukciju preko mreže predviđeni su Chromecast, UPnP, DLNA i AirPlay, uz podršku za Roon i Spotify Connect. Konverterska sekcija nepoznatog je porekla, ali je poznato da podržava rezoluciju do 192 kiloherca i 24 bita, kao i najrasprostranjenije tipove fajlova – AAC, ALAC, APE, FLAC, MP3, WAV i WMA. Dakle, egzotika poput DSD i DXD formata izostaje, ali Triangle pokušava da se iskupi praktičnom blutut vezom, s podrškom za kvalitetniji aptX kodek. U pogledu povezivanja, treba reći da Capella mogu da funkcionišu i bez Stereo Huba zahvaljujući analognim RCA ulazima na poleđini. U ovom slučaju oni se ponašaju kao standardni aktivni zvučnici i neophodno im je obezbediti eksternu kontrolu glasnoće.
Upotreba i zvuk
Iako stupa na relativno novu teritoriju bežičnih hi-fi zvučnika više klase, Triangle je uspeo da prenese neponovljivo razigranu prirodu svojih pasivnih zvučnika i na Capellu. Iza toga, naravno, stoje izuzetno agilni drajveri, koji su sposobni da se veoma brzo pokrenu i zaustave. Ako je kod pasivnih Triangle zvučnika potrebno malo pažnje pri pronalaženju pravog pojačala, ovde se proizvođač pobrinuo za besprekornu sinergiju između zvučničkih jedinica i amplifikacije. Tonovi su čisti i jasni, što ukazuje na adekvatno odmerenu snagu i odličnu kontrolu membrana, koje su sve vreme precizno vođene. Količina detalja je veoma dobra, mada se za Capelle ne može reći da su šampioni u ovoj kategoriji – njihova preciznost usmerena je najpre ka neutralnoj prezentaciji, uz minimalne koloracije, za koje čak sumnjamo da su zadržane namerno kako reprodukcija ne bi zašla u zonu suvoparnog.
Odranije nam je poznata Trianglova veština u izradi visokotonskih jedinica, pa Capella u ovom opsegu pruža prezentaciju kojoj se nema šta zameriti. Tonovi su odlično definisani i relativno neutralnog kolorita, uz izraženu teksturu, a nastupaju na prostranoj i vazdušastoj pozornici. Mid-bas membrana odlično se nadovezuje na visokotonac, pa se tonovi glatko uklapaju, a reprodukovana zvučna slika zvuči celovito. Srednji deo spektra živopisan je na način koji je karakterističan za Triangle i odlikuje se veselom i zabavnom prezentacijom, koja uspeva da zaista svakom zapisu udahne novi život. Capella zvučnici pružaju solidan donji opseg, koji karakteriše pre svega brzina. Ovo znači da su basovi odlično definisani i sasvim jasno prikazani, pa će Triangle bez problema ispratiti i složene, dinamički zahtevne kompozicije. Duboki bas je prisutan, ali uz određeno povlačenje na samom dnu, pa nikad neće biti dominantan u reprodukciji – ukoliko tražite zvučnike sa izraženim basom, ove kutije nisu za vas.
U pogledu upotrebe, bežični sistem iz Triangla pokazuje se kao sasvim jednostavan, ali i prilično bogat opcijama. Osnovna kontrola može se obavljati preko pripadajućeg daljinskog upravljača, ali se za punu kontrolu preporučuje aplikacija Triangle Capella. Ovde se svakako izdvajaju tonske kontrole, koje čak dopuštaju kalibraciju – za korisnike Apple uređaja ona se obavlja preko mikrofona u telefonu, ali ako koristite Android, moraćete da nabavite Zen mikrofon. Ručna podešavanja donose predefinisane modelitete i različite filtere, a na kraju i podešavanje po opsezima i zadatim frekvencijama. Usled podrške za rasprostranjene mrežne protokole, Capella se može koristiti direktno iz aplikacije za reprodukciju muzike, kao što su Tidal, Spotify i dr. Sveukupno, mogućnosti su zaista velike, ali bismo voleli da Capella, pored wi-fija, ima i uobičajeni eternet port. Neki kažu da ne može to bez kabla – nije baš da ne može, ali je kabl još uvek stabilniji i pouzdaniji. Pored toga, rešenje sa integrisanim postoljima nije baš najpraktičnije jer zahteva stalke s relativno velikom gornjom površinom. Bilo bi bolje da je ona već integrisana u zvučnike jer Capella zvučnici ovako nisu kompatibilni baš sa svakim stalcima – potrebno je obratiti pažnju da gornja površina stalaka bude ista ili veća od paralelnog preseka zvučnih kutija.
Zaključak
Na kraju, možemo samo da konstatujemo da Triangle ulazi u kategoriju bežičnih hi-fi zvučnika na velika vrata, s modelom koji donosi praktično sve što je potrebno najvećem delu korisnika – pa i više od toga. Njegova klasična forma i luksuzna završna obrada obogatiće svaki enterijer, a kontrola je raznovrsna i jednostavna, pa Triangle Capella predstavljaju zaista odlično rešenje za hi-fi zvuk iz minimalnog broja komponenti.
Frekvencijski opseg (+/-3 dB): 42 Hz - 22 kHz
Topologija: 1 x 160 mm mid-bas, 1 x 25 mm visokotonac
Bežični prenos: WiSA 96/24
Formati: AAC, ALAC, APE, FLAC, MP3, WAV, WMA
Analogni ulazi: 1 x RCA i 3,5 mm
Digitalni ulazi: 3 x optički, 1 x koaksijalni, HDMI i USB-B
Dodatno: wi-fi, blutut
Daljinski upravljač: da
Dimenzije (ŠxVxD): 200 x 380 x 315 mm
Masa: 8,5 kg
Dimenzije - Hub (ŠxVxD): 70 x 45 x 100 mm
Masa - Hub: 0,5 kg
4Audio, 011/770-4320