Novi koncept
Ako nam prethodna smena generacija kod serije Gold nije donela previše toga novog, najnovije, šesto izdanje dolazi sa znatnim unapređenjima na gotovo svim poljima.
U industriji postoji već utvrđeno pravilo da se veliki tehnološki pomaci događaju na svakih nekoliko generacija, dok je u preostalim slučajevima reč o finom usavršavanju – tj. blagoj evoluciji. Upravo je najnovija, šesta generacija Monitor Audiove serije Gold napravila značajan iskorak u pogledu primenjenih rešenja, što je možda i najvidljivije na testiranom modelu Gold 100 6G. Pre nego što se bacimo na opis ovog modela, navešćemo da serija, očekivano, sadrži dva veća podnostojeća zvučnika, jedan manji bukšelf, zvučnik za postavljanje na zid i centralni zvučnik.
Opis
Ukoliko ste tokom godina pratili modele iz Monitor Audija – bez obzira na seriju – biće vam teško da sakrijete iznenađenje kad prvi put vidite Gold 100 6G. Formalno, u pitanju je regalski zvučnik (bukšelf), mada to u ovom slučaju nije sasvim prikladan izraz – najtačnije bi bilo reći da je reč o zvučniku koji je predviđen za postavljanje na stalke (standmount). Naime, novitet se odlikuje neuobičajeno velikim dimenzijama, što potvrđuju visina od nepunih 45 centimetara i masa od 14 kilograma po komadu, pa Gold 100 6G spadaju među najkrupnije bukšelfove koje smo imali na testu. Monitor Audio nikad nije posebno eksperimentisao s dizajnom kabineta, u vidu nagnute siluete ili zakošenih bokova, pa je i Gold 100 6G u ovom pogledu izveden uobičajeno. Izrada je sasvim druga stvar, a proizvođač navodi da kabineti imaju najkruću moguću strukturu i da su izvedeni pomoću najsavremenijih tehnika spajanja. Masivni kabineti izvedeni su u prelepom Macassar finišu i oplemenjeni luksuznim detaljima, poput ispupčenja na gornjoj strani, koja se nastavlja na okvir visokotonca.
Zasebna srednjetonska jedinica obogaćuje reprodukciju na način koji je uobičajenim dvosistemcima nedostižan.
Naredno iznenađenje krije se u topologiji, jer Gold 100 G6 donosi čistokrvnu trosistemsku postavku zvučničkih jedinica. Iako pojedini konkurenti u ovakvim situacijama koriste koaksijalne jedinice kako bi smanjili površinu fronta i ukupan gabarit kutija, ostrvski proizvođač primenio je uobičajeno pozicioniranje. Verujemo da je glavni razlog prisustvo poznatog MPD (Micro Pleated Diaphragm) visokotonca, koji Monitor Audio razvija već godinama i sada je u trećoj generaciji. U pitanju je varijacija na temu Air Motion drajvera, koji je opremljen velikom kvadratnom membranom, čija je površina presavijena kao kod harmonike, a pokretanje vazduha nastaje skupljanjem i širenjem rebara. Fabrika navodi da, u poređenju s klasičnom kalotom, ovakva membrana pruža viši gornji prag (preko 60 kHz), ravnomernije vodoravno i uspravno prostiranje, kao i veću preciznost pri pozicioniranju tonova u prostoru. MPD drajver zaštićen je rupičastom aluminijumskom maskom, koja je integrisana u zajednički okvir visokotonca i srednjetonca. Srednjetonska jedinica prepoznaje se po 76-milimetarskoj membrani bele boje, koja je izrađena u tehnologiji C-CAM (legura aluminijuma i magnezijuma, presvučena slojem keramike). Pored toga, spoljašnja površina membrane udomila je novu tehnologiju HDT (Hexagonal Diaphragm Technology), koja je razvijena iz sistema RDT III, primenjenog kod prestižnih zvučnika Hyphn i Platinum. Ovo rešenje podrazumeva šestougaona udubljenja na površini membrane, ispod kojih se nalazi saćasta Nomex rešetka, ali uz asimetričnu postavku na obodu membrane. Sve osobine srednjetonca odnose se i na niskotonsku jedinicu, koja je smeštena u zasebnu korpu u donjem delu prednje strane. Naravno, njena membrana znatno je veća i ima prečnik od 203 milimetra, dok su unutrašnje komponente optimizovane pomoću softverskih simulacija FEA (Finite Element Analysis).
U središtu zadnje strane pronalazimo bas-refleks otvor prosečnog prečnika – očekivali smo veći – u HiVe II tehnologiji, koja umanjuje vrtloženje i poboljšava protok vazduha. U gornjem delu nalazi se Monitor Audiov specijalitet u vidu bolt-through osovina za pričvršćivanje zvučničkih jedinica, što doprinosi smanjenom prenosu vibracija. Na donjem delu zadnje strane postavljen je metalni panel neobičnog oblika, koji je udomio dva para kvalitetnih terminala. Pored odlične izrade, terminali su dovoljno razmaknuti za komotan pristup i najkrupnijim kablovima, dok je ostatak panela iskorišćen za oznake, serijski broj i osnovne podatke o zvučniku. Proizvođač navodi da su za optimizaciju skretnice utrošene stotine sati slušnih testova i da su korišćene komponente visokog kvaliteta, a kao rezultat dobijen je frekvencijski odziv od 32 herca do 60 kiloherca (-6 dB), uz osetljivost od 86,5 decibela. Nominalna impedansa iznosi četiri oma, ali je važniji podatak da impedansa pada najniže do 3,9 oma (140 Hz), što znači da Gold 100 6G neće predstavljati preveliko opterećenje za amplifikaciju.
Test
Odranije pamtimo regalske zvučnike iz Monitor Audija po moćnom basu, jer su bili jedni od malobrojnih koji su u bukšelfove prosečnog gabarita ubacivali osmoinčni drajver, ali Gold 100 6G u ovom pogledu igra na još višem nivou. Savremena i, prema svemu što smo čuli, odlično konstruisana niskotonska jedinica, u saradnji s kabinetom veće zapremine, nastupa veoma samouvereno – do te mere da nema potrebu da se dokazuje na svakom koraku, već svoju moć čuva za situacije koje to zahtevaju. U praktičnom smislu, to znači da ćete se tokom slušanja muzike zapitati odakle je došao taj duboki zvuk koji ranije niste čuli na toj deonici. Niski tonovi su odlično uobličeni i precizni do dna, bez subjektivnog osećaja isečenosti najnižih oktava – opadanje i utišavanje basova odvija se tečno i prirodno, prilično ravnomerno i bez utiska zaokrugljenosti i ograničenosti na donjem kraju spektra. Rezolucija i jasnoća tonova su na visokom nivou, pa se mogu razaznati udarci u različite delove doboša, uz diskretan, ali dovoljno primetan odjek, koji obogaćuje osnovni ton i daje mu prirodniju pojavu. Pored toga, najviše nas je impresionirala sposobnost zvučnika da sve to prikažu na jedan nenametljiv način – što nije bio uvek slučaj kod Monitor Audiovih bukšelfova. Moćni basovi ovde su apsolutno uklopljeni u sveukupnu muzičku prezentaciju i ne nastupaju kao zvezde večeri, već kao deo većeg i dobro uigranog tima.
Zasebna srednjetonska jedinica obogaćuje reprodukciju na način koji je uobičajenim dvosistemcima nedostižan, pružajući vrlo detaljan, a opet tonski bogat zvuk. Iako sežu do granice sočnog, srednji tonovi uvek zadržavaju preciznost i relativnu neutralnost, pa bismo ih pre opisali kao informativne i tonski tačne nego kao zaslađene i naštimovane tako da se dopadnu. Iako su zvučnici iz Monitor Audija oduvek bili solidno analitični, Gold 100 6G kreću se u pravcu studijskog, gotovo laboratorijskog pristupa – jasnoća njihovog prikaza i čistoća pojedinačnih tonova pokazuju da ovi zvučnici više od svega vrednuju iskrenost, pa makar i po cenu da zvuče oštro ili suvoparno. Ovo se najviše primećuje u gornjem delu spektra, gde MPD III jedinica pruža tonove koji kao da su skalpelom izrezbareni u prostoru. Realistični osećaj je fantastičan, uz uverljivo prisustvo muzike u prostoru. Potvrđuju se obećanja proizvođača o poboljšanoj disperziji i, posledično, većoj pozornici, jer Gold 100 6G kreiraju zaista prostranu scenu, koja može biti ispunjena obiljem precizno prikazanih tonova, ali i vrlo tihom podlogom.
Priznajemo da smo na samom početku, kad smo prvi put videli gabarit ovih kutija, imali strah u pogledu zahtevnosti i pozicioniranja, ali Gold 100 6G su se tokom testiranja pokazali kao relativno umereni zvučnici. Pola metra od zadnjeg zida više je nego dovoljno za pun zamah, pogotovo ukoliko se na drugoj strani nalazi stabilna i dovoljno snažna amplifikacija. Tokom testiranja koristili smo provereni Exposure 3010S2, kao i potpuno novi Roksan Caspian – oba možemo da preporučimo kao izbor uz ove zvučnike, a sitne razlike stvar su ličnog ukusa. S druge strane, Gold 100 6G su prilično zahtevni u pogledu izvora, pa su odlično sarađivali s D/A konverterom Musical Fidelity M6x DAC, dok je prelazak na višestruko jeftiniji izvor doveo do drastičnog opadanja kvaliteta reprodukcije – čak više nego što bi bio slučaj s mnogim drugim zvučnicima. Ovo samo potvrđuje zapažanje o potpunoj iskrenosti ovih kutija, koje se zaista trude da reprodukuju samo ono što im izvor i amplifikacija isporuče, bez veštačkih zaslađivača i drugih dodataka. Na kraju, budućim vlasnicima preporučujemo nabavku namenskih stalaka jer će većina univerzalnih biti jednostavno previsoka za ove zvučnike i podići će visokotonsku jedinicu znatno iznad visine ušiju, što će poremetiti čitavu zvučnu sliku. Gornja površina takođe može biti previše mala, pa je za Gold 100 6G najbolje nabaviti niži i širi stalak, možda i s više nožica – brendiran ili pravljen po meri, izbor je na vama.
Zaključak
Nakon punih 36 godina tržišnog prisustva, serija Gold iskoračila je iz uobičajenih normi i u svoje redove uvrstila jedan zaista nesvakidašnji zvučnik. Po gabaritu sličan kutijama iz zlatne ere hi-fija, novi Gold 100 6G nameće se kao zvučnik koji će pružiti audiofilski precizan i raskošan, tonski tačan i vrlo fluidan zvuk, bez kompromisa u donjem opsegu i s izuzetno elaboriranom pozornicom. Njegove dimenzije nisu velike u odnosu na ono što pruža – a to je odličan spoj snage florstendera i rafiniranog fokusa regalskih kutija.
Frekvencijski opseg (-6 dB): 32 Hz - 60 kHz
Osetljivost (1 W / 1 m): 86,5 dB
Impedansa: 4 oma
Topologija: 1 x 203 mm bas, 1 x 76 mm srednjetonac, 1 x MPD visokotonac
Rezne frekvencije: 700 Hz / 2,6 kHz
Dimenzije (ŠxVxD): 230 x 447 x 357 mm
Masa: 14 kg
Cena: 3.150 evra
4Audio, 011/770-4320