JBL Soundgear Sense

Bubice na drugačiji način

Ukoliko ste oduvek želeli male i praktične blutut bubice jer vam upotreba klasičnih iz bilo kog razloga ne prija, JBL nudi rešenje.

JBL-ova serija Soundgear nije nova jer smo pre tačno šest godina testirali inovativni personalni blutut zvučnik Soundgear BTA, koji ima oblik potkovice i nosi se oko vrata. Novi pripadnik serije nazvan je Soundgear Sense i možda nije toliko neuobičajen, ali je svakako inovativan i veoma upotrebljiv. Naime, reč je o true wireless slušalicama vrlo malih dimenzija, koje predstavljaju alternativu klasičnim bubicama – razlika je u tome što se Soundgear Sense ne ubacuju u ušni kanal, već se prislanjaju uz ušnu školjku. Ako se pitate kome to uopšte treba, odgovor je jednostavan: svima onima (a ima ih, provereno) kojima bubice u ušnom kanalu smetaju – zbog pregrevanja, pritiska, neprijatnog osećaja na koži ili nekog drugog razloga.
 

Dizajn i tehnologija

Zbog odsustva cevi u ušnom kanalu, Soundgear Sense opremljene su nešto većim kućištima, koja imaju oblik ovalnog trkališta, uz takođe izraženiju debljinu. Rezonatori su sa spoljašnje strane opremljeni panelima osetljivim na dodir, a tu je i LE dioda za signalizaciju statusa. Sa unutrašnje strane nailazimo na veoma gustu mrežicu, iza koje se nalazi zvučnička jedinica prečnika 16,2 milimetra. Ipak, ono što najviše upada u oči jesu nosači koji se postavljaju oko ušnih školjki, poput naočara, a izrađeni su od nešto tvrđe, ali dovoljno elastične silikonske gume. Oni obezbeđuju čvrsto hvatanje kako slušalice ne bi spale, pomoću opruge koja gura rezonator ka ušnoj školjki, dok se ugao naleganja može podešavati po želji korisnika. Pored toga, u pakovanju se isporučuje tanka ogrlica koja se postavlja na zadnju stranu vrata, a pomoću nje se slušalice mogu dodatno obezbediti.

Već smo spomenuli da Soundgear Sense koriste drajvere prečnika 16,2 milimetra, o čemu većina korisnika bubica može samo da sanja, a specifikacije navode pun frekvencijski opseg (20 Hz – 20 kHz) i najveći zvučni pritisak od 90 decibela. Ipak, za svakodnevnu primenu važnije je naglasiti da autonomija s jednim punjenjem iznosi do šest sati, uz rezervu od 18 sati u kutiji. Punjenje kutije obavlja se za dva sata preko USB-C porta, dok je 15 minuta brzog punjenja slušalica dovoljno za četiri sata upotrebe. Blutut veza u verziji 5.3 omogućuje istovremenu povezanost dva izvora ili upotrebu samo jedne slušalice kao hendsfri uređaja za telefoniranje zahvaljujući tehnologiji Dual Connect, a Soundgear Sense takođe su otporne na prašinu i kvašenje po standardu IP54.

Upotreba i zvuk

Iako bi se moglo pomisliti da ovakav koncept slušalica ima velike gubitke zbog curenja, odnosno rasipanja zvuka, JBL je uradio sjajan posao zahvaljujući tehnologiji OpenSound. Ova tehnologija kombinuje fizičko usmeravanje zvučnog talasa u ušni kanal sa sistemom za poništavanje, koji deluje sa spoljašnje strane slušalica. Na ovaj način curenje je minimalno, što znači da nećete smetati osobama u okruženju. Soundgear Sense takođe u velikoj meri uspevaju da očuvaju kvalitet reprodukcije, pa je zvuk sasvim u rangu konvencionalnih bubica. Najviše su nas iznenadili basovi, koji su dovoljno snažni i masivni uprkos konceptu koji im ne ide u prilog. JBL-ov prepoznatljivi tonski pečat i ovde je prisutan, pa se tonovi odlikuju živopisnim i zasićenim prikazom, bez posebnog isticanja detalja, ali uz veoma energičnu reprodukciju. Stoga ne preporučujemo Soundgear Sense za reprodukciju sofisticiranih žanrova, poput vokalnog džeza – ali, ako pustite malo tvrđi zvuk, bilo da je u pitanju rok, moderni pop ili elektronika, ove slušalice biće na svom terenu. Zahvaljujući velikim drajverima i rezonatorima, Soundgear Sense su kao stvorene za žestok zvuk – pa i za nešto glasnije slušanje, kad se pretvaraju u svojevrsne minijaturne zvučnike koji su postavljeni direktno na uši.

U pogledu upotrebe, JBL je primenio kontrole na dodir koje se mogu sresti kod mnogih drugih modela. Iako u prvi mah mogu delovati komplikovano, komande su zapravo prilično intuitivne i zapamtićete ih već nakon kraćeg perioda upotrebe. Puna kontrola podrazumeva da se dodirom mogu kontrolisati, glasnoća, reprodukcija i pozivi, pa i aktivirati glasnovni asistent, a komande se mogu dodatno prilagoditi preko aplikacije JBL Headphones. Iako ne služi kao audio-plejer, ova jednostavna i efikasna aplikacija donosi jasan pregled funkcija i dodatnih opcija, kao što su višepojasni ekvilajzer s predefinisanim modalitetima, pametno prepoznavanje reprodukovanog sadržaja, podešavanje automatskog stendbaja ili ažuriranje firmvera.

Zaključak

Na kraju, možemo samo da zaključimo da je JBL ponudio praktičnu i smislenu alternativu sveprisutnim in-ear slušalicama. Soundgear Sense pružaju vrlo dobar zvuk i brojne praktične opcije, pa staju rame uz rame s bilo kojim true wireless bubicama približne cene, ali bez zagrevanja ušiju i neprijatnog osećaja, koji je neizbežan posle nekog vremena. Američki proizvođač od nas dobija čistu peticu za inovativnost i način na koji je ovu ideju sproveo u delo.

JBL Soundgear Sense
Sistem: aktivne
Tip: open-ear
Frekvencijski opseg: 20 Hz - 20 kHz
Zvučni pritisak SPL: 90 dB
Povezivanje: blutut v5.3
Prečnik zvučničke jedinice: 16,2 mm
Kapacitet baterije: 2 x 70 + 600 mAh
Dodatno: mikrofon
Masa: 2 x 13 + 70 g
Cena: 150 evra
AVL Projekt, 021/4751-777
Kvalitet izrade
Funkcionalnost
Zvuk
Vrednost za novac
Uspešno realizovan koncept.
Čvrsto i sigurno naleganje.
Obilje opcija.
Solidan i živopisan zvuk.
Previše bučno okruženje predstavljaće smetnju zbog odsustva izolacije.
4.2