Može li blutut biti hi-fi?
ZEN Blue 3 je jedan od prvih, ako ne i prvi blutut primopredajnik koji podržava najnoviji i najbolji kodek aptX Lossless.

Iako je pre više od 25 godina započela svoj život kao univerzalna tehnologija za bežični prenos podataka, blutut veza je možda i najveću komercijalnu primenu pronašla u audio-svetu. Blutut zvučnici i slušalice postali su deo naše svakodnevice i smatramo ih veoma praktičnim, mada ne i punokrvnim hi-fi uređajima. Ipak, razvoj kvalitetnijih blutut kodeka poslednjih godina pružio je sve bolju reprodukciju muzike, pa se na tržištu pojavljuje sve više blutut prijemnika za kućne audio-sisteme. Cela priča dobija dodatnu težinu kad uzmemo u obzir da su se tržišnoj utakmici priključila imena poput legendarnog McIntosha, s modelom MB20.
Spoljašnjost
Kao mlada kompanija koja već ima zavidnu reputaciju, britanski iFi Audio veoma je aktivan i svake godine predstavlja pregršt novih modela. Ovog leta došao je red na obnavljanje blutut transivera iz popularne serije ZEN, a novi model treće generacije nosi oznaku ZEN Blue 3. Osnovni dizajn serije ZEN ostaje nepromenjen još od prve generacije i podrazumeva prepoznatljivu formu, neobičnih oblina i retro dizajna. Kompaktno kućište izrađeno je u potpunosti od metala, s gornjom, donjom i bočnim stranama iz jednog komada i s poklopcima na prednjoj i zadnjoj strani. Kombinacija eloksiranog i četkanog finiša izgleda vrlo elegantno, naročito uz znalački odabranu kombinaciju boja, pa ZEN Blue 3 čak ostavlja utisak luksuznog proizvoda više klase. Pored toga, završna obrada je besprekorna u svakom pogledu i iz bilo kog ugla, a uređaj u ruci deluje čvrsto kao monolit.
U poređenju s prethodnikom, ZEN Blue 3 već na prvi pogled pokazuje da ovde nije u pitanju blaga evolucija, već ozbiljan iskorak u pogledu tehnologija i mogućnosti. U središtu prednjeg panela postavljen je veliki logotip kompanije, koji pomoću LED osvetljenja u različitim bojama ukazuje na trenutno korišćeni blutut kodek. Desno od njega nalazi se nešto manje LED svetlo, koje takođe različitim bojama signalizira rezoluciju dolaznog signala, kao i trenutni nivo glasnoće. Sledi taster za aktivaciju Low Latency modaliteta, a zatim komanda za blutut uparivanje i isključivanje svetlosnih indikatora na prednjem panelu. Na levoj strani fronta smešteni su tasteri za uključivanje i promenu modaliteta rada (blutut prijemnik, blutut predajnik i DAC), dok nešto veći taster, najbliži središtu, služi za promenu ulaza, kao i za kontrolu glasnoće (samo u modalitetu blutut predajnika).
U skladu s povećanom funkcionalnošću, zadnja strana prilično je popunjena raznovrsnim priključcima. Kako ZEN Blue 3 više nije samo blutut primopredajnik, već može preuzeti ulogu eksternog D/A konvertera, ovde pronalazimo USB-C port, kao i dva kombinovana mini-priključka S/PDIF. Oni su izvedeni u obliku 3,5-milimetarskih priključaka – jednog ulaza i jednog izlaza, koji prihvataju koaksijalnu ili optičku vezu preko adaptera. U levom delu smešten je analogni RCA ulaz, kao i analogni izlaz u formi RCA i balansiranog 4,4-milimetarskog priključka. Postavku upotpunjujuju blutut antena i konektor za spoljašnje napajanje u desnom delu.
Tehnologija i mogućnosti
Kao i uvek, iFi Audio ispod haube primenjuje oprobane komponente, pa se na poziciji blutut čipseta nalazi flegšip rešenje iz Qualcommove serije QCC518x. Već smo spomenuli da ZEN Blue 3 podržava najnoviji blutut kodek aptX Lossless, koji ima bit-ratu od 1.200 kilobita u sekundi. Ovo je veoma značajno za afirmaciju blututa kao hi-fi načina povezivanja, jer bit-rata nekompresovanog CD zapisa iznosi 1.411 kilobita u sekundi, dok je dosadašnji najbolji blutut kodek Sonyjev LDAC dostizao 990 kilobita u sekundi. Dakle, može se reći da je blutut prišao veoma blizu punom lossless CD kvalitetu, pa verujemo da je samo pitanje vremena kad će ga dostići – i prestići. Pored toga, ZEN Blue 3 prihvata i druge popularne kodeke, kao što su aptX HD, aptX Adaptive, LHDC (900 kbps) i uobičajeni AAC i SBC.
Blutut kolo upareno je sa 24-bitskim D/A konverterom ESS Sabre ES9023, koje koristi patentiranu HyperStream arhitekturu za umanjenje džitera. Interni DAC podržava rezoluciju od 96 kiloherca preko blutut veze i USB-C porta, dok S/PDIF ulaz prihvata do 192 kiloherca. Pored prihvatanja najnovijih blutut kodeka i rada u režimima blutut prijemnika, blutut predajnika i eksternog DAC-a, svestranost ovog uređaja potcrtana je modalitetom aptX Low Latency kako bi se eliminisalo kašnjenje zvuka tokom gledanja filmova ili igranja video-igara – ovo predstavlja uobičajen problem pri upotrebi blutut slušalica ili zvučnika.
Upotreba i zvuk
Kako je za nove tehnologije potrebno određeno vreme da postanu široko rasprostranjene, za testiranje ovog uređaja nismo imali blutut izvor koji podržava najnoviji aptX Lossless, već smo morali da se ograničimo na sada već stariji, ali provereno dobar, LDAC. Zanimljivo je da je fabrika uspela da čak i zvuk preko blututa donekle oblikuje prema sopstvenoj filozofiji, pa ZEN Blue 3 donosi već prepoznatljivu iFi-jevu kombinaciju preciznosti i prijatnih, a opet dovoljno neutralnih tonova. Kolorit je vrlo lepo uobličen, uz odličnu ravnotežu između jasnih detalja i teksture pojedinačnih tonova i bez odlaska u preveliku toplinu koja bi zagušila finese, ali ni u suvoparnu analitičnost. Odranije znamo da LDAC pruža reprodukciju blisku CD kvalitetu, a ZEN Blue 3 to nam je samo potvrdio – zvuk je celovit i bez primetnih izobličenja, što bi bila posledica manjkavog bežičnog prenosa.
Prelazak na funkciju D/A konvertera preko USB veze pokazao je da je ZEN Blue 3 solidan na ovoj poziciji, a verujemo da zasluge pripadaju i odvojenom ulazu za napajanje. Ovo je uvek dobra ideja, naročito jer se uređaj kasnije može unaprediti još kvalitetnijim prekidačkim ili čak linearnim napajanjem. U ovom delu testiranja najzanimljivije je bilo zapažanje da se zvuk preko digitalne veze sasvim malo razlikuje od blututa, što znači da je iFi Audio uspeo da ujednači kvalitet preko svih ulaza. Bas je čvrst i dubok, uz zadržavanje definicije do granice čujnosti, iako najdublji tonovi ne obiluju detaljima. Na suprotnoj strani spektra vladaju čiste i jasno ocrtane note, solidne definicije i precizne vremenske određenosti. Njihov kolorit je neutralan, mada nam ZEN Blue 3 ne pruža previše u pogledu višeslojnog, dubokog prikaza.
Uprkos nesumnjivim kvalitetima, ZEN Blue 3 ima nekoliko nedostataka koje ne možemo zanemariti. Na prvom mestu, to je nepraktično rešena indikacija, pomoću prikaza različitih boja na prednjem panelu. Iako ovo isprva može biti šarmantno i podsetiti na daleko skuplje Chordove sprave, istina je da je rezolucija prikazana prilično neodređeno (žuta boja za 44,1 i 48 kiloherca, bela za sve iznad toga), isto kao i glasnoća – za koju morate imati legendu ili napamet naučiti kolornu šemu. Zatim, iako nismo imali priliku da isprobamo novi aptX Lossless, utisak je da upotrebljeni DAC nije sasvim dorastao ovom tipu veze i da bi ovaj, ali i svi drugi kodeci, imali koristi od konvertera više klase. Konačno, pregled trenutnog statusa reprodukcije, baratanje kodecima i podešavanje glasnoće bili bi mnogo lakši kroz aplikaciju, koja bi mogla da ponudi i tonske kontrole, ali i da služi kao daljinski upravljač – teško nam je da poverujemo da višestruko jeftiniji FiiO transiveri imaju sve ove opcije, kao i kvalitetnije DAC čipove, a da ih je daleko skuplji ZEN Blue 3 izostavio.
Zaključak
Na kraju, iFi Audiju odajemo priznanje za neumorno podizanje letvice i stalno unapređivanje svojih uređaja, uz zadržavanje kvaliteta završne obrade koji daleko prevazilazi cenovnu klasu. S druge strane – i uz ponovljenu napomenu da nismo isprobali najbolji kodek aptX Lossless – utisak je da bi ovaj uređaj mogao još više uz kvalitetniji DAC i bolje promišljenu funkcionalnost.
Blutut kodeci: aptX Lossless, aptX Adaptive, aptX HD, aptX, LDAC, LHDC/HWA, AAC, SBC
D/A konverter: ESS ES9023
Podržana rezolucija: do 192/24
Digitalni ulazi: koaksijalni, optički, USB-C
Digitalni izlazi: koaksijalni, optički
Analogni ulazi: RCA
Analogni izlazi: RCA, balansirani 4,4 mm
Dimenzije (ŠxVxD): 158 x 35 x 115 mm
Masa: 447 g
Cena: 300 evra
4Audio, 011/770-4320