Pametni saputnik
Huawei je krajem prošle godine predstavio nove bežične in-ear slušalice, prvo u Kini, a zatim i u ostatku sveta. Ove slušalice demonstriraju tehnološki napredak u oblasti aktivnog poništavanja buke, kao i bežičnog prenosa zvuka visoke rezolucije.

Slušalice dolaze u lepom kartonskom pakovanju u kojem se, pored slušalica, nalaze i jedan USB-C kabl, uputstvo, kao i set ukupno šest pari nastavaka za bolju prilagodljivost uhu. Zapravo, u pakovanju su tri para silikonskih nastavaka i tri para nastavaka od memorijske pene, koji su nam se posebno dopali. Slušalice ne dolaze s punjačem, ali se mogu puniti bilo kojim punjačem, a podržavaju i bežično punjenje. Međutim, pre nego krenemo u tehničke detalje, moramo pohvaliti napore kompanije da kreiraju brending nazvan Huawei Sound. Tim potezom žele da pokažu posvećenost kvalitetnoj reprodukciji, uz stvaranje novog logotipa, koji predstavlja mešavinu violinskog ključa i početnog slova imena kompanije.
Opis
Slušalice dolaze u tri boje: zelenoj, beloj i crnoj, dok oblik kućišta najviše podseća na manji komad sapuna. Kućište je bez oštrih ivica, s detaljima zlatne boje, a na prednjem delu ima samo malenu LE lampicu koja služi kao indikator napunjenosti baterije. Kućište zbog svog oblika ne može stajati vertikalno, već se samo može položiti. Na donjoj stranici nalazi se USB-C priljučak za punjenje. Poklopac na gornjoj stranici kontrolisan je magnetom, pa se zaista lepo otvara i zatvara.
Aplikacija
Slušalice možete odmah koristiti bez dodatnog softvera, ali preporuka je da instalirate aplikaciju Huawei AI Life. Ova aplikacija se ne nalazi u Google Play prodavnici, ali je možete preuzeti direktno na sajtu proizvođača. U aplikaciji možete preuzeti novi firmware za slušalice, možete videti i status baterija svake slušalice ponaosob, a možete kontrolisati i nivo potiskivanja buke. Postoje četiri nivoa: dinamički, ugodni, glavni i ultra, pa tako možete birati sami ili prepustiti veštačkoj inteligenciji da odluči umesto vas. Nama se u aplikaciji posebno dopao test koji proverava da li silikonski nastavak odgovara vašim ušima. Naime, slušalice će reprodukovati muziku i pomoću mikrofona detektovati curenje zvuka. Da bismo bili sigurni da nas proizvođač ne folira, jednu slušalicu smo malo izvukli iz uva i zaista je aplikacija pokazala da nam ta slušalica ne stoji dobro. Dakle, reč je o pravom testu.
Moramo priznati da priloženi nastavci već nude jako dobar nivo pasivnog potiskivanja buke. U aplikaciji možete uključiti ili isključiti sistem za javljanje na telefonske pozive klimanjem glave. Klimanjem gore-dole primićete poziv, dok će klimanje levo-desno odbiti poziv. Zaista praktično rešenje! Dalje, u aplikaciji možete podešavati i geste poput dvostrukog ili trostrukog dodirivanja slušalica, one mogu preći na narednu muzičku numeri ili pauzirati reprodukciju.
Tehnički deo
Ove slušalice imaju dve zvučničke jedinice – zvučnička jedinica s četiri magneta prečnika 11 milimetara reprodukuje frekvencije do niskih 14 herca, dok se za visoke frekvencije brine planarni visokotonac, koji može reprodukovati do 48 kiloherca. Pored veoma širokog spektra frekvencija, Huawei je ponosan na ideju da ove slušalice možete koristiti i tokom veoma glasnih koncerata. Ideja je da primite poziv dok je oko vas veoma velika buka, te da će vas sagovornik savršeno razumeti. Tajna se krije u senzoru koji preuzima signal s vaših kostiju uha, koje su povezane s vilicom. Samim tim, ove pametne slušalice mogu da naprave distinkciju između spoljašnje buke i govora osobe koja ih nosi. Međutim, iako je ova mogućnost predstavljena kao nešto neverovatno, u praksi rezultat nije toliko dobar koliko smo očekivali.
FreeBuds Pro 4 imaju implementiran blutut u verziji 5.2 s podrškom za L2HC 4.0 kodek. Ako želite maksimalni kvalitet reprodukcije (2,3 mbps lossless), onda morate koristiti neki od novijih flegšip telefona iz Huaweia. Ako ostvarite ove uslove, onda ćete uživati u rezoluciji od 48 kiloherca sa 24 bita lossless kvaliteta. U slučaju da koristite neki drugi telefon, ostvarena veza biće solidnog kvaliteta jer će se koristiti neki od standardnih kodeka, poput LDAC ili aptX HD.
Što se tiče trajanja baterije, situacija zavisi od mnogo faktora. Kućište ima bateriju od 510 miliamper-sati, dok svaka slušalica ima bateriju od 55 miliamper-sati. Reprodukcija će trajati između četiri i šest sati, u zavisnosti od toga da li koristite sistem za redukciju buke i da li dajete prioritet kvalitetu zvuka ili kvalitetu konekcije. Nakon dodatnih punjenja baterijom iz kućišta, možete uživati u reprodukciji i do 33 sata. Moramo još pomenuti da slušalice imeju IP54 sertifikat.
Zaključak
FreeBuds Pro 4 imaju zaista kvalitetnu reprodukciju i dobre dodatne opcije. Nude brzo povezivanje i zaista jako dobar sistem potiskivanja buke. Jedino šta im možemo zameriti jeste estetika, jer nam se zlatni ukrasi nisu dopali. Međutim, lagane su i udobne za duže korišćenje, a to smatramo veoma važnim. Po ceni po kojoj se prodaju pružaju sve ono što treba. Glavno pitanje je da li ih kupiti zasebno ili sačekati neku Huaweiovu promociju i dobiti ih na poklon uz telefon. Naravno, za maksimalni kvalitet prenosa morate koristiti Huaweiove telefone, pa ako ih već imate, onda je izbor za slušalice veoma lak.
Tip: in-ear
Prečnik drajvera: 11 mm
Frekvencijski opseg: 18 Hz - 48 kHz
Povezivanje: blutut v5.2
Autonomija (s kutijom): do 33 sata
Kapacitet baterija: 2 x 55 mAh + 510 mAh
Masa: 2 x 5,8 g + 47 g
Cena: 199 evra
www.huawei.com