Ponosni akrobata
U poslednjih nekoliko godina prijatelji i čitaoci su nas bezbrojeno puta pitali za preporuku koji preklopivi telefon da kupe. I svaki put do sada smo im dali isti odgovor – sačekajte još, nije tehnologija još sazrela i telefoni imaju previše problema i preskupi su. Sada konačno imamo drugačiji odgovor.
Sklopivi telefoni imaju puno mana – predebeli su, preteški, imaju izraženu neravninu na ekranu na mestu pregiba, upada im prašinu u šarke, osetljivi su na ogrebotine… Očigledno su inžinjeri u Honoru odlučili da reše sve te probleme i predstave novu verziju preklopivog telefona – sada sa imenom Magic V3. Istini za volju i Magic V2 je bio sasvim korektan telefon, ali već na prvi pogled vidi da se je V3 ušao u segment savršenosti. Ovaj telefon se reklamira kao najtanji preklopivi telefon debljine samo 9,2 milimetara, što je približna debljina običnih telefona. Isto tako, ovaj telefon teži između 226 i 230 grama, u zavisnosti od verzije. Ovo je praktično ista težina najnovijeg telefona iPhone 16 Pro Max. Telefon dolazi u velikoj kutiji u kojoj se pored telefona nalazi i zaštitna maska iz dva dela koja se jednostavno montira. Oko kamera postavljen je veliki prsten koji se može otvoriti i tako postaviti telefon pod određenim uglom koji korisnik želi. Kada se telefon otvori, tada magija počinje, jer telefon ima debljinu od samo 4,3 milimetra.
U Honoru su zaštitu telefona shvatili veoma ozbiljno pa su kućište Magix V3 napravili od posebnih materijala sa još posebnijim imenima kojima vas ne bi zamarali. Oni tvrde da je materijal čak 40 puta odporniji na oštećenja u poređenju sa Samsung S24 Ultra telefonom, dok njihove šarke za preklop izdržavaju i do 500 hiljada preklapanja. Ovo je zaista impotantna brojka koju ostali proizvođači ne mogu da obećaju, već govore o daleko manjim brojevima. Već u uvodu ovog testa se jasno vidi da je Magic V3 tanak, lagan, otporan na oštećenja i da su ugrađene šarke za preklop dovedene do savršenstva. Inače, Honor je ubacio Magic V3 u veš mašinu i oprao ga u bubnju bez ikakve zaštite, samo kako bi pokazao koliko je otporan na oštećenja.
Hardver
Honor Magic V3 dolazi sa očekivanim čipsetom Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 koji je izrađen u četirinanometarskoj tehnologiji sa osam jezgara. Proizvodi se u tri verzije: 256/12 gigabajta, 512/16 gigabajta i verzija sa 1 terabajtom skladišta i 16 gigabajta RAM memorije. Ugrađene su dve baterije, po jedna u svaki deo telefona i zajedno imaju oko 5.150 mili-ampersati. Podržano je brzo punjenje od 66 vata, što je na primer manje od Honora 200 Pro koji dolazi sa punjačem od 100 vati snage. Bežično se može puniti sa 50 vati, dok nudi punjenje drugih uređaja do 5 vati. Telefon se od nule do 100 može napuniti za nešto manje od 50 minuta, što je impresivan rezultat.
Jedan od najzanimiljivijih elemenata ovog telefona su svakako ekrani. Manji ekran ima dijagonalu od 6,43 inča rezolucije 1.060×2.376 piksela. Ovako sklopljen telefon na prvi pogled izgleda kao i svi drugi telefoni, samo je ekran nešto uži nešto što se očekuje. Sa desne strane se nalaze kontrole glasnoće, dok je ispod njih, ali zapravo na nižem delu telefona taster za otključavanje koji ima u sebi čitač otisaka prsta. Da biste registrovali otisak, moraćete veliki broj puta da prisolnite prst, jer je čitač odnosno taster, dosta uzak. Međutim, kada to jedno uradite, otključavanje telefona ide zaista glatko. Svidelo nam se što je dovoljno samo prisloniti prst, a ne i pritisnuti taster do kraja. Ipak, kao i kod Sony Xperia 1 VI, ovaj taster će se dopasti samo onima koji telefon drže u desnoj ruci, dok će levoruki najčešće koristiti otključavanje telefona putem prepoznavanja lica.
Kada otvorite telefon dobićete ekran od 7,92 inča sa rezolucijom od 2.156×2.344 piksela, dakle ekran je skoro pravougaoni. Prelaz na savitljivom delu je osetljiv, ali ne previše. Osvetljenje oba je odlično i korisnik može da sve lepo vidi i pri jakom suncu. Inače, oba ekrana su LTPO i podržavaju varijabilno osvežavanje od jednog do 120 herca. Ekrani podržavaju HDR standarde poput Dolby Vision i HDR10+. Honor je posebnu pažnju posvetio novim AI algoritmima koji bi trebalo da smanje kraktotrajnu kratkovidost. Ovi algoritmi stvaraju kontrolisano defokusiranje i treba da spreče zamućenje vida nakon dužeg posmatranja ekrana, koje verujem da su mnogi iskusili. Ovo podešavanje je inicijalno isključeno, ali svakako ga treba isprobati da li vam lično prija ili ne.
Isprobali smo ugrađene zvučnike na Magic V3. Jedan se nalazi gore, a drugi dole, međutim kada se telefon otvori oba zvučnika ostaju gore i dole, ali na levoj strani. Ako želite stereo doživljaj, neophodno je zarotirati ekran za 90 stepeni, tako da vam savitljivi deo ekrana ne ide po vertikali, već po horizontali. Tada će zvučnici biti pozicionirani kako treba – levo i desno. Ako pokrenete neki test-video sa YouTube-a primetićete jednu neobičnost – audio zapis sa levog kanala se reprodukuje i na desnom kanalu samo na nižem nivou, kao i obrnuto. Nije nam jasno zašto su se u Honoru odlučili za ovakav potez, osim da se telefon glasnije čuje. Dakle, za pravi stereo užitak ipak preporučujemo slušalice.
Kamere
Prva specifičnost ovog telefona je što ima dve selfi kamere! Jednu koristite na manjem ekranu kada je telefon zaklopljen i drugu koristite kada je telefon otklopljen. Međutim, još zanimljivije je što je Honor ugradio dve iste kamere što nije slučaj kod drugih proizvođača. Na primer Samsung Z Fold6 ima lošiju selfi kameru na većem ekranu tj. kada je telefon otvoren. Obe selfi kamere na Magic V3 imaju 20 megapiksela, snimaju sa žižnom daljinom od 21 milimetra i otvorom blende od f/2,2 što su sasvim fine karakteristike. Inače, model V2 je imao 16 megapiksela, tako da je ovo fina nadogradnja.
Kada je glavna kamera u pitanju, najvažnije je da ona sada raspolaže sa Sony senzorom IMX 906 koji ima dijagonalu od 1/1,56“ što je odličan senzor u poređenju sa „preklopnom“ konkurencijom. Ima 50 megapiksela, snima široko sa 23 milimetra, a ima i optičku stabilizaciju. Telefoto kamera je značajno unapređena i ima senzor od 50 megapiksela, ali snima sa fantastičnom žižnom daljinom od čak 90 milimetara, što u prevodu znači uvećanje 3,5 puta. Ovakav zum je zaista koristan u praksi, a kada se uzme u obzir da se nije štedelo na senzoru niti na optičkoj stabilizaciji, onda ovo mogu biti veoma upotrebljive fotografije. Poslednja širokougaona kamera ima 40 megapiksela sa žižnom daljinom od samo 16 milimetara.
Softver
Magic V3 ima isti softver kao i Honor 200 Pro koji smo nedavno testirali. U pitanju je Android 14 sa Magic OS u verziji 8. Poneke AI mogućnosti smatramo korisnim poput odabiranja teksta sa fotografije ili prevlačenje fotografije u „bar“ sa strane na neku od aplikacija poput pretraživača, koji onda može potražiti predmet sa fotke. Ono što je novost je takozvani face-to-face prevodilac gde je predviđeno da dve osobe sede jedna preko puta druge i komuniciraju na dva različita jezika.
U kamerama je takođe ugrađena AI pomoć, a rezultati koje smo dobijali sa Studio Harcourt pri portretnim fotografijama su zaista impresivne. Tu je i AI Eraser gde možete izbrisati neželjene objekte ili neželjene bivše partnere sa fotografija.
Zaključak
Honor Magic V3 je telefon koji je teško ne voleti. Zaljubićete se u njega već od prve sekunde, jer je kompaktan i lagan, a istovremeno veoma funkcionalan. Sve što pokušate na njemu da uradite biće jednostavno i brzo. Možete ga koristiti i za zabavu i za posao i na oba polja će se pokazati kao odličan partner. Magic V3 štiklira sve opcije koje vam mogu trebati, a savitljiv je i istovremeno elegantan baš kao i vrhunski kineski ritmički gimnastičari. Što se cene tiče, ona je veoma slična sa konkurencijom, ali svakako treba ispratiti sve promotivne akcije koje će se nuditi u narednom periodu. Od nas je ovaj telefon dobio najvišu preporuku.