HiFimessut 2024, Helsinki

Kippis!

Prvi put smo pozvani na Hi-Fi sajam u Helsinkiju i bila bi prava šteta da nismo posetili ovaj zanimljiv događaj.

Hi-Fi sajam u glavnom gradu Finske održan je 14. i 15. septembra, u vreme kad su tamo vremenski uslovi još uvek prihvatljivi. Ali, drugi je razlog za ovaj termin – finski sajam se naslanja na veliki sajam nameštaja Habitare, koji ima zaista veliku posećenost. Habitare se održava na sajmu, dok je naš sajam bio u hotelu koji je pored sajamskog prostora. Dodatno, organizator sajma je naš kolega iz EISA Teppo Hirvikunnas, koji je urednik magazina AV Plus, a koji je odlučio da svi posetioci sajma Habitare imaju besplatan ulaz na Hi-Fi sajam. Zbog toga su brojke o posećenosti impresivne, pa je tako oko 1.500 ljudi kupilo kartu samo za Hi-Fi sajam, dok je još skoro 3.000 posetilaca došlo s događaja Habitare. Ako pomenemo da Helsinki ima preko 1,3 miliona stanovnika, te da cela Finska na dosta velikom prostoru ima samo 5,6 miliona stanovnika, onda je jasno da je broj posetioca Hi-Fi sajma sasvim adekvatan. Sajam je bio podeljen na dve etaže, gde smo imali prilike da posetimo 21 prostoriju, ali i da vidimo puno opreme po hodnicima hotela.

U velikoj prostoriji se smestio pregršt brendova iz prodajnog asortimana jednog od distributera, pa smo tako videli najnovije proizvode kompanija KEF, Dynaudio, Pro-Ject, Musical Fidelity, Cambridge Audio i drugih. Muzika se slušala, ali onako neobavezno, uz puno razgovora s posetiocima.

FinkTeam je prikazao nove zvučnike Borg, a na smenu su svirali i Avantgarde Acoustic Colibri C2. Izlagač je uredno obeležavao limenkom piva koji zvučnici trenutno sviraju. Gramofon je bio Bergmann, dok je ostatak elektronike bio od francuskog proizvođača Kora.

Amphion je finski proizvođač zvučnika i imali su veoma dobru prezentaciju. Svirao je Krypton3X, koji košta 20.000 evra, a bili su povezani i njihovi studijski monitori iz dva dela. Gore su bili postavljeni nearfield monitori Two18 s cenom od 6.600 evra, dok su im pomagali BaseTwo25 s cenom od 22.000 evra. Odličan zvuk i svakako jedan od najboljih na sajmu!

Prostorija posvećena Yamahinim proizvodima, u kojoj je, pored novih proizvoda japanskog proizvođača, bilo prikazano i nekoliko legendarnih uređaja. Slušali smo risiver R-N1000A pomoću zvučnika N-S600A.

Jedan od najozbiljnijih sistema sačinjavali su zvučnici Chord electronics, Innuos i Perlisten. Uz doziranu priču prezentera, ovo je možda najprecizniji zvuk na sajmu.

Možda se posetioci našeg sajma u Beogradu sećaju komičnog gospodina po imenu Adam Shaw-Cotterill. On sada radi u Audioquestu i s kolegom je pravio prezentaciju kablova, tj. prikazivao je razliku u zvuku na sistemu uz brzu zamenu kablova. Korišćeni su Hegelova elektronika i zvučnici Golden Ear.

Još jedan zanimljiv sistem, gde su svirali neobični zvučnici Audiovector Trapeze, koji su zapravo rimejk modela iz 1979. godine. Elektronika je bila Linn pomoću IsoTek kablova i kondicionera.

Jedan „razuman“ sistem u kojem su svirali zvučnici Focal i Bowers & Wilkins, dok su za elektroniku bile korišćene komponente kompanije Denon.

Manja prostorija s pregršt proizvoda kompanija JBL i Arcam. Nove komponente iz JBL-a, gramofoni, pojačala, CD plejeri, kao i novi L zvučnici. Zanimljivo je bilo videti i čuti i nove Arcam komponente nakon dužeg vremena.

Uvek na sajmovima imate jednu prostoriju u kojoj je postavljen ekscentrični sistem sa ekscentričnim izlagačem. Ovo je bio pravi primer – Schetl zvučnici, Transrotor gramofon, Tiglon kablovi, Ayon CD plejer…

Jednostavan sistem sačinjen od ATC zvučnika, Linn gramofona i Linn Selekt DSM strimera s pojačalom. Baš lep zvuk s minimalnim brojem komponenti i audiofilskog komplikovanja.

Opet je Canton bio najglasniji sistem na sajmu! Thorens TD 124 DD gramofon je korišćen kao izvor, dok je elektronika bila iz Audiolaba. Ipak, Canton Reference 3 s cenom od 12.000 za par zaslužuju daleko bolju elektroniku.

U ovoj prostoriji su se smenjivale elektronika Luxman i Moon, a zvučnici su bili Sonus faber ili Martens. Kimber kablovi su korišćeni za vezu. Dobri sistemi, ali morali smo se vraćati da bismo čuli sve kombinacije koje je izlagač zamislio.

Hifiharrastajat je ime finskog hi-fi foruma, pa su i forumaši dobili svoju prostoriju. Muzika se slušala sa Studer B67 trakaša, preko Rogue Audio lampaša i starijih Dynaudio monitora. Prezenter je obukao crnu „siledžijku“ da bi pokazao svoje tetovaže i svoje poznavanje hi-fi opreme.

Finska kompanija Aalto postoji samo četiri godine i do sada je proizvela osam modela, od kojih smo imali prilike da vidimo tri: pristupačni model Aalto 1 Evo s cenom od 499 evra, zatim model Aalto 3 i konačno preveliki Aalto 9.

Michi elektronika je izgledala potpuno impresivno s gramofonskim pretpojačalom i snagašima, dok je za izvor korišćen Clearaudio gramofon Innovation u crnom laku. Zvučnici su bili Fischer&Fischer i čini se da su bili nedorasli za ovaj sistem.