Osamnaesti sajam
Hi-Files Show je uspešno održan po osamnaesti put na istom mestu – u hotelu “Holiday Inn” na Novom Beogradu prvog vikenda novembra prošle godine.
4Audio
Kao jedan od najvećih domaćih distributera, 4Audio je već navikao posetioce da na Hi-Files sajmu nastupa u dve sale. Sala „Gračanica“ bila je rezervisana za najveće zvezde ovogodišnje postavke, koje su stigle iz kompanija McIntosh i Sonus faber. Posetioci su mogli da se uvere u snagu i finesu najmoćnijeg integrisanog pojačala iz McIntosha, koje nosi oznaku MA12000 i donosi hibridnu postavku, s cevima 12AX7A u pretpojačalu i solid-state izlaznom sekcijom, uz obilje dodatnih opcija. Kao izvor je upotrebljen SACD/CD plejer MCD600, koji koristi osmokanalno konvertersko kolo u Quad Balanced modalitetu, što znači da su za svaki kanal zadužena četiri DAC-a. Prekookeanskih 350 vati pokretali su podnostojeće kutije Sonus faber Sonetto VIII – u pitanju su najveći zvučnici iz nove serije Sonetto G2, koji se odlikuju prelepim dizajnom, ali i elaboriranim rešenjima. Trosistemska postavka prepoznatljiva je po belom Camelia srednjetoncu, koji podseća na cvet, a tu je i manje primetna, ali jednako značajna novina u vidu betonskog postolja koje dodatno umanjuje vibracije. Jasno je da ovakav sistem zaslužuje što čistiju struju, pa je postavku upotpunio kondicioner AudioQuest PowerQuest 707.
Iako je prethodnih godina imala više izložbeni karakter, sala „Ravanica“ ove godine je takođe udomila čistokrvni hi-fi sistem. Osnov sistema činio je Roksan Caspian 4G Streaming Amplifier, koji je stigao neposredno pred početak sajma, pa je ovo ujedno bilo njegovo premijerno prikazivanje na domaćem tržištu. Novi integralac pruža 105 vati po kanalu u klasi AB, a obogaćen je digitalnom sekcijom i BluOS mrežnom platformom. Sistem je upotpunjen CD transportom iz serije Attessa, dok su se na poziciji zvučnika smenjivali podnostojeći trosistemci Monitor Audio Gold 500 6G i daleko manji, ali vrlo sposobni regalski Studio 89. Ovaj sistem zavredeo je pozitivne komentare velikog broja posetilaca jer je – u poređenju s mnogim drugim sistemima na sajmu – pružio sasvim dobar zvuk po znatno pristupačnijoj ceni.
Acoustic Invader i Relco Audio
Domaći proizvođač Acoustic Invader poznat je po izuzetno dobrim uređajima, koji po pravilu pružaju sjajan odnos cene i kvaliteta, a prošle godine je u potpunosti obnovio ponudu. Druga generacija donela je atraktivniji dizajn, s kružnim komandama inspirisanim latičastim mlaznicama aviona, koje su dodatno istaknute crvenom bojom. Nazivi uređaja su u istom stilu, pa je tu balansirano pretpojačalo u A klasi Fulcrum, koje kontroliše izlazne monoblokove u D klasi Felon. D/A konverter Lancer takođe ima balansiranu konstrukciju i radi u klasi A, dok je za transport digitalnih fajlova bio zadužen CocktailAudio X50Pro. Na suprotnoj, analognoj strani nalazio se gramofon Perpetuum Ebner PE 4040 MK2, s ručkom Thorens TP 92 i glavom Ortofon 2M Black. Na poziciji zvučnika našla se još jedna atrakcija u vidu hibridnih dvosistemskih kutija Relco Audio Venus MK4. Ovi florstenderi, vitke siluete i atraktivnog oblika, za visoki i srednji opseg koriste ribonsku jedinicu dužine 60 centimetara, dok je za niske tonove zadužena dinamička membrana prečnika 16 centimetara. Sistem je upotpunjen strujnim kondicionerom IsoTek EVO3 Sigmas.
Audio plus
Novosadski distributer Audio plus u svom zastupništvu ima brojne ugledne audiofilske kompanije, ali i nekoliko mladih brendova, koji tek stiču reputaciju među ljubiteljima dobrog zvuka. Ovogodišnji sistem bio je srazmerno skroman u broju komponenti, ali su u pitanju bili probrani uređaji, za koje se može reći da imaju gotovo legendarni status u hi-fi svetu. Prostorijom su dominirali masivni zvučnici Fyne Audio Vintage Twelve, mase preko 77 kilograma po komadu i u klasičnom, prelepo izvedenom finišu od voskirane orahovine. Po mnogim audiofilima, Fyne Audio predstavlja ono što je Tannoy trebalo da bude, a Vintage Twelve to potvrđuju koaksijalnom jedinicom prečnika 300 milimetara, u čijem je središtu smešten 75-milimetarski kompresioni visokotonac, dok je na gornjoj strani bio dodat omnidirekcioni supervisokotonac SuperTrax. Za pokretanje je bio zadužen jednako atraktivni hibridni integralac McIntosh MA12000 od 350 vati po kanalu, dok su se na poziciji izvora našle komponente Linn. Kao analogni izvor upotrebljen je gramofon Majik LP12, a za reprodukciju digitalnih fajlova korišćen je DAC i mrežni plejer Selekt DSM.
Auris Audio i EarMen
Kao jedan od domaćih proizvođača s najvećom paletom proizvoda, Auris Audio zanimljiv je velikom broju audiofila – bilo da su u pitanju uređaji matičnog brenda ili znatno pristupačnijeg EarMena. Ovogodišnji sistem bio je mešavina novih i već poznatih uređaja, koje je predvodio gramofon Bayadere 3, izrađen iz više slojeva aluminijuma i ukrašen detaljima od sjajnog keroka. Gramofonska sekcija potpuno je nova i nosi naziv Spinnaker, a u pitanju je cevni uređaj koji podržava MM i MC zvučnice. Lanac se nastavlja takođe novim i vrlo atraktivnim integrisanim pojačalom Genoa 125, koji sledi dizajnerski izraz ranije predstavljenog pojačala za slušalice Headonia 300B. U pitanju je hibridni sklop koji sadrži cevi ECC88 u pretpojačalu i klasu D u izlaznom stepenu, uz veliki ekran i crvene detalje na frontu. Digitalni deo sistema stigao je iz EarMena u vidu mrežog transporta Staccato i D/A konvertera Tradutto, koji su koristili zajedničko eksterno napajanje, a jedino zvučnici nisu bili iz sopstvene proizvodnje – upotrebljeni su veliki planarno-magnetski zvučnici Fonica Flag L. Pored toga, prikazani su mnogi drugi noviteti, među kojima je čitava serija gramofona, konvencionalnog dizajna i inspirativnih naziva iz sveta muzike. Cene startuju već od trocifrene zone, a kao jedan od best-buy modela ističe se Mystik, koji je opremljen aluminijumskom ručkom T809 i zvučnicom AT95.
BIOS Audio
Domaći konstruktor BIOS Audio po drugi put se predstavio posetiocima Hi-Files sajma. Iza ovog proizvođača stoji zanimljiva priča, koja započinje 12 godina nakon završetka projekta Teresonic Audio i zamišljena je kao nastavak razvoja i usavršavanja koncepta, uz rešavanje određenih nedostataka. Naime, pored neospornih kvaliteta, nekadašnji koncept širokopojasnih drajvera doneo je i probleme na krajevima spektra, pa je jedan iz tročlanog Teresonic tima pre tri godine odlučio da ponovo pokrene projekat, ali uz znatne izmene u pristupu. Ovo je iznedrilo podnostojeće kutije Human i Franky, koji su izvedeni u relativno konvencionalnom maniru, uz trosistemsku topologiju u oba slučaja. Njihov prvi važan test bio je upravo na prošlogodišnjem Hi-Files sajmu, kad su mnogi posetioci pohvalili zvuk ovih kutija, pa je BIOS Audio za ovogodišnji nastup pripremio unapređene verzije Human MKII i Franky MKII. Uprkos velikoj vizuenoj sličnosti, konstruktor navodi da su primenjeni novi algoritmi u proračunima. Uočeni su i neki nedostaci, pa su niskotonske jedinice od osam oma zamenjene četvoroomskim, a skretnica je rekonstruisana – pa je u sobi BIOS Audio na ovogodišnjem sajmu mogao čuti još bolji zvuk.
Dayens
Sigurni smo da ovu kompaniju nije potrebno posebno predstavljati jer Dayens već godinama predstavlja jednu od okosnica domaće hi-fi proizvodnje. Propuštanje prošlogodišnjeg sajma očigledno je dobro iskorišćeno jer je Dayens predstavio neke potpuno nove proizvode. Posebno nam se svidelo što je sajamski sistem bio srednjeg gabarita, što znači da ne zahteva koncertnu salu, već će se bez teškoća uklopiti u prosečan dnevni boravak. Nova perjanica u ponudi zvučnika nosi naziv Grande Duo, a u pitanju su podnostojeće kutije dvosistemske topologije, nastale kao evolucija modela Grande Piccolo. Opremljene su zvučničkim jedinicama renomiranog danskog proizvođača Scan-Speak. Pretpojačalo Ecstasy IV poznato je odranije, ali je sada kompletirano dvokanalnim izlaznim pojačalom Ecstasy IV slim, snage 110 vati po kanalu na osam oma. Ovaj par odlikuje se elegantnim i svedenim dizajnom, vizuelno je besprekorno usklađen i veoma kvalitetno izrađen.
Impulse Hi-Fi Audio
Kao jedan od distributera koji već godinama čini deo tvrdokornog jezgra domaće ponude hi-fija predstavljajući probrane i provereno kvalitetne proizvođače, Impulse Hi-Fi Audio je i ovog puta pripremio pravu audiofilsku poslasticu. Iako se u sajamskoj postavci našlo nekoliko pojačala, najviše pažnje i komplimenata zadobio je cevni lepotan pod nazivom Jadis DA50 Signature. Ovo integrisano pojačalo pruža 30 vati po kanalu u čistoj klasi A, uz automatski bijas, pet linijskih ulaza i kućište od nerđajućeg čelika koji se koristi za hirurške instrumente. Kao alternativa bili su prisutni novi Hegel H400, opremljen digitalnom i mrežnom sekcijom, klasični integralac Exposure 3510 i novi Cambridge Audio CXA81 MK II, koji donosi analogne i digitalne ulaze. Impulse Hi-Fi Audio ove godine se odlučio samo za digitalne izvore, pa su se u sistemu našli mrežni plejer X2 Pure s vrha ponude kompanije Matrix Audio, kao i višestruko jeftiniji strimer Cambridge Audio CXN100. Ipak, na poziciji zvučnika nije bilo dvoumljenja – svirale su trosistemske kutije Spendor D9.2, koje su, pored Jadisa, izazvale oduševljenje mnogih audiofila.
M-Kabl
Distributerska kuća M-Kabl poznata je po predstavljanju brendova iz viših cenovnih kategorija, pa njihova sala svake godine predstavlja mali raj za oči i uši posetilaca. Nemačka kompanija MBL uživa ogroman ugled u svetskom hi-fiju, a M-Kabl nam je ove godine predstavio elektroniku iz srednje serije Noble Line. Vizuelno usklađena postavka izgledala je moćno u crnoj boji, a sistem je sadržao pretpojačalo N11, izlazno pojačalo N21 i DAC / CD plejer N31. Ovakav sistem pruža 380 vati po kanalu, dok digitalni izvor pri konverziji kombinuje jednobitsku i multibitsku tehnologiju. Na poziciji mrežnih izvora, postavci su dodati novi strimer MBL Cadenza C41, kao i prestižni dvodelni audio-server i plejer Innuos Statement. Zvučnici su takođe bili iz kompanije MBL u vidu podnostojećeg modela Radialstrahler 116 F, koji je opremljen patentiranim omnidirekcionim visokotoncem, a bili su prisutni i vitki, atraktivni florstenderi Estelon YB.
NV Audio, GT Audio i DN Audio
U sobi 309 posetioci Hi-Files sajma mogli su da vide i čuju uređaje tri domaća proizvođača, od kojih je svaki bio zadužen za po jedan segment u zajedničnom sistemu. Mrežni plejer Extreme 7 dolazi od somborskog proizvođača DN Audio i predstavlja se kao prilično dobro promišljena sprava, koja pruža sve što bi vam moglo zatrebati za kvalitetan digitalni audio. Podržane su sve popularne platforme i protokoli, a rezolucija seže do DSD512, dok je za D/A konverziju zaduženo kolo AKM AK4493 u dual-mono postavci. Na frontu metalnog kućišta nalazi se sedmoinčni ekran osetljiv na dodir, dok su na izlazu postavljeni RCA i balansirani XLR priključci. Analogni signal šalje se integrisanom pojačalu H-1 proizvođača NV Audio, koje je spakovano u minimalističko kućište izuzetno dobre izrade. Hibridna konstrukcija podrazumeva lampu na ulazu, koja radi kao naponski pojačivač signala u čistoj klasi A, dok se na izlazu nalaze ultrabrzi bipolarni tranzistori – kao rezultat dobija se 100 vati po kanalu na četiri oma. Pored toga, prikazani su i prototipovi iz kompaktne serije Matrix, i to integrisano pojačalo i lampaški CD plejer. Pojačalo H-1 pokretalo je zvučne kutije GT Audio Tachyon, Hudyn+ i velike Maestro, neobičnog oblika kabineta. Redovni posetioci sigurno će prepoznati manje modele, koji su bili prisutni i na prošlom sajmu, a GT Audio zvučnici prepoznatljivi su po atraktivnim šarama prirodnog furnira i, još značajnije, po upotrebi ravnih membrana.
Solaja Audio, Tight Sound Factory i Ecoform Audio
Još jedan trio domaćih konstruktora ove godine nastupio je u gotovo neizmenjenoj postavi, ali to ne znači da je sajamska postavka bila ista. Solaja Audio predstavio je potpuno novo integrisano pojačalo Master 300b, koje se odlikuje svežim dizajnom i modernim detaljima. Ovaj single-ended pojačivač opremljen je izlaznim cevima 300b, uz upotrebu kvalitetnih komponenti i snagu od osam vati po kanalu. Pored toga, prikazano je novo pojačalo za slušalice Vortex, koje nastavlja tamo gde je stao prethodni model VM-1a i dizajnirano je za pogon RAAL ribonskih slušalica SR-1a i CA-1a. Tight Sound Factory prikazao je zvučnike Model B MKIII, koji se odlikuju hibridnom konstrukcijom, a dolaze u obliku masivnih kutija na stalcima. Proizvođač već nekoliko godina usavršava ove zvučnike, a iza veoma zanimljivog zvuka stoji jednako zanimljiv hibridni koncept, koji podrazumeva aktivne niskotonce i pasivan ostatak topologije. Nova iteracija ima izmenjenu skretnicu, s blago utišanim visokim tonovima, a na raspolaganju je i kontrola niskotonskog opsega. Za digitalni izvor pobrinuo se Ecoform Audio, sa serverom Roon Nucleus i spravama južnokorejske kompanije SOtM.
Sretenović Audio
Ovogodišnji nastup distributerske kuće Sretenović Audio bio je u velikoj meri obeležen uređajima iz poznate nemačke kompanije Burmester. Za mnoge posetioce glavnu atrakciju predstavljali su modeli iz serije Classic, prepoznatljivi po kućištima niskog profila i hromiranim prednjim panelima. U sistemu su se našli pretpojačalo 035 i CD plejer 061 MMI kako bi se osigurali ujednačen kvalitet i trajnost, svaki primerak ovog plejera prolazi gotovo trista merenja pre i posle sedmodnevnog usviravanja, pre nego što pronađe put do novog vlasnika. Na poziciji analognog izvora našao se gramofon Clearaudio Innovation s tangencijalnom ručkom TT3, koji je bio povezan preko gramofonske sekcije Burmester Phono 100. Snaga od 500 vati po kanalu dolazila je iz bridžovanih izlaznih pojačala Burmester 956 MK2 i pokretala je podnostojeće zvučnike Burmester Ambience BA31. Ove kutije klasičnog dizajna izvedene su u dvoiposistemskoj topologiji, uz specijalitet u vidu dodatne Air Motion jedinice na zadnjoj strani, koja se može podešavati po želji – ili potpuno isključiti. Sistem je kompletiran kablovima Nordost iz referentne serije Valhalla 2, uz strujni distributer QBASE Reference i uzemljenje QKORE1.
Teoharov
Makedonski proizvođač Teoharov već je navikao posetioce Hi-Files sajma na minimalističke postavke, ali je ovogodišnji sistem ipak bio većeg gabarita nego prethodnih godina. Kao jedan od retkih malih proizvođača koji pod jednim krovom objedinjuje konstruisanje i izradu zvučnika, amplifikacija i izvora, Teoharov je ovog puta stigao na sajam sa integrisanim pojačalom Type-2B i zvučnicima Loudspeaker II Type-C. Integralac svedenog dizajna i izvanrednog kvaliteta izrade, oplemenjen uvek atraktivnim bočnim hladnjacima, pruža znatno više nego što bi se reklo na prvi pogled – u pitanju je istinski univerzalac, koji sadrži digitalnu sekciju i mrežnu platformu. Dual-mono amplifikacija od 2 x 135 vati u klasi AB dopunjena je visokorezolutivnim D/A konverterom i svestranim strimerom, uz podršku za sve popularne mrežne protokole. Prateće opcije obuhvataju gramofonsku MM/MC sekciju i blutut aptX HD, a tu su i audiofilski detalji, poput WBT i Furutech priključaka. U pogledu tehničkih rešenja zvučnici nisu nimalo zaostajali za pojačalom, a u nekim segmentima su ih možda i prevazilazili. U pitanju su podnostojeće kutije čiji su asimetrični kabineti precizno projektovani zarad poništavanja stojećih talasa u unutrašnjosti, uz upotrebu patentiranog Ornamaxa, laminiranog medijapana velike gustine i prednjeg panela od 15-milimetarskog aluminijuma. Dvosistemska topologija obuhvata Scan-Speak Ring Dome visokotonac i par mid-basova, uz port na zadnjoj strani i skretnicu opremljenu prvoklasnim komponentama.
Velikinac Audio Lab
Polako ali sigurno, Velikinac Audio Lab postaje deo stalne postave Hi-Files sajma – ništa manje nismo ni očekivali od proizvođača koji već godinama uživa veliki ugled u regionalnoj audiofilskoj zajednici. Ove godine na sajmu su ponovo svirali zvučnici Fakir One, prepoznatljivi po masivnom bas-kabinetu, na čiju su gornju stranu postavljeni veliki horna-usmerivači za srednjetonac i visokotonac. Vrhunska zanatska izrada – po čemu je Velikinac poznat – primetna je na atraktivno uklopljenom furniru, a pragmatičan pristup konstruktora vidi se na nožicama u vidu kugli koje su jednostavne za nivelaciju i ne oštećuju podlogu. Ipak, glavna zvezda ovogodišnje postavke bio je prvenac iz dolazeće serije Velikinac elektronike – pretpojačalo Imperium nastupa u najvišoj klasi i odlikuje se dizajnom u kombinaciji metala i kod ovog konstruktora uvek prisutnog drveta, uz atraktivno zaobljene bokove. Nakon što smo videli i čuli pretpojačalo, s nestrpljenjem očekujemo izlazne monoblokove, a možda i integrisano pojačalo. Pored toga, na sajmu je prikazan asortiman interkonekcionih, zvučničkih i napojnih kablova, kao i vrlo zanimljivo pojačalo-strimer, upakovano u simpatično drveno kućište malih dimenzija. Najzad, Velikinac Audio Lab i ove godine odnosi pobedu u disciplini akustičkog tretmana sobe, s velikim brojem akustičkih panela i bočnih apsorbera – u ovom pogledu većina izlagača mogla bi da se ugleda na tim Velikinac.
Vox Trade
Kao jedan od distributera koji je prisutan od samih početaka Hi-Files sajma, Vox Trade poznat je po elaboriranim prezentacijama tokom kojih se, pored evaluacije zvuka sistema, može saznati dosta tehničkih detalja o uređajima, ali i o muzici koja se pušta. Zbog svega toga ne iznenađuje da je sala „Ostrog“ gotovo uvek bila popunjena do poslednjeg mesta. Znalački sastavljen sistem ove godine predvodili su podnostojeći zvučnici Dynaudio Evoke 50, koji su pokazali da danski proizvođač još kako ima šta da ponudi i u nižim cenovnim razredima, te da se za kvalitetne skandinavske zvučnike ne mora izdvojiti malo bogatstvo. Monoblok izlazna pojačala Electrocompaniet AW 180, snage 250 vati po kanalu, pokazala su se kao odličan izbor za navedene zvučnike, dok je kontrola bila poverena pretpojačalu iz iste kuće, s oznakom EC 4.8. Kao izvor je upotrebljena digitalna kombinacija francuskog proizvođača Metronome Audio, sačinjena od CD transporta Le Player 4 i D/A konvertera Le DAC. Pored vrhunske izrade, ovi uređaji odlikuju se izuzetno rafiniranim zvukom i može se reći da predstavljaju digitalni audio u najboljem mogućem svetlu. Za povezivanje su na svim pozicijama korišćeni kablovi Transparent Audio iz serije Ultra, a u sistemu su se takođe mogli videti podloške i šiljci iz programa kompanije Soundcare.
WAY Cables i BM
Proizvođač kablova WAY Cables i domaći distributer BM već nekoliko godina nastupaju zajedno i možemo da kažemo da sačinjavaju veoma dobar tim. Predstavljeni sistem i ove godine je bio egzotičan i prilično skup, a predvodili su ga podnostojeći zvučnici Marten Mingus Septet, opremljeni poslasticama poput dijamantskih visokotonaca i posebnih berilijumskih drajvera za gornji deo srednjeg opsega. Četvorosistemsku topologiju pokretalo je integrisano pojačalo Pass Labs INT-250 sa 250 vati po kanalu u klasi AB. Ove godine bio je prisutan samo digitalni izvor, ali ne može se reći da su posetioci zbog toga bili na gubitku – naprotiv. Digitalni lanac sastojao se od high-end sprava kompanije Esoteric i sadržao je mrežni transport N-03T, SACD/CD plejer K-01XD i master klok Grandioso G1X. Za povezivanje su, naravno, upotrebljeni WAY kablovi, a u sistemu su se našli analogni i digitalni interkonekti serije X u ediciji RedLine, kao i bi-wire zvučnički kablovi EndlessX. Posebno je zanimljiv bio mrežni kabl IntuitionX, koji je tehnički vrlo napredan i premašuje standarde kategorije 8.2, uz primenu 12 monokristalnih srebrnih provodnika. Ovo je takođe prvi kabl u svetu opremljen 4N posrebrenim kontaktima i unutrašnjim delovima RJ45 priključaka, a sve je spakovano u antimagnetsko kućište sa 24-karatnom pozlatom.