Jump to content


Mundorf, ili mozda ipak opet ICEL?


空也

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Momci,

Zbilja mi je tesko na ovaj nacin da vodim diskusiju. Vi i dalje pricate o necemu kao da to nesto dobro poznajete iako i sami priznajete da ne znate o cemu je rec. Na taj nacin mozete da ispunite stranice i stranice svakog foruma - papir, a u ovom slucaju racunarska memorija, zbilja moze sve da istrpi. Na primer - vokitoki kaze da nije poredio kondenzatore o kojima je rec ali zato zna/predpostavlöja ... isto tako i Kuja tera dalje - on ne zna ali predpostavlja i onda, bez obzira sto je to predpostavka, pljuje po firmi za koju predpostavlja da nesto radi ili ne ... Uz to onda slede i klasicne zamene teza ... pa meni poturate da ja nesto predpostavljam, itd.

Stvar je momci krajnje jednostavna. Ili nesto znate i to ste culi, ili navedete izvor svojih informacija. Ako ne znate i niste culi/uporedili, onda se ogradite i iznesite to kao neko svoje misljenje ali se ogradite. Stavite do znanja onima koji citaju da ne znate ali da na osnovu XY mislite to i to. To je vazno da oni koji imaju manje iskustva znaju odmah o cemu se radi i da se na taj nacin ne prave nesporazumi. Vi svoje stavove medjutim iznosite kao istinu i onda na osnovu tako predpostavljene istine optuzujete i pljujete. Nemam ja nista ni protiv ni za firme B&W, ali to treba bar na neki nacin argumentovani. Ali sve svesti na pricu da oni "suptilno manipulisu" je zapravo - prazna prica.

Drugo kada smo vec kod srebrne zice i kako se ode kod zlatara pa se kupi ili izvuce zica (nisam shvatio tokivoki da li tvoj zlatar sam pravi zicu ali to obicno nije slucaj - oni je kupuju) i to je onda isto kao i ono sto prodaje Mundorf (samo sto je Mundorf naravno preplacen jer su svi lopovi naravno - uzgred Mundorf srebrna zica spada u jeftinije) zapravo nema puno veze sa istinom. Zica koja se kupuje kod zlatara sigurno nema izolaciju. Drugo, pitanje je kolike je cistoce i sa cim je legirana. A srebrne zice mogu jako razlicito da zvuce - i to kazem jer sam probao. Uporedjivao sam jednu jeftinu kupljenu u Bgdu, jednu jako skupu i Mundorf zicu (i pored toga ne tvrdim da nesto puno znam o srebrnim zicama za razliku od tokivoki - jer to moje neko iskustvo sigurno nije dovoljno da se donese neki definitivan zakljucak). Ja mogu da razumem zelju da se nesto plati jeftino, i to je ok. Takodje voditi racuna o troskovima i ceni je razumna stvar. Ali nije razumno proglasavati nesto za super samo zato sto je jeftinije - ili neka postapajuca resenja proglasavati za vrh jer su neka druga "basnoslovno" skupa. A pri tome ne probati ta skupa resenja.

I jos nesto o marketingu ... Ovde se ta rec cesto pominje u izuzetno negativnoj konotaciji. Marketing je sastavni deo modernog poslovanja. Svaka dobra firma mora da se bavi nekim vidom marketinga. Marketing ne znaci da se iznose lazi - obicno se stvari iznose u pojednostavljenom vidu da bi bile lako shvatljive sirem krugu potencijalnih konzumenata. To dalje znaci da ako na osnovu informacije sa B&W stranice niste u stanju da dodjete do nekog konkretnog zakljucka (a to niste u stanju) onda je procedura sledeca: napise se mail firmi B&W i oni ce vam verovatno vrlo brzo odgovoriti na sva postavljena pitanja. I onda iznesete tu informaciju na forum i tek onda imate osnovu za daljnju diskusiju. To bi onda imalo nekog smisla ...

Link to comment
Share on other sites

Nisam Äesto na ovom forumu pa ne znam zapravo tko je tko. Za tebe bih osigurao tri grupe: ili si trgovac (Äitaj prodavaÄ magle), ili si naivac (hlebinska Å¡kola :order ) ili te zahvatila audiophilia neurosis u svom najgorem obliku.

Å to bi netko troÅ¡io lovu, kupovao kondezatore i usporeÄ‘ivao da bi doÅ¡ao do spoznaje. Nulta pretpostavka je da su svi zvuÄe vrlo sliÄno iz razloga Å¡to nema poznatih parametara (specifikaija) koje bi ukazivale na suprotno. Å to ne bi te "moćne" firme poput Mundorfa organizirale prezentaciju na naÄin da usporede dva zvuÄnika od kojih je jedan s njihovim kondezatorima, a drugi od firme XY iz Laosa. Nakon sluÅ¡nog testa izvade se sve komponente iz zvuÄnika i izmjere specifikacije. Ukoliko je sve isto, eto dokaza da je Mundorf bolji. Vrlo jednostavno, zar ne. Jesi li Äuo da je neka firma napravila takav test. Ne, nego "kupi pa probaj". To me podsjeća na onaj vic kada je Mujo pitao na benzinskoj koliko koÅ¡ta kap benzine. Kada mu je prodavaÄ rekao da kap ne koÅ¡ta niÅ¡ta, Mujo kaže nakapajte mi kantu od sto litara.

Eto sokole, to ti je marketing......

Link to comment
Share on other sites

A kada se pozivaÅ¡ na Äistoću bakra, srebra itd. znaÅ¡ li uopće o kojim postotcima "Äistoće" razgovaramo? Koliko je npr. "Äista" obiÄna bakrena žica i ona iz fancy audiofilskih kabela?

Koja svojstva vodljivosti poboljÅ¡ava zlato u srebru? Molio bih neku teoriju. Da je to obiÄna glupost dovoljno je pažljivo sluÅ¡ati na satovima kemije u srednjoj Å¡koli. :order

Link to comment
Share on other sites

Da ne Äekam daljnju raspravu (žurim u krevetac) evo da kažem i odgovor. Smisao zlata u elektronici je zaÅ¡tita od korozije i vremenska postojanost. Za audiofila je sasvim svejedno hoće li mu kondezatori trajati 20 ili 80 godina, jer ih on mijenja u roku od najviÅ¡e 5. Amateri ih koriste jer su skupi. Ko kad cigo stavi zlatne zube da komÅ¡ija vidio kako je on bogat. Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Momci,

Zbilja mi je tesko na ovaj nacin da vodim diskusiju. Vi i dalje pricate o necemu kao da to nesto dobro poznajete iako i sami priznajete da ne znate o cemu je rec. Na taj nacin mozete da ispunite stranice i stranice svakog foruma - papir, a u ovom slucaju racunarska memorija, zbilja moze sve da istrpi. Na primer - vokitoki kaze da nije poredio kondenzatore o kojima je rec ali zato zna/predpostavlöja ...

Link to comment
Share on other sites

Dioklecijan,

Vidim da si sve vec klasifikovao, odredio, ... sve ti je jasno i poznato. Lepo je ziveti tako - verovati da nesto znas i da je sve vec pronadjeno, smisljeno i poznato. I nema potrebe razgovarati o recimo srebrnoj ili bakarnoj zici - jer zapravo hemija (fizika je tu verovatno vaznija naucna disciplina) je dala sve odgovore ... "Sve znam i sta ima tu sad neko da mi objasnjava" ... Ali oprezno sa dicenjem sa obrazovanjem - imas ga verovatno manje nego ja ...

Prvo, nije mi jasno sta je tvoje pitanje. Ti ne verujes da postoje razlike u kondenzatorima - ako sam dobro razumeo. Evo ovde imas merenja coveka koji se bavio uporedjivanjem elektrolita:

http://gboers.xs4all.nl/daisy/home/g3/1 ... rison.html

Ovakvih linkova imam jos dosta pa ako zelis mogu da ih postujem.

Sto se zice tice - stvar je jos prostija. Kao i mnogi sam menjao interconnect kablove i dosao do nekih koji po mom misljenju sviraju bolje. Koje je objasnjenje ? Nisam siguran da postoji neko nama danas poznato. Ali znam da postoje razlike u zvuku. Ne uvek i ne u svakom sistemu ali cesto da ... Uostalom mogu da postujem (po ko zna koji put) clanak Nelson Passa na temu inteconnect kablova gde su objavljena njegova merenja. Clanak je dobar iako i on ne rasvetljava do kraja taj fenomen.

Ali to nije bila moja primedba ovoj diskusiji. Ono sto sam zamerio dvojici clanova a i tebi indirektno, jeste iznosenje prostog uverenja bez argumentacije. Ti si rekao da si 99% siguran da dobar kondenzator ne menja zvuk ako ima iste elektricne karakteristike. Moja primedba: na osnovu cega to tvrdis ? Ako si menjao kondenzatore i dosao do tog zakljucka, onda bi to bio vrlo interesantan doprinos diskusiji umesto sto mene nazivas glupim. I ta intelektualna osionost je ono sto meni smeta: podsmevanje svemu onome i svima onima koji ne misle isto. Ili koji, i protiv toga sto se uci u skoli (pitanje je naravno u kojoj skoli i na kom nivou se to uci), se usudjuju da iznesu misljenje koje zapravo pripada sivoj zoni ljudskog znanja. Navescu ti jos jedan primer o nacinu tvog razmisljanja:

ti govoris zasto jedna firma ne organizuje test sa kondenzatorima i onda ne dokaze da njeni kondenzatori ne sviraju bolje. I onda kazes, na osnovu toga sto ti ne znas za takav test, da je sve laz i prevara. Moja primedba je vrlo prosta: otkud znas da takav test nije izvrsen ? Kako znas da gomila firmi nije vrsila takve testove ? Ja nisam nikada prisustvovao takvom jednom testu ali znam sa prilicnom pouzdanoscu da recimo u Audio Note-u vrlo pazljivo preslusavaju svoje, inace skupe, kondenzatore. Da li si koristio kada Audio Note kondenzatore ? Menjajuci sam kondenzatore u nekim uredjajima sam cuo razliku. Ali to opet nije bitno - bitan je taj osioni nacin razmisljanja koji iznosi nekakve kvazi-istine kao nesto o cemu se ne moze diskutovati. Pa se onda ide jos i korak dalje - i onda se optuzuju firme za laz i prevaru ... lopovluk ... Pa se onda ide jos jedan korak dalje pa se tvrdi da onda, posto su jel lopovi i lazovi, sve sto prave jeste prevara. Da se vratim na pocetak svog komentara - lepo je ziveti u jednom tako jednostavnom svetu. Ali on je nesto komplikovaniji i skozeniji od te jadno jednostavne slike sveta koja se ovda prezentira. Jer prevare naravno postoje ali se one ne daju identifikovati jednostavno po svojoj ceni. I ta cena - o kojoj se neprekidno drobi - ako je skupo nemojte kupovati. Zar zato sto nemam novca da kupim Ferrari treba da tvrdim da je Ferrari los auto ?

Iskreno - zao mi je sto je doslo do ove diskusije na ovakav nacin. Mnogo bih vise voleo da smo popricali o iskustvima o Focal Electra 1027 Be ... Ali sta je - tu je ...

Link to comment
Share on other sites

Napomena: Ovo je odgovor DejanM-u molim da drugi ne Äitaju. :order:type:)

Biti ću kratak jer mi se stvarno spava. Pratio sam koga će Srbija izabrati za predsjednika (pa se sjetih ovog sitea), naime imam nešto sitniša uloženog u dionice srpskih firmi pa sam bio spreman na uzmak, ali idemo dalje.

Dakle, redom:

Obrazovanje; Imam dva poslijediplomska studija iz podruÄja graÄ‘evinarstva i bio sam asistent na fakultetu Å¡est godina. Imam objavljenih 5 znanstvenih radova i jedan sam od projektanata autoceste Zagreb - Split. Sada radim u vlastitoj firmi.

Samogradnja audio uređaja:

Bavim se od 1981. godine. Samouk. Svojevremeno sam uz graÄ‘evinu upisao i elektrotehniÄki fakutet, ali mi je graÄ‘evina bila kulturnija na prvi kontakt s fakultetom, pa sam ostao na njoj. Napravio sam na desetke ureÄ‘aja, isprobao na stotine kondezatora, kabela itd. Trenutno u kući sigurno imam preko dvadeset razliÄitih. Cijeli sustav osim zvuÄnika mi je kombinacija samogradnja/modifikacija. Zapravo imam dva sustava koje bi većina svrstala u HI-END. Pratim stranu literaturu na ovu tematiku od 1988. godine.

Å to se tiÄe Elektri, najbolji dokaz moje teorije budući da su u njima jeftilen kondezatori, desetak metara obiÄne žice koja je dugaÄka toliko da se driveri mogu izvući najmanje pola metra ispred kutije, zati su svi ti kabeli smotani i zavezani plastiÄnom vezicom te utrpani u zvuÄnik, rezultat je oduÅ¡evljenje korisnika Å¡irom svijeta uz ne baÅ¡ malu cijenu. Na Focalovom siteu u jednoj od citiranih recenzija bila je fotografija iznutrica, ako se dobro sjećam.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

U intervjuu, mislim u casopisu HI-FI media, Vladimir Shushurin vlasnik firme Lamm Industries je naveo kao podatak da izmedje ulaznog dela pojacala i izlaza stavlja kondenzator. Na pitanje zasto stavlja jedan nelinearan element u sklop koji je po konstrukciji odlican, odgovor je bio da ni ljudsko uvo nije savrseno i da mu odgovara malo kolorita.

Ovo sam naveo jer ne cujemo svi jednako a i ne znaci da onaj element koji je na papiru savrsen mora za uvo da bude prijatan. Prema tome sigurno je da je skuplji kond bolji ali ne znaci da ce u sistemu cd+interkonekt+pojacalo+zvucnicki kabel+zvucnici da odsvira kako meni odgovara. Vladimir Shushurin je naveo i da zavisi od londa kakav ce zvuk biti i da se bira prema slusnom testu.

Jos jedan primer je Sugden pojacala. PUna su kondenzatora na putu audio signala ali pravilnim izborom kondenzatora daju prijatan ton.

I na kraju, ruzna su prepucavanja na dve strane.

P.S. Imam Benic, Icel ali sam stavio papir u ulju jer mi je prijatniji visoki iako po karakteristikama losiji od prva dva navedena.

Link to comment
Share on other sites

Momci,

Zbilja mi je tesko na ovaj nacin da vodim diskusiju. Vi i dalje pricate o necemu kao da to nesto dobro poznajete iako i sami priznajete da ne znate o cemu je rec. Na taj nacin mozete da ispunite stranice i stranice svakog foruma - papir, a u ovom slucaju racunarska memorija, zbilja moze sve da istrpi. Na primer - vokitoki kaze da nije poredio kondenzatore o kojima je rec ali zato zna/predpostavlöja ... isto tako i Kuja tera dalje - on ne zna ali predpostavlja i onda, bez obzira sto je to predpostavka, pljuje po firmi za koju predpostavlja da nesto radi ili ne ... Uz to onda slede i klasicne zamene teza ... pa meni poturate da ja nesto predpostavljam, itd.

Stvar je momci krajnje jednostavna. Ili nesto znate i to ste culi, ili navedete izvor svojih informacija. Ako ne znate i niste culi/uporedili, onda se ogradite i iznesite to kao neko svoje misljenje ali se ogradite. Stavite do znanja onima koji citaju da ne znate ali da na osnovu XY mislite to i to. To je vazno da oni koji imaju manje iskustva znaju odmah o cemu se radi i da se na taj nacin ne prave nesporazumi. Vi svoje stavove medjutim iznosite kao istinu i onda na osnovu tako predpostavljene istine optuzujete i pljujete. Nemam ja nista ni protiv ni za firme B&W, ali to treba bar na neki nacin argumentovani. Ali sve svesti na pricu da oni "suptilno manipulisu" je zapravo - prazna prica.

Drugo kada smo vec kod srebrne zice i kako se ode kod zlatara pa se kupi ili izvuce zica (nisam shvatio tokivoki da li tvoj zlatar sam pravi zicu ali to obicno nije slucaj - oni je kupuju) i to je onda isto kao i ono sto prodaje Mundorf (samo sto je Mundorf naravno preplacen jer su svi lopovi naravno - uzgred Mundorf srebrna zica spada u jeftinije) zapravo nema puno veze sa istinom. Zica koja se kupuje kod zlatara sigurno nema izolaciju. Drugo, pitanje je kolike je cistoce i sa cim je legirana. A srebrne zice mogu jako razlicito da zvuce - i to kazem jer sam probao. Uporedjivao sam jednu jeftinu kupljenu u Bgdu, jednu jako skupu i Mundorf zicu (i pored toga ne tvrdim da nesto puno znam o srebrnim zicama za razliku od tokivoki - jer to moje neko iskustvo sigurno nije dovoljno da se donese neki definitivan zakljucak). Ja mogu da razumem zelju da se nesto plati jeftino, i to je ok. Takodje voditi racuna o troskovima i ceni je razumna stvar. Ali nije razumno proglasavati nesto za super samo zato sto je jeftinije - ili neka postapajuca resenja proglasavati za vrh jer su neka druga "basnoslovno" skupa. A pri tome ne probati ta skupa resenja.

I jos nesto o marketingu ... Ovde se ta rec cesto pominje u izuzetno negativnoj konotaciji. Marketing je sastavni deo modernog poslovanja. Svaka dobra firma mora da se bavi nekim vidom marketinga. Marketing ne znaci da se iznose lazi - obicno se stvari iznose u pojednostavljenom vidu da bi bile lako shvatljive sirem krugu potencijalnih konzumenata. To dalje znaci da ako na osnovu informacije sa B&W stranice niste u stanju da dodjete do nekog konkretnog zakljucka (a to niste u stanju) onda je procedura sledeca: napise se mail firmi B&W i oni ce vam verovatno vrlo brzo odgovoriti na sva postavljena pitanja. I onda iznesete tu informaciju na forum i tek onda imate osnovu za daljnju diskusiju. To bi onda imalo nekog smisla ...

Link to comment
Share on other sites

Kupi jednostavno Mundorfe provereno su dobri, probao sam supreme od Mundorfa (ne smem ni da ti kažem Å¡ta sam sve ostalo probao od kondiÅ¡a), recimo ne bi verovao da su ICEL-i phc od 1µ farad bolji mnogo mnogo od 10µ itd. i da budem iskren nisu neÅ¡to bog zna Å¡ta... igra bez granica je to i nikad ne znaÅ¡ Å¡ta dobijaÅ¡ (doduÅ¡e sve je stvar probe). Sa Mundorfom uvek dobijaÅ¡ najbolji odnos cene i kvaliteta i znaÅ¡ Å¡ta je, mnoge firme ga baÅ¡ zato koriste u naravno razliÄitim varijantama (kad bude para Äastiću se najboljim ).

Jedino Å¡to na nekim mestima treba staviti ako može bolje (kod srednjaka i visokotonca pogotovu) i da znaÅ¡ neÅ¡to, Å¡to su bolji kondiÅ¡i to će ti otkrivati viÅ¡e anomalija u sistemu, kondenzatori koji su dobri neće zamaskirati probleme u sistemu , ako je neÅ¡to loÅ¡e biće joÅ¡ loÅ¡ije ako je bolje boljitak ćeÅ¡ Äuti. Svi žele neÄim da zamaskiraju greÅ¡ke i da bude jeftinije pa neke fabrike trpaju elektrolite, bipolarne itd. A na kraju krajeva Mundorf je uvek naj bolji kompomis.

P.S Sada će mnogi da me ispljuju zbog kondiÅ¡a ali to je njihov problem, jer signal prolazi kroz kondiÅ¡ i mora da menja boju tona kada se menja tip ili firma za kondenzatore ja ne opravdavam previsoke cene ali probaj neke skupe eto Mundorf ako možeÅ¡ pa ćeÅ¡ da vidiÅ¡ o Äemu priÄam...

Link to comment
Share on other sites

Napomena: Ovo je odgovor DejanM-u molim da drugi ne Äitaju. :order:type:)

Biti ću kratak jer mi se stvarno spava. Pratio sam koga će Srbija izabrati za predsjednika (pa se sjetih ovog sitea), naime imam nešto sitniša uloženog u dionice srpskih firmi pa sam bio spreman na uzmak, ali idemo dalje.

Dakle, redom:

Obrazovanje; Imam dva poslijediplomska studija iz podruÄja graÄ‘evinarstva i bio sam asistent na fakultetu Å¡est godina. Imam objavljenih 5 znanstvenih radova i jedan sam od projektanata autoceste Zagreb - Split. Sada radim u vlastitoj firmi.

Samogradnja audio uređaja:

Bavim se od 1981. godine. Samouk. Svojevremeno sam uz graÄ‘evinu upisao i elektrotehniÄki fakutet, ali mi je graÄ‘evina bila kulturnija na prvi kontakt s fakultetom, pa sam ostao na njoj. Napravio sam na desetke ureÄ‘aja, isprobao na stotine kondezatora, kabela itd. Trenutno u kući sigurno imam preko dvadeset razliÄitih. Cijeli sustav osim zvuÄnika mi je kombinacija samogradnja/modifikacija. Zapravo imam dva sustava koje bi većina svrstala u HI-END. Pratim stranu literaturu na ovu tematiku od 1988. godine.

Å to se tiÄe Elektri, najbolji dokaz moje teorije budući da su u njima jeftilen kondezatori, desetak metara obiÄne žice koja je dugaÄka toliko da se driveri mogu izvući najmanje pola metra ispred kutije, zati su svi ti kabeli smotani i zavezani plastiÄnom vezicom te utrpani u zvuÄnik, rezultat je oduÅ¡evljenje korisnika Å¡irom svijeta uz ne baÅ¡ malu cijenu. Na Focalovom siteu u jednoj od citiranih recenzija bila je fotografija iznutrica, ako se dobro sjećam.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

@Petronius

Staviti 1micro ili 10micro u neki sklop su dva svijeta, pa makar to bilo za filtraciju DC ofsetta (pretpostavljam iz tvog posta). Iz toga izvući neki zakljuÄak je besmisleno.

Razlika od 0,1 micro u vrijednosti kondezatora u skretnici, može pomaknuti reznu frekvenciju za nekoliko kilohertza, a kako sam već na poÄetku rekao u tome treba tražiti razliku i raditi poboljÅ¡anja

@DejanM

Teoretsko znanje treba pretoÄiti u praksu i onda postajeÅ¡ struÄnjak u svom podruÄju. Nitko ne zna sve, pa tako npr. ja imam brata koji je dipl. ing. elektrotehnike i nema pojma zaÅ¡to npr. Aleph 5 ima velika hladila, a na moj odgovor da je to stoga Å¡to radi u A-klasi pitanje je bilo "Å¡to je to A-klasa?". A bio je dobar student i imao stipendiju ugledne firme. Dakle, elektrotehnika je Å¡iroko podruÄje koje se proteže od elektronike, preko energetike do informatike i kojeÄega. No elektromagnetizam i struktura atoma je zajedniÄko poglavlje kolegija fizike barem 90% tehniÄkih fakulteta. Stoga ja tražim smisleno objaÅ¡njenje zaÅ¡to je zlato kao dodatak srebru dobro za audio. Kada bi mi to netko objasnio spreman sam prihvatiti novu spoznaju u svom životu. Želim objaÅ¡njenje na elementarnoj osnovi razumijevanja (bez NASA eksperimenta i teorije SaiBabe). Prema tome ostanimo na Äinjenicama, kao Å¡to si rekao......

Vjeruj mi da ekonomske zakonitosti poslovanja onaj tko ulaže svoj kapital ponekad zna bolje od direktora firme u koju ulaže. Zato se i dogaÄ‘a da se neka firma preuzme po "nerazumljivoj" cijeni. DanaÅ¡nji ekonomski pristup "Å¡verca materijala i tehnologije s istoka" vrlo brzo će se razbiti o glavu mnogim "uglednim" firmama pa se po tom pitanju Äujemo za nekoliko godina kada zapad bude u teÅ¡koj ekonomskoj krizi.

No ostavimo makroekonomiju za neke druge prilike...

Konkretno, taj Mundorf je firmica koju bi netko progutao u roku od pola sata kada bi oni imali tehnologiju koja je nekom zanimljiva. Ne vjerujem da imaju viÅ¡e od desetak zaposlenih i pitam se kako to oni razvijaju specijalnu silver/gold tehnologiju pored silnih struÄnih timova i laboratorija u kompanijama od nekoliko desetaka tisuća zaposlenih. Pa samo jedan laboratorij za anlizu strukture atoma koÅ¡ta koliko njihova tisućgodiÅ¡nja zarada.

Oni tvrde na svojem siteu da su povećali vodljivost srebra dodavanjem zlata u kristalnu reÅ¡etku. Gdje, kada, kako, zaÅ¡to, Äime, koga, Äega? Alo momci, za takav izum dobiva se Nobelova nagrada.....

Link to comment
Share on other sites

Dioklecijan,

Sto se tice legiranja srebra sa 1% zlata mogu samo da prenesen ono sto sam procitao u jednom interview sa vlasnikom Siltecha, jer on zapravo stoji iza Crystal Cable i navodno njemu pripada ta inovacija. Po njegovim recima, postoje dva razloga za takav pristup:

1.) Poboljsanje mehanickih svojstava srebrne zice koja je u principu krta i relativno lako puca

2.) Navodno u tehnoloskom procesu izvlacenja srebrne zice, dolazi do pojave stvaranja vazdusnih mehurova unutar same zice. Kako su poprecni preseci obicno mali, onda svaka takva supljina ima negativan uticaj na provodnost. Navodno, legiranjem sa 1% visoko-kvalitetnog zlata, ne dolazi do stvaranja tih vazdusnih supljina.

To je ono sto ja znam o tome. Mundorf je takvu slicnu tehnologiju prvo koristio za pravljenje svojih srebrnih kondenzatora a onda, opet navodno, nakon sto su videli da to dobro svira, odlucili su da naprave i zicu i da je ponude na trzistu. Ta Mundorf zica je 3 puta jeftinija od Audio Note zice (od cistog srebra) i oko 6 puta niza od Kimber Ag (takodje bez legure). Audio Note zica se izvlaci u Italiji i nije mi poznato da imaju neki poseban proces izvlacenja osim sto je cistoca velika. Za Kimber ne znam ...

Link to comment
Share on other sites

ZaÅ¡to se javljaju praznine u Ag kristalnoj reÅ¡etki? Kako znate da je u toj leguri sa zlatom stvoren ambijent gde se te praznine popunjavaju molekulima zlata, i kako znate da u toj kombinaciji nije stvoreno joÅ¡ viÅ¡e Å¡upljina u strukturi? Meni mnogo viÅ¡e liÄi na to da je ideja da kada pomeneÅ¡ u reklamnom materijalu da je u strukturi i zlato, možeÅ¡ na tržiÅ¡tu da prodaÅ¡ i go*** sa primesama zlata za znaÄajne pare. :)

P.S. Ako nameravate da nastavljate sagu o žicama, mislim da bi bilo fer da se otvori nova tema, a ova da se ova ostavi Kuji za AR zvuÄnike. :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

.

Ok, evo ga.

Sad sam sam sebi smesan, sto sam bio toliko zapenio da objasnim nesto, posto mi je to delovalo toliko racionalno samo po sebi, da nisam osecao potrebu da trazim neke konkretne dokaze.

Kao kada bi me neko pitao da li Deda Mraz postoji i da li u toku jedne jedine noci uspe da isporuci poklone milijardama dece. :D

Uhhhh.

Jeste, zakleo sam se sebi da se vise necu vracati na ovaj topic, ali bilo mi je opet bezveze da drugima (a i Dejanu :crno-na-belo ) uskratitm ovu informaciju.

Cisto da se bar jedan deo ove besmislene diskusije razresi.

Odgovor se ipak nalazi na B&W sajtu, u odeljku sa brosurama.

Brosuru za modele iz serije 600 mozete skinuti odavde:

http://bwmedia.keycast.com/download/Lib ... 0_h0_1.pdf

Ima par megabajta, pa ako vas mrzi da je skidate, evo detalja sa stranice br. 8 gde se vidi skretnica iz serije 600:

bw600.jpg

Nigde ni traga od Mundorf M-Cap Supreme serije. Ova crna kockica nije cak ni najjeftiniji Mundorf M-Cap.

Brosura za modele iz serije 800:

http://bwmedia.keycast.com/download/Lib ... _w0_h0.pdf

Detalj sa stranice br. 33, skretnica serije 800:

bw800.jpg

Eto nama i M-Cap supreme Silver/Gold kondenzatora.

U pitanju je samo jedan, ovaj levo, dok su ostali "obicni" Supreme.

Obratiti paznju na deo teksta oznacen zutim!

Tu lepo pise da je Mundorf razvio novu seriju M-Cap supreme xx/xx kondenzatora iskljucivo za seriju 800.

A svi manje vise znamo koliko makar okvirno, kostaju kutije iz te serije.

Puno.

Znaci ipak se sadrzaj stranica posvecenim modelima is serije 600 moze smatrati za suptilnu manipulaciju (citaj prevaru), jer ce mnogi audiofili pocetnici nasesti i pogresno zakljuciti kakve ce kondove dobiti u svojim ipak jeftinim kutijama.

Evo nnebojsa nije naseo, ali mnogi verovatno hoce:

Medjutim, ako B&W vec u svoju seriju 600 zaista ugradjuje (u sta sumnjam) ove Mundorf

kondezatore...sta reci? :)http://www.bowers-wilkins.com/display.a ... 2289&sc=hf

Link to comment
Share on other sites

Tema je baš zanimljiva :D .

Nego da raskantamo ovo sa srebrom i zlatom....

Na tržiÅ¡tu danas možeÅ¡ na veliko kupiti srebro sa kadmijem (za zavarivanje), srebro sa bakrom (kojeÅ¡ta pa i vodiÄi u promilima proizvodnje), srebro sa zlatom (za nakit). To su prirodne legure. Bit će da je nestaÅ¡ica ovog s bakrom, pa se netko dosjetio da od ovog sa zlatom radi kabele. Reko mu tehniÄki direktor firme za izvlaÄenje žice "imam ti na lageru ovog pa ako oÅ¡ oÅ¡, ako neÅ¡ bangladeÅ¡". InaÄe se legura zove elektrum pa naruÄitelja asociralo na dobar biznis. (A ime tko zna od kada potjeÄe. :D ) Å to to nebi iÅ¡lo, malo marketing i brojiÅ¡ lovu lopatom...... :D . I krenula reklamna maÅ¡inerija........

Koje inovacije, koje tehnologije, koji bakraÄi. Pa ljudi gdje vi živite......... :D:)

HNF pozdrav :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

Hmmm ja nisam baÅ¡ možda dobro definisao mislio sam na 10x1µF da je bolji od 10µF i mislio sam na skretnicu a ne na put signala znam Å¡ta se menja ako se stavi 0,1µ viÅ¡e tako da nemorate da se pozivate na vaÅ¡e diplome nemam ETF ali nisam glup, slažem se delimiÄno sa vama oko tih tehnologija (moraju da naplate) ali da se razumemo neÅ¡to velikim firmama se ne isplati da prave takve kondenzatore jer se njima isplati sve na veliku koliÄinu. A Å¡to se tiÄe vaÅ¡eg zvanja to je lepo ali niste vi jedini koji su zavrÅ¡ili fakultet tako da bez uvrede nemogu baÅ¡ da prihvatim vaÅ¡ stav ako vi sumnjate u moje uÅ¡i a i mnogih koji su probali Mundorfe to je neÅ¡to drugo pogledajte temu koju je pokrenuo Shavija za Altmanna i on ima fakultet pa...Nisam hteo nikog da uvredim i izvinjavam se svakom ko pomisli da sam ga uvredio ali mi koji koristimo ili smo koristili Mundorfe je smo li mi budale?

Link to comment
Share on other sites

Jesam li lijepo napisao uz onaj pasus o obrazovanju da je to odgovor DejanM-u i da to drugi ne Äitaju. Jesam.

UÅ¡i samo primaju podražaje, ali zvuk formira mozak. Osim uÅ¡iju u formiranju zvuÄne predodžbe sudjeluje joÅ¡ mnogo toga pa je doživljaj kod svih ljudi razliÄit. ÄŒujeÅ¡ ili ne ÄujeÅ¡, možeÅ¡ trivijalno provjeriti u svakoj opremljenijoj ambulanti. Krajnji rezultat sluÅ¡anja je tema za ozbiljnu znanstvenu raspravu.

Bez da se itko uvrijedi postavljam pitanje za razmišljanje. Znaš li barem jednog luđaka ("budalu") koji misli da je lud ili bi mijenjao svoj mozak s nekim drugim?

E vidiÅ¡ zato ima tako mnogo firmi koje proizvode razne audio ureÄ‘aje jer svaka roba ima svog kupca. Nisu gluhi ni oni koji uživaju u Sony mini linijama, a vjerojatno da mnogi "bolje Äuju" od audiofila koji ima najskuplju i "najbolju opremu na svijetu". ZaÅ¡to bi pojedinac nametao svoje miÅ¡ljenje drugima. OdluÄimo demokratski.

U konkretnom sluÄaju ja kažem da je svejedno koji proizvoÄ‘aÄ kondezatora, ti kažeÅ¡ skupi Mundorf. Kuja će izabrati na osnovu argumenata koje smo iznijeli.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Napomena: Ovo je odgovor DejanM-u molim da drugi ne Äitaju. :D:D:)

Biti ću kratak jer mi se stvarno spava. Pratio sam koga će Srbija izabrati za predsjednika (pa se sjetih ovog sitea), naime imam nešto sitniša uloženog u dionice srpskih firmi pa sam bio spreman na uzmak, ali idemo dalje.

Dakle, redom:

Obrazovanje; Imam dva poslijediplomska studija iz podruÄja graÄ‘evinarstva i bio sam asistent na fakultetu Å¡est godina. Imam objavljenih 5 znanstvenih radova i jedan sam od projektanata autoceste Zagreb - Split. Sada radim u vlastitoj firmi.

Samogradnja audio uređaja:

Bavim se od 1981. godine. Samouk. Svojevremeno sam uz graÄ‘evinu upisao i elektrotehniÄki fakutet, ali mi je graÄ‘evina bila kulturnija na prvi kontakt s fakultetom, pa sam ostao na njoj. Napravio sam na desetke ureÄ‘aja, isprobao na stotine kondezatora, kabela itd. Trenutno u kući sigurno imam preko dvadeset razliÄitih. Cijeli sustav osim zvuÄnika mi je kombinacija samogradnja/modifikacija. Zapravo imam dva sustava koje bi većina svrstala u HI-END. Pratim stranu literaturu na ovu tematiku od 1988. godine.

Å to se tiÄe Elektri, najbolji dokaz moje teorije budući da su u njima jeftilen kondezatori, desetak metara obiÄne žice koja je dugaÄka toliko da se driveri mogu izvući najmanje pola metra ispred kutije, zati su svi ti kabeli smotani i zavezani plastiÄnom vezicom te utrpani u zvuÄnik, rezultat je oduÅ¡evljenje korisnika Å¡irom svijeta uz ne baÅ¡ malu cijenu. Na Focalovom siteu u jednoj od citiranih recenzija bila je fotografija iznutrica, ako se dobro sjećam.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...