Jump to content


Samogradnja Snagas Pojacalo 1Kw


Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 sati ranije, HiFi Lover said:

Taj trafo je bas diskutabilan 😃

Nije to taj trafo na koji ti misliš, to je swičersko napajanje, to je step down trafo i da, može biti 1 kW.

Kod linearnog napajanja trafo mora biti mnooogo veći, ovo je SMPS.

Link to comment
Share on other sites

Cenim da ce torusni trafo svakako biti stabilniji i dugotrajniji od smps.Smps je bilo u njemu za one koji nisu procitali od pocetka.Deklarisano na 500w.Kaze prodavac 6A na izlazu.Nema od toga nista.U praksi je bilo ocajno pri vecim opterecenjima.Pojacalo je palilo zastitu od pada napona kada se pojaca preko 40%.Probao sam ga na trafou od 180w iz nekog philipsa sto sam imao i to je bilo nebo i zemlja kazem vam.

Link to comment
Share on other sites

Trafo grec i elektroliti su napajanje bez regulacije, ali trpe svašta. SMPS je stabilisano napajanje ali mora biti jako kvalitetno za pojačalo jer su zahtevi veliki i struja se brzo menja. Da li je SMPS u stanju to da prati, nisam baš skroz uveren. Kao što se i pokazalo, na maloj snazi je super, ali kad se zahtevi pojačaju kreću problemi. Profi pojačala su sva D klase sa SMPS napajanjima. Znači izvodljivo je to tehnički, ali ne za sitne novce.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, HiFi Lover said:

Cenim da ce torusni trafo svakako biti stabilniji i dugotrajniji od smps.Smps je bilo u njemu za one koji nisu procitali od pocetka.Deklarisano na 500w.Kaze prodavac 6A na izlazu.Nema od toga nista.U praksi je bilo ocajno pri vecim opterecenjima.Pojacalo je palilo zastitu od pada napona kada se pojaca preko 40%.Probao sam ga na trafou od 180w iz nekog philipsa sto sam imao i to je bilo nebo i zemlja kazem vam.

To što te je prodavac lagao ne znači da ni jedan smps ne valja, smps napajanje ispravlja, filtrira i reguliše napon, trafo samo vrši konverziju, uporedivo je smps sa trafo + grec + CRC filter u najmanju ruku a za istu snagu, kvalitetni SMPS je jeftiniji, npr HYPEX SMPS1200A180 koji ima 1.2 kW ali stvarno i na audiophonics-u je 230 e, izračunaj koliko košta kršteno linearno napajanje od 1.2 kW sa svim komponentama.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, HiFi Lover said:

okacio sam sliku od "1000w".to je 55e bez ptt i opet nisam siguran u deklarisanu snagu.Trafo je trafo

BTW, šta će ti tu čopersko napajanje, kada ti lepo piše da se dovodi AC a ne DC...

24 V RMS je cca 33 V nakon ispravljanja, ako si koristio smps od 24 V na izlazu, zato je amp palio zaštitu jer je bilo 9 V manji napon na ulazu u sam pojačivač.

Link to comment
Share on other sites

Tacno,pise da se dovodi ac napona na ulazu.Ali moze da se dovede i dc.Samo ce biti pad napona za jednu diodu.Zanemarljivo.Smps koji je bio prethodno je bio +39 -39.nisam napisao da je bilo 24v.Doduse mogao sam generalno i zaobici greca i vezati ditrektno na elektorlite.Dakle napona je bilo dosta ali struje manjka 😀

Jos malo pa ce te me ubediti da izvadim trafo 🤣

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...